Kraków, Warszawa, Lublin, Poznań, Katowice. „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury” to pięć wystaw w pięciu miastach Polski. Każda dotyczy innego okresu historii i ma inny wątek przewodni. Ta w Lublinie poświęcona jest społeczeństwu.
– Opowiadamy o budynkach i przestrzeniach oraz twórcach, którzy wpłynęli na kształt miejskich przestrzeni po odzyskaniu niepodległości. Zadajemy pytania o społeczną tożsamość oraz rolę architektów i urbanistów w naszym codziennym życiu – tak Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, którego szefem jest lubelski architekt Bolesław Stelmach, tłumaczy ideę wystaw. – W Krakowie skupimy się na okresie 1918-1939, tematem będzie sztuka. W Warszawie (1939-1956) przyjrzymy się zagadnieniu władzy, w Lublinie (1956-1970) – społeczeństwu, w Poznaniu (1970-1989) – transferowi; a ekspozycja w Katowicach, obejmująca okres 1989-2018, to przemiana.
Wystawę „Społeczeństwo” można od piątku, 11 października, oglądać w Centrum Spotkania Kultur. Ekspozycja przygotowana przez lubelskich architektów: Marcina Semeniuka i Karola Krupę przypomina o ideach, jakie w latach 50. projektantom rozwijającego się miasta. To czas gdy zespół Romualda Dylewskiego kreślił plan urbanistyczny Lublina i obowiązujące do dziś kierunki rozwoju miasta.
Ekspozycja zostanie we wnętrzach budynku CSK (Plac Teatralny 1) do połowy grudnia, w międzyczasie warto wybrać się na jeden ze spacerów z przewodnikiem.
* 12 października, w godz. 17-19, po Dzielnicy Uniwersyteckiej będzie oprowadzał Hubert Trammer.
– Dzielnica Uniwersytecka jest także przykładem urbanistyki trzeciej drogi: łączącej modernistyczną otwartość przestrzeni z typowym dla tradycyjnego miasta wyraźnym definiowaniem tejże przestrzeni za pomocą pierzei budynków . Powstające na przestrzeni lat w dzielnicy uniwersyteckiej budynki reprezentują różne kierunki w architekturze od socrealizmu, przez różne odmiany modernizmu po postmodernizm. Wiele z nich to dzieła wybitne – zapowiada architekt. Miejsce zbiórki: przed budynkiem głównym KUL, Al. Racławickie 14.
* 19 października (godz. 11-13) po pierwszych osiedlach Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oprowadzi Paulina Paga.
– Na os. Mickiewicza, projektowanym przez Feliksa Haczewskiego, będziemy odnajdywać modelowe założenia międzywojennych osiedli społecznych, jednostki sąsiedzkiej i miast ogrodów – zaprasza animatorka z Muzeum Osiedli Mieszkaniowych. – Na os. Słowackiego, projektowanym przez Zofię i Oskara Hansenów zobaczymy, w jaki sposób architekci stawiali czoła zaostrzającym się normatywom. Poznamy także perspektywę mieszkańców, którym przez ponad pół wieku przyszło żyć w eksperymencie architektonicznym.
Miejsce zbiórki: przy kiosku na rogu ul. Rymwida i Grażyny (spacer w j. angielskim)
* 20 października (godz. 12-14) o nowoczesnych pomysłach na śródmieście opowie Marcin Semeniuk. Zbiórka przed budynkiem Powszechnego Domu Towarowego.
* 27 października kolejny spacer po osiedlach LSM. Miejski konserwator zabytków Hubert Mącik przybliży kwestię wyzwań konserwatorskich. Zbiórka w samo południe przed wejściem do akademika UMCS przy ul. Zana 11.
Zapisy: edukacja@niaiu.pl