Gwiazdą drugiego wydania festiwalu Inne Brzmienia, zaplanowanego na 10-19.07.09, nie będzie jednak Nigel Kennedy. Ma nią być Tinariwen.
- Po dwóch występach w filharmonii powrót Kennedy'ego po czterech miesiącach nie byłby już wielką atrakcją - mówi Olszówka.
Zamiast niego honory gwiazdy festiwalu ma pełnić zespół Tinariwen. To znakomita tuareska grupa z Mali wykonująca afrykańskiego bluesa.
- Ich muzyka to urzekający miks czarnego pulsu, antyfonalnych wokali, saharyjskiej melancholii i zachodniego brzmienia elektrycznej gitary - opisuje Olszówka.
Sami członkowie formacji wśród swoich inspiracji wymieniają tradycyjną muzykę tuareską i blues oraz twórczość Ali Farki Touré'a, Salifa Keity, Khaleda, Elvisa Presleya, Bad Company, Motorhead, Jimiego Hendriksa, Boba Dylana, Dire Straits, Santany i Led Zeppelin.
Swoje brzmienie opisują tak: "Ono jest takie jakby Keith Richards, Santana, John Lee Hooker, różni członkowie Primal Scream i The Grateful Dead zagubili się na Saharze przez dekadę a potem powrócili jako w pełni ukształtowany zespół”.
Tinariwen (w języku tamaszek Pustynie) są kultowym bandem swojej społeczności i bardzo cenioną grupą w świecie anglosaskim. Ich drugi longplay "Amassakoul” z 2004 roku został uznany przez tygodniki "The Sunday Times” i "Time Out New York” za Album Roku. Za trzeci długograj "Aman Iman” z 2007 roku BBC Radio 3 nagrodziło ich Award For World Music.
Wystąpili na festiwalach w Roskilde, Glastonbury i Montreux. Zespół The Rolling Stones poprosił ich o supportowanie na wielkich koncertach w Irlandii.
- Grali z Carlosem Santaną. Robert Plant wykonał z nimi "Whole Lotta Love” - opowiada Olszówka. I rozmarza się: - Być może uda się doprowadzić w Lublinie do jakiejś niezwykłej kooperacji, podobnej do współpracy Voo Voo i Haydamaków.
Tymczasem dyrektor wylicza pozostałe atrakcje muzyczne imprezy: - Będą koncerty Katarzyny Nosowskiej, Marii Peszek, Gabrieli Kulki i chińsko-kanadyjskiej artystki Liu Fang oraz grup Gabbidon z Anglii, Cadencia z Hiszpanii, Kapela ze Wsi Warszawa, Psio Crew i Karimski Club. Specjalne koncerty dadzą Tomasz Stańko i Andrzej Smolik oraz Motion Trio i Kairos.
Koncerty mają się odbywać na kilku scenach: na Rynku Starego Miasta, na dziedzińcu u Dominikanów i na dziedzińcu Zamku Lubelskiego.
Po raz pierwszy Inne Brzmienia będą miały część konkursową (konkurs dla młodych zespołów polskich, ukraińskich i białoruskich), filmową (przegląd filmów Jerzego Skolimowskiego) i dziecięcą (filmy, spektakle, koncerty i warsztaty dla najmłodszych) oraz dodatek targowy (płyty, DVDs, albumy z fotografią, malarstwem).
Tak jak podczas pierwszej odsłony festiwalu nie zabraknie spotkań, debat i wystaw.
- Na spotkania z publicznością zaprosiłem m.in. Jerzego Owsiaka, Artura Rojka, Michała Ziółkowskiego, czyli organizatorów innych festiwali - twierdzi Olszówka. - Wystawią m.in. Ryszard Horowitz, Wojciech Prażmowski, Tomasz Sikora, Andrzej Dudziński, Joanna Styrylska i Igor Mikoda.
Klubem festiwalowym tym razem ma być artystyczna restauracja Czarcia Łapa. - Tu będą m.in. after parties z muzyką na żywo - zapowiada Olszówka.