Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kino

17 września 2016 r.
10:43

"Blair Witch". Recenzja filmu

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
2 1 A A
fot. kadr z filmu "Blair Witch"
fot. kadr z filmu "Blair Witch"

Od piątku na ekranach lubelskich kin można oglądać film „Blair Witch” - kontynuację kasowego horroru sprzed lat, który zapoczątkował modę na konwencję found footage.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zaczęło się, podobno, w 1994 roku, kiedy troje studentów wyruszyło do Back Hills w Maryland, aby nakręcić dokument o lokalnej legendzie zwanej wiedźmą z Blair. Młodzi filmowcy zaginęli jednak w niewyjaśnionych okolicznościach, a w lesie odnaleziono po nich jedynie kamerę, która zarejestrowała szereg niepokojących wydarzeń. Taśmę postanowiono zaprezentować pięć lat później na kilku festiwalach filmowych.

Tyle jeśli chodzi o fikcję. W rzeczywistości film „Blair Witch Project” nakręcono w 1999 roku, a całą historię sprytnie ukartowano. Nikomu nic się nie stało, chociaż podobno nawet sami grający w filmie studenci uważali, że legenda o wiedźmie jest prawdziwa i przez długi czas nie wiedzieli, że wszystko, co spotyka ich w lesie, jest wynikiem zabiegów pary reżyserów – Daniela Myricka i Eduardo Sancheza. I cokolwiek by nie mówić o – filmowo dość słabym przecież – obrazie, to nie ulega wątpliwości, że stał się on niespodziewanym fenomenem (znakomita kampania promocyjna sprawiła, że przy budżecie wynoszącym kilkadziesiąt tysięcy dolarów film zarobił blisko 250 mln) i w pewnym sensie zrewolucjonizował gatunek, wprowadzając modę na tzw. mockumentary i found footage, czyli horrory wzorowane na dokument lub prawdziwe wydarzenia zarejestrowane kamerą „z ręki”. 

Jak po 17 latach od premiery oryginału sprawdza się w kinach długo wyczekiwana trzecia część cyklu? (W 2000 roku zaprezentowano jeszcze zmiażdżony przez krytykę sequel). Jedną z ważniejszych zmian w stosunku do pierwowzoru jest zdecydowane podkręcenie tempa. O ile w produkcji z 1999 roku przez większość czasu przychodzi nam oglądać przestraszone twarze bohaterów, czy roztrzęsiony obraz z kamery, a zagrożenie przede wszystkim musimy sobie wyobrażać, wiedząc jedynie, że tytułowa wiedźma jest gdzieś w pobliżu, o tyle tutaj przesunięto ciężar produkcji na krwawą rozwałkę. Jest więcej, szybciej i intensywniej.

Takie rozwiązanie z pewnością podzieli widzów. Ci, którzy doceniali mozolne (także ze względu na brak budżetu) budowanie atmosfery grozy i niepokoju w pierwszej części oraz fakt, że więcej należało sobie dopowiedzieć, niż można było zobaczyć na ekranie, mogą być rozczarowani kierunkiem, w jakim podążyli twórcy kontynuacji. Z kolei również liczna grupa tych odbiorców, którzy na „Blair Witch” zwyczajnie się nudzili, tutaj być może wreszcie znajdzie coś dla siebie.

Jest jeszcze trzecia grupa widzów, którzy nie docenili oryginału i nie docenią nowej odsłony serii. „Blair Witch” bowiem, mimo sentymentu, pozostaje dość niskich lotów horrorem, który nie tylko nic nie wnosi do gatunku, ale też nie oferuje odbiorcom ciekawej fabuły. Tę bowiem przeniesiono niemalże w stosunku jeden do jednego z oryginału, dostosowując ją jedynie do czasów obecnych: wprowadzając telefony komórkowe, GPS-y, drony etc. Scenariusz można więc streścić w jednym zdaniu: grupa studentów wędruje do lasu, gdzie zaczyna na nich polować legendarna wiedźma. Reszta to już pozbawiony logiki i pełen absurdów festiwal krzyków, wrzasków, krwi, chaosu oraz tak zwanych jump scare’ów.  Miejscami żenujące, miejscami zabawne, miejscami straszne.

„Blair Witch” to niestety kolejna ofiara panującej w Hollywood mody na odgrzewanie starych kotletów, która – zdaje się – nie ominie żadnego hitu sprzed lat. Być może najbardziej dzieło Adama Wingarda spodoba się tym, którzy nigdy nie mieli styczności z pierwszą częścią cyklu, ale nawet oni obejrzeli już tak wiele filmów w rodzaju found footage, że „Blair Witch” nie będzie w stanie niczym ich zaskoczyć. Ostatecznie produkcja i tak przyniesie zyski przyciągając do kina sentymentalnych widzów oraz tych koneserów gatunku, którzy nie odpuszczą żadnego straszaka.

Reżyseria: Adam Wingard

Obsada: James Allen McCune, Callie Hernandez, Corbin Reid, Brando Scott i inni

Autor muzyki: Adam Wingard

Operator: Robby Baumgartner

Scenariusz: Simon Barrett

Data polskiej premiery: 16 września 2016

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja
10 maja 2024, 19:00

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna