Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

13 września 2018 r.
14:20

Konfrontacje Teatralne 2018 w Lublinie: Co dziś nas boli? [program]

0 0 A A
3 października 2018 19:00
„Sekretne życie Friedmanów”
„Sekretne życie Friedmanów” (fot. fot. Materiał Organizatora)

XXIII edycja i nowi kuratorzy. Sześć filmów, cztery koncerty, siedemnaście spektakli w siedmiu różnych przestrzeniach. Teatr, który ma być pretekstem do myślenia o tym , co najważniejsze. O tym, co męczy i co boli w polskiej rzeczywistości 2018 roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Tegoroczna edycja Konfrontacji Teatralnych to swoistego rodzaju zakręt – tłumaczy Janusz Opryński, dyrektor artystyczny wydarzenia, które przez 23 lata istnienia wyrobiło sobie mocną pozycję na teatralnej mapie Polski.

Opryński rozstał się z Grzegorzem Reske i Martą Keil, którzy przez ostatnie pięć lat układali program lubelskiego festiwalu, i powierzył to zadanie ludziom z Warszawy. – To był ciekawy etap, ale teraz chcemy przejść w inne obszary. Zaczynamy nową podróż – stwierdza.

Przewodnikami w tej podróży będą krytycy teatralni: Łukasz Drewniak i Wojciech Majcherek.

Idea

W tym roku kuratorzy i publiczność siedząca na widowni (lub stojąc w fabrycznej hali) będą się zastanawiać „Co jest (w Polsce) do myślenia?”. Cytat z rozprawy Stanisława Wyspiańskiego o Hamlecie to hasło przewodnie tegorocznej edycji festiwalu.

– Polska współczesna wcale nie jest na pierwszym planie. Ważne pytania nie padają wprost. Trzeba zajrzeć głębiej, pod podszewkę – mówi Łukasz Drewniak.

– Jesteśmy w momencie gdy o różnych sprawach trzeba mówić na nowo – tłumaczy Wojciech Majcherek.

– Najlepiej skonstruowane programy festiwalowe to takie, gdzie dochodzi do dyskusji twórców. Gdy nieoczekiwanie w jednym spektaklu uzyskujemy odpowiedź na pytanie postawione w innym – dodaje Drewniak.

Najpierw film, potem teatr

Konfrontacje rozpoczną się 3 października i potrwają osiem dni. Nie oznacza to jednak, że „najgłośniejsze premiery ostatniego sezonu” będziemy oglądać  codziennie. Od czwartku do wtorku w programie nawiązujące do programu teatralnego seanse filmowe i koncerty (wstęp wolny). Na uwagę zasługuje tu szczególnie „Lalka z łóżka nr 21”. Spektakl telewizyjny Jana Kulczyńskiego z 1978 r. opowiada historię więźniarki, która pracowała w Auschwitz w domu publicznym dla oficerów SS.

Prolog tegorocznego festiwalu to „Wujaszek Wania” warszawskiego Teatru Polskiego w reż. Iwana Wyrypajewa, który na dużej scenie Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur zobaczymy w środę, 3 października.

– To zaskakujące przedstawienie. Z pozoru bardzo wierne Czechowowi, ale też bardzo współczesny, wiele mówiący o nas – mówi Majcherek.  – Myślę, że to będzie przeżycie.

Bilety na spektakl w iście gwiazdorskiej obsadzie (Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Karolina Gruszka, Anna Nehrebecka, Andrzej Seweryn, Maciej Stuhr) od 40 do 80 zł.

Sztukę rosyjskiego dramatopisarza  („Trzy siostry”) zobaczymy też w Teatrze Osterwy (13.10). – To zupełnie inny sposób myślenia o Czechowie – przyznaje Majcherek. – To będzie ciekawa konfrontacja obu tych przedstawień.

Po presją

To co łączy teatry, jakie znalazły się w tegorocznym programie, to „aura tajemniczości”.

W CSK zobaczymy też realizację Teatru Śląskiego w Katowicach. „Pod presją” w reż. Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego inspirowane jest filmem Johna Cessavetesa (także zostanie pokazany na festiwalu). To przejmujący portret Mabel, wchodzącej w wiek średni matki i żony cierpiącej na zaburzenia psychiczne, która wymyka się społecznym normom.

– Perfekcyjnie zrealizowane, łączące teatr z filmem, ze świetną rolą Sandry Korzeniak – chwali Majcherek.

Pod presją żyją też bohaterowie „Sekretnego życia Friedmanów”. Spektakl , również inspirowany filmem – nominowanym do Oskara „Capturing the Friedmans” Andrew Jareckiego – opowiada autentyczną historię rodziny, w której ojciec i syn zostają oskarżeni o molestowanie dzieci. Spektakl Marcina Wierzchowskiego tylko dla osób pełnoletnich.

Pytania o to, czy mamy prawo osądzać ludzkie wybory, stawia „Puppenhaus. Kuracja” wg. tekstu Magdy Fertacz (w reż. Jędrzeja Piaskowskiego). Pretekstem do tego są historie ludzi, którzy w czasie wojny otrzymywali intymne kontakty z okupantami.

Komuna i studenci

Nowi kuratorzy, podobnie jak ich poprzednicy, także zapraszają do Lublina Komunę//Warszawa. Najlepszy polski teatr alternatywny zaprosił do siebie reżyserów z ośrodków repertuarowych, ale zaproponował im znacznie mniejszy budżet i dużo mniejszą przestrzeń. W Lublinie zobaczymy jak sobie z tym poradzili Anna Smolar („Ośrodek wypoczynkowy”), Cezary Tomaszewski („Cezary idzie na wojnę”) i Grzegorz Laszuk („7 pieśni o awangardzie”). Laszuk zabiera nas w lata 20., Tomaszewski bawi się wizją siebie - tancerza i geja - na wojnie, a Smolar zaprasza do kurortu rodem z orwellowskiej powieści.

Po raz pierwszy na Konfrontacjach pojawia się natomiast studenci reżyserii krakowskiej i warszawskiej szkoły teatralnej.

– To pomysł Doroty Ignatjew, dyrektorki Teatru Osterwy – przyznaje Opryński. – Przekonała nas, że tylko tak dowiemy się jak teatr będzie wyglądał w przyszłości.

Spektakle w Sali Czarnej CK, bilety kosztują tylko 10 zł.

Scena dla Czechów

Ważny punkt w programie to prezentacje spektakli Jana Mikulaska.

– To taki czeski Jan Klata, hipsterskie dell’arte, teatr kompletnie w Polsce nieznany – mówi Łukasz Drewniak, wielki fan czeskiego reżysera.

To reżyser, który przełożył na język teatru reportaże Mariusza Szczygła z tomu „Gottland”. – Do świadomości polskiego teatromana na dłużej się jednak nie przebił – ubolewa kurator. – To teatr z pozoru lekki, żartobliwy, który kryje w sobie potworną gorycz i ostrą ironię.

Na Konfrontacjach aż trzy okazje na przełamanie stereotypów na temat czeskiego teatru: „Europeana”, „Hamleci”, „Obsesja”. Bilety od 30 do 50 zł.

Festiwal zakończy Dostojewski, a konkretnie „Św. Idiota” (14 października, Teatr Osterwy). To spektakl, który Janusz Opryński zrealizował w Bielsku-Białej. Tamtejszym Teatrem Polskim obecnie zarządza jego dawny bliski współpracownik – Witold Mazurkiewicz.

Pełny program:

3.10 (środa)

godz. 19.00 Teatr Polski (Warszawa) Wujaszek Wania, reż. Iwan Wyrypajew (120 min) / Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie / I kategoria: 80 zł; II kategoria 60 zł; III kategoria 40 zł,

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami. Prowadzenie: Łukasz Drewniak i Wojciech Majcherek

4.10 (czwartek)

godz. 18.00 Lalka z łóżka nr 21 (1971), reż. Jan Kulczyński (48 min) / Kino CK / wstęp wolny

5.10 (piątek)

godz. 19.00 Zagubieni (2015), reż. Petr Zelenka (105 min) / Kino CK / wstęp wolny

6.10 (sobota)

godz. 18.30 Euforia (2006), reż. Iwan Wyrypajew (74 min) / Kino CK / wstęp wolny

godz. 20.00 Feral Rite – live act (45 min) / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

godz. 20.45 Varg – live act (60 min) / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

7.10 (niedziela)

godz 18.00 Jak utopić doktora Mraczka? (1974), reż. Václav Vorlíček (96 min) / Kino CK / wstęp wolny

godz. 20.00 FOQL – live act (45 min) / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

godz. 20.45 Jacek Sienkiewicz – koncert (60 min) / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

8.10 (poniedziałek)

godz. 19.00 Kobieta pod presją (1974), reż. John Cassavetes (155 min) / Kino CK / wstęp wolny

9.10 (wtorek)

godz. 18.00 Spotkanie Filozoficzne: Climax (2018), reż. Gaspar Noé (90 min) / Kino CK / wstęp wolny

10.10 (środa)

godz. 18.00 Teatr Ósmego Dnia (Poznań) Paragraf 196 KK (ćwiczenia z terroru), realizacja: Kolektyw Senioralny (60 min) / Galeria Labirynt /30/20 zł

godz. 20.00 Teatr Śląski (Katowice) Pod presją, reż. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski (105 min) / Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie / I kategoria: 50 zł; II kategoria 40 zł; III kategoria 30 zł

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami. Prowadzenie: Łukasz Drewniak i Wojciech Majcherek

11.10 (czwartek)

godz. 18.00 Komuna Warszawa (Warszawa) Ośrodek wypoczynkowy, reż. Anna Smolar (70 minut) / Galeria Labirynt / 30/20 zł

godz. 19.30 Teatr Ludowy (Kraków) Sekretne życie Friedmanów, reż. Marcin Wierzchowski (165 min) / Sala Widowiskowa / 30/20 zł

12.10 (piątek)

godz. 16.30 AT Warszawa Dla Mamy, reż. Katarzyna Minkowska (40 min) / Sala Czarna / 10 zł

godz. 18.00 Komuna//Warszawa (Warszawa) Cezary idzie na wojnę, reż. Cezary Tomaszewski (50 min) / Galeria Labirynt / 30/20 zł

godz. 20.00 Divadlo Na zábradlí (Praga) Obsession, reż. Jan Mikulášek (90 min) / Sala Widowiskowa / 40/30 zł

13.10 (sobota)

godz. 14.00 Teatr w Polsce AD 2018. Co jest do myślenia? – debata / Kino CK / wstęp wolny

godz. 16.30 AST Kraków On, reż. Radosław Maciąg (40 min) / Sala Czarna / 10 zł

godz. 17.30 Teatr im. Juliusza Osterwy (Lublin) Trzy siostry, reż. Jędrzej Piaskowski (130 min) / Teatr im. Juliusza Osterwy / 30/25/20 zł

godz. 20.00 Divadlo Na zábradlí (Praga) Hamleti, reż. Jan Mikulášek (90 min) / Teatr Stary w Lublinie / 50/40 zł

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami. Prowadzenie: Łukasz Drewniak i Wojciech Majcherek

godz. 22.00 Komuna//Warszawa (Warszawa) 7 pieśni o awangardzie, reż. Grzegorz Laszuk (50 min) / Galeria Labirynt / 30/20 zł

14.10 (niedziela)

godz. 14.00 – Nic – pamięć (nic – robienie). Ontologia. Na marginesach Leśmiana – promocja książki / Kino CK / wstęp wolny

godz. 16.00 AST Kraków Hamlet, reż. Radosław Stępień (60 min) / Sala Czarna / 10 zł

godz. 17.00 Divadlo Na zábradlí (Praga) Europeana, reż. Jan Mikulášek (100 min) / Sala Widowiskowa / 40/30 zł

godz. 19.00 TR Warszawa (Warszawa) Puppenhaus. Kuracja, reż. Jędrzej Piaskowski (90 min) / Studio TVP Lublin / 40/30 zł

godz. 20.45 Teatr Polski (Bielsko-Biała) Św. Idiota, reż. Janusz Opryński (180 min) / Teatr im. Juliusza Osterwy / 30/25/20 zł                                                                                                                  

„Sekretne życie Friedmanów”.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jak trenują zawodnicy programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie?

Jak trenują zawodnicy programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie?

Minęły ponad dwa tygodnie od kiedy ogłoszono epidemię koronawirusa w Polsce. Jak w tym trudnym okresie trenują i spędzają czas zawodnicy należący do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie?

W Lubartowie dwóch mężczyzn piło na ławce. Każdy ma teraz do zapłacenia po 5500 zł

W Lubartowie dwóch mężczyzn piło na ławce. Każdy ma teraz do zapłacenia po 5500 zł

Trzy decyzje administracyjne wydał sanepid na wniosek lubartowskiej policji za rażące łamanie przepisów dotyczących koronawirusa.

Opole Lubelskie: Beztroskie spacery ulicami miasta teraz drogo kosztują

Opole Lubelskie: Beztroskie spacery ulicami miasta teraz drogo kosztują

Aż siedem przypadków lekceważenia przepisów dotyczących bezpieczeństwa podczas epidemii odnotowali wczoraj opolscy policjanci.

Męskie kurtki przejściowe – aktualne trendy

Męskie kurtki przejściowe – aktualne trendy

Wiosna w pełni, lecz wciąż zdarzają się dni, gdy jest chłodniej. Brak ustabilizowanych temperatur to zwykle powód, który skłania większość z Panów do zakupu przynajmniej jednej wersji kurtki przejściowej. Jednak możliwości rynku są bardzo bogate. Jakie są główne rodzaje kurtek męskich, jakie możemy znaleźć w sklepach tej wiosny?

Pozycjonowanie stron - co to jest i jakie daje efekty?

Pozycjonowanie stron - co to jest i jakie daje efekty?

Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach internetowych to działania zwiększające widoczność strony w wynikach wyszukiwania. W chwili obecnej pozycjonowanie jest niezbędne, jeśli strona ma być widoczna w sieci i możliwa do odnalezienia. Pozycjonowanie wykonywane jest często z działaniami SEO.

Biała Podlaska: Handel na miejskim targowisku odblokowany. Ale tylko niektóre produkty

Biała Podlaska: Handel na miejskim targowisku odblokowany. Ale tylko niektóre produkty

Targowisko przy Al. Tysiąclecia w Białej Podlaskiej wznowi działalność, ale tylko dla sprzedających produkty rolno-spożywcze. Apelowali o to m.in. radni Zjednoczonej Prawicy.

Puławy: Ratusz chce kupić 40 tysięcy maseczek. Mieszkańcy znajdą je w skrzynkach na listy

Puławy: Ratusz chce kupić 40 tysięcy maseczek. Mieszkańcy znajdą je w skrzynkach na listy

Nawet 200 tysięcy złotych może kosztować dostawa 40 tysięcy maseczek ochronnych, których zamówienie na potrzeby mieszkańców miasta Puławy, zapowiedział prezydent Paweł Maj. Ich pierwsza partia powinna zostać dostarczona w przyszłym tygodniu. Maski mają być wielokrotnego użytku.

Dęblin kupił 5 tysięcy maseczek dla swoich mieszkańców. Rozdają je na miejskim targowisku

Dęblin kupił 5 tysięcy maseczek dla swoich mieszkańców. Rozdają je na miejskim targowisku

Pierwsza partia maseczek ochronnych wielokrotnego użytku dotarła już do Urzędu Miasta w Dęblinie. Udostępniono je pracownikom medycznym, strażakom oraz osobom pracującym w Ośrodku Pomocy Społecznej. Kolejne od dzisiaj rozdawane są na miejskim targowisku. Od poniedziałku będzie można je dostać w Ratuszu.

Bilet miesięczny za złotówkę. Gest kolejarzy dla medyków

Bilet miesięczny za złotówkę. Gest kolejarzy dla medyków

Nie tylko lekarze, ale również pielęgniarki, położne, diagności laboratoryjni, farmaceuci, kierowcy pogotowia ratunkowego, a nawet osoby sprzątające w placówkach służby zdrowia będą mieć prawo do zakupu kolejowego biletu miesięcznego za symboliczną złotówkę. Taką ofertę wprowadza dla nich od jutra spółka Polregio obsługująca połączenia lokalne.

Odszkodowania co musisz wiedzieć

Odszkodowania co musisz wiedzieć

Osoba, która doznała szkody, może ubiegać się o odszkodowanie. Sposoby postępowania w takich przypadkach regulują odpowiednie przepisy prawne. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest odszkodowanie, kiedy możesz się o nie ubiegać i kto jest zobowiązany do jego wypłaty. Wyjaśnimy też, jakie są główne rodzaje i przykłady odszkodowań, w jaki sposób określa się ich wysokość oraz w których przypadkach o ich wypłacie powinien decydować sąd.

Holowanie samochodu – jak sobie poradzić? Doradza firma z Krakowa

Holowanie samochodu – jak sobie poradzić? Doradza firma z Krakowa

Możemy zrobić wszystko, żeby zapobiec awarii naszego auta na drodze, nie jesteśmy jednak w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji. Każdy kierowca powinien być przygotowany do holowania pojazdu. Nawet jeżeli to nie nasz samochód się zepsuje, zawsze możemy zostać poproszeni o pomoc w holowaniu innego auta. Z tego względu zanim wyjedziemy na drogę, dowiedzmy się jak najwięcej o holowaniu.

Amatorska Liga Szachowa zaprasza na kolejne turnieju ONLINE

Amatorska Liga Szachowa zaprasza na kolejne turnieju ONLINE

To możliwość spędzenia mile czasu w tym trudnym okresie

203 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarły dwie pacjentki

203 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarły dwie pacjentki

Ministerstwo Zdrowia podało w piątek przed południem, że liczba osób zarażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 3 149 po tym, jak potwierdzono 203 kolejne przypadki zakażenia. Potwierdzono też śmierć dwóch pacjentek.

Najwięcej chorych przybywa w Lublinie. Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w woj. lubelskim

Najwięcej chorych przybywa w Lublinie. Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w woj. lubelskim

Mamy pięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, potwierdzony pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.

Puławy: Radny namawia do pozostania w domach, wywiesił transparent

Puławy: Radny namawia do pozostania w domach, wywiesił transparent

Andrzej Mitruczuk, radny powiatu puławskiego umieścił na swoim balkonie transparent z napisem "#zostań w domu". Jego celem jest promowanie odpowiedzialnego zachowania w trakcie epidemii. Do włączenia się w akcję samorządowiec przekonuje również innych mieszkańców regionu.

Kalendarz
kwiecień 2020
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.