Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

5 maja 2016 r.
7:10

Nowe zasady obrotu gruntami. Kto może kupić ziemię?

Autor: Zdjęcie autora jsz
17 21 A A

Miastowy nie kupi już bez przeszkód ziemi rolnej – wynika z ustawy podpisanej przez Prezydenta RP. Z początkiem maja zmieniły się zasady obrotu gruntami w Polsce. Dotychczas był on wolny, a po zmianach prawo będzie skłaniać do nadużyć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dosłownie „rzutem na taśmę” rząd zdążył z pracami nad ustawą, która ograniczy wolny obrót ziemią rolną w Polsce. Weszła ona w życie 30 kwietnia. Prezydent podpisał ją na cztery dni przed tą datą, a w międzyczasie ustawę trzeba było jeszcze opublikować.

– Szybkość z jaką prawo było tworzone i jak szybko wchodzi w życie może zaskakiwać, skoro od 12 lat wiadomo było, że rodzimy rynek zostanie otwarty na nabywców z Unii, którzy chcieliby zostać właścicielami parceli w Polsce – komentuje Bartosz Turek, analityk Lion’s Bank. – Taki okres wynegocjowaliśmy przystępując do UE.

Wspomniana ustawa za cel stawia sobie: ukrócenie spekulacji ziemią, ochronę przed wykupem przez cudzoziemców, a tym bardziej miała zapobiec usankcjonowaniu zakupów, które zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami mieli kupować w Polsce obywatele UE za pomocą podstawionych osób, czyli na tzw. „słupy”.

– Problem w tym, że luki w ustawie mogą pozwolić na legalizację takich transakcji – ocenia Turek.

Nierolnik kupi niewiele

Ustawa mówi, że co do zasady nabywcą ziemi będzie mógł być tylko rolnik indywidualny. W rozumieniu ustawy jest to osoba posiadająca kwalifikacje rolnicze, która od 5 lat mieszka na terenie gminy, gdzie posiada działkę rolną i od 5 lat samodzielnie na niej gospodaruje. Gdyby tego wszystkiego było mało, nawet jeśli nabywcą ziemi będzie rolnik, musi on przez 10 lat uprawiać ziemię i do tego nie będzie mógł on jej w tym czasie wydzierżawić czy sprzedać. W wyjątkowych sytuacjach na sprzedaż zgodę wydawać będzie sąd. Jest jednak kilka wyłączeń spod tej ogólnej zasady. Z grona nierolników działkę rolną będzie mogła nabyć np. jednostka samorządu terytorialnego (np. gmina), skarb państwa, kościoły i związki wyznaniowe, osoba bliska zbywcy lub osoba dziedzicząca po zmarłym rolniku.

– W innych przypadkach na transakcję będzie musiał się zgodzić prezes ANR – wyjaśnia Turek. – Ten wyda decyzję pozytywną, jeśli zbywca udowodni, że nikomu innemu niż nierolnikowi ziemi nie może sprzedać. O zgodę będzie mógł też wystąpić nierolnik, który udowodni, że będzie dobrze gospodarował i zobowiąże się, że przez 5 lat będzie mieszkał na terenie gminy, gdzie planuje rozpocząć działalność rolniczą. Jeśli rolnik nie dostanie zgody na sprzedaż, cenę rynkową za nieruchomość będzie musiała zapłacić ANR.

Inne wyłączenia dotyczą powierzchni działek. Nadal możliwy będzie wolny obrót działkami o powierzchni do 0,3 ha. Działki większe - do 0,5 ha - nierolnik kupi jedynie jeśli na działce będzie się znajdował dom.

– Ciekawą furtką jest też zapis, zgodnie z którym zbywalność pod rządami nowej ustawy zachowają też działki, dla których do 30 kwietnia 2016 roku wydane zostały warunki zabudowy.

Państwowa tylko dla dzierżawców

Ustawa wprowadza zakaz sprzedaży państwowej ziemi. Zasada ta ma dotyczyć będzie działek stricte rolnych o powierzchni ponad 2 ha – te będzie można tylko dzierżawić. Zakaz nie będzie więc obowiązywał wobec mniejszych parceli oraz tych dla których np. wydano warunki zabudowy czy uchwalono plan miejscowy zakładający wykorzystanie inne niż rolnicze. W sprawach indywidualnych zgodę na sprzedaż będzie mógł wydać odpowiedni minister.

Zgoda na spekulację?

Większa kontrola ma w teorii ukrócić spekulację gruntami i utrudnić cudzoziemcom wykupienie ziemi nad Wisłą. Nowelizacja ustawy bez wątpienia to utrudni, ale zdaniem ekspertów, raczej nie uniemożliwi.

– Już dziś mowa jest o tym, że stworzenie dwóch firm powiązanych kapitałowo pozwala opracować taką konstrukcję prawną, która pod rządami nowej ustawy pozwoli dowolnie przenosić prawo do gruntu – wyjaśnia Turek. – Czas pokaże jak długo taka furtka będzie otwarta i czy faktycznie przeprowadzone w ten sposób transakcje będą skuteczne. Niemniej rozwiązanie to w oczywisty sposób wykorzystywane może być właśnie przez większych graczy na rynku, a tym bardziej cudzoziemców, którzy w trakcie ostatnich lat omijając regulacje dokonali zakupów z wykorzystaniem podstawionych osób.

Ceny w dół

Widmo wprowadzenia nowej ustawy spowodowało spory ruch na rynku. Choć nie ma jeszcze twardych danych podsumowujących transakcje z ostatnich miesięcy, to pojawiające się oferty już sugerują, że na ostatniej prostej właściciele ziemi rolnej wyraźnie obniżali ceny i szukali nabywców na swoje parcele. Wszyscy obawiali się oczywistej konsekwencji nowych zasad obrotu, czyli spadku popytu. W efekcie trzeba się liczyć z tym, że ceny ziemi rolnej nie tylko nie będą rosły w dotychczas obserwowanym tempie (aż 17 proc. rocznie przez ostatnie 11 lat), ale mogą nawet spaść. O tym jak daleko idąca kontrola obrotu ziemią może wpłynąć na poziom cen świadczą przykłady francuski i węgierski.

– W krajach tych ziemia jest tańsza o około 30-50 proc. od rodzimej – dodaje Turek. – Trzeba przy tym podkreślić, że ustawa dotyczy obrotu ziemią rolną, a nie budowlaną.

Jest to ważne rozróżnienie dla osób, które kupiły hektary w celu tzw. odrolnienia. Z drugiej strony nowa ustawa może stanowić sporą barierę dla deweloperów – szczególnie tych, którzy działają na obrzeżach miast.

Źródło: Lion’s Bank

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 marca 2018 o 07:12
0
Rolnik może pracować gdzie chce, a ją nie mogę zostać rolnikiem. To jest niezgodne z zasadą równ
Avatar
Gość / 22 grudnia 2017 o 01:25
0
To jest totalnie lewacki artykuł,widać gołym okiem szczucie na rząd,który chce zrobić porządek ze złodziejstwem i nadużyciami.Dobrze że mamy już 2017 i szcześliwie rządzi nam PIS.A wy lewusy płaczcie ha ha.
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 14:58
0
Polak zawsze bity jak g.... w kanalizacji i to we własnym kraju Polak nie może kupić ziemi tylko 0,3ha . związki wyznianiowe mogą ( oni są rolnikami ) w 2017 roku Niemcy wykupili 882 ha Holendrzy 626 ha obywatele Cypru 329 ha .
Avatar
Gość / 7 października 2017 o 14:16
0
chciałbym kupić trochę ziemi w ha , mam też parę ha a nie jestem rolnikiem. Jak mam to zrobic. Podajcie prosze dz. ustaw. to poczytam. Dziekuję
Avatar
Gość / 8 maja 2017 o 16:13
0
Od 2 lat jestem w posiadaniu ziemi rolnej którą uprawiam, hoduję bydło; mam uzupełnione wykształcenie w kierunku rolniczym, nie mogę kupić ziemi bez zgody ANR bo nie jestem rolnikiem indywidualnym. CHORE!!! Żeby tak było muszę przez 5 lat gospodarować dopiero wtedy stanę się rolnikiem indywidualnym wg ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Niby jestem rolnikiem a jednak nie jestem.
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2017 o 23:42
0
Juz lecą z unii kupować wasze hektary buraki .....pleban was wykupi gumofilce
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 10:03
0
Piszecie głupoty.chyba na czyjeś zamówienie.każdy wniosek do ANRu będzie rozpatrywany indywidualnie i nie wierzę że ta ustawa ogranicza komuś prawa.jedynie chroni właśnie nas rolników i nierolnikow przed wykupem ziemi przez obcokrajowców i oszustami nabywajacymi ziemie w nielegalny sposob i czerpania z nich korzyści w sposób nie zgodny z prawem.kto tego nie rozumie to zachęcam do przeczytania ustaw i danych zmian w prawie.niż pisać zdania niemajace nic wspólnego z prawdą.pozdrawiam (rolnik)
Avatar
Gość / 8 listopada 2016 o 23:38
0
Witam. jestem obcokrajowcem , mieszkam w Polsce od 20 lat, czy mam szanse kupić pole rolną ( jako osoba prywatna )
Avatar
Gość / 25 października 2016 o 23:44
0
powinni ich wszystkich z tego rządu wyrzucić i postawić jako zwykłego szarego obywatela który chodzi sie prosić kombinuje kręci aby coś kupić rozwijać sie itp a oni sobie nie dość ze dają podwyżki za siedzenie na *** to jeszcze wprowadzają ustawy które blokują rozwój polaką a niemic przyjedzie sobie do polski da w łapę i kupi sobie co będzie chciał i gdzie i po co mu sie tylko będzie podobać taka oto nasza polska biedna chciał bym aby ludzie wkońcu wyszli na ulice i wkońcu żeby to państwo pracowało dla obywatela a nie dla urzędnika
Avatar
Gość / 25 października 2016 o 23:39
0
Witamy w Polsce jestem młodą osobą mam 22 lata od 2 lat prowadzę własną działalność która rozwija sie z dnia na dzień teraz chciałem zakupić działkę 80 arów na której stoi budynek działka jest jako pole rolne . To jak to Państwo stawia na młodych jak odcina im drogę do rozwoju powinny tłuki zrobić ustawę tak ale dla obcokrajowców czemu mieszkając w swoim kraju pracując próbując coś osiągnąć jestem z każdej strony odcinany od możliwość rozwoju jak mam dalej sie rozwijać jak brakuje mi miejsca a jak chce kupić działkę od znajomego z tej samej wioski i gminy to nie mogę a przyjdzie Niemiec zapłaci polskiemu rolnikowi żeby kupił mu działkę pod duża fabrykę to na to nie popatrzą ale lepiej żeby kupił niemce niż młody rozwijający sie Polak TO PAŃSTWO SAMO WYGANIA MŁODYCH Z POLSKI
Witamy w Polsce jestem młodą osobą mam 22 lata od 2 lat prowadzę własną działalność która rozwija sie z dnia na dzień teraz chciałem zakupić działkę 80 arów na której stoi budynek działka jest jako pole rolne . To jak to Państwo stawia na młodych jak odcina im drogę do rozwoju powinny tłuki zrobić ustawę tak ale dla obcokrajowców czemu mieszkając w swoim kraju pracując próbując coś osiągnąć jestem z każdej strony odcinany od możliwość rozwoju jak mam dalej sie rozwijać jak brakuje mi miejsca a jak chce kupić działkę od znajomego z tej samej... rozwiń
Avatar
Gość / 15 marca 2018 o 07:12
0
Rolnik może pracować gdzie chce, a ją nie mogę zostać rolnikiem. To jest niezgodne z zasadą równ
Avatar
Gość / 22 grudnia 2017 o 01:25
0
To jest totalnie lewacki artykuł,widać gołym okiem szczucie na rząd,który chce zrobić porządek ze złodziejstwem i nadużyciami.Dobrze że mamy już 2017 i szcześliwie rządzi nam PIS.A wy lewusy płaczcie ha ha.
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 14:58
0
Polak zawsze bity jak g.... w kanalizacji i to we własnym kraju Polak nie może kupić ziemi tylko 0,3ha . związki wyznianiowe mogą ( oni są rolnikami ) w 2017 roku Niemcy wykupili 882 ha Holendrzy 626 ha obywatele Cypru 329 ha .
Avatar
Gość / 7 października 2017 o 14:16
0
chciałbym kupić trochę ziemi w ha , mam też parę ha a nie jestem rolnikiem. Jak mam to zrobic. Podajcie prosze dz. ustaw. to poczytam. Dziekuję
Avatar
Gość / 8 maja 2017 o 16:13
0
Od 2 lat jestem w posiadaniu ziemi rolnej którą uprawiam, hoduję bydło; mam uzupełnione wykształcenie w kierunku rolniczym, nie mogę kupić ziemi bez zgody ANR bo nie jestem rolnikiem indywidualnym. CHORE!!! Żeby tak było muszę przez 5 lat gospodarować dopiero wtedy stanę się rolnikiem indywidualnym wg ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Niby jestem rolnikiem a jednak nie jestem.
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2017 o 23:42
0
Juz lecą z unii kupować wasze hektary buraki .....pleban was wykupi gumofilce
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 10:03
0
Piszecie głupoty.chyba na czyjeś zamówienie.każdy wniosek do ANRu będzie rozpatrywany indywidualnie i nie wierzę że ta ustawa ogranicza komuś prawa.jedynie chroni właśnie nas rolników i nierolnikow przed wykupem ziemi przez obcokrajowców i oszustami nabywajacymi ziemie w nielegalny sposob i czerpania z nich korzyści w sposób nie zgodny z prawem.kto tego nie rozumie to zachęcam do przeczytania ustaw i danych zmian w prawie.niż pisać zdania niemajace nic wspólnego z prawdą.pozdrawiam (rolnik)
Avatar
Gość / 8 listopada 2016 o 23:38
0
Witam. jestem obcokrajowcem , mieszkam w Polsce od 20 lat, czy mam szanse kupić pole rolną ( jako osoba prywatna )
Avatar
Gość / 25 października 2016 o 23:44
0
powinni ich wszystkich z tego rządu wyrzucić i postawić jako zwykłego szarego obywatela który chodzi sie prosić kombinuje kręci aby coś kupić rozwijać sie itp a oni sobie nie dość ze dają podwyżki za siedzenie na *** to jeszcze wprowadzają ustawy które blokują rozwój polaką a niemic przyjedzie sobie do polski da w łapę i kupi sobie co będzie chciał i gdzie i po co mu sie tylko będzie podobać taka oto nasza polska biedna chciał bym aby ludzie wkońcu wyszli na ulice i wkońcu żeby to państwo pracowało dla obywatela a nie dla urzędnika
Avatar
Gość / 25 października 2016 o 23:39
0
Witamy w Polsce jestem młodą osobą mam 22 lata od 2 lat prowadzę własną działalność która rozwija sie z dnia na dzień teraz chciałem zakupić działkę 80 arów na której stoi budynek działka jest jako pole rolne . To jak to Państwo stawia na młodych jak odcina im drogę do rozwoju powinny tłuki zrobić ustawę tak ale dla obcokrajowców czemu mieszkając w swoim kraju pracując próbując coś osiągnąć jestem z każdej strony odcinany od możliwość rozwoju jak mam dalej sie rozwijać jak brakuje mi miejsca a jak chce kupić działkę od znajomego z tej samej wioski i gminy to nie mogę a przyjdzie Niemiec zapłaci polskiemu rolnikowi żeby kupił mu działkę pod duża fabrykę to na to nie popatrzą ale lepiej żeby kupił niemce niż młody rozwijający sie Polak TO PAŃSTWO SAMO WYGANIA MŁODYCH Z POLSKI
Witamy w Polsce jestem młodą osobą mam 22 lata od 2 lat prowadzę własną działalność która rozwija sie z dnia na dzień teraz chciałem zakupić działkę 80 arów na której stoi budynek działka jest jako pole rolne . To jak to Państwo stawia na młodych jak odcina im drogę do rozwoju powinny tłuki zrobić ustawę tak ale dla obcokrajowców czemu mieszkając w swoim kraju pracując próbując coś osiągnąć jestem z każdej strony odcinany od możliwość rozwoju jak mam dalej sie rozwijać jak brakuje mi miejsca a jak chce kupić działkę od znajomego z tej samej... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt
21 lipca 2018, 20:00

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt 0 0

Co Gdzie Kiedy. Fani rolek i wrotek ponownie wyjadą w nocy na ulice miasta. Kolejną edycję NightSkating Lublin zaplanowano na sobotę. Tym razem przejażdżka będzie połączona z akcją charytatywną.

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka
22 lipca 2018, 12:00

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 lipca o godz. 12 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski 2018 w grze planszowej Neuroshima Hex. Chętni mogą zapisywać się do udziału od godz. 11.30 na miejscu.

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście 22 0

Milionowym klientem pochwalił się dzisiaj kompleks pływacki Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Pani Anna, która miała to szczęście, dostała rodzinny karnet do Aqua Lublin.

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy 0 0

W niedzielę zaczyna się Akcja św. Krzysztofa – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W ubiegłym roku dzięki przekazanym pieniądzom udało się spełnić prośby polskich misjonarzy w 30 krajach świata.

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie"

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie" 2 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek 20 lipca po raz pierwszy pokazane zostanie w fontannie na pl. Litewskim nowe widowisko „Anioły lubelskie”. W lipcu zobaczymy je w sumie sześć razy, bo Ratusz zmienił harmonogram pokazów.

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia]
galeria

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia] 0 2

Do zdarzenia doszło w piątek po godz. 8 w Janowicach (pow. świdnicki).

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS 0 0

Świetny początek 94 PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce dla AZS UMCS. Joanna Bemowska wywalczyła brązowy medal w chodzie sportowym na 5 km.

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację 40 6

Cztery lata więzienia i przymusowa terapia odwykowa. To kara dla 26-latka z okolic Puław, który ugodził nożem własną matkę. Wcześniej latami znęcał się nad rodziną.

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość
Magazyn

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość 2 0

Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość

O ziołach, wirusie i drogach dla Niepodległej

O ziołach, wirusie i drogach dla Niepodległej 0

Rozmowa ze Sławomirem Sosnowskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego.

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin?

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin? 2 0

Organizatorzy mistrzostw Polski zadbali o to, żeby kibice każdego dnia zawodów mieli co oglądać. Dlatego już w piątek w akcji będzie można zobaczyć Pawła Fajdka

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram]
22 lipca 2018, 17:00

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram] 1 0

Co Gdzie Kiedy. Od najbliższej niedzieli po Lublinie będzie krążyć Cyrk Podwórkowy, który co rok jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów. Artyści będą występować na terenie lubelskich dzielnic. Wszystkie występy są darmowe.

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego 50 5

Bezdomny został pobity przez dwóch mężczyzn w okolicach dworca autobusowego przy al. Tysiąclecia w Lublinie.

Lublin: Dwie linie autobusowe w sobotę zmienią trasę

Lublin: Dwie linie autobusowe w sobotę zmienią trasę 0 0

Dodatkowy objazd wprowadzony będzie w sobotę na liniach autobusowych nr 7 oraz 50. Powodem są prace drogowe.

Program TV na weekend 20-22 lipca. Jakie filmu warto zobaczyć?
20 lipca 2018, 0:00

Program TV na weekend 20-22 lipca. Jakie filmu warto zobaczyć? 0 0

Stacje telewizyjne kontynuują zapoczątkowane filmowe serie. Miłośnicy fantasy będą mogli obejrzeć w ten weekend kolejne części cyklów Władca Pierścieni i Gwiezdne Wojny, z kolei fani kina superbohaterskiego zobaczą Człowieka ze stali. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.