Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

30 lipca 2008 r.
13:42
Edytuj ten wpis

Po czym chodzić w domu

0 1 A A

Nowe mieszkanie wymaga od właściciela wielu nakładów. Między innymi ułożenia podłogi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wielu osobom się wydaje, że układanie paneli podłogowych to gra w puzzle - łatwa i przyjemna. Ale tu obowiązują żelazne zasady, których trzeba przestrzegać. Dobrze je poznać także po to, aby sprawdzić, czy wynajęta przez nas firma usługowa wykonuje swoje zadanie zgodnie z regułami sztuki.

- Wiele osób wybiera podłogi laminowane z kilku względów - są szybkie w montażu, łatwe w utrzymaniu, posiadają wiele odcieni - wyjaśnia Maciej Kulczycki ze specjalistycznej lubelskiej firmy i sklepu "Drzewny Świat”, zajmującej się m.in. układaniem podłóg. - Ale też coraz więcej klientów budujących domy lub kupujących duże mieszkania wybiera nawet nie parkiet, a podłogi z desek.

Czy układanie podłogi jest łatwe?

Podłogi laminowane wybierają z reguły ci, którzy lubią samodzielnie zmagać się z materiałem, majsterkowicze albo oszczędni. Jednak, nie zawsze dobrze sobie radzą, bo trzeba dokładnie wiedzieć o technice układania, najnowszych produktach i warunkach, jakie muszą być spełnione.

- Powinno być suche, równe i czyste podłoże - mówi Maciej Kulczycki. - Panele podłogowe można kłaść na wylewkę, można na starą podłogę. Jednak trzeba precyzyjnie ocenić skalę nierówności.

Jedynie w przypadku takich, które nie przekraczają 3 mm, można zastosować wyrównującą matę podkładową. Większe "górki i dołki” wymagają zeszlifowania. Nie każdy dysponuje w domu takim sprzętem i nie każdy jest w stanie to precyzyjnie zrobić. Na takim podłożu trzeba położyć piankę wyrównującą i matę wyciszającą.

- Błędy popełniane przez tych, którzy sami się decydują na wykonanie pracy, wychodzą dopiero później - twierdzi Kulczycki. - Panele należą do tzw. podłóg pływających i ich montaż jest tylko pozornie łatwy.

Kilka reguł

Jak mówi Maciej Kulczycki, jest kilka sposobów układania paneli, bo i w dziedzinie tych produktów zmieniło się wiele. Są już zupełnie inne, niż kilka lat temu.

ażdy panel podłogowy należy sprawdzić przed i w czasie montażu. Mogą być niepożądane różnice kolorystyczne, mogą zdarzyć się panele uszkodzone. Jednak panel, który wyprodukowany został na bazie płyt drewnopochodnych, jest podatny na zmiany temperatury i wilgotności. Będzie "pływał” - rozszerzał się lub kurczył. Z tego właśnie powodu nie przykleja się go do podłoża, a między podłogą a ścianą, rurami, progami, stałymi elementami wnętrza, zostawia się szczelinę dylatacyjną wynosząca ok. 1 cm.

Układanie paneli powinno się odbywać w temperaturze 18-22 st. C. Ważna jest też wilgotność powietrza nie przekraczająca 70 proc.

Układanie paneli rozpoczyna się od lewego narożnika pomieszczenia. Są reguły dotyczące kąta, pod jakim trzeba łączyć z sobą boki, i przesunięcia wobec siebie paneli w sąsiadujących rzędach. To wszystko ma zapewnić optymalną wytrzymałość i estetykę podłogi.

Podłoga jest eko

- Podłoga panelowa jest szybka w wykonaniu i można od razu do takiego pomieszczenia wchodzić - wyjaśnia Maciej Kulczycki. - Praktycznie w 20-metrowym pokoju układa się ją kilka godzin. - Z tego względu wiele osób wybiera właśnie panele. Podłogę z desek lub parkiet układa się dłużej, później trzeba odczekać aż znikną naprężenia, dopiero wtedy można cyklinować i ewentualnie lakierować. Ale taka podłoga jest ekologiczna, ciepła i na pewno wytrzyma dużo dłużej niż laminat.
A ceny są dziś porównywalne.

Pozostałe informacje

Kontrterrorysta na czterech łapach
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Kontrterrorysta na czterech łapach

Benji to owczarek belgijski, który wraz ze swoim przewodnikiem stawia czoła najgroźniejszym przestępcom. Od ponad roku służy w lubelskim oddziale kontrterrorystycznym. Teraz Benji będzie pełnić służbę w nowym wyposażeniu bojowym.

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Biznesmeni i urzędnicy z Białej Podlaskiej zamieszani w aferę przetargową nie zgadzają się z wyrokiem. We wtorek Sąd Okręgowy w Lublinie odroczył jednak rozprawę apelacyjną.

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

W dobie rosnącej popularności pracy zdalnej, ergonomia stanowiska pracy staje się tematem, któremu nie można odmówić znaczenia. Jednym z kluczowych elementów, który może znacząco poprawić komfort i zdrowie pracujących z domu, jest biurko z regulowaną wysokością. Dlaczego jest ono tak ważne i jakie korzyści zdrowotne przynosi jego stosowanie?

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+
Zdjęcia/Wideo
galeria
film

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+

— Mam poczucie, że wykonaliśmy dobrze, rzetelnie swoją pracę. Czy jestem zadowolony? Nie jestem. Zawsze chciałbym więcej, szybciej, lepiej — mówił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, podsumowując pierwsze miesiące na stanowisku.

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Na Wydziale Ekonomicznym UMCS odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa: „Bezpieczna Lubelszczyzna w bezpiecznej Europie. Informacja i dezinformacja”

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Coraz więcej Polaków zgłasza się po pomoc w zakresie oddłużania. Liczba bankrutów rośnie z miesiąca na miesiąc. Rok 2023 pod względem ilości zgłaszanych upadłości konsumenckich był nawet rekordowy! Również borykasz się z problemami finansowymi i posiadasz zobowiązania, jakich nie jesteś w stanie opłacić?

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

33-latek jest podejrzany o wykorzystanie seksualne młodej dziewczyny. Do zdarzenia miało dojść w miniony weekend na imprezie w gminie Dzwola.

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Tym razem złodzieje wykorzystali metodę na policjanta i przedstawiciela banku. Prawdziwi mundurowi poszukują sprawców. W grę wchodzi łącznie ponad 200 tysięcy złotych

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Po domowej porażce z Lechią Gdańsk Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże o PKO BP Ekstraklasę. W czwartek (godz. 20.30) zielono-czarni zmierzą się na wyjeździe z GKS Katowice w ramach ostatniego meczu 29. kolejki Fortuna I Ligi

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"
aktualizacja
galeria

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"

Wielka ewakuacja w Białej Podlaskiej. Saperzy przewiozą i zdetonują bomby lotnicze odnalezione podczas prac budowlanych przy ulicy Sidorskiej.

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Kolejne produkty z zagranicy nie wjadą do Polski. IJHARS zatrzymał transport mrożonych jeżyn z powodu wystąpienia larw robaków.

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Najnowsze technologie trafią w ręce około 200 uczniów lubelskich szkół podstawowych i średnich. Będzie druk 3D, modelowanie 3D, zajęcia z robotyki i sztucznej inteligencji

2 w 1, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium