Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

6 października 2015 r.
10:22

Konfrontacje Teatralne 2015: Nie będzie ani przyzwoicie, ani politycznie poprawnie

7 października 2015 0:00
Fot. Materiał Organizatora
Fot. Materiał Organizatora

Do Lublina przyjadą jedne z najwybitniejszych grup niezależnego teatru z Polski i świata. W środę, 7 października rozpoczynają się 20. Konfrontacje Teatralne. Zobaczymy najlepsze spektakle, które powstają poza nurtem repertuarowym

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To już 20. edycja największego lubelskiego festiwalu teatralnego. – Gdy zaczynaliśmy, to była zupełnie inna Polska. Mieliśmy jeden komputer, jeden faks i dużo entuzjazmu – wspomina Janusz Opryński, dyrektor festiwalu.

Dziś Konfrontacje Teatralne produkują spektakle, wydają książki, przyznają nagrody, a program festiwalu ma niewiele wspólnego z przeglądem najlepszych produkcji teatralnych ostatniego roku. Bo tutaj najważniejsze są konteksty.

Po pierwsze alternatywa

Marta Keil, kurator festiwalu: – Przyjadą jedne z najwybitniejszych grup niezależnego teatru z Polski i świata. Zobaczymy najlepsze spektakle, które powstają poza nurtem repertuarowym.

Grzegorz Reske, drugi kurator festiwalu: – Zaprosiliśmy artystów, którzy tworzą poza dużymi instytucjami, a zaczynają się wdrapywać na szczyt.

Janusz Opryński: – Wracamy do korzeni alternatywności. Dla mnie alternatywa oznacza coś ożywczego, bunt na rzeczywistość.

– Przygotowując program myśleliśmy o początkach naszego festiwalu i tym wobec czego chcemy dziś tworzyć alternatywę. Zmieniła się Polska, zmieniły się warunki pracy artystów – dodaje kuratorka.

Polityka i cenzura

Do Lublina przyjedzie jedna z najważniejszych grup teatru niezależnego w Niemczech. Kto dwa lata temu widział produkcję Heiner’a Goebbels’a, a przed rokiem She She Pop, ten nie może przegapić berlińskiej grupy artystycznej andcompany&Co. W Lublinie zobaczymy aż dwie ich produkcje. Obsypany nagrodami „Black Bismarck” to alternatywna historia Europy, po której krąży widmo kolonializmu i żywy trup Otto Bismarcka. Z kolei „Sounds like war” to wykład-koncert. Artyści bawią się językiem, mieszają znaczenia i obrazy, szukają relacji pomiędzy sztuką performansu i sztuką prowadzenia działań wojennych.

Bez wątpienia wydarzeniem będzie też występ SkaGeN. Grupa belgijskich aktorów, którzy postanowili wrócić do studenckich ideałów, specjalizuje się w scenicznej adaptacji powieści. W Lublinie pokażą „Big Mouth” – przekrój 12 mów politycznych, od Sokratesa po Marcina Lutra, by pozostawić widzów ze świadomością jak dziś łatwo człowiekiem manipulować.

Na Konfrontacje ze swoim najnowszym spektaklem „Untitled” wraca też Xavier Le Roy. Jeden z najwybitniejszych współczesnych choreografów na świecie na nowo ustali relacje artysta na scenie – publiczność. – Powstaną sytuacje fikcyjne, dziwne, zaskakujące – zapowiada artysta.

Na zakończenie polska premiera gwiazd światowego teatru Needcompany „The Blind Poet”. Punktem wyjścia były drzewa genealogiczne performerów. Na ich na podstawie powstała opowieść na pograniczu teatru, muzyki i tańca osadzona w różnych narodowościach, kulturach i językach .

Po polsku

„Burmistrz” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk jest uważany za z najlepszych teatralnych tekstów ostatnich lat. Powstał po warsztatach „Sztuka dialogu. Żydzi lubelscy”, ale przez prawie 10 lat, w przeciwieństwie do „Naszej klasy” Tadeusza Słobodzianka czy „Żyda” Artura Pałygi, nigdy nie trafił na scenę. W spektaklu wyreżyserowanym przez Marię Kwiecień zobaczymy aktorów lubelskich scen.

„Po co psuć i tak już złą atmosferę” w reż. Aleksandry Jakubczak opowiada o jednym z największych skandali obyczajowych ostatnich lat – molestowania seksualnego w poznańskim chórze. To opowieść o zmowie milczenia, winie i odpowiedzialności ze znakomitą rola Michała Czachora.

Opera w podziemiach

„Transcryptum” Wojtka Blecharza to opera alternatywna. Zamówiona przez Teatr Wielki Operę Narodową w Warszawie w 2013 roku została pokazana zaledwie kilka razy.

Opera-instalacja, której części powinny być „zainstalowane” w kilku miejscach równocześnie, nie nadaje się na klasyczną scenę. W Warszawie muzycy zabrali widzów na zaplecze scenicznym. W Lublinie do podziemi Centrum Kultury – na co dzień niedostępnych dla nikogo. – To kompletnie różne miejsca, więc spektakl praktycznie musiał zostać wyreżyserowany na nowo – mówi Marta Keil.

  1. edycja Konfrontacji Teatralnych od 9 do 18 października 2015. Bilety od 5 do 30 zł do kupienia w kasie Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12).

 

Co jeszcze?

* Organizatorzy zaprosili do Lublina nowojorską awangardę teatru. Zobaczymy jedną z gwiazd Warhola Penny Arcade, ikonę amerykańskiego ruchu feministycznego i queerowego Holly Hughes, kolektyw Split Britches i performerkę Citizen Reno, która do talk-show "Money Talks" zaprosiła Jerzego Hausnera.

* Polska premiera „Dziadów. Twierdza Brześć".

* Spektakle Teatru Kana, Teatru Ósmego Dnia, Komuny Warszawa.

* Prezentacje teatrów lubelskich: "VULVA" w reż. Joanny Lewickiej w Galerii Labirynt; "Kryjówka" w reż. Pawła Passiniego w CK, "Sakrb" w reż. Leszka Mądzika w Teatrze Starym.

* Instalacje w przestrzeni miejskiej (Magdalena i Ludomir Franczak, Robert Kuśmirowski).

* Kino Konfrontacji, m.in. Walc z Baszirem, Baader-Meinhof, Ostatni etap, Grobowiec świetlików

* Wystawa „Kwestia przyzwoitości” - nowojorska scena queer.

 

 

 

 

 

 

Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30