Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

18 lipca 2012 r.
16:32
Edytuj ten wpis

Paweł Hajncel stworzy mural i podświetli kasztankę

Paweł Hajncel (Konrad Ciężki/ MM Łódź)
Paweł Hajncel (Konrad Ciężki/ MM Łódź)

Paweł Hajncel stworzy z mieszkańcami ulicy Wrońskiej 5A mural "Chleba, pracy, igrzysk". A 20 lipca zaprasza na happening na Plac Litewski pt. "Krótkie spotkanie przy pomniku marszałka".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Odsłonięcie muralu nastąpi 24 lipca o godzinie 17. Podczas pobytu w Lublinie 20 lipca o godzinie 20 artysta zaprezentuje też swoje filmy w Przestrzeni Działań Twórczych TEKTURA .

Po projekcji i spotkaniu artysta zaprasza na happening na Plac Litewski pt. "Krótkie spotkanie przy pomniku marszałka".

O happeningu:
To zaproszenie do wspólnego działania mającego na celu rozweselenie Kasztanki, sławnej klaczy marszałka Józefa Piłsudskiego, noszącej go na swym grzbiecie w słotę, upał i wichury. Stoi ona i dźwiga swego jeźdźca w dzień i w nocy na jednym z głównych placów miasta Lublina.
Dajmy jej wreszcie chwilę wytchnienia i radości, muskając ją promieniami ręcznych laserów po strefie intymnej na podbrzuszu. Kilka ciepłych, czerwonych promieni laserowych płynących od uczestników akcji powinno sprawić jej przyjemność i dać odprężenie, co pozwoli jej na dalsze, pewne tkwienie na postumencie. Promienie lasera, a przez nie w końcu zadowolona klacz stanie się znacznie bezpieczniejszym miejscem dla siedzenia marszałka Piłsudskiego.

Filmy Pawła Hajncla to istotna część jego twórczości. Składają się na nie zapisy bezpośrednich działań w przestrzeni publicznej, jak i całkiem fabularyzowane formy filmowe. Artysta twierdzi, że tematem jego działalności filmowej jest rzeczywistość. Od tej bezpośredniej, wynikającej z akcji np: " Ghost train", można uznać, że performatywnej, aż po rzeczywistość filmową, wymyśloną, wyreżyserowaną jak w filmie np: "Dziedzictwo". Stałym ogniwem łączącym oba nurty jest zainteresowanie "prawdą". Zarówno tą "prawdą" jaka jest zawarta w zastanym planie filmowym, jak i na przykład "prawdą" historyczną. Artysta znany jest z dowcipnego, uszczypliwego spojrzenia na dzieje państwa polskiego, polskości, religii, martyrologii narodowej, fobii narodowych, stereotypów ludzkich itp. Tym samym daje widzowi możliwość ustosunkowania się na płaszczyźnie humoru, co powinno sprzyjać refleksji bez obciążeń, bez nadmiernej emocji, łatwiejszej do zaakceptowania.
Filmy Pawła Hajncla powstają od 2002 r.

O muralu i akcji na ul. Wrońskiej

Praca pt: Chleba! Pracy! Igrzysk!, dotyczy muralu na jednym z bloków w Lublinie. Towarzyszy mu postawiony na placu drogowskaz, na którym umieszczone są hasła określające teraźniejszą sytuację społeczno-polityczną w naszym kraju.

Mural i drogowskaz jest przypisany do konkretnego miejsca. Jest nim przestrzeń, w której żyją obywatele miasta Lublina, których życie codzienne stawia przed najtrudniejszymi wyzwaniami. Są nimi bezrobocie, trudna sytuacja materialna, zachwiane relacje międzyludzkie.

Poprzez działanie polegające na namalowaniu napisu na jednym z bloków "Chleba, pracy, igrzysk” , nawiązującego do starożytnego hasła, którym lud upominał się o swoje prawa, spodziewać się należy identyfikacji mieszkańców właśnie z nim. Ma on być ich głosem trwającym w przestrzeni publicznej, skazującym na ich problemy i domagającym się ich rozwiązania. Jest potencjalna nadzieja, że mural ten zjednoczy mieszkańców do wspólnego działania ku polepszeniu sytuacji materialnej jak i stosunków sąsiedzkich.

Drogowskaz postawiony w tej samej przestrzeni próbuje wskazać prawdopodobne przyczyny złej sytuacji ludzi zamieszkujących tenże obszar. Wypisane wyrazy na drogowskazie np: kapitalizm, wolny rynek, bezrobocie, wykluczenie, kieruje uwagę na te aspekty współczesnego życia, które często umykają uwadze tam, gdzie dobrobyt jest powszechny.

O artyście:
Paweł Hajncel (ur. 1967r.) mówi o sobie: Uczeń Andrzeja Łobodzińskiego, Bohumila Hrabala, Petera Singera, Slavoja Źiźki. Członek niezależnych grup i stowarzyszeń artystycznych: Stowarzyszenie Twórców Kultury Niezależnej Kil-210, Stowarzyszenia Galeria Xylolit, Legendy Grupy Momentaryzm Ścierwo, hardpunkowej grupy Pogodancepolo i TTCCzarny Niejadek, Human-ex, Gruse Hajncel Group, Rewolucja 2010, Kultura Aktywna. Współpracuje z tygodnikiem “Przekrój”.

Uczestnik wielu festiwali sztuki, wystaw zbiorowych, wystaw indywidualnych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Rosji, Szwecji. Jego akcja “Motyl na procesji” z 2011r. stała się tematem ogólnopolskiej debaty w mediach na temat wykorzystywania przestrzeni publicznej.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, filmem video, muralami, działaniami w przestrzeni publicznej. Celem jego różnorodnych zajęć jest samokształcenie, krytyka i kształtowanie zachowań społecznych.

Pracuje w dwóch obszarach. Wewnętrznym, pracowni, gdzie pielęgnuje i rozwija osobiste wątki, uprawiając malarstwo, rysunek, formy rzeźbiarskie, filmy video. I zewnętrznym, w przestrzeni poza pracownią, gdzie zabiera głos w sprawach dla niego ważnych, próbując wpływać na otaczającą rzeczywistość.

Do tych działań można zaliczyć na przykład szeroko komentowaną w mediach akcję “Motyl na procesji bożego ciała” czy wystąpienie pod tytułem “Rafał Ziemkiewicz to tylko fantasta”. Według samego Hajncla, jego twórczość przywraca podstawową funkcję sztuki. Ponownie wpisuje ją, jako głos w debacie społecznej. Sztuka w jego wykonaniu zawsze nacechowana jest szczerością, odwagą i indywidualnością. Nie ma dla niej barier a życie jest jej podporządkowane.

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta

Julia Szeremeta zmierzy się podczas Turnieju im. Feliksa Stamma w Warszawie z Angielką Sameenah Toussaint

Zawodniczka KS Paco Lublin miała sporo szczęścia w losowaniu turniejowej drabinki, ponieważ od razu została zakwalifikowana do półfinału tej prestiżowej imprezy. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo zmagania upamiętniające wybitnego polskiego trenera są połączone z rywalizacją w ramach Pucharu Świata.

Klaudia Wnorowska nową zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Klaudia Wnorowska nową zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Niespełna 22-letnia podkoszowa poprzedni sezon spędziła w MB Zagłębie Sosnowiec, gdzie miała okazję rywalizować na trzech frontach – w OBLK, Pucharze Polski, a także w EuroCup Women.

Noc Muzeów 2024

Noc Muzeów 2025: Atrakcje, zwiedzanie i niezwykłe eksponaty (program)

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce? Muzeum Narodowe na Zamku? A może Muzeum Wsi Lubelskiej? Przed nami noc, podczas której nikt nie śpi, bo wszyscy ustawiają się w kolejkach przed muzeami i instytucjami kultury.

II Olimpiada Senioralna w Lublinie: zawody, porady i dobra zabawa
galeria

II Olimpiada Senioralna w Lublinie: zawody, porady i dobra zabawa

Był cymbergaj, boccia i warcaby. Były porady medyczne i loteria. Wszystko podczas II Olimpiady Senioralnej w Lublinie.

Pogoń Szczecin - Motor Lublin (relacja na żywo)

Pogoń Szczecin - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Pogoń Szczecin - Motor Lublin. Początek zaległego spotkania z 31. kolejki o godz. 20.30.

Con-Q-Band: rock i funk – szykujcie się na niezapomniany wieczór!
Koncert
16 maja 2025, 20:00

Con-Q-Band: rock i funk – szykujcie się na niezapomniany wieczór!

Con-Q-Band to lubelski kolektyw towarzysko-muzyczny, który w najbliższy piątek (16 maja) w lubelskim Pubie Sfera, rozkręci rock’n’rollową imprezę w myśl powiedzenia – It’s only rock’n’roll.

Avia łatwo poradziła sobie w finale z Górnikiem II Łęczna

Hat-trick Adriana Paluchowskiego, Avia rozbiła w finale Pucharu Polski Górnika II Łęczna

Nie było niespodzianki w finałowym spotkaniu Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Górnik II Łęczna przegrał u siebie z Avią Świdnik 0:5. Bohaterem gości był Adrian Paluchowski, który w kilkanaście minut skompletował hat-tricka.

Motocyklem po chodniku, rowerem po ulicy. Policyjny pościg we Włodawie

Motocyklem po chodniku, rowerem po ulicy. Policyjny pościg we Włodawie

Motocyklista nie zatrzymał się do kontroli i zaczął uciekać. Wjechał na chodnik, potem przesiadł się na rower i prawie wpadł pod samochód. Uciekał też pieszo. Policja goniła go pół godziny.

Lekarz z Annopola oskarżony o zabójstwo żony. Przed sądem ruszył proces

Lekarz z Annopola oskarżony o zabójstwo żony. Przed sądem ruszył proces

Miał zadać żonie 35 ciosów nożem. Przed Sądem Okręgowym w Lublinie rozpocząl się proces Andrzeja K., 65-letniego lekarza oskarżonego o zabójstwo swojej 57-letniej żony.

Pod osłoną nocy. Niezwykłe zdjęcia w Galerii Fotografii Ratusz
16 maja 2025, 17:00
galeria

Pod osłoną nocy. Niezwykłe zdjęcia w Galerii Fotografii Ratusz

Przyjdzie noc - to tytuł wystawy, która w piątek (16 maja, godz. 17) z udziałem autora otwarta zostanie w zamojskiej Galerii Fotografii Ratusz przy Rynku Wielkim.

Na Rynku Wielkim w Zamościu jest klomb i pojedyncze donice z kwiatami. O rośliny zadbali również właściciele ogródków kawiarnianych. Jest jednak pomysł, by pojawiło się kilka dających cień drzew

Drzewa będą rosły na Rynku Wielkim? I to już za dwa miesiące?

Najpewniej 4, maksymalnie 6. Każde ok. 3-metrowe, z rozłożystą, dającą cień koroną, ale niezbyt rozbudowanymi korzeniami, które pomieściłyby się w donicach. Jest szansa, że takie właśnie drzewa będą za jakiś czas rosły na Rynku Wielkim w Zamościu.

Werdług zapowiedzi MSWiA, część pieniędzy trafi na 500 etatów dla nowych funkcjonariuszy w służbie kontraktowej SG od tego roku oraz na zatrudnienie kolejnych 1,8 tys. funkcjonariuszy SG w nastepnych latach

Nie tylko 130 nowych komend. 13 miliardów na modernizację służb mundurowych

Do tego 3 000 nowych pojazdów, zakupy uzbrojenia i sprzętu techniki specjalnej czy wreszcie nowe śmigłowce dla Straży Granicznej.

Przetargi na budowę Orlików w Lublinie: oferty otwarte, jest taniej niż zakładano

Przetargi na budowę Orlików w Lublinie: oferty otwarte, jest taniej niż zakładano

Gmina Lublin poznała oferty w dwóch przetargach na budowę kompleksów sportowych Orlik. Najtańsze propozycje nie przekraczają 3 mln zł, choć w obu przypadkach budżet zamawiającego był wyższy.

Profesor Lidia Morawska
galeria

Doceniona przez magazyn Time, uhonorowana przez Politechnikę Lubelską

Walczy o czyste powietrze i doradza Światowej Organizacji Zdrowia. Prof. Lidia Morawska z tytułem Doktora Honoris Causa Politechniki Lubelskiej.

Zofiówka: zderzenie trzech samochodów. Jedna osoba ranna, droga zablokowana

Zofiówka: zderzenie trzech samochodów. Jedna osoba ranna, droga zablokowana

Do wypadku doszło na na drodze nr 82 w miejscowości Zofiówka. W zderzeniu trzech aut jedna osoba została ranna. Droga jest zablokowana.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31