Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

9 września 2017 r.
11:53

Europejskie Dni Dziedzictwa w regionie lubelskim

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
1 września 2017 0:00
(fot. materiały promocyjne)

Co Gdzie Kiedy. Startują 25. Europejskie Dni Dziedzictwa. W dniach 9-10 i 16-17 września na mieszkańców Lublina czeka szereg atrakcji. W Lublinie swoje drzwi otworzą m.in: Muzeum Lubelskie i Muzeum na Majdanku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

"Krajobraz dziedzictwa, Dziedzictwo krajobrazu" to hasło przyświecające tegorocznej, 25. już edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. W regionie lubelskim w projekcje bierze udział aż 20 instytucji.

Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Lublin:

8 września w Filii nr 28 MBP w Lublinie (ul. Nadbystrzycka 85) otworzono wystawę fotografii amatorskiej Zofii Bordzyńskiej pt. "Folklor wsi lubelskiej". Ekspozycja ukazuje w przepięknych kadrach uroki lubelskiej wsi. Wystawa będzie czynna dla zwiedzających do 18 września.

Państwowe Muzeum na Majdanku (Droga Męczenników Majdanka 67) zaprasza na wernisaż wystawy i zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem, które będą miały miejsce podczas dwóch weekendów (9 i 16 września). Centralnym punktem będzie otwarcie wystawy "To były Dni Majdanka", przypominającej o Dniach Majdanka odbywających się w latach 1945-2015. - Zobaczymy fotografie i dokumenty ilustrujące nie tylko siedemdziesięcioletnią historię imprezy, ale również społeczny i polityczny kontekst, w jakim funkcjonowało Muzeum na Majdanku w okresie PRL i w pierwszych latach po jego upadku - zachęcają organizatorzy. Wernisaż wystawy będzie miał miejsce 16 września o godz. 12 w Centrum Obsługi Zwiedzających PMM.

Z kolei spacery z przewodnikiem pozwolą zapoznać się z krajobrazem historycznym terenu byłego obozu i zachodzącymi w nim przez lata zmianami – zarówno tymi historycznymi, kulturowymi, jak i dotyczącymi upamiętnienia jego ofiar. Spacery odbędą się 9 września o godz. 11 i 16 września o godz. 13. Chęć udziału należy zgłosić telefonicznie (81 710 28 33) lub mailowo (centrum@majdanek.eu).

Atrakcji nie zabraknie również w Muzeum na Zamku. W weekend 9-10 września odbędą się m.in. rodzinne warsztaty "Średniowieczny Lublin. Jak wyglądała rezydencja króla i co pozostało po niej do dziś?". - Podczas zajęć wspólnie zwiedzimy najstarsze zabytki wzgórza zamkowego: romańską wieżę mieszkalno-obronną oraz Kaplicę Trójcy Świętej. Poznamy tajniki dawnego budownictwa obronnego i spróbujemy wyobrazić sobie jak mógł wyglądać średniowieczny Zamek Lubelski - zachęcają organizatorzy. Warsztaty odbędą się w sobotę i niedzielę o godz. 11. Zapisy pod nr. tel. (81) 537 96 37.

Uczestnicy będą mogli również zwiedzić wystawę "Impresje Kalifornijskie. Światło i kolor". Ekspozycja prezentuje dzieła autorstwa dwójki artystów: Ewy Matysek Mazur i Andrzeja Mazura, którzy w swojej twórczości inspirują się naturą i krajobrazami dwóch odległych państw: Polski i Stanów Zjednoczonych.

Z kolei w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 (ul. Bernardyńska 14a) zaprezentowana zostanie wystawa pt. "Lublin z Czwartku". Będzie można zobaczyć fotografie, mapy, plany i rysunki, które zobrazują zmiany w krajobrazie Lublina widzianym z czwartkowego wzgórza i zmiany funkcji tego obszaru oraz plany dla następców. Szczególnie z ostatnich 80-90 lat, czyli okresu życia Seniorów Lublina. Wystawie nie będą towarzyszyły spotkania, wernisaże, prezentacje tylko miejsce na czwartkowym wzgórzu i osobiste interakcje z lubelskim krajobrazem.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Pozostałe miejscowości w regionie:

Borki:

10 września - Szybuje wzrok za kluczem czapli

Organizator: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Borkach z/s w Woli Osowińskiej

Ciecierzyn:

15 września - Lasy Kozłowieckie wczoraj i dziś

Organizator: Zespół Placówek Oświatowych w Ciecierzynie

Gołąb:

15-17 września - Magia Gołębia

Organizatorzy: GOK w Puławach z/s w Gołębiu, Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Gołębiu, Parafia Rzymskokatolicka w Gołębiu

Gościeradów:

10 września / Źródliska w Łanach - Krajobraz dziedzictwa gminy Gościeradów

Organizator: Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Gościeradów

Górecko Kościelne:
 
16 września - Plener krajoznawczo-historyczny

Organizator: Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju

Hrud:

10 września - Lecą paździory

Organizator: Gminny Ośrodek Kultury Biała Podlaska

Kozłówka:

9-10 września: Land Art Park Kozłówka – Lubartów

Organizatorzy: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Fundacja Trzy Talenty
 
Krasienin:

14 września - Stąd nasz ród…

Organizator: Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Krasieninie

Niedrzwica:

10 września - Niedrzwicki krajobraz artystyczny

Organizator: GOKSiR w Niedrzwicy Dużej

Puławy:

6, 21-22 września - Krajobraz dziedzictwa Puław

Organizator: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. KEN

9-16 września - Na tropie dawnego krajobrazu Puław

Organizator: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. F.D. Kniaźnina w Puławach

11-12 września - Dziedzictwo kulturowe Puław

Krajobrazy mojego miasta / BM w Puławach filia nr 2, Czytanie krajobrazu / BM w Puławach filia nr 5

12 września - Krajobraz dziedzictwa Puław / BM w Puławach

14 września - Dziedzictwo kulturowe Świątyni Sybilli / BM w Puławach, Krajobraz dziedzictwa Puław/ BM w Puławach, Zabytek w krajobrazie / BM w Puławach filia nr 3

14-15 września - Zabytki Puław / BM w Puławach filia nr 4

15 września - Kartki z dziejów Puław / BM w Puławach filia nr 4

Organizator: Biblioteka Miejska w Puławach

Rokitno:
 
9-10 września - Gmina Rokitno – moja mała ojczyzna            

Organizator: Gimnazjum w Rokitnie

Wola Osowińska:

16 września - Pod zielonym dębem

Organizator: Grupa Wokalna „Siew”
 
Zamość:
 
1-30 września - Roztoczański Park Narodowy – dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe

Organizator: Książnica Zamojska im. S.K. Zamoyskiego

Żmijowiska:

10 września - Słowiańskie Babie Lato

Organizator: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – Oddział Grodzisko Żmijowiska

***

Sprawdź co dzieje się w Lublinie. Pobierz aplikację CO GDZIE KIEDY ze sklepu Google Play.

Pozostałe informacje

Piłkarze Wisły Puławy w sobotę zagrają na wyjeździe z Wieczystą Kraków

Wisła Puławy w sobotę zagra na wyjeździe z Wieczystą Kraków

Wisła Puławy kontynuuje granie na wyjazdach. Po zeszłotygodniowej wysokiej porażce w Bytomiu tamtejszą Polonią podopieczni trenera Macieja Tokarczyka pojadą szukać punktów do innego z faworytów rozgrywek – Wieczystej Kraków. Spotkanie zaplanowano na sobotę (godz. 15)

Orlen Oil Motor Lublin w pierwszym domowym meczu pokonał drużynę z Częstochowy. Teraz chce zrobić to samo z ekipą z Rybnika

Orlen Oil Motor Lublin podejmie w piątek Innpro ROW Rybnik. Faworyt jest tylko jeden

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po wyjazdowej wygranej w hicie trzeciej kolejki nad Betard Spartą Wrocław, a już w piątek żużlowcy Orlen Oil Motoru otworzą zmagania w czwartej serii. Do Lublina przyjedzie skazywany na pożarcie beniaminek – Innpro ROW Rybnik. Każdy inny wynik niż pewna wygrana trzykrotnych mistrzów Polski będzie sensacją

Rzym kusi zabytkami
CITY BREAK
galeria

Z Lublina do Rzymu. Do zobaczenia w Wiecznym Mieście

Lot z Lublina to szybki i wygodny sposób, by odkryć uroki Wiecznego Miasta. A Port Lotniczy Lublin nawiązał współpracę z włoskimi liniami Aeroitalia.

Sekrety idealnych firan lnianych - profesjonalne wskazówki i częste błędy

Sekrety idealnych firan lnianych - profesjonalne wskazówki i częste błędy

Firany lniane mają niezwykłą moc transformacji wnętrza w elegancką przestrzeń pełną charakteru. Nawet najbardziej luksusowe tkaniny nie podkreślą jednak urody pomieszczenia, jeśli nie zostaną odpowiednio zawieszone. W tym artykule poznasz 5 kluczowych zasad wieszania firan lnianych oraz dowiesz się, jakich błędów unikać, by stworzyć wnętrze o nienagannej estetyce. Niezależnie od tego, czy urządzasz salon, sypialnię czy kuchnię, te wskazówki pomogą Ci osiągnąć profesjonalny efekt, który zachwyci domowników i gości.

Dlaczego warto postawić na ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy?

Dlaczego warto postawić na ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy?

Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych i budynków szkieletowych odkrywa, że izolacja celulozą to doskonały sposób na stworzenie przytulnego wnętrza bez nadmiernych kosztów i skomplikowanych prac budowlanych. Granulat powstający z recyklingu papieru, wzbogacony o środki ognio- i pleśniochronne, wdmuchuje się pod ciśnieniem w przestrzenie między krokwiami i belkami, gdzie wypełnia każdą szczelinę. Taka warstwa zatrzymuje ciepło zimą i blokuje nadmiar upałów latem, a przy okazji „oddycha”, pomagając regulować wilgotność powietrza. Dzięki temu dom zyskuje zdrowy mikroklimat, który docenią alergicy i osoby wrażliwe na suchość powietrza.

Pełnomocnik ISO 9001 – jak skutecznie zarządzać systemem jakości w firmie?

Pełnomocnik ISO 9001 – jak skutecznie zarządzać systemem jakości w firmie?

Wdrożenie i utrzymanie systemu zarządzania jakością zgodnego z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2015 wymaga nie tylko znajomości przepisów i dokumentacji, ale przede wszystkim kompetentnej osoby, która będzie czuwać nad jego prawidłowym funkcjonowaniem. Tę rolę pełni pełnomocnik ds. systemu zarządzania jakością. To właśnie on odpowiada za to, by procesy w firmie były spójne, zgodne z normą i przynosiły zamierzone efekty. Aby dobrze przygotować się do tej funkcji, niezbędne jest szkolenie pełnomocnik ISO 9001, które dostarcza nie tylko wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim umiejętności praktycznych. Dowiedz się, jak efektywnie pełnić tę rolę i na czym skupić się, aby współpraca z jednostką certyfikującą przebiegała bez zakłóceń.

Najczęstsze błędy na stronach internetowych deweloperów i jak ich unikać?

Najczęstsze błędy na stronach internetowych deweloperów i jak ich unikać?

W dobie cyfrowej profesjonalna strona internetowa to jeden z najważniejszych elementów skutecznego marketingu deweloperskiego. To właśnie od witryny często zaczyna się kontakt potencjalnego klienta z ofertą inwestycji.

Złodziej tuż po zatrzymaniu przez policjantów z Lublina

Multirecydywista namierzony przez lubelskich kryminalnych

Kryminalni z KWP w Lublinie zatrzymali 61-latka z woj. zachodniopomorskiego, który włamywał się do mieszkań w całej Polsce. Rozpracowali go po tym, jak włamał się do mieszkań na lubelskiej Kalinie oraz Czechowie.

Bez kasku i uprawnień fiknął kozła. Poleciał do szpitala

Bez kasku i uprawnień fiknął kozła. Poleciał do szpitala

Kierujący motocyklem z obrażeniami został przetransportowany do szpitala. To skutek zdarzenia z wczoraj na drodze pomiędzy miejscowościami Zdziłowice – Otrocz (powiat janowski). Wstępne ustalenia wskazują, że kierujący motocyklem stracił panowanie nad pojazdem i się przewrócił.

Imprezy klubowe w weekend (2 – 3 maja)
Imprezy
2 maja 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (2 – 3 maja)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Jesteśmy w trakcie długiego weekendu, który sprzyja wyjściom do klubu. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje. Zobacz, jak wyglądały obchody tego święta w Lublinie
Dużo zdjęć
galeria

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje. Zobacz, jak wyglądały obchody tego święta w Lublinie

2 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych a zarazem radosnych świąt państwowych. - Flaga symbolizuje naszą przynależność do narodu i państwa – mówi dr hab. Robert Kozyrski, prof. KUL z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Piłkarze Victorii Łukowa (zielone stroje) w 23. kolejce odnieśli 15. zwycięstwo w tym sezonie

Victoria Łukowa znowu zwycięska. W weekend kolejne mecze zamojskiej klasy okręgowej

Na rozpoczęcie weekendu majowego rozegrano 23. kolejkę w „najciekawszej lidze świata”. Wszystkie zespoły ze ścisłej czołówki sięgnęły po trzy punkty, a mecz derbowy pomiędzy Pogonią 96 Łaszczówka, a Koroną Łaszczów zakończył się remisem

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?
film

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?

Lublin stał się doskonałym miejscem na początek interesujących wycieczek? Jakie wakacyjne kierunki oferuje lubelskie lotnisko? Dokąd polecimy przez cały rok? O tych rzeczach rozmawiamy z Piotrem Jankowskim z Portu Lotniczego Lublin w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi.

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31