Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor: Zdjęcie autora reda

Przed Gwiazdką solidny stos „Listów” czekał w księgarniach by trafić pod choinki. Zapewne osoby nimi obdarowane do wiosny będą żyły jak kolejny członek grupy bitników i przywitają lato z mocnym postanowieniem wyruszenia na wyprawę. Jakąkolwiek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Lektura ponad 800 stron świetnie opracowanych edytorsko listów to ciekawe doświadczenie czytelnicze.
Najpierw jest zaciekawienie, o czym można i komu tyle pisać. Zwłaszcza, że publikowany tom to nie wszystko co w archiwach Ginsberga – amerykańskiego poety, scenarzysty, jednego z liderów beat generation z korespondencji zostało.

Później przychodzi refleksja, że to styl amerykańskiego życia – podróże, odległości, wyjazdy do Europy – w zderzeniu z ówczesnym sposobem na utrzymywanie rozległych kontaktów przyjacielskich, zawodowych, towarzyskich, miłosnych dają w efekcie taką obszerną korespondencję.

Bill Morgan, redaktor tomu, znajomy Ginsberga i jego biograf szukał ich po całym świecie. Znalazł 3700! 165 jego zdaniem najdoskonalszych zebrał w tym tomie.

Początkujący poeta z początkującymi pisarzami wymienia ich dziesiątki. W miarę sukcesów liczba nie spada, choć zmieniają się adresaci lub temperatura korespondencji. Streszcza lub cytuje swoje utwory, relacjonuje korespondencję ze wspólnymi znajomymi, opisuje co załatwił w sprawach publikacji utworów swoich i przyjaciół. Przeprasza za milczenie usprawiedliwiając się stosem korespondencji czekającej na odpowiedź. Poznajemy historie od kłopotów z wynajęciem mieszkania, przez problemy rodzinne, po wykłady filozoficzne, dyskusje światopoglądowe, relacje z podróży.

Pierwszy list zamieszczony w tomie ma datę z grudnia 1941 roku. Allen ma wówczas 15 lat i wysyła do redakcji „New York Timesa” swoją wizję jak doszło do tego, że kilka tygodni wcześniej Japończycy zbombardowali Pearl Harbor a Ameryka wplątała się w II wojnę światową. Ciekawe, czy ówcześni redaktorzy byli przyzwyczajeni, że koresponduje z nimi nastolatek, powołujący się w polemikach na Woltera. Może przywykli, bo przez kilkadziesiąt lat Ginsberg będzie pisywał listy do tej redakcji.

Rok 1952, 26-letni Allen do przyjaciół Kerouaca i Cassady’ego: sporo siedzę nad maszyną i pracuję w pocie czoła, żeby poskładać z kawałków wariackie wiersze – mam ich już ze 100, skaczę z radości.

Rok 1959, 33-letni Allen do redakcji „Time’a”: To co było piękne w naszej mowie, wyrwaliście z kontekstu (…) wyśmialiście własnych reporterów, którzy byli na miejscu wzruszeni odczytem (utworów autorów z kręgu Beatu – red.); opluliście duszę amerykańskiej poezji, kiedy wreszcie się objawiła i kiedy Ameryka najbardziej jej potrzebuje (…) jesteście narzędziem Diabła, swoim łgarstwem krzyżujecie Amerykę.

1982 rok, 56-letni Allen do poety Philipa Whalena: w tym roku przerabiam ze studentami historię literatury Beatu 1957-1960 (…) Niesamowite, studenci tak mało wiedzą o tamtej epoce i tak się zachwycają, kiedy się im te teksty czyta na głos, że aż miło uczyć. Na ostatnich zajęciach przez 2 godziny czytaliśmy wiersz Kerouaca „Niebo”. (…)

Ostatni list, autor najbardziej znany ze „Skowytu” i „Kadyszu”, napisał na kilka dni przed śmiercią do… Billa Clintona. 71-letni nadawca wysłał ówczesnemu prezydentowi parę swoich najnowszych politycznych wierszy: Mam nieuleczalnego guza wątroby i zostało mi jakieś 2-5 miesięcy życia. Jeśli ma pan w zanadrzu jakąś nagrodę albo medal za służbę sztuce albo poezji, to proszę mi przesłać, chyba, że to z przyczyn politycznych niewskazane albo nierozważne. Nie chciałbym, żeby się cała prawica na Pana rzuciła z mojego powodu.

Kto ma ochotę na autorską wersję historii poezji, muzyki, malarstwa, literatury XX wiecznej Ameryki i Europy – Ginsberg będzie ciekawym przewodnikiem. No i czy kiedyś dostaliście od kogoś 20 stronicowy list?

A co z tymi, którzy się wzdragają przed czytaniem cudzych listów? Adresaci nie żyją w większości. Nadawca też.
Irwin Allen Ginsberg (ur. 1926 w Newark w stanie New Jersey, zm. 1997 w East Village na Manhattanie w Nowym Jorku) – amerykański poeta pochodzenia żydowskiego, aktor, scenarzysta i działacz społeczny, członek American Academy and Institute of Arts and Letters, jeden z liderów „beat generation”, duchowy ojciec ruchu hipisowskiego. Jego najsłynniejsze dzieła to poematy: „Skowyt” (1956) i „Kadysz” (1961). W Wydawnictwie Czarnym ukazały się dwa wybory jego korespondencji, której był miłośnikiem.

Pozostałe informacje

Do złotego medalu Bogdankce LUK Lublin potrzeba jeszcze tylko jednej wygranej

W środę wieczorem Bogdanka LUK Lublin zagra trzeci mecz o złoto mistrzostw Polski

W trzecim spotkaniu finału play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zagra w Sosnowcu z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Wygrana lublinian zapewni im historyczny złoty medal. Pierwszy gwizdek, o godzinie 20.30

Tydzień z biblioteką
Wydarzenie
8 maja 2025, 10:00

Tydzień z biblioteką

Po raz dwudziesty, w dniach 8-15 maja, odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Biblioteka. Lubię Tu Być”.

Magdalena Biejat podczas wtorkowego spotkania wyborczego w Katowicach

Mieszkanie Karola Nawrockiego: Biejat zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa

Wszystko zaczęlo się od jej pytania podczas debaty. Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat poinformowała, że złoży w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Karola Nawrockiego w związku ze sprawą mieszkania w Gdańsku.

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK
11 maja 2025, 19:00

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK

Wielce emocjonująca podróż w czasie czeka na widzów spektaklu „Koronacja” – spektakularnego widowiska historycznego, opowiadającego o Bolesławie Chrobrym i jego zmaganiach o koronę królewską. Spektakl zostanie wystawiony w lubelskim CSK. Wstęp wolny!

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie
galeria

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie

Takiej placówki w gminie Zwierzyniec nie było. Już jest i oficjalnie rozpoczął działalność pierwszy żłobek. Berek, bo tak się nazywa, powstał w Wywłoczce. Uruchomiono go dzięki dotacji z Krajowego Planu Odbudowy.

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego
galeria

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski gościł najlepszych sportowców z regionu. Na stypendia województwo przeznaczyło milion złotych.

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Mnóstwo wydarzeń i mnóstwo pomysłów. Za miesiąc czeka nas Noc Kultury w Lublinie. A podczas niej nie zabraknie muzyki. Kto i gdzie zagra podczas 19. edycji lubelskiej Noc Kultury?

Trwa budowa S19
RAPORT
film

S19 Lublin – Lubartów w budowie, czyli miliony ton ziemi i bitumu

Codziennie rano 450 osób stawia się na budowie drogi ekspresowej Lublin – Lubartów. 150 jednostek różnego rodzaju sprzętu kopie, przesuwa, przewozi lub wierci w ziemi. Efekt końcowy tych wszystkich prac zobaczymy pod koniec 2027 roku. Na ten odcinek S19 kierowcy czekają od lat, a mieszkańcy Niemiec odliczają dni do końca tej inwestycji.

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety
galeria

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują za 3 dni. Zostały jeszcze ostanie bilety na piątek lub sobotę. Kto pierwszy, ten lepszy.

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)
galeria
film

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)

Tylko na ten zwiastun czekało więcej ludzi niż na premiery innych gier w ogóle. Wreszcie jest nowy zwiastun gry Grand Theft Auto VI.

Filip Put

Filip Put: Lublin długo czekał na fazę play-off

PGE Start Lublin dzięki pokonaniu Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski awansował do fazy play-off. Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami koszykarzy "czerwono-czarnych"

Maturzyści z III LO im. F. D. Kniaźnina w Puławach w dobrych nastrojach po dwóch pierwszych egzaminach
matura 2025

Matematyka z matematyki: zero zaskoczeń. Licealiści pewni swego

Dzisiaj maturzyści w całym kraju mierzyli się z królową nauk. Jak egzamin z matematyki oceniają abiturienci z puławskich szkół średnich? Zdecydowana większość jest dobrej myśli. Przeważają opinie mówiące o tym, że było łatwo.

Piotr Adamczyk jako Olgierd Paderewski "Paberborn" w serialu Langer
film

Langer: serial na podstawie powieści Remigiusza Mroza ma zwiastun i datę premiery (wideo)

W roli głównej – czyli Piotra Langera wystąpił Jakub Gierszał. Partnerują mu: Julia Pietrucha, Piotr Adamczyk i Magdalena Boczarska. A wszystkich zobaczymy już maju.

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi
galeria

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi

Maturzyści piszący we wtorek obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, znajomością funkcji i ich własności oraz ciągów liczbowych.

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Rozwój technologii przemysłowych sprawia, że dziś coraz większą wagę przywiązuje się także do bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wiele mówi się o szkodliwości działania pyłów przemysłowych – stanowiących jeden z nadrzędnych skutków wielu procesów przemysłowych, których długotrwała obecność w powietrzu może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia efektywności całej produkcji czy trwałości maszyn, lecz także znacznego pogorszenia się zdrowia pracowników.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31