Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

4 września 2015 r.
18:02

Trwa Europejski Festiwal Smaku. Moc gruzińskich smaków

0 2 A A
Fot. AS
Fot. AS

Gruzińskie dania w najlepszych restauracjach. Reaktywacja Targu Rybnego. Najlepsi kucharze z MasterChef, Top Chef i Hell’s Kitchen na dziedzińcu Muzeum Lubelskiego. Do niedzieli Lublin będzie Kulinarną Stolicą Europy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nana Kolbaia, która z szefami kuchni najlepszych restauracji Lublina przygotowała gruzińskie menu na Europejski Festiwal Smaku nie kryje, że gotowało jej się z Polakami świetnie.
- Nauczyłem się robić guptari z mięsem. Od dziś zjecie je w naszej restauracji - zapowiada Jarosław Sak, szef kuchni z Caffe Trybunalska.

- Wyczarowaliśmy warzywne kulki phali zrobione z posiekanych liści buraków lub szpinaku, z dodatkiem pasty orzechowej, ziarnami granatu i przyprawami. W specjalnych placuszkach z mąki i sera - dodaje Elżbieta Cwalina z Hades Szeroka.

Do niedzieli włącznie gruzińskie dania będzie można znaleźć w restauracjach: 16 Stołów, Caffe Trybunalska, Czarcia Łapa, Hades Szeroka, Ivo Italian, Kardamon, Old Pub, Paleta Smaków, The Olive Hotel Ilan, Ulice Miasta.

Ziemniak jakiego nie znacie

Furorę mogą zrobić pokazy szefów kuchni, którzy na scenie (plac Po Farze) razem z Krzysztofem Korolewiczem z firmy Europlant pokażą, jakie cuda można wyczarować z ziemniaka.

- Wino jest smakiem ziemi, na której winnicę się uprawia. Jeśli sięgamy po wino, patrzymy na etykietę, która wyraźnie mówi, że to jest riesling, winorośl jest uprawiana tu i tu, możemy podawać go z taką a taką potrawą. Podobnie jest z ziemniakiem. Powinniśmy sięgać po ziemniaki świadomie, rozkoszować się jego smakiem - mówi Korolewicz.

- Jestem szczęśliwa, że mogłam uczestniczyć w warsztatach świadomego jedzenia ziemniaka - dodaje Agnieszka Filiks, szefowa restauracji Siwy Dym, która poprowadzi jeden z pokazów na scenie.

DJ-e miksują

W tym roku na Scenie Koncertowej (plac Po Farze) odbędzie się kilkadziesiąt pokazów kulinarnych. Temat kulinarnych wypraw to: Gruzja, Izrael, Ukraina, Polska i Macedonia. Do szefów kuchni po raz pierwszy dołączą DJ-e z Polski. Będą dynamicznie miksować regionalną kuchnię lubelską z kuchniami całego świata. Dołączą też gwiazdy Top Chef, MasterChef i Hell’s Kitchen.

Nic nie odda aromatów Gruzińskiego Miasteczka Smaku, które stoi na placu Łokietka. Będą pokazy gotowania, lepienie chinkali, wypiek chaczapuri, degustacje win i małe, klimatyczne koncerty.

Do Jarmarku Inspiracji (150 wystawców z Polski i Europy) dołącza w tym roku Targ Rybny połączony z Jarmarkiem Slow Food oraz Ogrody Zamkowe. Wystawie i targowi, które odbywać się będą na dziedzińcu lubelskiego zamku, kolorytu i smaku doda ekspozycja krzewów i drzew, z owoców których powstają nalewki.

Noc gruzińskich toastów

W piątek, 4 września, o godzinie 23 w restauracji Old Pub rozpocznie się noc toastów. To ukłon organizatorów w stronę toastu właśnie, który jest symbolem gruzińskiej kultury.

„Toast musi być poetycki, bo życiu trzeba dodawać piękna. Dobrze jest powiedzieć o błękicie nieba, o zapachu róż, o srebrnych wodach strumienia. Dobrze jest przyrównać wielkość człowieka do wielkości góry Kazbek, a jego wolę i upór do jodły wczepionej korzeniami w szczeliny skalne. Dobrze jest wyrazić nadzieję, że jutro będzie słonecznie i że plan wykonany z nadwyżką.

Najważniejsze jednak, żeby toast był afirmujący, maksymalnie pozytywny. W tym jest zawarty cały sens obyczaju. Kto dostaje głos, wygłasza toast na cześć kogoś z obecnych. Nieważne, kim jest ten uczczony, jaka jest jego profesja, jakie jego talenty. Wystarczy, że siedzi przy stole, to znaczy, że został dopuszczony, a skoro tak, jest wspaniały, jest wielki, musi być wielki” - napisał w eseju „Kirgiz schodzi z konia” Ryszard Kapuściński.

Dobra nalewko zgłoś się

W sobotę, 5 września, o godzinie 14 w restauracji Old Pub spotkają się pasjonaci nalewek z całej Polski. Przyjadą na zaproszenie Kresowej Akademii Smaku, która w 2003 roku zorganizowała I konkurs nalewek w Polsce przywracając wielką tradycję.

Dziś w Polsce odbywa się kilkadziesiąt konkursów na nalewki, ale ten w Lublinie jest najstarszy. W kapitule zasiadali między innymi prof. Jarosław Dumanowski, Andrzej Fiedoruk, Krzysztof Cugowski, Krzesimir Dębski, Magda Gessler, Piotr Bikont, Hieronim Błażejak, Mirosław Hermaszewski, Małgorzata Kalicińska, Robert Makłowicz. W tym roku w kapitule zasiądą m.in. pisarka Małgorzata Kalicińska, Stan Borys, legenda polskiej piosenki i Hieronim Błażejak.

Jubileusz zobowiązuje. Kresowa Akademia Smaku postanowiła po raz pierwszy przyznać Grand Champion Polonia – Nalewce najlepszej z najlepszych w Polsce. Zdecydowanie zmieniają się także kryteria ocen. Będą bardziej precyzyjne. Każda z nalewek otrzyma metryczkę z oceną sędziów. Poza tym Kapituła przyzna I, II i III miejsce. Fundatorem nagród w konkursie jest Mirosława Gałan, kanclerz Business Centre Club, partnerem konkursu jest firma Multifrigo.

Nalewki przyjmowane są na miejscu w Old Pubie w sobotę do 13.30.

Fot. AS

Pozostałe informacje

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Wyniki konkursu już były, teraz wielka kasa jest już na koncie miasta. W planach są nie tylko zakupy autobusów elektrycznych.

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Miała wygrać, a straciła. 52-latka padła ofiarą oszustów działających metodą "na nagrodę w konkursie Ikea".

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Nie żyje Bogusław Smolik, były dyrektor, a także pracownik Włodawskiego Domu Kultury i miejscowego muzeum.

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Datę dziewiątego maja powinni zapisać w swoich kalendarzach wszyscy, którzy kochają grać w piłkę i marzą o karierze sportowej. Właśnie tego dnia Górnik Łęczna organizuje dni otwarte w swoim Liceum

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

W jednej wiosce natknął się na oznakowany radiowóz, ale minął go i pojechał dalej. W drugiej namierzyli go policjanci z wideorejestratorem. A że jechał zdecydowanie za szybko, to nie uszło mu to na sucho.

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Reprezentacja z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej została wicemistrzem w biegu na orientację. Mundurowi musieli wykazać się w sprincie, sztafecie czy w odczytywaniu mapy.

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week
NASZ PATRONAT

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week

Jeszcze tylko do środy potrwa festiwal Restaurant Week. W tym wydarzeniu na Lubelszczyźnie udział bierze 20 restauracji.

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Rozmowa z Jerzym Żytkowskim, organizatorem rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Studenci wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej z okazji Dnia Ziemi budowali ekologiczne ławeczki z palet. Posłużą im one w trakcie przerw.

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Ponad rok temu Łuków zawarł umowę z kolejową spółką na remont nieczynnego dworca PKP. Od tego czasu nic się nie dzieje. Ale kolej ma już pewien konkret.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy

Radzyńska policja zatrzymała nietrzeźwego kierowcę Opla, który wyprzedzał inny pojazd tuż przed przejściem. Oprócz wysokiego mandatu, może długo posiedzieć za kratkami.

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Podróżna tłumaczyła, że to zwyczajne kamienie ozdobne, które miały wypełnić jej akwarium. W Terespolu udaremniono przemyt 8 kg Czaroitu.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zmagania toczyły się w kategorii U 20 i U 23. Na najwyższym stopniu podium stanęły Alicja Nowosad, Olga Padoshyk i Daniela Tkaczuk. Natomiast wicemistrzyniami kraju zostały Wiktoria Kamela i Marta Gajowniczek

Za nami już kolejny festiwal 3k6!
Wideo
film

Za nami już kolejny festiwal 3k6!

Gracze z całej Polski i nie tylko, w ubiegły weekend zjechali się do Lublina, aby wspólnie rywalizować!

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna