Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

3 grudnia 2014 r.
14:11
Edytuj ten wpis

Jadą cyganie wielu wozami…

0 0 A A

Spotkania, filmy, wystawa, koncert. W piątek i sobotę (5-6 grudnia) Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza do Centrum Kultury w Lublinie (Peowiaków 12) i Teatru NN (Grodzka 21). Wstęp wolny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Projektu ma na celu odkrycie nowych kontekstów tradycji i kultury romskiej i tym samym przełamanie negatywnych stereotypów obciążających relacje z Romami.

5.12 / piątek
godz. 18.00 - Prozę Jerzego Ficowskiego czyta Jarosław Tomica
Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12 / Szklarnia
godz. 20.00 - Dwa żywioły - koncert Agaty Siemaszko i Kuby "Bobasa" Wilka Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12 / Szklarnia

6.12 / sobota
godz. 11.00 - Czy powstanie Muzeum Kultury Romskiej - prezentacja multime-dialna Andrzeja Grzymały-Kazłowskiego
Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12 / Szklarnia
godz. 12.00 - Jaw Dikh - międzynarodowe plenery artystów romskich w Czar-nej Górze - prezentacja multimedialna Małgorzaty Mirgi-Tas
Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12 / Szklarnia
godz. 17.00 - Pożegnanie taboru - wernisaż fotografii Andrzeja Polakowskiego (z udziałem artysty i Agnieszki Caban)
Dom Słów / ul. Żmigród 1
godz. 18.00 - Papusza - pokaz filmu i spotkanie z Barbarą Sikorską-Bouffał * Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN / ul. Grodzka 21

Czytanie prozy Jerzego Ficowskiego
Jerzy Tadeusz Ficowski (1924-2006) był jednym z najwybitniejszych polskich cygano-logów. Poeta, eseista, autor tekstów piosenek, prozaik, tłumacz, żołnierz Armii Krajowej (ps. Wrak), uczestnik powstania warszawskiego. Znawca tradycji i kultury żydowskiej, badacz języka i kultury romskiej, a także twórczości Brunona Schulza.

Dwa żywioły - koncert Agaty Siemaszko i Kuby "Bobasa" Wilka
Agata Siemaszko to silna indywidualność muzyczna, ciekawa osobowość. Z muzyką romską zetknęła się w Czarnej Górze, przy okazji współpracy z Teresą Mirgą i zespołem "Kałe Bała". To ważne doświadczenie dało jej znajomość języka romskiego, nowe inspira-cje muzyczne, wrażliwość na romską muzykę, no i przyjaźnie. Kuba Bobas-Wilk (gitara) stale współpracuje z zespołem "Siwy Dym", jest jednak basistą w wielu innych zespołach. Artyści tworzą kameralny duet, w którym wiodącą rolę odgrywa ekspresyjny, a czasem liryczny głos Agaty, oraz gitarowe tło, które buduje Kuba interesującymi improwizacjami z pogranicza bluesa, funk, etno i jazzu.

Czy powstanie Muzeum Kultury Romskiej - prezentacja multimedialna Andrze-ja Grzymały-Kazłowskiego
Andrzej Grzymała-Kazłowski jest absolwentem Nauk Politycznych Uniwersytetu War-szawskiego, cyganologiem, podróżnikiem. Właściciel kolekcji kilkuset eksponatów: doku-mentów związanych z historią Romów, archiwalnych zdjęć, obrazów, grafik, pocztówek oraz posiadacz dwóch oryginalnych, wagonowych wozów polskich Romów. Od prawie 20 lat związany z Romami sympatią i osobistymi kontaktami. Jest współautorem rządowego Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. W latach 2001-2010 pracował w Wy-dziale Mniejszości Narodowych i Etnicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jako główny specjalista do spraw romskiej mniejszości etnicznej. Niezależ-ny ekspert, wykładowca, organizator i właściciel pierwszego prywatnego Muzeum Kultury Romów.

Jaw Dikh - międzynarodowe plenery artystów romskich w Czarnej Górze - prezentacja multimedialna Małgorzaty Mirgi-Tas
Małgorzata Mirga-Tas, urodzona w 1978 r. w Zakopanem, wychowała się w osadzie cy-gańskiej w Czarnej Górze na Spiszu. W 2004 r. uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięk-nych w Krakowie na Wydziale Rzeźby. Oprócz pracy artystycznej działa też na rzecz Ro-mów - członkini Stowarzyszenia Harangos, autorka projektu Romski Pstryk, prowadzi in-tegracyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawczyni międzynarodowych plene-rów i warsztatów artystycznych "Jaw Dikh" w Czarnej Górze. Swoje obrazy tworzy intu-icyjnie. Maluje akrylami używając intensywnych barw połączonych z mocnym konturem. Prawie zawsze wkleja na płótno tkaniny, cekiny, sznurki.

Pożegnanie taboru - wernisaż fotografii Andrzeja Polakowskiego
Andrzej Polakowski, urodzony w 1937 r. wybitny lubelski artysta fotografik, autor zdjęć w albumie "Pożegnanie taboru" wydanego przez Bramę Grodzką. Członek ZPAF oraz członek honorowy Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestniczył w ponad 300 zbiorowych wystawach fotografii artystycznej. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidual-nych prezentowanych w Polsce i za granicą.

Papusza - pokaz filmu i spotkanie z Barbarą Sikorską-Bouffał
Barbara Sikorska-Bouffał jest laureatką Polskiej Nagrody Filmowej Orły w kategorii: Najlepsze kostiumy za film "Papusza", opowiadający historię pierwszej romskiej poetki, której wiersze zostały spisane i przetłumaczone na język polski.

Pozostałe informacje

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci
LUBLIN/WIDEO
film

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci

Lubelscy policjanci pomogli 39-letniej kobiecie, która nie dawała oznak życia. Wokół byli inni przechodnie.

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

W czwartek na zakończenie 29. kolejki Fortuna I Ligi bezbramkowo zremisował w Katowicach z tamtejszym GKS. Jak spotkanie oceniają szkoleniowcy obu ekip?

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin otrzymał grant w wysokości ponad 900 tysięcy zł z funduszy europejskich i państwowych na wdrożenie rozwiązań informatycznych z zakresu cyberbezpieczeństwa. Szkoły w mieście otrzymają dostęp do bezpiecznej sieci bezprzewodowej, a infrastruktura sieciowa Urzędu Miasta będzie lepiej chroniona.

Poważny sprawdzian Padwy Zamość, AZS AWF Biała Podlaska zagra z Anilaną

Poważny sprawdzian Padwy Zamość, AZS AWF Biała Podlaska zagra z Anilaną

W 28. kolejce KPR Padwa Zamość zmierzy się już w piątek o godzinie 19 z Handball Stalą Mielec. W sobotę, o godzinie 18 przed swoimi kibicami zaprezentują się szczypiorniści AZS AWF Biała Podlaska.

Wreszcie będzie przyjemnie  -  pogoda na weekend
Pogoda na weekend
film

Wreszcie będzie przyjemnie - pogoda na weekend

Po chłodach wreszcie pogoda będzie bardziej przyjemna. Napływające ciepłe powietrze już odczuwamy. Tradycyjnie w piątkowe przedpołudnie prezentujemy prognozę pogody na weekend. Przygotowali ją meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje ją Gabriela Szewczyk.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna