Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

28 maja 2012 r.
13:34
Edytuj ten wpis

Wielka wystawa zbiorowa w Warsztatach Kultury "Ars loci – obraz aktualny"

Wystawa „Ars loci – obraz aktualny” w Warsztatach Kultury to pierwsza tak duża prezentacja pokazująca dorobek 41 artystów lubelskich, czy też z Lublinem związanych. Wernisaż w Noc Kultury, 2 czerwca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Warsztaty Kultury, Lublin, ul. ks. J. Popiełuszki 5
1 czerwca – 12 sierpnia 2012. Wystawa czynna z wyjątkiem poniedziałków w godzinach 12.00-18.00

Wernisaż: 1 czerwca, godz.

Wstęp wolny

Artyści: Tomasz Bielak, Jakub Ciężki, Grzegorz Czarnota, Lucjan Demidowski, Mariusz Drzewiński, Eliza Galey, Łukasz Głowacki, Hieny Postmoderny (Michał Pikula, Ireneusz Puchacz), Katarzyna Hołda, Kilku.com (Łukasz Gładysz, Aleksander Janas, Grzegorz Sołowiej, Paweł Szarzyński, Aka Velalias, Robert Zając), Piotr Kmieć, Dariusz Kociński, Dariusz Korol, Andrzej Kot, Artur Kot, Tomasz Kozak, Jarosław Koziara, Łukasz Krankiewicz, Danuta Kuciak, Alicja Kupiec, Robert Kuśmirowski, Zdzisław Kwiatkowski, Konrad Maciejewicz, Tomasz Malec, Sławomir Marzec, Irena Nawrot, Kosma Ostrowski, Urszula Pieregończuk, Sławomir Plewko, Paulina Sadowska, Marcin Sudziński, Katarzyna Szczypior, Mariusz Tarkawian, Waldemar Tatarczuk, Sławomir Toman, Grzegorz Tomczyk, Magdalena Warszawa, Ewa Zarzycka, Tomasz Zawadzki, Jerzy Zyśko

Wystawa „Ars loci – obraz aktualny” w Warsztatach Kultury to pierwsza tak duża prezentacja pokazująca dorobek 41 artystów lubelskich, czy też z Lublinem związanych.

Dobór ich obejmuje zarówno tych ze starszego pokolenia jak i młodych, którzy niedawno ukończyli studia artystyczne, a także mających na swoim koncie liczne wystawy i tych, tworzących poza mainstreamowym nurtem. Różnorodność dotyczy także mediów zaprezentowanych na wystawie począwszy od klasycznego malarstwa czy rysunku, poprzez grafikę, rzeźbę, instalację – w tym także interaktywną - po wideo i animację.

Prezentacja będzie obejmowała cztery zasadnicze działy – podejmujące wybrane, ogólne wątki, przy czym każdy artysta, każde dzieło w sposób odmienny będzie identyfikowało zawarte problemy. Wystawę otwiera dział malarstwa – wciąż i niezależnie od proroctwa dotyczącego jego końca – cieszącego się dużą popularnością wśród artystów. Jest to malarstwo z dominantą abstrakcji, przy czym każdy z malarzy w inny sposób postrzega swoje medium i różnicuje obszary zainteresowań, podejmując tematy egzystencjalne, filozoficzne, a także dotyczące destrukcji i eksploracji granic malarstwa.

Abstrakcyjne przestrzenie koloru, ornamentyka o różnej proweniencji od klasycznej posadzki po graficzne fraktale, zróżnicowane faktury, operowanie znakiem na granicy realności to tylko niektóre z aspektów malarstwa i sposobów przedstawienia, jakie można zobaczyć na wystawie. W innej części decydującym wątkiem będzie potencjał krytyczny dzieł odnoszących się do problematyki modernistycznego dziedzictwa, kultury masowej, gender, wiary, totalitarnych ideologii i ekologii. To próba głębszego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość i poddania rzetelnej weryfikacji zasygnalizowanych problemów.

Kolejny dział obejmuje prace analizujące kwestię duchowości, mistycyzmu, egzystencji, natury, a także miejsca jako takiego. To często fotografie, instalacje, rzeźby będące okruchami zaczerpniętymi ze świata, stanowiące reprezentacje tego co ukryte pod powierzchnią realności. Czwarty dział dotyczy rzeczy związanych z współczesnymi kodami kulturowymi, znakami często rysunkowymi czy graficznymi będącymi przedmiotem analiz semiotyków. Współczesne znakowanie zostanie określone przez szeroki wachlarz mediów w tym także nowe technologie, animacje i wideo.

Ciekawa wydaje się w tej części dążność u niektórych artystów do estetyzowanej wypowiedzi w onirycznej stylistyce rodem z surrealistycznych obrazów. Wystawa jest wielowątkowym pokazem, którego odkrywanie można prowadzić niezależnie od wydzielonych działów, poznając realizacje artystów związanych ze wspomnianym miejscem.

Ars loci odnosi się do sztuki miejsca, sztuki, którą można odnieść do danego kręgu kulturowego związanego z określonym terytorium istniejącym realnie i fizycznie. Jednak czym jest ta sztuka? Czy można mówić, że istnieje jakiś jej wyróżnik? Czy jest to lokalna odrębność – o której decyduje genius loci czy też jest to mikroświat sztuki będący odbiciem makroświata cechującego się globalną powszechnością.

Czy też chodzi bardziej o mentalne niż fizyczne skażenie danym miejscem, tkwiące w artyście niezależnie od usytuowania w przestrzeni. Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć wystawa „Ars loci” realizowana w dwóch odsłonach – pierwsza prezentowana w Warsztatach Kultury od 1 czerwca 2012 pokazuje aktualny obraz sztuki lokalnej, druga udostępniona w Lubelskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych od 15 czerwca 2012 złożona jest z dzieł z lubelskich kolekcji sztuki współczesnej.

__________________________________________________________________


Organizator: Warsztaty Kultury – Filia Centrum Kultury w Lublinie
Kuratorzy wystawy: Paulina Zarębska-Denysiuk, Zbigniew Sobczuk
Koordynacja wystawy: Zbigniew Sobczuk, Anna Gładysz, współpraca: Katarzyna Pokrywiecka
Projekt aranżacji: Zbigniew Sobczuk, Michał Fronk
Realizacja aranżacji: Jacek Fijałkowski, Piotr Szymański, Kamil Rosiecki
Przygotowanie ekspozycji: Jarosław Mitura, Włodzimierz Pawelec


Pozostałe informacje

 Plac Narutowicza w Łukowie

Na razie nie będzie kostki na parkingu w centrum miasta. Jest szansa na coś większego

Nierówna nawierzchnia parkingu psuje nie tylko estetykę placu w centrum Łukowa. Zdaniem radnego Sławomira Smolaka utrudnia też życie kierowcom. Ale póki co urząd nie zastosuje proponowanego przez niego rozwiązania, bo jest szansa na większe zmiany w tym miejscu.

Avia będzie zdecydowanym faworytem meczu w Łęcznej

Środa z Pucharem Polski. Dzisiaj trzy okręgowe finały [gdzie oglądać?]

To będzie prawdziwa, pucharowa środa. Dzisiaj zostaną rozegrane trzy mecze finałowe okręgowego Pucharu Polski. Górnik II Łęczna zmierzy się z Avią Świdnik, Łada 1945 Biłgoraj zagra z Gryfem Gmina Zamość, a Kłos Gmina Chełm spróbuje sprawić niespodziankę w spotkaniu ze Startem Krasnystaw. Wszystkie mecze startują o godz. 17. Dwa z tych meczów będzie można obejrzeć na YouTube.

zdjęcie ilustracyjne

Żeby zbudować, trzeba zamknąć. Od dzisiaj lepiej omijać ulicę Przeskok

Od dzisiaj obowiązuje zmiana organizacji ruchu na ulicy Przeskok w Lublinie. Ma to związek z budową przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca '80.

Polak - Chorwat, dwa bratanki. Za nami koncert Dubrownickiej Orkiestry Symfonicznej
ZDJĘCIA
galeria

Polak - Chorwat, dwa bratanki. Za nami koncert Dubrownickiej Orkiestry Symfonicznej

We wtorek w Filharmonii Lubelskiej można było przenieść się do słonecznej Chorwacji. Uczestnicy koncertu wysłuchali utworów Ludomira Michała Rogowskiego - muzyka związanego z Lublinem i chorwackim Dubrownikiem.

Motor będzie chciał szybko zmazać plamę po meczu z Piastem

Motor gra dzisiaj w Szczecinie z Pogonią. "Nie takich terenów przywoziliśmy pełną pulę"

Piłkarze Motoru dzisiaj wracają do walki o punkty. Tym razem zmierzą się w Szczecinie z tamtejszą Pogonią. To będzie zaległe spotkanie z 31. kolejki, a zawody rozpoczną się o godz. 20.30. Transmisja na Canal+ Sport 3, a u nas tradycyjnie relacja na żywo.

W środku Rafał Mekler

Nagły zwrot akcji w sprawie protestu przewoźników w Dorohusku

Sąd Apelacyjny w Lublinie podzielił decyzję wójta o zakazie protestu przewoźników przed przejściem z Ukrainą w Dorohusku. Oznacza to, że trwający od poniedziałku protest powinien zostać zakończony.

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę
Koncert
30 maja 2025, 19:00

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę

Otomo Yoshihide – legenda japońskiej sceny eksperymentalnej, twórca, który łączy noise, jazz, punk i eksperymenty dźwiękowe – przyjeżdża do Lublina ze swoim projektem New Jazz Quintet. Jeśli myślicie, że już wszystko słyszeliście, to ten koncert wywróci Wasze uszy na drugą stronę.

KRUS rusza z rozpatrywaniem wniosków o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty w lipcu

KRUS rusza z rozpatrywaniem wniosków o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty w lipcu

Blisko 100 tysięcy osób złożyło już wnioski o tzw. rentę wdowią w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Najwięcej dokumentów wpłynęło z Mazowsza, Lubelszczyzny i Wielkopolski.

Szimonetta Planeta zostaje w Lublinie na kolejny sezon

Szimonetta Planeta nadal w Lublinie

Szimonetta Planeta zostaje w Lublinie na dłużej. Zawodniczka z Węgier przedłużyła swoją umowę z PGE MKS FunFloor o rok.

Lublin znów przemówi wierszem
Festiwal
29 maja 2025, 10:00

Lublin znów przemówi wierszem

Z końcem maja (29.05-01.06.) Lublin stanie się Miastem Poezji, czyli miejscem, gdzie słowa wychodzą z książek i przenoszą się do przestrzeni publicznej. Wiersze pojawią się w bramach, na podwórkach, w szkołach, kawiarniach i tramwajach, przypominając, że poezja jest wszędzie tam, gdzie jesteśmy my.

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne
galeria

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne

Było takich przypadków sporo. Od początku kampanii, w samym powiecie zamojskim, już prawie 40. Większość zdarzeń związanych z niszczeniem i kradzieżami materiałów wyborczych dotyczy jednego z kandydatów na prezydenta RP.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Polskie wojska na Ukrainie? Szef MON odpowiada na słowa wysłannika Trumpa

Polska nie planuje wysyłać żołnierzy na Ukrainę; sojusznicy rozumieją, że naszą rolą jest zabezpieczenie logistyczne misji – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o wypowiedź amerykańskiego gen. Keitha Kellogga ws. wysłania polskich żołnierzy na misję stabilizacyjną w Ukrainie.

Matematyka po raz kolejny wywalczyła mistrzowski tytuł

LNBA: Matematyka obroniła tytuł

Wiele miesięcy spędzonych na parkietach i... ponownie ten sam rezultat, co rok temu. Matematyka zdobyła mistrzowski tytuł. Zrobiła to we wspaniałym stylu pokonując w finałowej serii Patobasket. Trzeci, decydujący mecz, wygrała 81:72.

Jarosław Bury, prezes spółki Autodrom
galeria

Z kierownika na prezesa. To on ma zarządzać torem wyścigowym

Zmodernizowany - a właściwie zbudowany niemal od podstaw - autodrom w Biłgoraju, ma swojego prezesa. Jarosław Bury wcześniej był kierownikiem Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w miejscowym starostwie.

Lumpeks

KODY 2025: Pierwsza pula darmowych wejściówek już do odebrania

Od 28 maja do 1 czerwca Lublin będzie miastem muzycznych eksperymentów. Będą koncerty, performanse i Noc Tańca. Wszystko za darmo, ale trzeba mieć wejściówkę.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31