Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

12 października 2011 r.
18:07
Edytuj ten wpis

Jubileuszowa wystawa Fotoklubu Ziemi Chełmskiej

Wystawę w muzeum przygotowywali osobiście autorzy, oczywiście ze swoim prezesem Edmundem Fladrzyński
Wystawę w muzeum przygotowywali osobiście autorzy, oczywiście ze swoim prezesem Edmundem Fladrzyński

Wszystko zaczęło się od grupy pasjonatów, wśród których był nauczyciel, szef przedsiębiorstwa, kilkunastoletni uczeń liceum i zawodowy fotograf. Połączyła ich fascynacja obrazem i magią procesu, pozwalającego na kartce papieru pokazać własny obraz świata. Pokazują go już od 50 lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Najpierw Chełmski Klub Fotograficzny, nazwany później Fotoklubem Ziemi Chełmskiej trzymał się Powiatowego a następnie Wojewódzkiego Domu Kultury. Charakterystyczny dla jego członków wstręt do wszelkich przejawów biurokracji sprawił, że w końcu przenieśli się na swoje do wynajętego za własne pieniądze pokoiku na poddaszu kamienicy przy ul. Lubelskiej.

– Poprzednim lokatorem był mężczyzna, który na wiele lat trafił do zakładu karnego – mówi Dariusz Kostecki. – Pozostała po nim popielniczka z papierosem, z którego nie spadł jeszcze popiół. Dlatego traktujemy tego osobnika jako wielkiego nieobecnego w naszym klubie, ale też trochę się obawiamy, że kiedy wyjdzie na wolność, upomni się o mieszkanie.

Zdaniem Kosteckiego, ich klub znaczy nie tylko w środowisku, ale przyszło mu też spełnić rolę wręcz dziejową. Jaką?

Otóż nie Lech Wałęsa przeskakując przez ogrodzenie stoczni, ani nie ci, którzy obalili Mur Berliński politycznie przemeblowali Europę. Zrobił to nikt inny, tylko Fotoklub Ziemi Chełmskiej. Otóż w 1980 roku jego członkowie jeszcze domu kultury zdecydowali się wynieść na korytarz zawadzająca im od niepamiętnych czasów starą szafę. Byli tacy, którzy przed tym przestrzegali, powołując się na tradycję. Ale stało się. Przemeblowali pokój, naruszyli ustalony porządek i wprawili tym samym machinę dziejów w ruch.

Fotoklub działa bez statutu, ani hierarchii. Poza jednym wyjątkiem, czyli prezesem. Jeśli bez względu na wiek i pozycje wszyscy są tam ze sobą na ty, to po prostu nie uchodzi w taki sposób zwracać się do Edmunda Fladrzyńskiego, współtwórcy głośniej kieleckiej szkoły krajobrazu.

– Prezes to prezes – podkreśla Grzegorz Zabłocki. – A prezesować ma nam dożywotnio. Kiedy już go zabraknie, to jego następcą, chociaż wcale nie interesuje się fotografią, ma być jego syn. Tak postanowiliśmy i nie wyobrażam sobie, aby mogło być inaczej.
Pół wieku obecności zobowiązuje. Dlatego członkowie klubu się szanują się i niełatwo do nich doszlusować, a nawet tylko się wprosić. W swoim czasie bardzo wysoko postawiony dygnitarz partyjny usilnie o to zabiegał, ale i tak niczego nie wskórał.

– Nie pasował nam – mówi Kostecki – Wcale nie ze względów politycznych, bo tak pod tym względem, jak i stosunku do religii panuje u nas absolutny liberalizm. Bywa, że kłócimy się ze sobą zażarcie, nawet się obrażamy, ale kiedy przychodzi kolejny piątek przychodzimy do klubu pogodzeni. A jeśli chodzi o nowych członków, to specjalnie ich nie zapraszamy z bardzo prozaicznego powodu. W naszym lokalu i tak już ledwo się mieścimy.

Fotoklub jest rozpoznawalny w polskim świecie fotograficznym. To jego członkowie wylansowali kapitalny temat, jakim jest wielokulturowość szczególnie południowo-wschodniej Polski. Z aparatami fotograficznym spenetrowali ją wzdłuż i wszerz i ciągle wracają do krainy, której przeszłość znaczą drewniane cerkiewki, opuszczone cmentarze i kikuty kominów, będące jedynymi śladami dawnych siedlisk.

Członkowie klubu mają to do siebie, że w swojej twórczości pięknie się od siebie różnią. Niektórzy z nich są już członkami Związku Polskich Artystów Fotografików i mają na swoim koncie prestiżowe wystawy i albumy.

Tym razem, 14 października w Muzeum Ziemi Chełmskiej ci najbardziej wybitni pokażą reprezentacyjne próbki swojego dorobku i możliwości. Specjalne miejsce na tej wystawie, jakże mogłoby być inaczej, będzie miał Edmund Fladrzyński.

Otwarcie wystawy w salach przy ul. Lubelskiej 55 o godz. 18.

Pozostałe informacje

ChKS Chełm wygrał 3:1 z KKS Mickiewiczem Kluczbork i wywalczył sportowy awans do PlusLigi

ChKS Chełm mistrzem PLS 1. Ligi. Chełmianie lepsi od KKS Mickiewicza Kluczbork

W trzecim spotkaniu finałowym play-off ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:1 i wywalczył awans do PlusLigi. Chełmian czeka teraz weryfikacja pod względem formalnym i finansowanym przed wydaniem licencji na występ w elicie

Kibice Orlen Oil Motoru będą musieli chwilę poczekać na kolejny mecz swoich pupili

Orlen Oil Motor nie pojedzie w Grudziądzu. Piątkowy mecz przełożony

Nie w najbliższy piątek, a dopiero w niedzielę, 18 maja odbędzie się mecz piątej kolejki PGE Ekstraligi: Bayersystem GKM Grudziądz z Orlen Oil Motorem Lublin.

Papież Leon XIV

Nowy papież potrafi wsłuchać się w głos serca drugiego człowieka

Wiesław Dawidowski, który podobnie jak Leon XIV jest augustianinem powiedział, że to będzie bardzo spokojny pontyfikat. Nowy papież jest nie tylko wielkim dyplomatą, ale przede wszystkim potrafi wsłuchać się w głos serca drugiego człowieka – dodał.

Julia Ostrowska rozegrała dobry mecz

Polska przegrała z Hiszpanią i straciła szansę na awans do półfinału mistrzostw Europy U-17

Biało-Czerwone były wyraźnie słabsze od drużyny z Półwyspu Iberyjskiego.

Rywalizacja pomiędzy Patobasketem (biał-zielone stroje) i Matematyką jest bardzo wyrównana

Czas poznać mistrza rozgrywek LNBA

W sobotę o godz. 17.30 w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica odbędzie się wielki finał rozgrywek.

Skonfiskowane papierosy

Palenia bezakcyzowych szkodzi Skarbowi Państwa

Ponad 3500 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy zabezpieczyli w tym tygodniu łukowscy policjanci. Taką ilość nielegalnych wyrobów tytoniowych mieli 43-latek z Siedlec i 50-latek z powiatu węgrowskiego. W przypadku wprowadzenia do obiegu takiej ilości bezakcyzowych papierosów Skarb Państwa straciłby ponad 55 tysięcy złotych.

Nowy cmentarz komunalny sąsiaduje z istniejącą, coraz bardziej zapełnioną, parafialną nekropolią. Pełne otwarcie gminnego obiektu prawdopodobnie jeszcze w tym roku

Kłopoty z cmentarzem. Wody gruntowe za wysoko

Nowy cmentarz komunalny przy ul. Pożowskiej w Końskowoli może już przyjmować urny z prochami zmarłych. Grzebanie tradycyjne ciągle nie jest możliwe - a to z powodu zbyt wysokiego poziomu wód.

Remont drogi powiatowej w Ortelu Królewskim

Droga powiatowa w remoncie. Mieszkańcy kilku wsi muszą jeździć objazdami

Niedługo mieszkańcy będą cieszyć się z nowej jakości drogi powiatowej z Ortela Królewskiego do Łomaz, ale póki co muszą korzystać z objazdów.

 kardynał Robert Prevost
Aktualizacja

Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV. Pierwsze słowa biskupa Rzymu

Kardynałowie zebrani na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej wybrali w czwartek papieża. Po godz. 18 z komina na dachu kaplicy uniósł się biały dym. Rozległy się dzwony. Na placu wiwatują tysiące ludzi. Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV.

Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim

"Widzę potencjał w młodzieży i w mieście". 15 młodych osób ma głos

Najpierw trzeba było wysłać zgłoszenie z podpisami poparcia, później komisja oceniała kandydaturę. W końcu Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim zebrała się na inauguracyjnej sesji.

W składzie Polaków na mecz z Izraelem pojawił się Piotr Jarosiewicz z Azotów, zabrakło za to Marka Marciniaka

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych gorsza od Izraela. Nieudany debiut nowego trenera

W spotkaniu piątej kolejki eliminacji mistrzostw Europy reprezentacja Polski mężczyzn przegrała na wyjeździe z Izraelem 31:33. Tym samym awans na przyszłoroczny czempionat Starego Kontynentu stanął pod znakiem zapytania. Wszystko wyjaśni się w niedzielę, kiedy zostanie rozegrana ostatnia seria spotkań

Poszukiwany w drodze na dwuletni "turnus" resocjalizacyjny

„Nikogo nie ma w domu”, dopóki nie przyjechali strażacy

Kryminalni z Puław zatrzymali 43-latka poszukiwanego dwoma listami gończymi. Mężczyzna ukrywał się za granicą, jednak wrócił niedawno do domu i próbował się ukryć. Zaręczali za niego sąsiedzi... do czasu, gdy na miejsce przyjechali strażacy, aby wyważyć drzwi. Wówczas mężczyzna opuścił mieszkanie dobrowolnie.

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców
galeria

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców

W czwartek, 8 maja, na Placu Litewskim odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa, upamiętniające zakończenie II wojny światowej.

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Planowali kupić jeden defibrylator AED, a stać ich na trzy takie urządzenia. Bo zbiórka pieniędzy podczas I Dni Otwartych OSP w Krasnobrodzie poszła znacznie lepiej, niż zakładano.

Nagrodzeni artyści
Świdnik

Burmistrz nagrodził młodych artystów

Są niezwykle utalentowani, zdolni i dzielą się tym z innymi. To artyści, którzy zostali docenieni nie tylko przez ich odbiorców, ale i władze miasta. Kilkudziesięciu młodych artystów otrzymało kilka dni temu stypendia i nagrody od władz miasta.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31