Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

27 października 2014 r.
13:02
Edytuj ten wpis

Benjamin R. Barber "Gdyby burmistrzowie rządzili światem

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 0 A A

Biznes do miast przyciąga klimat tworzony przez ludzi, a nie zwolnienia od podatków i rządowe subwencje. Ulgi i subwencje to bajery i głupstwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Twórcze przyjemności życia miejskiego napędzają rozwój gospodarczy zamiast być jego konsekwencjami. To jedna z wielu przytaczanych tez jakie znajdziemy w niezwykłej publikacji amerykańskiego profesora, jednego z najważniejszych współczesnych intelektualistów.

Ponad 400 stronicowa najnowsza książka Benjamina R. Barbera, filozofa politycznego i politologa to absolutnie lektura obowiązkowa dla kandydatów na burmistrzów i wszystkich startujących w wyborach samorządowych. Nie powinni jej też przegapić wyborcy. Okres kampanii przed wyborami samorządowymi to idealny czas na lekturę która pozwoli zastanowić się czym dla każdego z nas jest miasto, jego organizm, jakie mechanizmy rządzą miastami. Napisana dość przystępnym językiem, erudycyjna i bardzo ciekawa praca da dużo każdemu mieszczuchowi. Temu z centrum i temu stojącemu w korkach.

Benjamin Barber pisze przede wszystkim o tym, że tradycyjne rządy państw już nie wystarczają i czym można starą władzę zastąpić. Proponuje by władzę przejęli burmistrzowie. To kontrowersyjny pomysł i można się z autorem nie zgadzać ale nie można nie skorzystać z jego znajomości mechanizmów funkcjonujących w miejskich organizmach i nie dać się uwieść opowieściom o burmistrzach. Barber pokazuje z dużą sympatią ludzi, którzy rządzili i rządzą miastami.

Żeby zostać wybranym na stanowisko burmistrza, trzeba robić wszystko to, co będzie przeszkodą w dalszej karierze. O ile kongresmani mogą wybierać, o co chcą kruszyć kopie, o tyle burmistrzowie muszą stawać do każdej walki. Rzadko wzywają Wszechmocnego i zwykle nie kończą swoich przemówień prośbą by Bóg miał w opiece ich miasto. Miasto nie jest domeną boskiej odpowiedzialności, tylko miejscem gdzie burmistrz dojrzewa, gdzie kształtują go lokalne warunki i walki. Barber cytuje jedną z opinii, że miasto jest dla burmistrza przede wszystkim domem a nie abstrakcją.

Państwa pojawiają się i upadają, ale miasta trwają i odkrywają na nowo jak odnosić sukcesy. Ponieważ - jak uważa amerykański politolog - są długowieczne, mają czas, by rozwinąć wolne instytucje i zyskać lojalnych obywateli. Pekin, Ateny, Damaszek, Filadelfia, Kair, Delhi były świadkami powstawania i znikania imperiów, same przetrwały. Upadek Cesarstwa Rzymskiego nie pociągnął upadku Rzymu. Podaje tez przykład Berlina, kosmopolitycznego miasta, które przetrwało pokonanie królestwa Prus i Trzeciej Rzeczy by odzyskać reputację zdobytą za czasów republiki Weimarskiej.

Burmistrzowie mogą rządzić światem, bo sprawowanie rządów nad miastem oznacza sprawowanie ich na poziomie na tyle lokalnym, by sprostać wymogom pragmatyzmu i skuteczności w zakresie rozwiązywania problemów, a równocześnie otwiera drogę do współpracy w ramach sieci, by radzić sobie z wyzwaniami jakie niesie współzależność. Bo autor "Gdyby burmistrzowie rządzili światem” chce stworzyć gremium złożone z burmistrzów a w dalszej przyszłości widzi całą sieć współrządzących obywateli. Dzięki Internetowi mieszkańcy wszystkich miast będą mieli wpływ na decyzje. To sugeruje XXII wiek. Ale bardzo nam bliski budżet partycypacyjny jest przykładem takiego decydowania! Barber (rocznik 1939) jest propagatorem ponownego skupienia się na społecznościach obywatelskich i obywatelstwie zaangażowanym.

Jeśli komuś jest generalnie wszystko jedno, może sobie lekturę darować, ale jeśli nawet mieszka w malutkim miasteczku i pójdzie wybierać burmistrza - niech czyta nową książkę amerykańskiego autora znanej w Polsce wcześniejszej pozycji "Dżihad kontra McŚwiat".
Bo profesor University of Maryland przytacza opinię, że ani rozmiar ani zagęszczenie miasta nie są podstawowymi miernikami tego, co daje mu energię czy umożliwia przezwyciężanie kryzysów. Dlatego mieszkańcy każdego miasta i burmistrzowie każdego ośrodka miejskiego to bohaterowie tej skłaniającej do przemyśleń książki. .

Pozostałe informacje

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Reprezentacja z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej została wicemistrzem w biegu na orientację. Mundurowi musieli wykazać się w sprincie, sztafecie czy w odczytywaniu mapy.

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week
NASZ PATRONAT

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week

Jeszcze tylko do środy potrwa festiwal Restaurant Week. W tym wydarzeniu na Lubelszczyźnie udział bierze 20 restauracji.

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Rozmowa z Jerzym Żytkowskim, organizatorem rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Studenci wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej z okazji Dnia Ziemi budowali ekologiczne ławeczki z palet. Posłużą im one w trakcie przerw.

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Ponad rok temu Łuków zawarł umowę z kolejową spółką na remont nieczynnego dworca PKP. Od tego czasu nic się nie dzieje. Ale kolej ma już pewien konkret.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy

Radzyńska policja zatrzymała nietrzeźwego kierowcę Opla, który wyprzedzał inny pojazd tuż przed przejściem. Oprócz wysokiego mandatu, może długo posiedzieć za kratkami.

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Podróżna tłumaczyła, że to zwyczajne kamienie ozdobne, które miały wypełnić jej akwarium. W Terespolu udaremniono przemyt 8 kg Czaroitu.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zmagania toczyły się w kategorii U 20 i U 23. Na najwyższym stopniu podium stanęły Alicja Nowosad, Olga Padoshyk i Daniela Tkaczuk. Natomiast wicemistrzyniami kraju zostały Wiktoria Kamela i Marta Gajowniczek

Za nami już kolejny festiwal 3k6!
Wideo
film

Za nami już kolejny festiwal 3k6!

Gracze z całej Polski i nie tylko, w ubiegły weekend zjechali się do Lublina, aby wspólnie rywalizować!

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna