W sobotę, 29 czerwca o godz. 18 w Brain Damage Gallery, (budynek CSK, wejście od ul. Skłodowskiej 7) odbędzie się wernisaż wystawy "Bootleg. Śląski hip hop 1993-2003" realizowanej wspólnie z Muzeum Śląskim.
"Bootleg" to nic innego jak nieautoryzowane nagranie upublicznione bez zgody wykonawcy, charakterystyczne dla kultury hip-hopu. Choć zjawisko to nie ma zdefiniowanego znaczenia w sztukach wizualnych, organizatorzy wystawy pragną w formie eksperymentu przełożyć fenomen hip-hopu na inne media i dziedziny życia.
- Podczas wystawy dokonamy autorskiej reinterpretacji wytworów kultury hip-hopowej. Spojrzymy na nie na nowo, proponując rozwiązania (nie)oczywiste, kiedyś zaś znajdujące się poza naszą wyobraźnią. Zadamy kolektywnie pytanie: co by było, gdyby hip hop zdarzył się dziś. Jak wyglądałyby kultowe wydawnictwa muzyczne, jak zaprojektowanoby kultowe elementy ubioru, jak programowanoby wydarzenia i jak je dokumentowano - przekonują kuratorzy ekspozycji, Cezary Hunkiewicz i Michal Kubieniec.
W przestrzeni Brain Damage Gallery zobaczymy prace takich artystów, jak: Endie Sonix, Finer, J-Cat, Kwiaciarnia Grafiki, Ludwik Lis, Lump, Paweł Księżopolski, Paweł Ryżko, Konrad Smolarski, SZEWCZYK, UVMW. Ekspozycji będzie towarzyszyć specjalnie przygotowana oprawa muzyczna.
Wystawa odwołuje się do realizowanej przez Muzeum Śląskie ekspozycji "Zajawka. Śląski hip hop 1993-2003" i jest jej twórczym rozwinięcie. - Idea Bootlegu to próba uchwycenia inicjatywy Muzeum Śląskiego w nowych kontekstach oraz w relacji do analogicznych zjawisk dojrzewających zarówno w Polsce jak w całej Europie Środkowo-Wschodniej - dodają organizatorzy.
Udział w wernisażu jest bezpłatny. Ekspozycję będzie można podziwiać w galerii do 10 września.