Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

18 lipca 2012 r.
16:32
Edytuj ten wpis

Paweł Hajncel stworzy mural i podświetli kasztankę

0 0 A A
Paweł Hajncel (Konrad Ciężki/ MM Łódź)
Paweł Hajncel (Konrad Ciężki/ MM Łódź)

Paweł Hajncel stworzy z mieszkańcami ulicy Wrońskiej 5A mural "Chleba, pracy, igrzysk". A 20 lipca zaprasza na happening na Plac Litewski pt. "Krótkie spotkanie przy pomniku marszałka".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Odsłonięcie muralu nastąpi 24 lipca o godzinie 17. Podczas pobytu w Lublinie 20 lipca o godzinie 20 artysta zaprezentuje też swoje filmy w Przestrzeni Działań Twórczych TEKTURA .

Po projekcji i spotkaniu artysta zaprasza na happening na Plac Litewski pt. "Krótkie spotkanie przy pomniku marszałka".

O happeningu:
To zaproszenie do wspólnego działania mającego na celu rozweselenie Kasztanki, sławnej klaczy marszałka Józefa Piłsudskiego, noszącej go na swym grzbiecie w słotę, upał i wichury. Stoi ona i dźwiga swego jeźdźca w dzień i w nocy na jednym z głównych placów miasta Lublina.
Dajmy jej wreszcie chwilę wytchnienia i radości, muskając ją promieniami ręcznych laserów po strefie intymnej na podbrzuszu. Kilka ciepłych, czerwonych promieni laserowych płynących od uczestników akcji powinno sprawić jej przyjemność i dać odprężenie, co pozwoli jej na dalsze, pewne tkwienie na postumencie. Promienie lasera, a przez nie w końcu zadowolona klacz stanie się znacznie bezpieczniejszym miejscem dla siedzenia marszałka Piłsudskiego.

Filmy Pawła Hajncla to istotna część jego twórczości. Składają się na nie zapisy bezpośrednich działań w przestrzeni publicznej, jak i całkiem fabularyzowane formy filmowe. Artysta twierdzi, że tematem jego działalności filmowej jest rzeczywistość. Od tej bezpośredniej, wynikającej z akcji np: " Ghost train", można uznać, że performatywnej, aż po rzeczywistość filmową, wymyśloną, wyreżyserowaną jak w filmie np: "Dziedzictwo". Stałym ogniwem łączącym oba nurty jest zainteresowanie "prawdą". Zarówno tą "prawdą" jaka jest zawarta w zastanym planie filmowym, jak i na przykład "prawdą" historyczną. Artysta znany jest z dowcipnego, uszczypliwego spojrzenia na dzieje państwa polskiego, polskości, religii, martyrologii narodowej, fobii narodowych, stereotypów ludzkich itp. Tym samym daje widzowi możliwość ustosunkowania się na płaszczyźnie humoru, co powinno sprzyjać refleksji bez obciążeń, bez nadmiernej emocji, łatwiejszej do zaakceptowania.
Filmy Pawła Hajncla powstają od 2002 r.

O muralu i akcji na ul. Wrońskiej

Praca pt: Chleba! Pracy! Igrzysk!, dotyczy muralu na jednym z bloków w Lublinie. Towarzyszy mu postawiony na placu drogowskaz, na którym umieszczone są hasła określające teraźniejszą sytuację społeczno-polityczną w naszym kraju.

Mural i drogowskaz jest przypisany do konkretnego miejsca. Jest nim przestrzeń, w której żyją obywatele miasta Lublina, których życie codzienne stawia przed najtrudniejszymi wyzwaniami. Są nimi bezrobocie, trudna sytuacja materialna, zachwiane relacje międzyludzkie.

Poprzez działanie polegające na namalowaniu napisu na jednym z bloków "Chleba, pracy, igrzysk” , nawiązującego do starożytnego hasła, którym lud upominał się o swoje prawa, spodziewać się należy identyfikacji mieszkańców właśnie z nim. Ma on być ich głosem trwającym w przestrzeni publicznej, skazującym na ich problemy i domagającym się ich rozwiązania. Jest potencjalna nadzieja, że mural ten zjednoczy mieszkańców do wspólnego działania ku polepszeniu sytuacji materialnej jak i stosunków sąsiedzkich.

Drogowskaz postawiony w tej samej przestrzeni próbuje wskazać prawdopodobne przyczyny złej sytuacji ludzi zamieszkujących tenże obszar. Wypisane wyrazy na drogowskazie np: kapitalizm, wolny rynek, bezrobocie, wykluczenie, kieruje uwagę na te aspekty współczesnego życia, które często umykają uwadze tam, gdzie dobrobyt jest powszechny.

O artyście:
Paweł Hajncel (ur. 1967r.) mówi o sobie: Uczeń Andrzeja Łobodzińskiego, Bohumila Hrabala, Petera Singera, Slavoja Źiźki. Członek niezależnych grup i stowarzyszeń artystycznych: Stowarzyszenie Twórców Kultury Niezależnej Kil-210, Stowarzyszenia Galeria Xylolit, Legendy Grupy Momentaryzm Ścierwo, hardpunkowej grupy Pogodancepolo i TTCCzarny Niejadek, Human-ex, Gruse Hajncel Group, Rewolucja 2010, Kultura Aktywna. Współpracuje z tygodnikiem “Przekrój”.

Uczestnik wielu festiwali sztuki, wystaw zbiorowych, wystaw indywidualnych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Rosji, Szwecji. Jego akcja “Motyl na procesji” z 2011r. stała się tematem ogólnopolskiej debaty w mediach na temat wykorzystywania przestrzeni publicznej.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, filmem video, muralami, działaniami w przestrzeni publicznej. Celem jego różnorodnych zajęć jest samokształcenie, krytyka i kształtowanie zachowań społecznych.

Pracuje w dwóch obszarach. Wewnętrznym, pracowni, gdzie pielęgnuje i rozwija osobiste wątki, uprawiając malarstwo, rysunek, formy rzeźbiarskie, filmy video. I zewnętrznym, w przestrzeni poza pracownią, gdzie zabiera głos w sprawach dla niego ważnych, próbując wpływać na otaczającą rzeczywistość.

Do tych działań można zaliczyć na przykład szeroko komentowaną w mediach akcję “Motyl na procesji bożego ciała” czy wystąpienie pod tytułem “Rafał Ziemkiewicz to tylko fantasta”. Według samego Hajncla, jego twórczość przywraca podstawową funkcję sztuki. Ponownie wpisuje ją, jako głos w debacie społecznej. Sztuka w jego wykonaniu zawsze nacechowana jest szczerością, odwagą i indywidualnością. Nie ma dla niej barier a życie jest jej podporządkowane.

Pozostałe informacje

Stanisław Żmijan zamienił fotel posła na szefowanie lubelskim KOWR

Ziemia rolna to nie lokata

Rozmowa ze Stanisławem Żmijanem, dyrektorem oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie

Aleksandra Stanacev (z piłką) zagrała bardzo dobre zawody
ZDJĘCIA
galeria

Wyrównany mecz na szczycie, Polski Cukier AZS UMCS ograł VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokonał VBW Gdynia 66:63. Gospodynie w drugiej połowie prowadziły 10 punktami, ale do końcowej syreny kwestia zwycięstwa była otwarta.

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Na stacji paliwowej zatankował i czmychnął, bo miał zamontowane na samochodzie „lewe” tablice. Potem powtórnie zatankował, ale gorzałkę. Na koniec wpadł, bo wystraszył się policji. To nie był jego pierwszy raz 40-latka z Chełma.

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

Niedziela zaczęła się od uroczystego otwarcia nowego budynku EHF, tak zwanego Domu Europejskiej Piłki Ręcznej usytuowanego przy Baumgasse 60A w Wiedniu. Sześciopiętrowy, utltranowoczesny obiekt oddany do użytku w ciągu 18 miesięcy będzie miejscem pracy 96 osób.

Kandydat KO na prezydenta RP w niedzielę spotkał się z dużymi przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie i Werbkowicach

Trzaskowski obiecuje efektywną obronę interesów polskiego rolnictwa

Efektywna obrona interesów polskiego rolnictwa jest absolutnym priorytetem - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po spotkaniu z przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie. Zaznaczył, że Polska powinna prowadzić politykę asertywną, zgodną z naszym interesem. To było kolejne spotkanie w Lubelskiem kandydata PO na prezydenta. Wcześniej był w Werbkowicach.

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Weekend w Titisse-Neustadt należał do gospodarzy. Zarówno w sobotę jak i niedzielę na skoczni Hochfirstschanze rządził Pius Paschke. Niemiec w sobotę wygrał dość wyraźnie, a w niedzielę dosłownie o centymetry. Polscy kibice doczekali się za to dwóch miejsc w czołowej dziesiątce naszych przedstawicieli

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Czwarta porażka z rzędu Azotów Puławy. Tym razem w Lubinie z Zagłębiem aż 31:40. O ile w pierwszej połowie drużyna Patryk Kuchczyńskiego często była na prowadzeniu, to w drugiej szybko straciła szansę na zwycięstwo.

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie
Aktualizacja

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie

Miniony piątek trzynastego wcale nie był pechowy! W Polsce trafiono główną wygraną w Eurojackpot. Szczęśliwy kupon, warty 91 256 729,60 zł, nabyto w punkcie LOTTO w powiecie rzeszowskim (woj. podkarpackie). Ponadto w losowaniu 13 grudnia w Warszawie padła wygrana III stopnia (5+0) w wysokości 1 278 106,60 zł.

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna eŚwidnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia