Od sześciu tygodni w Ośrodku Trzech Kultur w Majdanie Ostrowskim realizowany jest projekt "My, Gospodynie i Gospodarze gminy Wojsławice", na który złożyły się weekendowe spotkania warsztatowe ze specjalistami z całego kraju. Przed nami wielki finał wydarzenia, który odbędzie się w dniach 26-28 września. W programie warsztaty, spotkania i koncerty.
Celem projektu "My, Gospodynie i Gospodarze gminy Wojsławice" realizowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach "Programu EtnoPolska 2019", było symboliczne przekazanie mieszkańcom gminy Wojsławice wyremontowanego obiektu byłej szkoły w Majdanie Ostrowskim.
Ośrodek Trzech Kultur działa od 17 sierpnia. W przestrzeni wyremontowanego budynku w kolejne weekendy organizowane były atrakcyjne warsztaty i zajęcia edukacyjne dla wszystkich chętnych. Mieszkańcy gminy mogli uczestniczyć w warsztatach tkackich, stolarskich, muzycznych czy rękodzielniczych. Spotkania prowadzili artyści, aktywiści i rzemieślnicy, m.in. tkaczka Agnieszka Jackowiak, skrzypek Maciej Filipczuk, garncarz Robert Jehn Olszewski i animatorka kultury Katarzyna Dorota.
Projekt okazał się ogromnym sukcesem i spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony odbiorców. - Z warsztatu na warsztat przybywało chętnych, zaczęły przyjeżdżać osoby nie tylko z gminy Wojsławice, ale też z sąsiednich gmin Leśniowice, Wierzbica, a także zainteresowane osoby z Chełma. Cieszyło nas także, że zaczęły przyjeżdżać całe rodziny, i warsztaty nasze wpisały się w tradycję weekendowych spotkań. Powstało wiele wspaniałych przedmiotów, uczestniczki i uczestnicy nabyli nową wiedzę, ale tez można było pośpiewać, porozmawiać i po prostu pobyć razem - podsumowuje projekt jego autorka, Elżbieta Rojek z GCKSiT w Wojsławicach.
W dniach 26-28 września zorganizowane zostaną ostatnie spotkania w ramach projektu. W czwartek i piątek, w godz. 15-19, odbędą się warsztaty instrumentalne i wokalne prowadzone przez Macieja Filipczuka i Ewę Grochowską.
Maciej Filipczuk to skrzypek, uczeń wiejskiego mistrza Kazimierza Mety. W ramach swoich poszukiwań muzycznych skupia się na przekazie bezpośrednim mistrz – uczeń oraz zgłębia tajniki archaicznych form muzycznych. Z kolei Ewa Grochowska prowadzi badania poświęcone stylom śpiewu tradycyjnego (przede wszystkim obrzędowego) i muzyki instrumentalnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 2001 roku realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową, poświęconą polskiej muzyce tradycyjnej.
Na finał projektu, w sobotę 28 września, odbędą się m.in. koncerty i wystawy uczestników warsztatów, w ramach których mieszkańcy gminy Wojsławice będą mogli zaprezentować nabyte umiejętności. Na scenie pojawi się również Orkiestra Majdańska.
Tego dnia odbędą się ponadto dwa spotkania studyjne z zaproszonymi gośćmi. Społecznik, animator kultury i regionalista Marcin Piotrowski spotka się z uczestnikami o godz. 11.30. Jest on założycielem gospodarstwa agroturystycznego Chutoru Gorajec oraz współzałożycielem Festiwalu Folkowisko. Na godz. 13.20 zaplanowano spotkanie z Anną i Marcelim Ślusarczykami, założycielami Fundacji Przyroda i Człowiek z Kostkowic. Organizatorzy zadbają również o poczęstunek.
Projekt dobiega końca, ale życie Ośrodka Trzech Kultur będzie trwało dalej. - Chcemy, aby mieszkanki i mieszkańcy gminy stali się aktywnymi gospodyniami i gospodarzami tego miejsca, korzystającymi z tej przestrzeni oraz opiekującymi się nią na potrzeby edukacyjne, artystyczne a także turystyczne. Marzymy o tym, aby miejsce to funkcjonowało w oparciu o kapitał lokalny, wykorzystując potencjał ludzki, kulturowy, historyczny i przyrodniczy - dodają pomysłodawcy projektu.
Zapisy na warsztaty: osobiście w Domu Kultury w Wojsławicach (wt-sob); e-mail: wojslaw-gci@o2.pl; tel.(82) 5669 153, 693 289 039.
26.09.2019 (czwartek)
15-19 – warsztaty muzyczne instrumentalne – Maciej Filipczuk
15-19 – warsztaty muzyczne wokalne – Ewa Grochowska
27.09.2019 (piątek)
15-19 – warsztaty muzyczne instrumentalne
15-19 – warsztaty muzyczne wokalne
28.09.2019 (sobota)
9:00 – 11:00 warsztaty muzyczne, przygotowanie wspólnego koncertu
11:00 - 11:30 kawa, herbata, zwiedzanie wystawy prac uczestniczek i uczestników warsztatów
11:30 - 13:00 spotkanie studyjne: Marcin Piotrowski –założyciel i właściciel Chutoru Gorajec oraz współzałożyciel Festiwalu Folkowisko
13:00 – 13:20 mini koncert „Orkiestry Majdańskiej”
13:20 – 14:50 spotkanie studyjne: Anna i Marceli Ślusarczyk -założyciele Fundacji Przyroda i Człowiek z Kostkowic
14:50 – 15:10 mini koncert „Orkiestry Majdańskiej”
15:10 – 16:00 poczęstunek, zwiedzanie wystawy prac uczestniczek i uczestników warsztatów, rozmowy w kuluarach