Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

15 listopada 2016 r.
9:05

Wojna kulturowa. 21. Wschodni Salon Sztuki w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
19 listopada 2016 10:00
fot. materiały prasowe organizatora
fot. materiały prasowe organizatora

W dniach 18-19 listopada już po raz 21. w Lublinie odbędzie się Wschodni Salon Sztuki połączony z Ogólnopolską Konferencją. Tematem tegorocznej edycji projektu będzie "Wojna kulturowa. Spór o pryncypia sztuki czy ideologie?".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas konferencji towarzyszącej Salonowi swoje wykłady zaprezentują prelegenci z całego kraju, m.in. z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Uniwersytetu Gdańskiego czy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W sobotę o godz. 17.30 w Galerii WBP (ul. Narutowicza 4) odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy 21. Wschodniego Salonu Sztuki, połączony z promocją wydawnictwa okolicznościowego Galeria WBP. Otwarcie drugiej ekspozycji towarzyszącej Salonowi ("Graficzne Tete a tete") będzie miało miejsce godzinę później w Galerii "Po Schodach" (ul. Bernardyńska 14a). W niedzielę o godz. 11 na Zamku odbędzie się prezentacja zbiorów Muzeum Lubelskiego.

Początków Wschodniego Salonu Sztuki należy doszukiwać się w latach 30-tych XX wieku wraz z początkiem Związku zrzeszającego artystów okręgu lubelskiego. Tradycję Salonów Lubelskich kontynuowano po wojnie. Znany dziś Wschodni Salon Sztuki został powołany w latach 90-tych. Początkowo była to otwarta wystawa artystów należących do Okręgu Lubelskiego ZPAP, lecz szybko poszerzyła swój zasięg o inne ośrodki w Polsce. Stopniowo była również wzbogacana o twórczość artystów z zagranicy.

PROGRAM:

18 listopada 2016
9.30 – 10.00
Rejestracja uczestników
10.00 – 10.20
Przywitanie prelegentów i gości, rozpoczęcie obrad
10.20 – 10.40
Jolanta Męderowicz (doktorant, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)
Wojna kulturowa jako zderzenie postmodernistycznego pro i anty
10.40 – 11.00
dr hab. prof. Rafał Boettner-Łubowski (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
Rozważania otwarte. Sztuka a pierwiastki uniwersalne
11.00 – 11.20
dr Henryk Kuś (Związek Polskich Artystów Fotografików)
Neutralność sztuki?
11.20 – 11.40
Dyskusja
11.40 – 12.00
dr hab. prof. Jacek Kucaba (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie;
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie)
Kultura jako pole bitwy
12.00 – 12.20
dr Piotr Bernatowicz (historyk i krytyk sztuki, dyrektor Galerii Miejskiej
„Arsenał” w Poznaniu)
Lebrun = kutas, czyli o politycznej poprawności na przykładzie sztuki
Geralda Sibleyrasa „Napis” oraz „Pasji” Doroty Nieznalskiej
i tekstów Piotra Piotrowskiego
12.20 – 12.40
dr Hubert Bilewicz (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego)
Artyści na polu walki: Stocznia Gdańska jako poligon sztuki
12.40 – 13.00
dr Wojciech Mendzelewski (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
Kultura w stanie oblężenia
13.00 – 13.20
Dyskusja
13.20 – 14.00
Przerwa kawowa
14.00– 14.20
prof. Józef Murzyn (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie)
Sztuka – V władza w epoce schyłkowego postmodernizmu?
14.20 – 14.40
Maciej Mazurek (malarz, poeta, krytyk)
Wojna z tradycyjną kulturą jako imperatyw lewicy i biznesu usług
14.40 – 15.20
prof. dr hab. Maciej Aleksandrowicz (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)
Sztuka pełna przemocy
14.20 – 15.40
Dyskusja
17.30
Uroczysty wernisaż – 21. Wschodni Salon Sztuki – Lublin 2016
połączony z promocją wydawnictwa okolicznościowego Galeria WBP,
ul. Narutowicza 4 w Lublinie
18.30
Wernisaż wystawy towarzyszącej – Graficzne Tete a tete
Galeria „Po 111 Schodach”, ul. Bernardyńska 14a w Lublinie

19 listopada 2016
11.00 – 12.00
Prezentacja zbiorów Muzeum Lubelskiego na Zamku
12.00 – 14.00
Dyskusja i zakończenie konferencji

Pozostałe informacje

Sprawdzone przepisy na grilla: co i jak zrobić, żeby majówka się udała?
SMACZNEGO

Sprawdzone przepisy na grilla: co i jak zrobić, żeby majówka się udała?

Czas rozpalic grilla i zrobić kaszankę albo golonkę. Do tego chłodnik z ziemniakami i ukisić małosolne, A na deser jabłka z grilla w glazurze miodowej. Albo boczniaki z rusztu.

Konferencja bialskiego oddziału Nowej Nadziei i przedstawiciela mieszkańców, Jacka Dobrzyńskiego
galeria

Od incydentu Brauna się odcinają, ale flagi Ukrainy na urzędzie nie chcą

-Flaga Ukrainy powoduje podziały w społeczeństwie Białej Podlaskiej -uważa bialski oddział Nowej Nadziei. Jego szef Paweł Borysiuk apeluje do prezydenta Michała Litwiniuka o zaniechanie pomysłu ponownego jej wywieszenia.

Bartosz Zmarzlik

Rusza żużlowa GP. Bartosz Zmarzlik zdecydowanym faworytem

W sobotę w niemieckim Landshut zainaugurowane zostaną indywidualne mistrzostwa świata na żużlu. Cykl Grand Prix składa się z 10 turniejów, w tym trzech w Polsce: w Warszawie, Gorzowie Wlkp. i Wrocławiu. Faworytem będzie walczący o czwarty z rzędu, a szósty w karierze tytuł Bartosz Zmarzlik.

Zaczęli fatalnie, a potem próbowali gonić. Sparingowa porażka Motoru Lublin z Widzewem Łódź

Zaczęli fatalnie, a potem próbowali gonić. Sparingowa porażka Motoru Lublin z Widzewem Łódź

Planowo w ten weekend Motor Lublin miał zmierzyć się na wyjeździe z Pogonią Szczecin. Jednak ze względu na udział „Portowców” na PGE Stadionie w finale Pucharu Polski spotkanie zostało odwołane. Lublinianie nie próżnowali jednak i w piątek w meczu sparingowym zmierzyli się z innym zespołem, który miał w ten weekend przymusowe wolne od walki o punkty czyli Widzewem Łódź

MPK w długi weekend, czyli autobusy w Lublinie

MPK w długi weekend, czyli autobusy w Lublinie

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Piłkarze Wisły Puławy w sobotę zagrają na wyjeździe z Wieczystą Kraków

Wisła Puławy w sobotę zagra na wyjeździe z Wieczystą Kraków

Wisła Puławy kontynuuje granie na wyjazdach. Po zeszłotygodniowej wysokiej porażce w Bytomiu tamtejszą Polonią podopieczni trenera Macieja Tokarczyka pojadą szukać punktów do innego z faworytów rozgrywek – Wieczystej Kraków. Spotkanie zaplanowano na sobotę (godz. 15)

Orlen Oil Motor Lublin w pierwszym domowym meczu pokonał drużynę z Częstochowy. Teraz chce zrobić to samo z ekipą z Rybnika

Orlen Oil Motor Lublin podejmie w piątek Innpro ROW Rybnik. Faworyt jest tylko jeden

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po wyjazdowej wygranej w hicie trzeciej kolejki nad Betard Spartą Wrocław, a już w piątek żużlowcy Orlen Oil Motoru otworzą zmagania w czwartej serii. Do Lublina przyjedzie skazywany na pożarcie beniaminek – Innpro ROW Rybnik. Każdy inny wynik niż pewna wygrana trzykrotnych mistrzów Polski będzie sensacją

Rzym kusi zabytkami
CITY BREAK
galeria

Z Lublina do Rzymu. Do zobaczenia w Wiecznym Mieście

Lot z Lublina to szybki i wygodny sposób, by odkryć uroki Wiecznego Miasta. A Port Lotniczy Lublin nawiązał współpracę z włoskimi liniami Aeroitalia.

Sekrety idealnych firan lnianych - profesjonalne wskazówki i częste błędy

Sekrety idealnych firan lnianych - profesjonalne wskazówki i częste błędy

Firany lniane mają niezwykłą moc transformacji wnętrza w elegancką przestrzeń pełną charakteru. Nawet najbardziej luksusowe tkaniny nie podkreślą jednak urody pomieszczenia, jeśli nie zostaną odpowiednio zawieszone. W tym artykule poznasz 5 kluczowych zasad wieszania firan lnianych oraz dowiesz się, jakich błędów unikać, by stworzyć wnętrze o nienagannej estetyce. Niezależnie od tego, czy urządzasz salon, sypialnię czy kuchnię, te wskazówki pomogą Ci osiągnąć profesjonalny efekt, który zachwyci domowników i gości.

Dlaczego warto postawić na ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy?

Dlaczego warto postawić na ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy?

Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych i budynków szkieletowych odkrywa, że izolacja celulozą to doskonały sposób na stworzenie przytulnego wnętrza bez nadmiernych kosztów i skomplikowanych prac budowlanych. Granulat powstający z recyklingu papieru, wzbogacony o środki ognio- i pleśniochronne, wdmuchuje się pod ciśnieniem w przestrzenie między krokwiami i belkami, gdzie wypełnia każdą szczelinę. Taka warstwa zatrzymuje ciepło zimą i blokuje nadmiar upałów latem, a przy okazji „oddycha”, pomagając regulować wilgotność powietrza. Dzięki temu dom zyskuje zdrowy mikroklimat, który docenią alergicy i osoby wrażliwe na suchość powietrza.

Pełnomocnik ISO 9001 – jak skutecznie zarządzać systemem jakości w firmie?

Pełnomocnik ISO 9001 – jak skutecznie zarządzać systemem jakości w firmie?

Wdrożenie i utrzymanie systemu zarządzania jakością zgodnego z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2015 wymaga nie tylko znajomości przepisów i dokumentacji, ale przede wszystkim kompetentnej osoby, która będzie czuwać nad jego prawidłowym funkcjonowaniem. Tę rolę pełni pełnomocnik ds. systemu zarządzania jakością. To właśnie on odpowiada za to, by procesy w firmie były spójne, zgodne z normą i przynosiły zamierzone efekty. Aby dobrze przygotować się do tej funkcji, niezbędne jest szkolenie pełnomocnik ISO 9001, które dostarcza nie tylko wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim umiejętności praktycznych. Dowiedz się, jak efektywnie pełnić tę rolę i na czym skupić się, aby współpraca z jednostką certyfikującą przebiegała bez zakłóceń.

Najczęstsze błędy na stronach internetowych deweloperów i jak ich unikać?

Najczęstsze błędy na stronach internetowych deweloperów i jak ich unikać?

W dobie cyfrowej profesjonalna strona internetowa to jeden z najważniejszych elementów skutecznego marketingu deweloperskiego. To właśnie od witryny często zaczyna się kontakt potencjalnego klienta z ofertą inwestycji.

Złodziej tuż po zatrzymaniu przez policjantów z Lublina

Multirecydywista namierzony przez lubelskich kryminalnych

Kryminalni z KWP w Lublinie zatrzymali 61-latka z woj. zachodniopomorskiego, który włamywał się do mieszkań w całej Polsce. Rozpracowali go po tym, jak włamał się do mieszkań na lubelskiej Kalinie oraz Czechowie.

Bez kasku i uprawnień fiknął kozła. Poleciał do szpitala

Bez kasku i uprawnień fiknął kozła. Poleciał do szpitala

Kierujący motocyklem z obrażeniami został przetransportowany do szpitala. To skutek zdarzenia z wczoraj na drodze pomiędzy miejscowościami Zdziłowice – Otrocz (powiat janowski). Wstępne ustalenia wskazują, że kierujący motocyklem stracił panowanie nad pojazdem i się przewrócił.

Imprezy klubowe w weekend (2 – 3 maja)
Imprezy
2 maja 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (2 – 3 maja)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Jesteśmy w trakcie długiego weekendu, który sprzyja wyjściom do klubu. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31