Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

12 września 2019 r.
16:35

Konfrontacje 2019 w Lublinie: "Teatr piękny, zabawny, przerażający"

5 października 2019 17:00
„Panny z wilka” reż. Agnieszka Glińska<br />
„Panny z wilka” reż. Agnieszka Glińska
(fot. K. Bieliński)

Czarnobyl, Wołyń, Syria. Wojna, miłość, Polska. Przeszłość i przyszłość. 14 spektakli, 6 filmów, 2 koncerty.  5 października w Lublinie rozpoczynają się 24. Konfrontacje Teatralne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Trochę wracamy do przeszłości – przyznaje Janusz Opryński, dyrektor artystyczny festiwalu. – Odgrzebujemy nasze dawne miłości, jak teatry ze wschodu.

– Dobre festiwale mają dar proroczy. Wskazują trendy – przypomina Łukasz Drewniak, jeden z trójki kuratorów tegorocznych Konfrontacji Teatralnych. Razem z nim nad programem pracowali Wojciech Majcherek i i Agnieszka Lubomira Piotrowka. Co proponują w tym roku?

Mocny początek

Podobnie jak pierwsze festiwale, także 24. edycja rozpocznie się wydarzeniem plenerowym. Efektownym wizualnie i z mocnym społecznym przesłaniem.

Teatr Biuro Podróży znany ze swojego legendarnego spektaklu plenerowego  „Carmen Funebre”, pokazującego okrucieństwa wojny. Teraz po raz kolejny mierzy się z tym tematem. 

„Milczenie w Toi” w reż. pawła Szkotaka (5 października, godz. 18.30, Plac Zamkowy, wstęp wolny) to historia mieszkańców oblężonego miasta, na które spadły bomby. Ludzi, którzy nigdy nie spodziewali się, że staną się uchodźcami.

– Mam nadzieję, że zejdzie się pół miasta, jak przed laty. Przeniesiemy się w lata 90., gdy teatr jeszcze wierzył, że może zmienić rzeczywistość – mówi Łukasz Drewniak.

Czarnobyl

– Spinamy program klamrą – tłumaczy Drewniak zapowiadając spektakl, który zakończy tegoroczny festiwal.

Wyreżyserowany przez Eimuntasa Nekrošiusa „Cynk (Zn)” oparty jest fragmentach trzech książek białoruskiej noblistki Swietłany Aleksijewicz. Znajdziemy tam wątki z „Czarnobylskiej modlitwy”.

– To nie jest książka o Czarnobylu, ale o świecie Czarnobyla – pisała o swojej reporterskiej powieści pisarka.

Są też „Cynkowi chłopcy”, czyli żołnierze Armii Radzieckiej wracający do domu po misjach wojennych w Afganistanie. Jedni w ocynkowanych trumnach, inni tak pokaleczeni fizycznie i psychicznie, że często kończą na ulicy jako alkoholicy i narkomani.

Spektakl we wtorek, 15 października, w Sali Operowej CSK. Bilety 40/50 zł.

Ze wschodu

Z Litwy do Lublina przyjedzie jeszcze jeden teatr. „Trans Trans Trance” Teatru Miejskiego w Wilnie to opowieść o kobiecości, seksualności, uwolnieniu się od stereotypów i wolności. Wyreżyserowana przez Kamilė Gudmonaitė.

Teatr rosyjski reprezentuje Iljia Moszczycki ze swoim niezależnym projektem „Proces Johna Demianiuka. Holocaust Kabaret”. Spektakl oparty na prawdziwym procesie Amerykanina pochodzenia ukraińskiego, oskarżanego o bycie Iwanem Groźnym w kilku obozach koncentracyjnych, nie porusza kwestii jego winy. Odsłania za to teatralną naturę trwającego niemal 40 lat procesu.

– To spektakl niezwykle piękny, zabawny, przerażający – podkreśla Agnieszka Lubomira Piotrowska.

6 października w Sali Operowej CSK spektakl jednego z najbardziej znanych i cenionych na świecie rosyjskich reżyserów – Kiriłła Sieriebriennikow.

– Przygotowane w Łotewskim Teatrze Narodowym "Pobliskie miasto" to ostatnie przedstawienie wyreżyserowane przez Srebrenikowa przed aresztem, w którym spędził ostatnie dwa lata - dodaje Piotrowska.

Widzowie Konfrontacji zobaczą też filmy cenionego rosyjskiego reżysera. Na projekcje (Sprawa teatralna, Lato, Uczeń, Dzień w Jurewie) w sali kinowej CK wstep wolny.

Z Polski

Miał być Lupa. – Czy mogliśmy przewidzieć, że premiera najnowszego przedstawienia Krystiana Lupy przesunie się na październik i pokrzyżuje nasze plany zaproszenia go do Lublina – tłumaczą się kuratorzy lubelskiego festiwalu. Co proponują w zamian?

– Polska reprezentacja jest bardzo różnorodna – zapewnia Wojciech Majcherek. – Szukaliśmy wspólnego mianownika, ale ostatecznie z hasła zrezygnowaliśmy. Pokażemy spektakle, które wpisują się w rozmowę o Polsce, zwłaszcza w czasie trwającej kampanii wyborczej.

„Wyzwolenia” Piotra Cieplaka, konfrontacja z „Wyzwoleniem” Wyspiańskiego, dzieje się w M-3. Zupełnie niepolityczny „Turnus mija, a ja niczyja” Cezarego Tomaszewskiego to „operetka sanatoryjna”. I jeszcze „Panny z wilka” Agnieszki Glińskiej.

– To przedstawienie, które może być przebojem. Iwaszkiewicz by się zdziwił – stwierdza Majcherek.

Z Lublina

W Teatrze Osterwy zobaczymy repertuarowy „Wieczór trzech króli”. – Chcemy, by lubelskie teatry też miały swoją reprezentację – tłumaczy Majcherek.

W programie też dwa spektakle, które choć nie powstały tu, to stoją za nimi lubelscy twórcy. Będzie okazja zobaczyć zrealizowaną w rzeszowskim Teatrze Maska znakomite „#chybanieja” Pawła Passiniego. A Janusz Opryński premierowo pokaże swoje „Wszystko płynie” zrealizowane w Teatrze Soho.

– Obchodząc rok litewski trochę zapominamy o Ukrainie – stwierdza lubelski reżyser.

Opryński się ga po tekst tekst Wasilija Grossmana. Spektakl jest relacją z piekła opowiedzianą ustami dwójki bohaterów – Anny i Jana. Ona – świadek wielkiego głodu na Ukrainie, On – wieloletni więzień łagrów.

Bilety na spektakle do kupienia w kasie Centrum Kultury. Na koncerty i projekcje filmowe wstep wolny.

Program: https://konfrontacje.pl/

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30