Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

24 września 2019 r.
7:46

Trzy dni atrakcji na finał projektu "My, Gospodynie i Gospodarze gminy Wojsławice"

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A

Od sześciu tygodni w Ośrodku Trzech Kultur w Majdanie Ostrowskim realizowany jest projekt "My, Gospodynie i Gospodarze gminy Wojsławice", na który złożyły się weekendowe spotkania warsztatowe ze specjalistami z całego kraju. Przed nami wielki finał wydarzenia, który odbędzie się w dniach 26-28 września. W programie warsztaty, spotkania i koncerty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Celem projektu "My, Gospodynie i Gospodarze gminy Wojsławice" realizowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach "Programu EtnoPolska 2019", było symboliczne przekazanie mieszkańcom gminy Wojsławice wyremontowanego obiektu byłej szkoły w Majdanie Ostrowskim.

Ośrodek Trzech Kultur działa od 17 sierpnia. W przestrzeni wyremontowanego budynku w kolejne weekendy organizowane były atrakcyjne warsztaty i zajęcia edukacyjne dla wszystkich chętnych. Mieszkańcy gminy mogli uczestniczyć w warsztatach tkackich, stolarskich, muzycznych czy rękodzielniczych. Spotkania prowadzili artyści, aktywiści i rzemieślnicy, m.in. tkaczka Agnieszka Jackowiak, skrzypek Maciej Filipczuk, garncarz Robert Jehn Olszewski i animatorka kultury Katarzyna Dorota.

Projekt okazał się ogromnym sukcesem i spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony odbiorców. - Z warsztatu na warsztat przybywało chętnych, zaczęły przyjeżdżać osoby nie tylko z gminy Wojsławice, ale też z sąsiednich gmin Leśniowice, Wierzbica, a także zainteresowane osoby z Chełma. Cieszyło nas także, że zaczęły przyjeżdżać całe rodziny, i warsztaty nasze wpisały się w tradycję weekendowych spotkań. Powstało wiele wspaniałych przedmiotów, uczestniczki i uczestnicy nabyli nową wiedzę, ale tez można było pośpiewać, porozmawiać i po prostu pobyć razem - podsumowuje projekt jego autorka, Elżbieta Rojek z GCKSiT w Wojsławicach.

W dniach 26-28 września zorganizowane zostaną ostatnie spotkania w ramach projektu. W czwartek i piątek, w godz. 15-19, odbędą się warsztaty instrumentalne i wokalne prowadzone przez Macieja Filipczuka i Ewę Grochowską.

Maciej Filipczuk to skrzypek, uczeń wiejskiego mistrza Kazimierza Mety. W ramach swoich poszukiwań muzycznych skupia się na przekazie bezpośrednim mistrz – uczeń oraz zgłębia tajniki archaicznych form muzycznych. Z kolei Ewa Grochowska prowadzi badania poświęcone stylom śpiewu tradycyjnego (przede wszystkim obrzędowego) i muzyki instrumentalnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 2001 roku realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową, poświęconą polskiej muzyce tradycyjnej.

Na finał projektu, w sobotę 28 września, odbędą się m.in. koncerty i wystawy uczestników warsztatów, w ramach których mieszkańcy gminy Wojsławice będą mogli zaprezentować nabyte umiejętności. Na scenie pojawi się również Orkiestra Majdańska.

Tego dnia odbędą się ponadto dwa spotkania studyjne z zaproszonymi gośćmi. Społecznik, animator kultury i regionalista Marcin Piotrowski spotka się z uczestnikami o godz. 11.30. Jest on założycielem gospodarstwa agroturystycznego Chutoru Gorajec oraz współzałożycielem Festiwalu Folkowisko. Na godz. 13.20 zaplanowano spotkanie z Anną i Marcelim Ślusarczykami, założycielami Fundacji Przyroda i Człowiek z Kostkowic. Organizatorzy zadbają również o poczęstunek.

Projekt dobiega końca, ale życie Ośrodka Trzech Kultur będzie trwało dalej. - Chcemy, aby mieszkanki i mieszkańcy gminy stali się aktywnymi gospodyniami i gospodarzami tego miejsca, korzystającymi z tej przestrzeni oraz opiekującymi się nią na potrzeby edukacyjne, artystyczne a także turystyczne. Marzymy o tym, aby miejsce to funkcjonowało w oparciu o kapitał lokalny, wykorzystując potencjał ludzki, kulturowy, historyczny i przyrodniczy - dodają pomysłodawcy projektu.

Zapisy na warsztaty: osobiście w Domu Kultury w Wojsławicach (wt-sob); e-mail: wojslaw-gci@o2.pl; tel.(82) 5669 153, 693 289 039.

26.09.2019 (czwartek)

15-19 – warsztaty muzyczne instrumentalne – Maciej Filipczuk
15-19 – warsztaty muzyczne wokalne – Ewa Grochowska

27.09.2019 (piątek)

15-19 – warsztaty muzyczne instrumentalne
15-19 – warsztaty muzyczne wokalne

28.09.2019 (sobota)

9:00 – 11:00 warsztaty muzyczne, przygotowanie wspólnego koncertu
11:00 - 11:30 kawa, herbata, zwiedzanie wystawy prac uczestniczek i uczestników warsztatów
11:30 - 13:00 spotkanie studyjne: Marcin Piotrowski –założyciel i właściciel Chutoru Gorajec oraz współzałożyciel Festiwalu Folkowisko
13:00 – 13:20 mini koncert „Orkiestry Majdańskiej”
13:20 – 14:50 spotkanie studyjne: Anna i Marceli Ślusarczyk -założyciele Fundacji Przyroda i Człowiek z Kostkowic
14:50 – 15:10 mini koncert „Orkiestry Majdańskiej”
15:10 – 16:00 poczęstunek, zwiedzanie wystawy prac uczestniczek i uczestników warsztatów, rozmowy w kuluarach

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa rusza w majówkę

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa rusza w majówkę

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa wjedzie na tory jeszcze sprawniej. Kolejowa spółka przekazała materiały do remontu tej jedynej zabytkowej kolejki na Lubelszczyźnie. Wiadomo też, kiedy rusza z sezonem.

Co oglądamy w telewizji? Popularne formaty programów i dlaczego nadal nas przyciągają

Co oglądamy w telewizji? Popularne formaty programów i dlaczego nadal nas przyciągają

Co sprawia, że niektóre programy telewizyjne zdobywają ogromną popularność, a inne szybko znikają z anteny? Telewizja mimo rosnącej konkurencji ze strony mediów cyfrowych, wciąż pozostaje ważnym elementem codziennego życia. Przyjrzyjmy się, jakie formaty programów cieszą się obecnie największą popularnością i dlaczego niezmiennie przyciągają przed ekrany szerokie grono widzów.

Szukasz akcesoriów na rower?

Szukasz akcesoriów na rower?

Istnieje wiele akcesoriów rowerowych, które mogą poprawić zarówno wygodę, jak i bezpieczeństwo podczas jazdy. Poniżej prezentujemy wybrane z nich.

Nowoczesne oraz piękne panele podłogowe - warto postawić na solidne podłogi

Nowoczesne oraz piękne panele podłogowe - warto postawić na solidne podłogi

Wyposażając własne mieszkanie albo remontując stary dom, warto inwestować w nowoczesne rozwiązania, które sprawdzą się w różnych pomieszczeniach. Kluczową rolę w pokoju dziennym, kuchni czy też łazience i in., odgrywać będzie podłoga, którą z powodzeniem można pokryć panelami. Tego typu panele podłogowe np. panele laminowane z łatwością nabędziemy za pośrednictwem Internetu - wystarczy tylko nieco ich poszukać. Dobrze dobrane panele podłogowe laminowane sprawią, że będzie można po nich stąpać przez wiele lat. Z powodzeniem można pod nimi zamontować ogrzewanie podłogowe, dzięki któremu ciepło będzie równomiernie rozchodzić się po wszystkich pomieszczeniach. W przypadku paneli podłogowych winylowych z powodzeniem możemy postawić na rodzime produkty - co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Kwiaty na przeprosiny z automatu. Nie kupił, tylko ukradł

Kwiaty na przeprosiny z automatu. Nie kupił, tylko ukradł

Po kłótni z partnerką, 33-latek chciał jej wręczyć bukiet. Ale nie poszedł do kwiaciarni, tylko ukradł kwiaty z automatu.

Myjka ciśnieniowa, Karcher – postaw na sprawdzoną jakość

Myjka ciśnieniowa, Karcher – postaw na sprawdzoną jakość

Marka Kärcher jest kojarzona z najwyższą wydajnością, innowacyjnością oraz jakością. Jest znana dzięki urządzeniom czyszczącym do domu i ogrodu. Świetne jakościowo produkty Kärcher są połączeniem funkcjonalności i ciekawego designu. Produkty firmy zostały już nagrodzone ponad 100 odznaczeniami za wzorowy design. W jaki sposób może nam pomóc myjka wysokociśnieniowa? Co możesz umyć myjką ciśnieniową? Co cechuje myjkę ciśnieniową? Wyjaśniamy!

Karol Kręt rozpoczął starty w Porsche Sixt Carrera Cup od rywalizacji na torze Imola

Karol Kręt rozpoczął starty w Porsche Sixt Carrera Cup od rywalizacji na torze Imola

Pochodzący z Biłgoraja 19-latek to wchodząca gwiazda sportów motorowych. Juz w poprzednim sezonie zwyciężył w Sports Cup. Teraz zaliczył sportowy awans i przeszedł do prestiżowej serii Porsche Sixt Carrera Cup.

HI DESIGN

HI DESIGN

Cześć i czołem, drodzy czytelnicy! Dziś mam dla was gorący temat, który może wprawić w ruch serca każdego przedsiębiorcy: rebranding. A dokładniej, dlaczego warto zmienić logo i kiedy jest ten moment.

11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy wiedzą jakiej są produkcji

11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy wiedzą jakiej są produkcji

Niewybuchy odnalezione w Białej Podlaskiej są radzieckie. Potwierdza to dowódca patrolu saperskiego.

Artykuły do rehabilitacji - poznaj sklep e-Orteza!

Artykuły do rehabilitacji - poznaj sklep e-Orteza!

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w procesie powrotu do zdrowia po kontuzji lub operacji. Wsparcie w postaci odpowiednich artykułów do rehabilitacji może znacznie przyspieszyć ten proces, umożliwiając pacjentom skuteczną i bezpieczną rekonwalescencję. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się sklepowi e-Orteza, specjalizującemu się w dostarczaniu wysokiej jakości artykułów rehabilitacyjnych.

Szyna CPM: klucz do skutecznej rehabilitacji pooperacyjnej

Szyna CPM: klucz do skutecznej rehabilitacji pooperacyjnej

Szyna CPM to kluczowy element wspierający proces rekonwalescencji po operacjach ortopedycznych (np. po endoprotezie stawu biodrowego lub kolanowego) oraz urazach stawów. Dzięki innowacyjnej technologii ciągłego ruchu biernego (CPM), pacjenci mają możliwość szybkiego powrotu do pełnej sprawności, minimalizując ryzyko powikłań i ograniczeń ruchowych.

Kultowe cacka z PRL zjadą do Zamościa. Będzie na co patrzeć
1 maja 2024, 10:00
galeria

Kultowe cacka z PRL zjadą do Zamościa. Będzie na co patrzeć

W środę 1 maja, w Święto Pracy zamojskie Roztoczańskie Muzeum PRL zainauguruje swój piąty sezon turystyczny wyjątkowym wydarzeniem. W zlocie starych, klasycznych pojazdów udział może wziąć ok. 200 załóg.

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból
Dzień Wschodzi
film

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból

O bólu i zdrowym starzeniu się w dzisiejszej porannej rozmowie Dzień Wschodzi, Krzysztof Kot rozmawia z prof. Tomaszem Blicharskim — szefem Kliniki Rehabilitacji i Ortopedii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

Piękny Wschód to prawdziwy symbol parczewskiego kolarstwa i jedna z najważniejszych imprez dla miłośników rowerów. Od poprzedniego roku ma jednak  dodatkowe znaczenie. Ten ultramaraton jest połączony z Dniem Sportu i Zdrowego Trybu Życia w Wojsku Polskim, stąd jednym z partnerów jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego.

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych
Wideo

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Elektroniczny system na granicy ma rozładować kolejki TIR-ów. Taki plan ma lubelski urząd wojewódzki.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna