Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

4 października 2023 r.
15:47

Gazu na Lubelszczyźnie nie zabraknie. Rura z Kujaw dotarła pod Puławy

0 A A

Gazu na Lubelszczyźnie nie zabraknie. W środę symbolicznie otwarto ostatni etap gazociągu Gustorzyn-Wronów. Długość całej linii to 308 km. Inwestycja warta ponad 700 mln zł ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne centralnej i wschodniej części Polski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowy gazociąg połączył tłocznię w Gustorzynie w województwie kujawsko-pomorskim z tłocznią we Wronowie koło Puław. Zakopana ponad 1,2 metra pod ziemią rura o średnicy 100 cm przecięła województwo łódzkie, mazowieckie i część lubelskiego.

Jak zapewnia inwestor, czyli polska spółka Gaz-System, celem jego budowy jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw gazu m.in. dla aglomeracji warszawskiej, łódzkiej i radomskiej. Skorzystać będą mogły także duże zakłady, jak planująca zamianę paliwa węglowego na gazowe elektrownia w Kozienicach, czy puławskie Azoty (większy przesył pozwala na wzrost produkcji nawozów).

- Uniezależniamy Polskę od węglowodorów ze wschodu, a teraz tę niezależność możemy eskportować do krajów regionu środkowej Europy. Gaz naszej gospodarce będzie potrzebny jeszcze długo, a mamy go na tyle dużo, że możemy dzielić się nim z innymi krajami - mówiła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Jak wyliczała, nowy gazociąg dotarł do 33 gmin, przekroczył ponad 8,6 tys. działek, 19 razy przecinał linie kolejowe, 13 razy autostrady i drogi ekspresowe, 74 razy drogi wojewódzkie i powiatowe, a 24 razy - rzeki. - A mimo to zdażyliśmy na czas, zgodnie z harmonogramem. To imponujące - oceniła.

- Inwestycja, którą dziś kończymy zapewni centralnej i wschodniej Polsce większy dostęp do stabilnego źródła energii, które jest kołem zamachowym dla rozwoju przemysłu i energetyki. Sieć gazowa zaspokaja nie tylko obecne potrzeby, ale sprosta oczekiwaniom rynku w przyszłych dekadach - zapowiedział Marcin Chludziński, prezes Gaz-Systemu.

Jak zaznaczył, gazociąg, który dotarł do Wronowa w gminie Końskowola, ma "potężne znaczenie" dla całego kraju.

Z kolei obecny na uroczystości otwarcia poseł Marek Suski (PiS) przypomniał o tym, że prezydent Lech Kaczyński przewidywał zagrożenie szantażu energetycznego ze strony Rosji i stawiał na dywersyfikację źródeł energii.  - Wielkie inwestycje są potrzebne, by Polska była bezpieczna energetycznie - powiedział.

Gazociąg z Kujaw na Lubelszczyznę otrzymał ponad 700 mln zł unijnego wsparcia. Komisja Europejska przyznała mu status "projektu o znaczeniu wspólnotowym". Co ważne, w przyszłości rura z gazem dotrze znacznie dalej, niż do tłoczni we Wronowie. Gaz-System podpisał już umowę na projekt odcinka biegnącego na południe do miejscowości Rozwadów koło Stalowej Woli, a następnie do Strachociny w okolicach Sanoka. Łącznie, licząc od Wronowa jest to niemal 250 km.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Aleks Grozdanov w nowym sezonie zagra w Bogdance LUK Lublin

Bogdanka LUK ogłosiła kolejny transfer. Z Włoch do Lublina

Reprezentant Bułgarii Aleks Grozdanov zasili Bogdankę LUK Lublin. 26-letni środkowy rozpoczął obecny reprezentacyjny sezon w roli kapitana drużyny narodowej.

Z Kartą Chełmianina taniej zatankujesz także już na miejskiej stacji
galeria

Z Kartą Chełmianina taniej zatankujesz także już na miejskiej stacji

Już 13 firm i instytucji w Chełmie, w tym miejska stacja paliw, oferują zniżki dla mieszkańców, którzy posiadają Kartę Chełmianina. Tankując przy Lwowskiej 20 można zaoszczędzić 5 groszy na litrze.

Jazz w CSK: Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings
18 czerwca 2024, 19:00

Jazz w CSK: Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings

Prestiżowy amerykański magazyn „Downbeat” nazwał Tomasza Dąbrowskiego „jednym z najbardziej wszechstronnych i ciekawych graczy w Europie”, a jeszcze inni widzą w nim następcę Tomasza Stańki. Tomasz Dąbrowski powraca z nową płytą „Better”, której premiera nastąpi w najbliższy wtorek podczas koncertu w lubelskim CSK.

Cieszy oko, a w upalne dni przyniesie ulgę mieszkańcom i turystom

Cieszy oko, a w upalne dni przyniesie ulgę mieszkańcom i turystom

Nowa fontanna na Rynku Wodnym w Zamościu już działa! W czwartek odbył się jej odbiór techniczny.

Maciej Gostomski po czterech latach opuszcza Górnika Łęczna

Kapitan odchodzi z Górnika Łęczna. Trafił do klubu byłego prezesa zielono-czarnych

Od kilku dni nie brakowało plotek, że Maciej Gostomski odejdzie w lecie z Górnika Łęczna. Jeszcze w czwartek rano prezes zielono-czarnych Maciej Grzywa przyznawał na naszych łamach, że klub przedstawił ofertę nowego kontraktu zawodnikowi i czeka na decyzję bramkarza. Wieczorem Górnik poinformował jednak, że doświadczony golkiper odrzucił warunki umowy i żegna się z Łęczną po czterech sezonach.

Piątek w Filharmonii. To będzie jeden z najpiękniejszych koncertów fortepianowych
14 czerwca 2024, 19:00

Piątek w Filharmonii. To będzie jeden z najpiękniejszych koncertów fortepianowych

Sezon artystyczny 2023/2024 w Filharmonii Lubelskiej powoli dobiega końca. Jeden z najpiękniejszych koncertów fortepianowych w historii muzyki z udziałem pianisty Colina Stone’a - Profesora Royal Academy of Music w Londynie, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Maestro Vinceta Kozlovskiego, już w piątek 14 czerwca w Filharmonii Lubelskiej!

Dom Chemika, jeden z najważniejszych ośrodków kultury w województwie lubelskim, w tym roku obchodzi swoje 40-lecie. Z tej okazji zaprasza na sobotni dzień otwarty z atrakcjami dla dzieci i dorosłych

Dom Chemika kończy 40 lat. W sobotę - dzień otwarty

Z okazji swojego jubileuszu Puławski Ośrodek Kultury zaprasza w swoje progi. W sobotę będzie można poznać niemal cały gmach grając w terenową grę "Śladami Chemika". W programie również pokazy taneczne, kuglarskie i multimedialne oraz koncert Puławskiej Orkiestry Dętej.

Są dodatkowe pieniądze na program Czyste Powietrze

Są dodatkowe pieniądze na program Czyste Powietrze

To ważna informacja dla mieszkańców województwa lubelskiego, którzy przed 21 kwietnia złożyli wnioski na termomodernizację budynków, wymianę starych pieców, montaż paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła. Dzięki staraniom Zarządu WFOŚiGW w Lublinie udało się zwiększyć pulę pieniędzy na program Czyste Powietrze. Chodzi o blisko 113 mln złotych.

 Laureaci tegorocznych nagród „Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza”
Patronat Dziennika Wschodniego

Samorządowy Kongres Trójmorza. Odnieśli międzynarodowy sukces i dostali nagrody

Znamy laureatów nagród „Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza”. Wyróżnienia trafiły do dwóch firm z naszego regionu oraz rektora jednego z lubelskich uniwersytetów. Przyznano także nagrodę honorową.

Dni Chełma 2024. Wiemy już, kto wystąpi na scenie. Ania Dąbrowska i…

Dni Chełma 2024. Wiemy już, kto wystąpi na scenie. Ania Dąbrowska i…

Znamy już wszystkich artystów, którzy zaprezentują się podczas tegorocznych „Dni Chełma”. W czwartek prezydent Jakub Banaszek poinformował, kto oprócz Ani Dąbrowskiej, Smolastego i Jamala wystąpi na scenie przy ul. Strażackiej, a nie jak wcześniej planowano na pl. Łuczkowskiego.

Okradli dziadka na 90 tys. złotych. Pieniądze rozdawali w szkole

Okradli dziadka na 90 tys. złotych. Pieniądze rozdawali w szkole

Nastolatkowie regularnie okradali dziadka jednego z kolegów. Pieniądze rozdawali w szkole, część z nich przeznaczyli na słodycze, a resztę pochowali. Senior stracił łącznie 90 tys. złotych!

Podstawówka w Radoryżu Kościelnym ma nowego patrona. To jeden z najwybitniejszych pisarzy w historii literatury polskiej

Podstawówka w Radoryżu Kościelnym ma nowego patrona. To jeden z najwybitniejszych pisarzy w historii literatury polskiej

Szkoła podstawowa w Radoryżu Kościelnym w gminie Krzywda w powiecie łukowskim ma nowego patrona. Został nim Bolesław Prus, jeden z najwybitniejszych pisarzy w historii literatury polskiej.

Paweł Maj już na początku roku zapowiedział, że miasto Puławy grzywny za łamanie postanowienia sąd nie zapłaci. Prezydent uznał, że postanowienie skutkujące dalszym zakazem korzystania z "Orlika" jest niesprawiedliwe i krzywdzące dla mieszkańców

Prezydent czeka na więzienie. Co zrobi sąd?

Paweł Maj może trafić za kratki. To kara za złamanie sądowego zakazu i pozwolenie mieszkańcom Puław na korzystanie z boiska sportowego "Orlik" poza godzinami pracy szkoły. Zakaz miał chronić dwoje puławian, sąsiadów obiektu - przed nadmiernym hałasem.

Wypadek na węźle Piaski. „12” zablokowana
Z ostatniej chwili

Wypadek na węźle Piaski. „12” zablokowana

Do groźnego wypadku doszło tuż przed godziną 15 na drodze ekspresowej S12 z Lublina do Chełma. Na węźle Piaski Zachód zderzyły się dwa samochody osobowe, kia i opel. Służby informują o rannych czterech osobach, w tym matce z dziećmi.

Będzie drugi koncert Budki Suflera.  900 darmowych wejściówek czeka

Będzie drugi koncert Budki Suflera. 900 darmowych wejściówek czeka

Z powodu ogromnego zainteresowania sobotnim jubileuszowym koncertem koncertem Budki Suflera miasto razem z zespołem przygotowało dla mieszkańców drugi termin koncertu. Do odebrania będzie 900 darmowych wejściówek na to wydarzenie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium