W piątek premiera albumu fotograficznego „Świat utracony. Żydzi polscy”. Wśród ponad 460 zdjęć powstałych między 1918 a 1939 rokiem są robione w Lublinie i naszym regionie.
– Publikacja jest panoramą życia polskich Żydów w Polsce między dwiema wojnami. Pomysł wydania albumu wyrósł z przekonania, że historia polskich Żydów jest wielkim i fascynującym tematem, który cały czas jest obszarem mało znanym współczesnemu czytelnikowi – tłumaczy wydawca – lubelska oficyna Boni Libri i Żydowski Instytut Historyczny.
Autorzy albumu (prof. Konrad Zieliński i Leszek Dulik) podzielili materiał na osiem części: Miasto, miasteczko, wieś; Życie codzienne i praca; Wiara i życie; W społeczeństwie; Antysemityzm; W świecie polityki; Emigracja oraz Nauka i kultura. Tłumaczą, że chcieli pokazać bogactwo życia religijnego, kulturalnego i politycznego oraz wkład Żydów w tworzenie wielkiej polskiej historii i ich rolę w rozwoju cywilizacyjnym (kultura, życie gospodarcze, nauka) na przestrzeni wieków. Jednocześnie chcieli się zmierzyć z uproszczeniami i stereotypami na temat Żydów.
W albumie znajdziemy zdjęcia anonimowych autorów oraz wybitnych twórców (Kacyzne, Dorys, Zajczyk, Poddębski, Aleksandrowicz). Pochodzą z archiwów prywatnych i publicznych w Polsce i na świecie. Jedno z nich publikujemy.
Promocja odbędzie się 18 grudnia o godz. 18:00 w Ośrodku „Brama Grodzka - Teatr NN” (Grodzka 21). W spotkaniu udział wezmą: prof. Paweł Śpiewak (ŻIH), prof. Andrzej Trzciński -recenzent albumu (UMCS), prof. Konrad Zieliński - współautor albumu (UMCS), Leszek Dulik - współautor albumu (Wydawnictwo Boni Libri). Wstęp wolny.