Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

3 grudnia 2014 r.
14:11
Edytuj ten wpis

Jadą cyganie wielu wozami…

Spotkania, filmy, wystawa, koncert. W piątek i sobotę (5-6 grudnia) Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza do Centrum Kultury w Lublinie (Peowiaków 12) i Teatru NN (Grodzka 21). Wstęp wolny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Projektu ma na celu odkrycie nowych kontekstów tradycji i kultury romskiej i tym samym przełamanie negatywnych stereotypów obciążających relacje z Romami.

5.12 / piątek
godz. 18.00 - Prozę Jerzego Ficowskiego czyta Jarosław Tomica
Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12 / Szklarnia
godz. 20.00 - Dwa żywioły - koncert Agaty Siemaszko i Kuby "Bobasa" Wilka Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12 / Szklarnia

6.12 / sobota
godz. 11.00 - Czy powstanie Muzeum Kultury Romskiej - prezentacja multime-dialna Andrzeja Grzymały-Kazłowskiego
Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12 / Szklarnia
godz. 12.00 - Jaw Dikh - międzynarodowe plenery artystów romskich w Czar-nej Górze - prezentacja multimedialna Małgorzaty Mirgi-Tas
Centrum Kultury / ul. Peowiaków 12 / Szklarnia
godz. 17.00 - Pożegnanie taboru - wernisaż fotografii Andrzeja Polakowskiego (z udziałem artysty i Agnieszki Caban)
Dom Słów / ul. Żmigród 1
godz. 18.00 - Papusza - pokaz filmu i spotkanie z Barbarą Sikorską-Bouffał * Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN / ul. Grodzka 21

Czytanie prozy Jerzego Ficowskiego
Jerzy Tadeusz Ficowski (1924-2006) był jednym z najwybitniejszych polskich cygano-logów. Poeta, eseista, autor tekstów piosenek, prozaik, tłumacz, żołnierz Armii Krajowej (ps. Wrak), uczestnik powstania warszawskiego. Znawca tradycji i kultury żydowskiej, badacz języka i kultury romskiej, a także twórczości Brunona Schulza.

Dwa żywioły - koncert Agaty Siemaszko i Kuby "Bobasa" Wilka
Agata Siemaszko to silna indywidualność muzyczna, ciekawa osobowość. Z muzyką romską zetknęła się w Czarnej Górze, przy okazji współpracy z Teresą Mirgą i zespołem "Kałe Bała". To ważne doświadczenie dało jej znajomość języka romskiego, nowe inspira-cje muzyczne, wrażliwość na romską muzykę, no i przyjaźnie. Kuba Bobas-Wilk (gitara) stale współpracuje z zespołem "Siwy Dym", jest jednak basistą w wielu innych zespołach. Artyści tworzą kameralny duet, w którym wiodącą rolę odgrywa ekspresyjny, a czasem liryczny głos Agaty, oraz gitarowe tło, które buduje Kuba interesującymi improwizacjami z pogranicza bluesa, funk, etno i jazzu.

Czy powstanie Muzeum Kultury Romskiej - prezentacja multimedialna Andrze-ja Grzymały-Kazłowskiego
Andrzej Grzymała-Kazłowski jest absolwentem Nauk Politycznych Uniwersytetu War-szawskiego, cyganologiem, podróżnikiem. Właściciel kolekcji kilkuset eksponatów: doku-mentów związanych z historią Romów, archiwalnych zdjęć, obrazów, grafik, pocztówek oraz posiadacz dwóch oryginalnych, wagonowych wozów polskich Romów. Od prawie 20 lat związany z Romami sympatią i osobistymi kontaktami. Jest współautorem rządowego Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. W latach 2001-2010 pracował w Wy-dziale Mniejszości Narodowych i Etnicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jako główny specjalista do spraw romskiej mniejszości etnicznej. Niezależ-ny ekspert, wykładowca, organizator i właściciel pierwszego prywatnego Muzeum Kultury Romów.

Jaw Dikh - międzynarodowe plenery artystów romskich w Czarnej Górze - prezentacja multimedialna Małgorzaty Mirgi-Tas
Małgorzata Mirga-Tas, urodzona w 1978 r. w Zakopanem, wychowała się w osadzie cy-gańskiej w Czarnej Górze na Spiszu. W 2004 r. uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięk-nych w Krakowie na Wydziale Rzeźby. Oprócz pracy artystycznej działa też na rzecz Ro-mów - członkini Stowarzyszenia Harangos, autorka projektu Romski Pstryk, prowadzi in-tegracyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawczyni międzynarodowych plene-rów i warsztatów artystycznych "Jaw Dikh" w Czarnej Górze. Swoje obrazy tworzy intu-icyjnie. Maluje akrylami używając intensywnych barw połączonych z mocnym konturem. Prawie zawsze wkleja na płótno tkaniny, cekiny, sznurki.

Pożegnanie taboru - wernisaż fotografii Andrzeja Polakowskiego
Andrzej Polakowski, urodzony w 1937 r. wybitny lubelski artysta fotografik, autor zdjęć w albumie "Pożegnanie taboru" wydanego przez Bramę Grodzką. Członek ZPAF oraz członek honorowy Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestniczył w ponad 300 zbiorowych wystawach fotografii artystycznej. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidual-nych prezentowanych w Polsce i za granicą.

Papusza - pokaz filmu i spotkanie z Barbarą Sikorską-Bouffał
Barbara Sikorska-Bouffał jest laureatką Polskiej Nagrody Filmowej Orły w kategorii: Najlepsze kostiumy za film "Papusza", opowiadający historię pierwszej romskiej poetki, której wiersze zostały spisane i przetłumaczone na język polski.

Pozostałe informacje

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja
zdjęcia
galeria

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja

Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej poprowadził dzisiaj "Poloneza dla Lublina". Tańczących, w tym przedstawicieli lokalnych władz, w historycznych strojach, oglądały tłumy mieszkańców zebranych na Krakowskim Przedmieściu i Placu Litewskim.

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

W Warszawie zakończyła się oficjalna część obchodów z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. W trakcie swojego przemówienia Andrzej Duda wspomniał m.in o projekcie Borsuk, który może zostać polskim hitem eksportowym.

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale
zdjęcia
galeria

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale

W Trybunale Koronnym zakończyła się już uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, która rozpoczęła oficjalne obchody święta w stolicy Lubelszczyzny. Teraz czas na poloneza, potem m.in. fire show.

W derbach Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

W spotkaniu derbowym Chełmianka Chełm zremisowała ze Świdniczanką Świdnik 2:2

Najlepsze kreacje przygotowane w Nałęczowie trafią na finał, ogólnopolski pokaz mody w Warszawie
ekologia
galeria

Młodzież z Nałęczowa uszyła ubrania z opadów. Pokażą je w stolicy

Spódnice, torebki, bluzki, sukienki - a to wszystko z zielonych i niebieskich odpadów. Uczniowie szkół podstawowych z gminy Nałęczów w poniedziałek wzięli udział w akcji "Moda na recykling". We wrześniu pojadą do Warszawy na ogólnopolski finał z udziałem gwiazd telewizji.

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Do niebezpiecznej sytuacji doszło dzisaj ok. godz. 10:30 na alei Solidarności w Lublinie. Tuż przed węzłem drogowym Sławinek na jezdni prowadzącej od strony Warszawy zatrzymało się kilka aut, z których wysiadła grupa obcokrajowców. Jeden z pojazdów najpewniej jechał pod prąd.

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Górnik Łęczna po porażce 1:3 z Pogonią Siedlce nie ma prawa być zadowolony. Zespół, który jeszcze niedawno zmierzał do strefy barażowej w ostatnich dwóch meczach zdobył tylko punkt. Nie ma co ukrywać, że na ostatnie wyniki z pewnością spory wpływ ma fakt, że wobec sztabu szkoleniowego i piłkarzy pojawiły się zaległości finansowe. Po ostatnim meczu o przyszłość w klubie zapytany został także trener Pavol Stano

Do zdarzenia doszlo w lasach w powiecie biłgorajskim

Nowe fakty w sprawie tragicznej śmierci 14-latki. Policja zatrzymała stajennego

Prokuratura w Biłgoraju prowadzi śledztwo dotyczące przyczyn tragicznego wypadku w Woli Małej, w którym zginęła 14-latka. Dziewczynka spadła z konia podczas przejadżdzki po okolicy. Mężczyzna wydający konie tego dnia był pijany.

Poszkodowany chciał kupić cyfrowe aktywa. Trafił na oszusta

Chciał zarobić na kryptowalutach. Lublinianin stracił majątek

Ponad 400 tysięcy złotych stracił 51-letni mieszkaniec Lublina, który zaufał niewłaściwym ludziom. Sądził, że inwestuje w kryptowaluty u "brokera". W rzeczywistości nawiązał kontakt z oszustami.

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

Mieszkaniec gm. Krasnystaw podczas poszukiwań z zastosowaniem wykrywacza metalu prowadzonych w jednym z lasów na terenie gminy Siennica Różana odnalazł niewybuch. Te wciąż są groźne.

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

Po środowej wygranej nad PGE Spójnia Stargard podopieczni Wojciecha Kamińskiego są już niemal pewni miejsca w czołowej szóstce, co oznacza udział w fazie play-off

Ostrzeżenia przed burzami obowiązują od godz. 11 do północy
pogoda

Nadchodzi załamanie pogody. IMGW ostrzega przed burzami

Dla całej południowej Polski, w tym dla województwa lubelskiego, wydano ostrzeżenia o burzach. W ich trakcie wiatr może w porywach osiągać nawet 90 km/h. Burze przyniosą ulewne deszcze. Lolalnie spadnie grad.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Baraże mocno się od nas oddaliły

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Baraże mocno się od nas oddaliły

W piątek wieczorem Górnik Łęczna przegrał na swoim stadionie z Pogonią Siedlce i mocno utrudnił sobie kwestię znalezienia się na koniec sezonu w strefie barażowej. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Potrzebne wsparcie

13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Potrzebne wsparcie

Choć jest jeszcze bardzo mały, przeszedł więcej niż niejeden dorosły. 13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Pierwszą: w pierwszym dniu życia. Przez 9 miesięcy był podłączony do respiratora. – Poza tym te miesiące na intensywnej terapii nauczyły mnie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko trudne i wymagające ogromnej pracy – mówi jego mama, Elżbieta Dec

Oktawia Fedeńczak, skrzydłowa PGE MKS FunFloor Lublin

Oktawia Fedeńczak (PGE MKS Funfloor Lublin): Do Kobierzyc jedziemy po trzy punkty

Rozmowa z Oktawią Fedeńczak, szczypiornistką PGE MKS FunFloor Lublin

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia