Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

0 0 A A

"Poza wiarą” to opasłe tomisko, do tego autor noblista. To może onieśmielać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sir Vidiadhar Surajprasad Naipaul, Brytyjczyk indyjskiego pochodzenia urodzony i wychowany na karaibskiej wyspie Trynidad. W 2001 otrzymał Nagrodę Nobla, w której uzasadnieniu Akademia Szwedzka szczególnie zwróciła uwagę na jego książki podróżnicze: "Among the Believers: An Islamic Journey” oraz "Poza wiarą” wydaną niedawno przez Wydawnictwo Czarne. Ta druga pozycja jest w zasadzie kontynuacją tej pierwszej napisaną blisko dwie dekady później.

Obie książki zwracają szczególną uwagę na problem fundamentalizmu islamskiego w krajach niearabskich: Indonezji, Iranie, Pakistanie i Malezji.

"Poza wiarą” to opasłe tomisko, do tego autor noblista. To może onieśmielać. Poważna literatura o
dużej wadze – nie tylko dosłownie ale i w przenośni, bo czyta się ją po prostu ciężko. Mozolnie brnie przez kolejne karty oczekując błyskotliwych konstatacji, które niestety pojawiają się dość rzadko.

Szkoda bo wiele z nich, zwłaszcza tych włożonych w usta rozmówców jest bardzo celna, jak choćby ta o wodzowskim charakterze fundamentalizmu, który wypacza religię i odrywa się od jej pierwotnych założeń:

"Gdy kwestionujesz reguły, kwestionujesz tych, którzy tworzą reguły, jesteś przeciw Przywódcy. Gdy jesteś przeciw Przywódcy, jesteś przeciw Świętemu Prorokowi. Gdy jesteś przeciw Świętemu Prorokowi, jesteś przeciw Świętej Księdze, a Święta Księga pochodzi od Boga. Kto jest przeciw Bogu, powinien zostać zabity. Lecz kto zabija? Tylko ten, kto tworzy reguły. Nie Bóg.”

W zamyśle książka ma przedstawiać kraje, w których pierwotnie arabski islam jest religią napływową i kształtującą ich dzisiejszy obraz w coraz to większym stopniu.

Autor opisuje życie codzienne, głównie klasy średniej. Do tego raczej tej wyższej, której się powiodło. Ich relacje z religią są w zasadzie normalne dla opisywanych krajów. Nie powinny też dziwić tak bardzo akurat polskiego czytelnika, bo przecież i u nas, w środku Europy religia wciąż odgrywa znaczącą rolę w
życiu publicznym.

Zdecydowanie zabrakło tu głębszej refleksji nad różnicami pomiędzy islamem rdzennie arabskim a
konwertyckim oraz wpływie tych różnic na lokalny fundamentalizm. Przedstawione w toku
opowieści źródła radykalnych postaw nie są niczym wyjątkowym. Są w zasadzie normalne dla
krajów, gdzie większość społeczeństwa ledwie wiąże koniec z końcem, a edukacja nie jest dobrem
ogólnodostępnym. Etniczność i sposób nabycia wyznawanej religii nie są w tym przypadku istotne.

Wpływ pierwotnych, lokalnych obyczajów na życie nawet radykalnych muzułmanów jest przecież "oczywistą oczywistością”. Zresztą znamy go także z naszego religijnego podwórka pod postacią
przedchrześcijańskich świąt i zwyczajów wciągniętych, czasem celowo, do tradycji katolickiej.

Zresztą sam islam też nie pojawił się w próżni i oparty jest w dużej mierze na plemiennych wierzeniach arabskich oraz poprzedzających go religiach monoteistycznych – judaizmie i chrześcijaństwie.

Ze względu na szczątkowy wątek krajoznawczy wydaje się, że jest to pozycja raczej dla osób głębiej zainteresowanych prezentowaną tematyką. Taki czytelnik wyłapie detale, smaczki i ciekawostki, które umożliwią zerknięcie na życie codzienne, choć w dość wąskim spektrum rodzin, mniej lub bardziej, uprzywilejowanych.

Stanowiąca prawię połowę książki część o Indonezji mnie osobiście nie porwała. Następujące po niej rozdziały irański i pakistański czytało się już dużo lepiej. Szkoda, że najkrótsza, wręcz szczątkowa jest bardzo sprawnie napisana część malezyjska.

Razi też trochę pretensjonalny ton autora, wywyższanie się oraz ciągle przewijające się w toku narracji poczucie pogardy dla islamu, a wręcz społeczeństw rozwijających się jako takich. Trochę tak jakby potomek skolonizowanych niegdyś hindusów, wykarmiony na piersi świata, który podbił jego ojczyznę stał się piewcą wyższości tego świata zdobywców.

Taka przypominająca syndrom sztokholmski, trącąca neokolonializmem postawa trynidadzkiego noblisty jest co najmniej kontrowersyjna, zwłaszcza w kontekście toczącego się przez Zachód walca islamofobii i renesansu wszelkiej maści szowinizmów.


Paweł Hadrian – wiceprezes Stowarzyszenie Klub Podróżników "Sapay”, współorganizator Lubelskich Spotkań Podróżniczych "Kontynenty”. O świecie i podróżach pisze na blogu sapayclub.com gdzie można się także dowiedzieć jak dołączyć do wypraw organizowanych przez Sapay Club.

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31