Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

30 listopada 2014 r.
13:15
Edytuj ten wpis

Jacy byli przedwojenni policjanci?

Autor: Zdjęcie autora Daniel Drob
0 0 A A

Życiorysy policjantów, archiwalne zdjęcia, czapki i dokumenty. W Lublinie można oglądać wystawę "Policja Państwowa w II RP.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pierwsza sekcja wystawy w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 przy ul. Bernardyńskiej poświęcona jest policji lotniczej. Co prawda, eksponowane zdjęcia przedstawiają akcje przeprowadzane przez współczesne służby, ale mamy tu również informacje o początkach lotniczej formacji. Dziennik Bydgoski 21 lutego 1925 r. opublikował artykuł "Policja wołyńska otrzyma aeroplany”.

- Przy pomocy tych samolotów będzie łatwo wśród błot pińskich wytropić dywersantów” - komentowała gazeta.

- To przykre, że w mieście, które zasila swoimi funkcjonariuszami 50 proc. policji lotniczej w kraju, nie ma ani jednego śmigłowca policyjnego - uważa Benon Bujnowski, wicedyrektor MDK nr 2 oraz organizator wystawy. - Zwłaszcza, że policja lotnicza swoje początki miała właśnie na wschodzie.

Dawni mundurowi

Kolejna sekcja zawiera archiwalne zdjęcia i dokumenty związane z historią policji. Ta jest najbardziej pokaźna. Obok zdjęć znajdują się życiorysy zasłużonych lubelskich policjantów. Wśród nich znajduje się urodzony w Serebryszce (powiat chełmski) przodownik policji Władysław Cholszewski. Brał on udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r., po agresji ZSRR należał do eskorty marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego do Rumunii. - Miał możliwość zostania razem z marszałkiem w Rumunii, ale na granicy zawrócił. W Lublinie żyła jego rodzina, żona Helena Zofia i dwoje małych dzieci - opowiada organizator.

By uniknąć wcielenia do granatowej policji Cholszewski ukrywał się w miejscowości Bychawka, za co groziło mu rozstrzelanie lub pobyt w obozie. Władysław Cholszewski przeżył wojnę. Zmarł w 1969 r., został pochowany na cmentarzu przy ul. Unickiej.

Kolejnym zasłużonym dla Polski lubelskim mundurowym był Józef Janicki. Policjant urodził się w małopolskiej miejscowości Klecz. Po odbyciu szkolenia w Normalnej Szkole Fachowej dla Szeregowych PP w Mostach Wielkich został policjantem IV Okręgu Lubelskiego.

Niedługo potem został przeniesiony na Posterunek Policji Państwowej w Bełżycach, gdzie pełnił służbę do 1937 r. We wrześniu dostał kolejny rozkaz przeniesienia, tym razem do Chodla, gdzie w służbie doczekał wojny. - Częste zmiany miejsca służby w tamtych czasach były normalną praktyką. Sądzono, że policjant powinien otaczać się różnymi ludźmi, poznawać jak najwięcej nietypowych spraw - tłumaczy Bujnowski.

Pomimo służby w granatowej policji Józef Janicki działał w konspiracji: pożyczał z posterunku karabiny i przekazywał je partyzantom oraz informował mieszkańców Chodla o łapankach. 1 marca 1941 r. został zatrzymany przez gestapo i trafił na Zamek w Lublinie, gdzie przebywał do kwietnia. Transportem nr 13890 został przewieziony do Auschwitz, tam zginął.

Od MM do MO

Wystawa przybliża również historię pierwszych organizacji bezpieczeństwa publicznego, działających na Lubelszczyźnie. Pierwsze Straże Obywatelskie formowane były w Zagłębiu Dąbrowskim od 1914 r. Działalność jednak rozpoczęły dopiero pod komendą Stanisława Popowskiego w 1915 r. Wkrótce straże przekształciły się w Milicje Miejskie. 4 lipca 1915 r. utworzono w Lublinie pierwszą Milicję Obywatelską. 1200 funkcjonariuszy należących do organizacji pilnowało bezpieczeństwa i porządku w mieście. Pierwsze milicje były bazą do stworzenia komend i komisariatów policji, która została powołana ustawą w 1919 r.

- Zdjęcia zaczęliśmy zbierać wiosną. Większość fotografii pochodzi z prywatnych zbiorów rodzin policjantów. Niestety, podczas II wojny światowej wiele zdjęć przepadło. Każdemu policjantowi, który nie zgłosił się do okupanta, groziło rozstrzelanie. Żeby uniknąć wcielenia do granatowej policji, polscy funkcjonariusze musieli się ukrywać, zdjęcia palono, by zatrzeć ślady - wyjaśnia Bujnowski. - Duże zasługi dla wystawy ma też Danuta Malon, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Lublin.

Kolejna wystawa

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 przy ul. Bernardyńskiej ma w planach otwarcie jeszcze jednej ekspozycji związanej z policją. Wystawa będzie nosiła tytuł "Kobiety w policji”, będzie można ją odwiedzić prawdopodobnie w lutym.

- Przed wojną kobieta w mundurze policyjnym była rzadkością, pracowała głównie w obyczajówce. Zdjęcia będą na pewno ciekawe - zapowiada dyrektor.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31