Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 kwietnia 2022 r.
16:29

Dawny Dom Kolejarza w Lublinie znowu do przebudowy. To już trzecie podejście

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 1 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Ratusz zamawia kolejny projekt przebudowy dawnego Domu Kultury Kolejarza na siedzibę Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży. Poprzedni trafił na półkę, bo miasto nie miało pieniędzy na przebudowę. Teraz również nie ma pewności, czy zdoła je zdobyć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To już trzecie podejście władz Lublina do przeprojektowania budynku przy ul. Kunickiego 35 na nową siedzibę Teatru Andersena, który wraz z filią Miejskiej Biblioteki Publicznej i świetlicą środowiskową miałby tu trafić pod wspólny szyld „Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży”.

Pierwszy projekt przebudowy zaległ na półce, a drugi ostatecznie nie powstał. Kolejny powinien być gotowy w niecały rok od zawarcia przez miasto umowy z pracownią projektową, która będzie wybrana w trakcie negocjacji ogłoszonych wczoraj przez Ratusz.

Do 9 maja Urząd Miasta ma czekać na zgłoszenia chętnych pracowni. Te, które spełnią wymagania, zaprosi do złożenia ofert. O wyborze zwycięzcy w 60 proc. ma się liczyć cena, w 20 proc. doświadczenie architekta, w 10 proc. doświadczenie projektanta sieci elektrycznych, w 10 proc. doświadczenie projektanta sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i wentylacyjnych.

Pracownia, która zgarnie kontrakt, będzie mieć cztery miesiące na przedstawienie wstępnej koncepcji. Po jej zatwierdzeniu dostanie sześć miesięcy na stworzenie projektu budowlanego i projektu rozbiórek. – Projekty wykonawcze, technologiczne oraz pozostałe opracowania powinny powstać w ciągu następnych 8 miesięcy – zapowiada Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.

Architekci będą również obowiązani do nadzoru autorskiego nad budową. Miałby on trwać, zgodnie z warunkami zlecenia, do końca stycznia 2027 r. Wynika z tego, że do tego czasu obiekt miałby być gotowy.

Co miałby dostać teatr

Ratusz wymaga od architektów, żeby zapewnili teatrowi dwie sale widowiskowe. Dużą dla 300 widzów, małą dla 100. Obie sale mają być przedzielone śluzą akustyczną, żeby można było pokazywać jednocześnie dwa widowiska.

Projekt ma również przewidywać niezbędne magazyny na kostiumy i lalki (mają być wykonywane i przechowywane na miejscu), modelarnię, farbiarnię, pracownię krawiecką, stolarnię i pralnię.

Konieczne będą też garderoby, sala prób, systemy nagłośnieniowe i pomieszczenia administracji. Mowa jest też o foyer dla 400 osób, kawiarni z 24 miejscami siedzącymi, kasach biletowych, miejscu na wystawy czasowe, sali wielofunkcyjnej (80 mkw.), szatniach i toaletach. Powstać ma również sześć pokoi hotelowych, służących m.in. artystom występującym gościnnie oraz „nagłym potrzebom socjalnym pracowników”.

Co planują obok teatru

Drugą część obiektu ma stanowić świetlica środowiskowa. – Będzie to przestrzeń otwarta na odbiorcę, przyjazna do odpoczynku, kreatywnego spędzania czasu z książką, muzyką, filmem czy multimedialną rozrywką, a także działaniami edukacyjnymi oraz interdyscyplinarnym rozwojem uczestników – czytamy w opisie przedstawionym przez Ratusz.

Świetlica miałaby mieć niezależne wejście, salę edukacji kulturalnej dla grup do 20 osób i szatnię. Przestrzeń do zajęć musi być zaprojektowana tak, by można było w niej zorganizować 10 stanowisk warsztatowych wyposażonych w komputery.

Trzecią częścią, również z osobnym wejściem, ma być filia miejskiej biblioteki z wypożyczalnią książek i prasy (150 mkw.) oraz drugą wypożyczalnią dla dzieci (100 mkw.). Kolejne 150 mkw. w części bibliotecznej ma zająć „Ilustratornia/Sztuka Książki – Pracownia Edukacji Artystycznej i Działań Twórczych”.

– Będzie to autonomiczna jednostka zajmująca się edukacją estetyczną, gromadzeniem zbiorów graficznych na różnych nośnikach, będących bazą do działań promujących sztukę książki – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. – Program tej placówki skierowany będzie do dzieci i młodzieży, ale również dorosłych i środowiska akademickiego.

Niekończąca się opowieść

Głównym elementem układanki jest jednak zapewnienie nowej siedziby miejskiemu teatrowi, który przez wiele lat działał w wynajmowanym od zakonu dominikanów budynku na Starym Mieście. Wyniósł się stamtąd z powodu złych warunków i niespełniania przez obiekt norm przeciwpożarowych. Od 2016 r. spektakle są wystawiane w wynajętych pomieszczeniach Centrum Spotkania Kultur, które jest instytucją samorządu województwa.

Z obietnic, że teatr dostanie nową siedzibę, można bez trudu sklecić tasiemcowy serial. 16 lat temu miasto planowało, że zbuduje nowy obiekt na działce między ul. Wieniawską a Spokojną. Powstała nawet koncepcja takiego budynku, ale władze miasta ostatecznie zrezygnowały z tej inwestycji, po latach sprzedały działkę deweloperowi, który postawił tutaj biurowiec.

Gdy skreślono pomysł z budową przy Wieniawskiej, pojawił się nowy: przebudowa dawnego Domu Kultury Kolejarza. Miasto zamówiło nawet projekt takiej przebudowy, ale uznało, że nie jest w stanie zdobyć ponad 46 mln zł na wykonanie robót budowlanych, dlatego dokumentacja za 380 tys. zł zaległa na półce. Miasto zamówiło następny projekt, ale zastrzegło przy tym, że należy go opracować w taki sposób, by koszty przebudowy zmieściły się w 5 mln euro. Zlecenia podjęła się ta sama pracownia, która opracowała poprzednią koncepcję, ale po kilku miesiącach skapitulowała, bo uznała, że jednak nie zmieści się w budżecie.

Czy teraz miasto będzie mieć pieniądze na wykonanie robót według kolejnego zamawianego projektu? Pewności nie ma.

– Opracowanie dokumentacji będzie pierwszym etapem nowej inwestycji – informuje prezydent Krzysztof Żuk. – Termin realizacji tego dużego i istotnego z punktu widzenia miasta przedsięwzięcia będzie uzależniony od pozyskania na ten cel środków z funduszy zewnętrznych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy
23 maja 2024, 10:00

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy

Narkogogle, konkursy, symulator dachowania i nauka używania AED. To w ramach Akcji Defibrylacji organizowanej przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe.

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców
27 czerwca 2024, 16:00

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców

Kobiecy kolektyw Ladr Ache z Belgii, Kety Fusco, czyli włoska mistrzyni elektrycznej harfy, Gruzini z rockowego Bedford Falls, badfocus - czeski specjalista od muzyki klubowej, a także reprezentujący Ukrainę - SI Process oraz DZ’OB zamykają obsadę tegorocznego festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia.

Pierwszy Brunch pod chmurką już w najbliższy weekend. Wydarzenie odbędzie się na błoniach pod zamkiem
26 maja 2024, 8:30

Inspirujące rozmowy i śniadanie na trawie. Startuje kolejna edycja wydarzenia

Już w najbliższy weekend błonia pod zamkiem zamienią się w jedno wielkie miejsce na piknik. Wraca kolejna edycja wydarzenia Brunchu pod chmurką.

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Wiedźmin 3: Dziki Gon
film

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Zrób sobie własnego wiedźmina (wideo)

W sobotę minęło dziewięć lat od premiery, a dziś gra dostała pakiet narzędzi modderskich. Pełna wersja Wiedźmin 3 REDkit jest już gotowa do pobrania za pośrednictwem platform GOG, Steam i Epic Games Store.

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty