Kinoteatr Projekt zaprasza na cykl Kino Za Rogiem. W czerwcu pokazy podzielone na cykle pt. "Z polityką w tle" i "Miłość".
4 czerwca
18:00 "Idy marcowe"
Thriller polityczny / USA / 2011
reżyseria: George Clooney, scenariusz: Beau Willimon, Grant Heslov, George Clooney, zdjęcia: Phedon Papamichael, muzyka: Alexandre Desplat, obsada: George Clooney, Ryan Gosling, Evan Rachel Wood, Philip Seymour Hoffman
Idy marcowe, czyli 15 marca, to data szczególna - właśnie podczas tego święta w roku 44 p.n.e. został zamordowany Juliusz Cezar. Jednym z jego katów był ten, do którego Cezar krzyknął pamiętne słowa: I ty, Brutusie, przeciwko mnie?
Jest rok 2010, trwa kampania prezydencka w USA. Młody wybitnie zdolny szef kampanii wyborczej jednego z kandydatów otrzymuje tajną propozycję przejścia na stronę przeciwnika. Jak daleko da się przesuwać granice, żeby z przyzwoitego człowieka nie stać się łajdakiem?
5 czerwca
18:00 "Żywie Biełaruś"
Dramat / Polska / 2012
reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz, scenariusz: Krzysztof Łukaszewicz, Franak Wiacorka, zdjęcia: Witold Stok, muzyka: Lawon Wolski, obsada: Dźmitry Winsent Papko, Karolina Gruszka, Aliaksandr Malcanau, Denis Tarasenko
Nowy film Krzysztofa Łukaszewicza, reżysera głośnego „Linczu” oraz współtwórcy „Generała Nila”, ukazuje ponury obraz kraju zmagającego się z dyktaturą Łukaszenki. Głównym bohaterem historii napisanej przez Łukaszewicza i Franaka Wiaczorkę - 24-letniego działacza opozycyjnego, na którego losach oparto znaczną część scenariusza - jest muzyk rockowy Miron. Kontestujący system artysta przypłaca krytykę władzy przymusowym wcieleniem do wojska, choć stan jego zdrowia w oczywisty sposób nie kwalifikuje go do odbywania służby wojskowej. A w jednostce, zgodnie ze złowieszczym sloganem nad bramą, „wszystko jest tak jak na zewnątrz, tylko bardziej”. Koszmarna fala, łamanie charakterów, znęcanie się, bicie - czasem na śmierć, brak nadziei. Żeby nie oszaleć, Miron zaczyna, z pomocą swojej dziewczyny i kupionego potajemnie telefonu komórkowego, prowadzić internetowy blog „Dziennik białoruskiego poborowego”, prześmiewczy wobec państwa, armii i prezydenta. Jego „głos zza koszarowych murów” powoduje internetową rewolucję. Białoruskie KGB postanawia odszukać i skutecznie uciszyć niepokornego blogera.
9 czerwca
18:00 "Mój przyjaciel wróg"
Dramat/Francja, Izrael, Wielka Brytania/2012
reżyseria:Eran Riklis
scenariusz: Nader Rizq
zdjęcia: Dan Laustsen
muzyka: Cyril Morin
obsada: Stephen Dorff, Abdallah El Akal, Ali Suliman
kat. wiek.:16 czas trwania:1 godz. 46 min.
Jest rok 1982. Pilot izraelskiego myśliwca zostaje zestrzelony nad Bejrutem i schwytany przez bojowników z Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Do pilnowania jeńca zgłasza się 12-letni palestyński uchodźca Fahed. Chłopak nienawidzi Izraelczyków, ale - skuszony obietnicą powrotu do Palestyny - pomaga pilotowi w ucieczce. Wspólnie podążają przez rozdarty wojną Liban, zmierzając do granicy. Wrogość Faheda, którego ojciec zginął od izraelskiej bomby, powoli przeradza się w niezwykłą przyjaźń z człowiekiem, który stoi po drugiej stronie barykady.
12 czerwca
18:00 "Ucieczka z kina "Wolność"
Komediodramat/Polska/1990
reżyseria:Wojciech Marczewski
scenariusz: Wojciech Marczewski
zdjęcia: Wit Dąbal, Krzysztof Ptak, Jerzy Zieliński
muzyka: Zygmunt Konieczny
obsada: Janusz Gajos, Zbigniew Zamachowski, Teresa Marczewska, Władysław Kowalski, Krzysztof Wakuliński, Jerzy Bińczycki
kat. wiek.:12 czas trwania:1 godz. 27 min.
Lata 80. XX w. Postaci wyświetlanego w kinie "Wolność" filmu porzucają swoje role i nawiązują kontakt z widzami. Okręgowy cenzor stosuje środek zapobiegawczy: każe wykupić wszystkie seanse, jednak wirus buntu przenosi się na ulice. I wtedy partyjna "góra" nakazuje spalić kopię filmu.
Jeden z najbardziej oryginalnych filmów okresu przełomu. Podszyta absurdem, nawiązująca do "Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa i "Purpurowej róży z Kairu" Allena metaforyczna opowieść o końcu opresyjnego ustroju, ale też uniwersalna przypowieść o człowieku, który, choć upadł, próbuje odzyskać godność i wolność.