Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

20 czerwca 2019 r.
14:54

Damy, królowe, dwórki, matki, babki i córki. Próba spektaklu marionetkowego „Damy z Matejki ramy” [zdjęcia]

62 2 A A

Pewnie każdy z was by chciał usiąść na tronie i poczuć się jak królowa… tak zaczyna swoją opowieść dwórka w pięknej zielonej sukni. Jest jedną z siedmiu bohaterek spektaklu marionetkowego „Damy z Matejki ramy”. Byliśmy na próbie i podglądaliśmy jak powstaje. Premiera w sobotę na Starym Mieście w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Muszę dorysować obrączkę do pierścionka, żeby nie wyglądał jak gwóźdź wbity w palec – tłumaczy Katarzyna Mitaszka-Knap trzymając lewą dłoń królowej Bony (1494-1557) Bona Sforza d’Aragona leży zmęczona, jeszcze przed chwilą ćwiczyła efektowny upadek z konia, do jednej ze scen spektaklu. – Bona była wielbicielką polowań, na jednym z nich spadła z konia i poroniła tracąc syna. Nakrycie głowy wzorowałam na tych, jakie nosiła Aleksandra Śląska w serialu „Bona” grając tytułowa postać. Podobne kapelusze królowa ma na wielu portretach. Ona w spektaklu nie jest najmłodsza ale jeszcze starsza jest jej córka. O tam, to Anna Jagiellonka – dodaje pani Katarzyna, która jest autorką marionetki Sforzy i z nią występuje.

– Jakoś głowa jej leci na bok, ale to smutna postać więc może dobrze, że tak wygląda? Taka zatroskana – Małgorzata Wardawy krytycznie spogląda na swoją faktycznie zadumaną i wiekową Annę Jagiellonkę (1523-1596). Podobnie jak wszystkich marionetek także i twarz Anny powstała najpierw jako model z gliny, by w efekcie być odlewem z tworzywa. Tak, by głowa nie była zbyt ciężka i pozwalała na swobodne manipulowanie lalką. Dopiero oglądanie z bardzo bliska efektownych marionetek pozwala zobaczyć jak działa system sznurków i mocowań, dzięki którym Bona gładzi dłonią wierzchowca a Anna Jagiellonka macha chusteczką. Cała konstrukcja marionetek skryta pod bogatymi strojami to drewniany korpus i kończyny. Wszystko, od projektu przez poszukiwanie w ciuchlandach królewskich tkanin po wyszycie ostatniej perły i przymocowanie pukla włosów to autorska praca członkiń Teatru Podręcznego.

„Damy z Matejki ramy”, które 22 czerwca o godz. 17 zobaczymy na scenie przy Trybunale Koronnym w ramach Festiwalu Renesansu to wspólne przedsięwzięcie Podręcznego i Innej Fundacji. Uczestniczki projektu zabrały się do niego z okazji 450-lecia unii lubelskiej tworząc spektakl o roli kobiet. Szukając swoich bohaterek wędrowały po Lublinie kobiecymi śladami zawartej w naszym mieście unii Polski z Litwą, miały warsztaty herstoryczne, plastyczne i dramaturgiczne.

– Nie, nie mam swojej bohaterki i nie gram w spektaklu, bo już bym wszystkiego nie ogarnęła – uśmiecha się Agnieszka Soszyńska z Teatru Podręcznego, reżyserka spektaklu, która stoi za pomysłem stworzenia marionetek inspirowanych postaciami dam dworu i królowych Polski. – One w rzeczywistości nigdy by się nie spotkały, oprócz tych w relacjach rodzinnych – dodaje patrząc jednocześnie jak aktorki i lalki ćwiczą gesty i sceny.

Oprócz matki Bony i córki Anny Jagiellonki na scenie zobaczymy królową Jadwigę (1373-1399) i jej babkę Elżbietę Łokietkówną (1305-1380). – Wszystko zostaje w rodzinie, musiałam dołączyć do projektu, w którym już była siostra – żartuje Agnieszka Rzążewska (Łokietkówna). – A ja tu jestem najmłodsza i moja bohaterka w tym gronie też – dodaje Wiktoria Rzążewska (Jadwiga).

Twórczynie pytane o jakieś lubelskie watki w ich spektaklu pokazują na Paulinę Zarębską-Denysiuk i jej bohaterkę. – To Zofia Firlej (1525-1563), żyła w czasach nam najbliższych. Jej rodzina miała dobra na Lubelszczyźnie – mówi autorka marionetki tej obytej na wielu salonach damy.

– Oprócz sobotniego pokazu na Stary Mieście „Damy” zagramy w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. To jest projekt edukacyjny, więc po wakacjach będziemy go wystawiać w szkołach – planuje Agnieszka Soszyńska.

Na zakończenie każdej prezentacji aktorki z marionetkami mają wchodzić między widzów. Sugerujemy wyciąganie szyi i oglądanie lalek z bliska. Warto.

Jadwiga Andegaweńska – Wiktoria Rzążewska

Elżbieta Łokietkówna – Agnieszka Rzążewska

Bona Sforza – Katarzyna Mitaszka-Knap

Anna Jagiellonka – Małgorzata Wardawy

Zofia Firlej – Paulina Zarębska-Denysiuk

Dwórka-narratorka – Ewelina Podsiadły

Zofia Holszańska – Agata Gumienniak

Agnieszka Soszyńska – reżyserka, założycielka Teatru Podręcznego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna