Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

23 marca 2004 r.
17:43
Edytuj ten wpis

Budowa i media

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kiedy już pokonamy wszystkie formalności dotyczące uzyskania pozwolenia na budowę, a co więcej – mamy gotówkę na jej rozpoczęcie – należy się zastanowić, jak urządzić plac budowy. Nawet jeśli nie dla nas samych, to dla ekipy, która dom będzie budować.
Prąd
Najprościej pozyskamy go prowadząc linię z posesji sąsiada (oczywiście za jego zgodą). Wtedy konieczne będzie zainstalowanie tzw. podlicznika.
Innym sposobem jest kupno agregatu prądotwórczego odpowiedniej mocy. Przyda się także po zakończeniu budowy. Będzie stanowił dodatkowe lub zapasowe źródło energii. Jeśli przewiduje-my, że agregat w przyszłości nie będzie potrzebny taniej wyjdzie wypożyczenie go.
Można także wykonać przyłącze do istniejącej sieci energetycznej. I to wyjście wydaje się naj-bardziej racjonalne. Procedura nie jest zawiła. Należy zgłosić się do zakładu energetycznego, na terenie którego znajduje się działka budowlana. W formularzu, który tam wypełnimy zaznaczyć trzeba, ze staramy się o przydział mocy na cele budowlane, a także jaka moc przyłączeniowa będzie nam potrzebna. Na budowę domu jednorodzinnego zwykle potrzeba 5 kW. Po zakończe-niu budowy taryfę należy zmienić z budowlanej na mieszkaniowa – jest tańsza.
Woda
Aby nie powtarzać kilka razy tych samych czynności warto od razu wystarać się o przyłączenie placu budowy do lokalnej sieci wodociągowej (jeśli taka oczywiście istnieje). Najpierw trzeba się zgłosić do zakładu wodociągowego, aby uzyskać warunki techniczne wykonania przyłącza. Inwe-stor musi przedstawić pisemne pozwolenie na budowę domu i przyłącza oraz zlecić zaprojekto-wanie takiego przyłącza. Jeśli przyłącze trzeba będzie prowadzić przez teren różnych instytucji (np. zarządu dróg, gminy, leśnictwa) potrzebna będzie również ich zgoda na poprowadzenie wodociągu. Wstawienie trójnika do istniejącej sieci to obowiązek zakładu wodociągowego. Insta-lacja przyłącza i wodomierza leżą w gestii inwestora. Jednak całość musi być zatwierdzona i sprawdzona przez inspektora zakładu wodociągowego. Protokół sporządzony przy tej okazji jest podstawa do zawarcia umowy z zakładem wodociągowym.
Telefon
Jeśli nie możemy przez cały czas trwania budowy nadzorować budowy, a tak zazwyczaj bywa warto również uzbroić działkę w telefon. Operatorzy sieci kablowych zainstalują stację i przy-dzielą nam numer w każdym miejscu, w którym jest to możliwe. A jeśli nie ...pozostaje telefon komórkowy.
Dach nad głową
Nawet, jeśli ekipa budująca dom nie będzie potrzebowała stałego mieszkania, to na pewno przyda się jej zamknięte lokum, gdzie zostawić będzie mogła odzież roboczą i drobne narzędzia. Łatwo wybrnąć z tego stawiając na działce przyczepę kempingową lub barakowóz. Gdy ekipa jest liczna możemy pokusić się o postawienie drewnianego domku, który w przyszłości może przydać się na ogrodową altanę...
Wygódka
W miejscu, gdzie pracownicy przebywać będą przez cały dzień nie obędzie się bez sławojki. Wykonać można ją tradycyjnie z drewna (dół na nieczystości zabezpieczyć wtedy trzeba folią, betonem lub pojemnikiem z tworzywa –sztucznego). Jeśli takie wyjście nie odpowiada nam można skorzystać z usług firmy, która toaletę przywiezie, a potem zabierze. Do zapłacenia zosta-wi nam natomiast rachunek. Dla małej ilości pracowników wystarczająca może się okazać prze-nośna toaleta turystyczna. (E)

Pozostałe informacje

Prognoza pogody na weekend 19-21 kwietnia
Pogoda na weekend
film

Prognoza pogody na weekend 19-21 kwietnia

Zapraszamy do obejrzenia weekendowej prognozy pogody przygotowanej przez meteorologów z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prognozę opracowali meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek. Prezentuje Adam Skiba.

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Już koszą. Ale nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan. 85 hektarów traw będzie oszczędzona. Wszystko z myślą o klimacie.

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Po zwycięskiej serii meczów z drużynami z dołu tabeli, w sobotę piłkarzy Górnika Łęczna czeka jedno z najbardziej wymagających starć w tym sezonie. Na stadion przy al. Jana Pawła II przyjedzie zmierzającą do PKO BP Ekstraklasy Lechia Gdańsk (godz. 17.30).

Po rozmowach w Brukseli ostra zapowiedź Tuska o ochronie granicy

Po rozmowach w Brukseli ostra zapowiedź Tuska o ochronie granicy

- Najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach tej wojny — przesądza premier Donald Tusk po dwudniowym szczycie Unii Europejskiej.

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

Instalacja zbiornika na deszczówkę przy gospodarstwie domowym może przynieść różne korzyści – zarówno te ekologiczne, jak i ekonomiczne. Przed zdecydowaniem się na taki krok należy jednak zapoznać się z prawnymi aspektami, które dotyczą, m.in. bezpieczeństwa i opłat. Co więc warto wiedzieć?

Szkolenia biznesowe – klucz do rozwoju swojej kariery

Szkolenia biznesowe – klucz do rozwoju swojej kariery

Szkolenia biznesowe stanowią niezależną platformę, która umożliwia udostępnienie poszerzenia Twojej wiedzy, posiadanie i udostępnienie, a także udostępnienie narzędzia umożliwiającego osiągnięcie sukcesu w konkurencyjnym środowisku biznesowym. Zapraszamy do lektury, która umożliwia zrozumienie, szkolenia biznesowe są dostarczane w ramach działania praktycznego. Otrzymujemy korzyści z emisji w szkoleniach, wyjście z formy zasilania, a także najlepsze praktyki, które działają w maksymalizacji wartości użytkowych.

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Wybór idealnego rowerka dla dziecka do podjęcia decyzji, który może mieć wpływ na rozwój motoryczny i z jazdy wstępnej. Rower nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale także zapewnia równowagę i podstawowe bezpieczeństwo. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty, które należy uwzględnić przy zakupie rowerka dziecięcego, aby zapewnić wygodę użytkownika, bezpieczeństwo i ilość gier.

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Różnicą 2854 głosów zamościanek i zamościan Rafał Zwolak pokonał w pierwszej turze wyborów w Zamościu urzędującego prezydenta Andrzeja Wnuka. Czy tę przewagę uda mu się utrzymać również w drugiej i wygrać?

Wiosenna Dycha w niedzielę. Będą utrudnienia w ruchu

Wiosenna Dycha w niedzielę. Będą utrudnienia w ruchu

W związku z organizacją zawodów biegowych na dystansie 10 km w najbliższą niedzielę w Lublinie kierowców czekają utrudnienia w ruchu. Które ulice lepiej omijać?

Motor w niedzielę zagra w Legnicy z Miedzią. Ostatnia szansa rywali na szóstkę?

Motor w niedzielę zagra w Legnicy z Miedzią. Ostatnia szansa rywali na szóstkę?

Po serii udanych meczów z czołówką Motor zmierzy się z rywalem, który znajduje się poza strefą barażową. W niedzielę o godz. 15 piłkarze Mateusza Stolarskiego zagrają na wyjeździe z Miedzią Legnica.

Ostatnie starcie wyborcze na Zamojszczyźnie. Gdzie mieszkańcy idą do urn?
Wybory 2024

Ostatnie starcie wyborcze na Zamojszczyźnie. Gdzie mieszkańcy idą do urn?

W wielu miastach i gminach dawnego województwa zamojskiego wybory na burmistrzów i wójtów rozstrzygnęła już pierwsza tura. Ale nie wszędzie. Gdzie wyborcy pójdą do urn 21 kwietnia? I na kogo będą mogli oddać swój głos?

Kiedyś był rzecznikiem Czarnka, dziś Marek Wieczerzak chce zostać wójtem
Dzień Wschodzi
film

Kiedyś był rzecznikiem Czarnka, dziś Marek Wieczerzak chce zostać wójtem

Gorący pojedynek o fotel wójta Jastkowa. Marek Wieczerzak, kiedyś jeden z najbliższych współpracowników Przemysława Czarnka, gdy ten był wojewodą lubelskim, teraz chce rządzić podlubelską gminą.

Polski szpieg miał pomóc w zamachu na Zełenskiego

Polski szpieg miał pomóc w zamachu na Zełenskiego

Polak zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Paweł K. miał zbierać informacje m.in. na temat zabezpieczenia lotniska Rzeszów-Jasionka.

Orlen Oil Motor Lublin kontra ebut.pl Stal Gorzów. Czas na domową inaugurację

Orlen Oil Motor Lublin kontra ebut.pl Stal Gorzów. Czas na domową inaugurację

Czas na domową inaugurację sezonu 2024 Orlen Oil Motoru. Lublinianie na dzień dobry przed własną publicznością zmierzą się z jednym z kandydatów do medali, a dodatkowo byłym klubem Bartosza Zmarzlika – ebut.pl Stalą Gorzów. Spotkanie zaplanowano na piątek (godz. 20.30). Transmisję będzie można obejrzeć na antenie Eleven Sports 1.

Wyborcza sensacja. Kamiński wystartuje do europarlamentu z lubelskiej listy?
galeria

Wyborcza sensacja. Kamiński wystartuje do europarlamentu z lubelskiej listy?

Mariusz Kamiński, były szef MSWiA w rządzie PiS może wystartować do europarlamentu z lubelskiej listy. Jego nazwisko rekomendował poseł Przemysław Czarnek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium