Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

15 kwietnia 2021 r.
9:51

Rząd pomoże w zakupie mieszkania?

Autor: Zdjęcie autora oprac. jsz
0 10 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

100 tysięcy złotych gwarancji na pomoc w zakupie własnego mieszkania – już niebawem taki program może zacząć działać w Polsce. W innych krajach podobne rozwiązania już działają.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gwarancja kredytowa, która zastąpi wkład własny w kwocie nawet 100 tysięcy złotych, to wg doniesień Dziennika Gazety Prawnej jeden z rządowych pomysłów, który ma pomóc w zakupie własnego mieszkania. Ma to być jeden z elementów Nowego Ładu, na którego publikację wciąż czekamy.

Musimy pożyczyć

Gwarancja nie jest gotówką, którą dostajemy do ręki. Można pokazać to na prostym przykładzie. Załóżmy, że chcemy kupić mieszkanie warte 300 tys. złotych. Bank wymaga 20-proc. wkładu własnego, czyli chce abyśmy zapłacili sprzedającemu 60 tysięcy złotych z własnej kieszeni, a dopiero resztę nam pożyczy. Problem pojawia się wtedy, gdy mamy na ten cel np. jedynie 15 tysięcy gotówki. W normalnych warunkach mieszkania nie kupimy, bo nie spełniamy wymagań i to pomimo zarobków, które spokojnie wystarczyłyby na spłatę raty kredytu. Gdyby jednak rząd uruchomił system gwarancji kredytowych sytuacja byłaby zupełnie inna.

- Bank widząc, że stoi za nami skarb państwa, który gwarantuje nasz wkład własny, z przyjemnością pożyczyłby nam pieniądze na mieszkanie przyjmując nasze 15 tysięcy złotych wkładu własnego. Brakującą kwotę po prostu nam pożyczy - wyjaśnia Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. - Jest to rozwiązanie, na którym skorzystać powinny przede wszystkim osoby młode, które nie są w stanie zgromadzić wystarczającego wkładu własnego. Często pomimo solidnych zarobków nie mogą one mieszkania kupić i przez to są zmuszone do najmu, który co do zasady jest droższy niż zakup mieszkania na własność, a do tego nie buduje majątku - dodaje ekspert.

Niektóre kraje podobne modele już z powodzeniem stosują. I tak na przykład w Nowej Zelandii działa system gwarancji kredytowych dla osób kupujących pierwsze mieszanie. Obywatelom, którzy posiadają w gotówce 5 proc. ceny nieruchomości i chcą kupić relatywnie tanie „cztery kąty”, udziela jest gwarancja na brakujące 15 proc. ceny. W Wielkiej Brytanii jest podobnie. Oczywiście wciąż konieczne jest badanie zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy.

Gwarancje lepsze niż dopłaty

Eksperci oceniają, że w podobny sposób mechanizm ten mógłby działać w Polsce.

- Bez wątpienia taki system gwarancji byłby kilka lub nawet kilkanaście razy bardziej efektywny niż dopłaty do kredytów realizowane w latach 2014-18 w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” - ocenia Bartosz Turek. - Chodzi po prostu o to, że gwarancje są rozwiązaniem wielokrotnie tańszym niż bezpośrednie dopłaty.

System gwarancji ma też szereg innych przewag nad bezpośrednimi dopłatami. Jednym z nich jest fakt, że z takiego wsparcia korzystałyby osoby, które naprawdę wsparcia potrzebują. Powód? W przypadku bezpośrednich dopłat - jak w przypadku działającego kilka lat temu programu „Mieszkanie dla młodych” - możliwość otrzymania sporej kwoty z budżetu powodowała, że wiele osób, które stać było na zakup, decydowały się na zakup z dopłatą, aby zyskać np. kilkadziesiąt tysięcy złotych. Za to osoby, które nie miały wymaganego wkładu własnego do kredytu i tak zostawały często bez mieszkań, bo w większości przypadków nie otrzymywali od banku kredytu, z którym połączone były rządowe dopłaty.

- W przypadku systemu gwarancji możliwość zakupu pierwszego mieszkania na kredyt zyskiwałyby osoby, które nie spełniały wymagań banków dotyczących wkładu własnego - dodaje Bartosz Turek.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kronikidewelorozwoju / 15 kwietnia 2021 r. o 13:42
+13
Oczywiste, że Polska Zjednoczona Partia Deweloperska musiała zareagować wobec spadków sprzedaży. Liczą, że w ten sposób wyhodują nowych jelonków gotowych założyć sobie chomąto kredytowe.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 15 kwietnia 2021 r. o 13:52
+12
Rząd niech nie przeszkadza , przestanie psuć pieniądz,  wprowadzi uczciwą politykę stóp procentowych , zakończy wprowadzanie socjalizmu 2.0 , a każdy sobie sam poradzi bez ich łaski.  Ale droższe mieszkania są im na rękę.  Bo wyższy podatek od zakupu od razu zasila kasę państwa.
 Droższe mieszkania są im na rękę, ale raczej z wielu innych powodów, głównie dlatego, że 1. pompowanie bańki jest przydatne, bo w statystykach wspiera "wzrost"; 2. symbiotyczne związki pomiędzy dewelocwaniactwem a politykami są tajemnicą poliszynela; 3. spora część cwaniaczków z parlamentu jest sama zainwestowana po uszy w nieruchomości.
 Droższe mieszkania są im na rękę, ale raczej z wielu innych powodów, głównie dlatego, że 1. pompowanie bańki jest przydatne, bo w statystykach wspiera "wzrost"; 2. symbiotyczne związki pomiędzy dewelocwaniactwem a politykami są tajemnicą poliszynela; 3. spora część cwaniaczków z parlamentu jest sama zainwestowana po uszy w nieruchomości. rozwiń
Avatar
wujek_samo_zlo / 15 kwietnia 2021 r. o 10:43
+7
Rząd niech nie przeszkadza , przestanie psuć pieniądz, wprowadzi uczciwą politykę stóp procentowych , zakończy wprowadzanie socjalizmu 2.0 , a każdy sobie sam poradzi bez ich łaski. Ale droższe mieszkania są im na rękę. Bo wyższy podatek od zakupu od razu zasila kasę państwa.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 15 kwietnia 2021 r. o 14:20
+4
Naganiario, wiem że jesteś naganiaczem (na każdym forum jest jakiś, od hre, mzuri itp.) i do twoich obowiązków należy podrzucanie propagandy cwaniaków. Fakt - nie doceniłem naiwności jelonków wierzących w "pewne" zyski z wynajmu i pazerności ludzików z wypchanymi portfelami pakującymi hajs w "apartamĘty" jako "pewną" lokatę kapitału, ale spadek ilości transakcji o 40% na rynku wtórnym odnotowany przez NBP mówi sam za siebie: to już dożynki.
Avatar
Mariolubelski / 15 kwietnia 2021 r. o 14:38
-4
No to jedziemy z trollośmieciem: xD "Deweloperzy zaczynają raportować sprzedaż mieszkań w pierwszym kwartale 2021 roku. Do tej pory swoje dane opublikowały dwie duże firmy i w obydwu przypadkach liczby wyglądają imponująco. Grupa Dom Development zwiększyła sprzedaż o 33 proc. rok do roku, co jest najlepszym wynikiem od 2017 roku. Z kolei Develia, czyli dawne LC Corp zaliczyła wzrost sprzedaży aż o 87 proc. Kolejne spółki deweloperskie notowane na giełdzie będą publikować raporty o swojej sprzedaży w najbliższych dniach, ale już teraz widać, że na rynku mieszkaniowym nadal trwa duży ruch. Dodatkowo potwierdzają to opublikowane właśnie przez GUS dane o cenach mieszkań, chociaż są to informacje aż z czwartego kwartału 2020 roku. Przeciętna cena mieszkania była wtedy o 8,9 proc. większa niż rok wcześniej. Na rynku wtórnym podrożały one o 11,2 proc. a na pierwotnym o 6 proc".
No to jedziemy z trollośmieciem: xD "Deweloperzy zaczynają raportować sprzedaż mieszkań w pierwszym kwartale 2021 roku. Do tej pory swoje dane opublikowały dwie duże firmy i w obydwu przypadkach liczby wyglądają imponująco. Grupa Dom Development zwiększyła sprzedaż o 33 proc. rok do roku, co jest najlepszym wynikiem od 2017 roku. Z kolei Develia, czyli dawne LC Corp zaliczyła wzrost sprzedaży aż o 87 proc. Kolejne spółki deweloperskie notowane na giełdzie będą publikować raporty o swojej sprzedaży w najbliższych dniach, ale już teraz w... rozwiń
Avatar
Mariolubelski / 15 kwietnia 2021 r. o 14:34
-4
A swoją drogą wracaj na wykop mała zawistna mendo. Co, znudziło się pozowanie na "ekspierda" na portalu dla nastolatków? :D  
Avatar
Mariolubelski / 15 kwietnia 2021 r. o 14:33
-4
Naganiario, wiem że jesteś naganiaczem (na każdym forum jest jakiś, od hre, mzuri itp.) i do twoich obowiązków należy podrzucanie propagandy cwaniaków. Fakt - nie doceniłem naiwności jelonków wierzących w "pewne" zyski z wynajmu i pazerności ludzików z wypchanymi portfelami pakującymi hajs w "apartamĘty" jako "pewną" lokatę kapitału, ale spadek ilości transakcji o 40% na rynku wtórnym odnotowany przez NBP mówi sam za siebie: to już dożynki.
tak tak twoja stara też mówi że to już dożynki. xD twojego intelektu pieczeniarzu-reklamiarzu, drobny cinkiciarzu, mała mendo. Postaraj się dzisiaj nie wykitować ze złosci xD "Wszystkie inne wskaźniki przemawiają za kontynuacją wzrostów cen mieszkań w perspektywie najbliższego roku, według naszych prognoz wzrosty te mogą wahać się między 3-8 proc. Popyt jest wystarczająco duży, żeby odpowiednio napędzić rynek do kolejnych rekordów' - napisano w raporcie. Emmerson Evaluation" "Na sześciu głównych rynkach w Polsce w I kwartale 2021 roku sprzedaż mieszkań była lepsza niż w IV kwartale 2020 roku - powiedział podczas kongresu finansowania nieruchomości wiceprezes JLL Kazimierz Kirejczyk."
tak tak twoja stara też mówi że to już dożynki. xD twojego intelektu pieczeniarzu-reklamiarzu, drobny cinkiciarzu, mała mendo. Postaraj się dzisiaj nie wykitować ze złosci xD "Wszystkie inne wskaźniki przemawiają za kontynuacją wzrostów cen mieszkań w perspektywie najbliższego roku, według naszych prognoz wzrosty te mogą wahać się między 3-8 proc. Popyt jest wystarczająco duży, żeby odpowiednio napędzić rynek do kolejnych rekordów' - napisano w raporcie. Emmerson Evaluation" "Na sześciu głównych rynkach w... rozwiń
Avatar
Mariolubelski / 15 kwietnia 2021 r. o 14:12
-8
Rząd niech nie przeszkadza , przestanie psuć pieniądz,  wprowadzi uczciwą politykę stóp procentowych , zakończy wprowadzanie socjalizmu 2.0 , a każdy sobie sam poradzi bez ich łaski.  Ale droższe mieszkania są im na rękę.  Bo wyższy podatek od zakupu od razu zasila kasę państwa.
Droższe mieszkania są im na rękę, ale raczej z wielu innych powodów, głównie dlatego, że 1. pompowanie bańki jest przydatne, bo w statystykach wspiera "wzrost"; 2. symbiotyczne związki pomiędzy dewelocwaniactwem a politykami są tajemnicą poliszynela; 3. spora część cwaniaczków z parlamentu jest sama zainwestowana po uszy w nieruchomości.
 Ujmę to tak: 1. Nie odpisuj sam sobie pajacu, bo to widać. 2. Wzrostu nie trzeba pompować bo istnieje realnie. 3. Symbiotyczne związki występują pomiędzy tobą a zaburzeniami osobowości. 4. Jeżeli ludzie, którzy coś posiadają to dla ciebie "cwaniaczki" mendo to sam sobie i ludziom o swoich poglądach wystawiasz najlepsze świadectwo. Sfrustrowany nieudacznik z zajadami, menda żywiąca się jadem i nadzieją, że może komuś się coś nie uda. Jesteś bardziej obleśny niż najbardziej chciwy dewelocwaniak.
 Ujmę to tak: 1. Nie odpisuj sam sobie pajacu, bo to widać. 2. Wzrostu nie trzeba pompować bo istnieje realnie. 3. Symbiotyczne związki występują pomiędzy tobą a zaburzeniami osobowości. 4. Jeżeli ludzie, którzy coś posiadają to dla ciebie "cwaniaczki" mendo to sam sobie i ludziom o swoich poglądach wystawiasz najlepsze świadectwo. Sfrustrowany nieudacznik z zajadami, menda żywiąca się jadem i nadzieją, że może komuś się coś nie uda. Jesteś bardziej obleśny niż najbardziej chciwy dewelocwaniak. rozwiń
Avatar
Mariolubelski / 15 kwietnia 2021 r. o 14:03
-9
"Spadków sprzedaży", powiadasz. xD Wyszedłeś może ostatnio z tej swojej piwnicy i liczyłeś żurawie w mieście? Sprawdzałeś odsetek wolnych lokali w biurach sprzedaży? Wszędzie mieszkania idą jak woda i to mimo najwyższych cen w historii. No więc widzisz i górki zabudują i wszystko co opowiadałeś o "pustoszejącym detroit wschodu" okazało się futa kłaków nie warte. "Jelonki" to natomiast ci, którzy zamiast już dawno temu kupić mieszkanie wywalają co miesiąc w błoto pieniądze czynsz najmu. I słuchają takich pseudo ekspertów" i trolli, którzy od dawna powinni się ze wstydu pod ziemią schować za opowiadanie bredni. Gdybyś miał odrobinę honoru to dawno byś skasował to konto i się przestał ośmieszać.
"Spadków sprzedaży", powiadasz. xD Wyszedłeś może ostatnio z tej swojej piwnicy i liczyłeś żurawie w mieście? Sprawdzałeś odsetek wolnych lokali w biurach sprzedaży? Wszędzie mieszkania idą jak woda i to mimo najwyższych cen w historii. No więc widzisz i górki zabudują i wszystko co opowiadałeś o "pustoszejącym detroit wschodu" okazało się futa kłaków nie warte. "Jelonki" to natomiast ci, którzy zamiast już dawno temu kupić mieszkanie wywalają co miesiąc w błoto pieniądze czynsz najmu. I słuchają takich pseudo e... rozwiń
Avatar
Mariolubelski / 15 kwietnia 2021 r. o 11:09
-16
Kronikidewelorozwoju alias Monisia - postaraj się nie dostać zawału ze złości. :D No i znowu cenki nieruchomości w górę, popyt aż pod korek, a 10 lat plucia żółcią i jadem nie przyniosło ŻADNEGO efektu.
Avatar
Mariolubelski / 15 kwietnia 2021 r. o 14:38
-4
No to jedziemy z trollośmieciem: xD "Deweloperzy zaczynają raportować sprzedaż mieszkań w pierwszym kwartale 2021 roku. Do tej pory swoje dane opublikowały dwie duże firmy i w obydwu przypadkach liczby wyglądają imponująco. Grupa Dom Development zwiększyła sprzedaż o 33 proc. rok do roku, co jest najlepszym wynikiem od 2017 roku. Z kolei Develia, czyli dawne LC Corp zaliczyła wzrost sprzedaży aż o 87 proc. Kolejne spółki deweloperskie notowane na giełdzie będą publikować raporty o swojej sprzedaży w najbliższych dniach, ale już teraz widać, że na rynku mieszkaniowym nadal trwa duży ruch. Dodatkowo potwierdzają to opublikowane właśnie przez GUS dane o cenach mieszkań, chociaż są to informacje aż z czwartego kwartału 2020 roku. Przeciętna cena mieszkania była wtedy o 8,9 proc. większa niż rok wcześniej. Na rynku wtórnym podrożały one o 11,2 proc. a na pierwotnym o 6 proc".
No to jedziemy z trollośmieciem: xD "Deweloperzy zaczynają raportować sprzedaż mieszkań w pierwszym kwartale 2021 roku. Do tej pory swoje dane opublikowały dwie duże firmy i w obydwu przypadkach liczby wyglądają imponująco. Grupa Dom Development zwiększyła sprzedaż o 33 proc. rok do roku, co jest najlepszym wynikiem od 2017 roku. Z kolei Develia, czyli dawne LC Corp zaliczyła wzrost sprzedaży aż o 87 proc. Kolejne spółki deweloperskie notowane na giełdzie będą publikować raporty o swojej sprzedaży w najbliższych dniach, ale już teraz w... rozwiń
Avatar
Mariolubelski / 15 kwietnia 2021 r. o 14:34
-4
A swoją drogą wracaj na wykop mała zawistna mendo. Co, znudziło się pozowanie na "ekspierda" na portalu dla nastolatków? :D  
Avatar
Mariolubelski / 15 kwietnia 2021 r. o 14:33
-4
Naganiario, wiem że jesteś naganiaczem (na każdym forum jest jakiś, od hre, mzuri itp.) i do twoich obowiązków należy podrzucanie propagandy cwaniaków. Fakt - nie doceniłem naiwności jelonków wierzących w "pewne" zyski z wynajmu i pazerności ludzików z wypchanymi portfelami pakującymi hajs w "apartamĘty" jako "pewną" lokatę kapitału, ale spadek ilości transakcji o 40% na rynku wtórnym odnotowany przez NBP mówi sam za siebie: to już dożynki.
tak tak twoja stara też mówi że to już dożynki. xD twojego intelektu pieczeniarzu-reklamiarzu, drobny cinkiciarzu, mała mendo. Postaraj się dzisiaj nie wykitować ze złosci xD "Wszystkie inne wskaźniki przemawiają za kontynuacją wzrostów cen mieszkań w perspektywie najbliższego roku, według naszych prognoz wzrosty te mogą wahać się między 3-8 proc. Popyt jest wystarczająco duży, żeby odpowiednio napędzić rynek do kolejnych rekordów' - napisano w raporcie. Emmerson Evaluation" "Na sześciu głównych rynkach w Polsce w I kwartale 2021 roku sprzedaż mieszkań była lepsza niż w IV kwartale 2020 roku - powiedział podczas kongresu finansowania nieruchomości wiceprezes JLL Kazimierz Kirejczyk."
tak tak twoja stara też mówi że to już dożynki. xD twojego intelektu pieczeniarzu-reklamiarzu, drobny cinkiciarzu, mała mendo. Postaraj się dzisiaj nie wykitować ze złosci xD "Wszystkie inne wskaźniki przemawiają za kontynuacją wzrostów cen mieszkań w perspektywie najbliższego roku, według naszych prognoz wzrosty te mogą wahać się między 3-8 proc. Popyt jest wystarczająco duży, żeby odpowiednio napędzić rynek do kolejnych rekordów' - napisano w raporcie. Emmerson Evaluation" "Na sześciu głównych rynkach w... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 15 kwietnia 2021 r. o 14:20
+4
Naganiario, wiem że jesteś naganiaczem (na każdym forum jest jakiś, od hre, mzuri itp.) i do twoich obowiązków należy podrzucanie propagandy cwaniaków. Fakt - nie doceniłem naiwności jelonków wierzących w "pewne" zyski z wynajmu i pazerności ludzików z wypchanymi portfelami pakującymi hajs w "apartamĘty" jako "pewną" lokatę kapitału, ale spadek ilości transakcji o 40% na rynku wtórnym odnotowany przez NBP mówi sam za siebie: to już dożynki.
Avatar
Mariolubelski / 15 kwietnia 2021 r. o 14:12
-8
Rząd niech nie przeszkadza , przestanie psuć pieniądz,  wprowadzi uczciwą politykę stóp procentowych , zakończy wprowadzanie socjalizmu 2.0 , a każdy sobie sam poradzi bez ich łaski.  Ale droższe mieszkania są im na rękę.  Bo wyższy podatek od zakupu od razu zasila kasę państwa.
Droższe mieszkania są im na rękę, ale raczej z wielu innych powodów, głównie dlatego, że 1. pompowanie bańki jest przydatne, bo w statystykach wspiera "wzrost"; 2. symbiotyczne związki pomiędzy dewelocwaniactwem a politykami są tajemnicą poliszynela; 3. spora część cwaniaczków z parlamentu jest sama zainwestowana po uszy w nieruchomości.
 Ujmę to tak: 1. Nie odpisuj sam sobie pajacu, bo to widać. 2. Wzrostu nie trzeba pompować bo istnieje realnie. 3. Symbiotyczne związki występują pomiędzy tobą a zaburzeniami osobowości. 4. Jeżeli ludzie, którzy coś posiadają to dla ciebie "cwaniaczki" mendo to sam sobie i ludziom o swoich poglądach wystawiasz najlepsze świadectwo. Sfrustrowany nieudacznik z zajadami, menda żywiąca się jadem i nadzieją, że może komuś się coś nie uda. Jesteś bardziej obleśny niż najbardziej chciwy dewelocwaniak.
 Ujmę to tak: 1. Nie odpisuj sam sobie pajacu, bo to widać. 2. Wzrostu nie trzeba pompować bo istnieje realnie. 3. Symbiotyczne związki występują pomiędzy tobą a zaburzeniami osobowości. 4. Jeżeli ludzie, którzy coś posiadają to dla ciebie "cwaniaczki" mendo to sam sobie i ludziom o swoich poglądach wystawiasz najlepsze świadectwo. Sfrustrowany nieudacznik z zajadami, menda żywiąca się jadem i nadzieją, że może komuś się coś nie uda. Jesteś bardziej obleśny niż najbardziej chciwy dewelocwaniak. rozwiń
Avatar
Mariolubelski / 15 kwietnia 2021 r. o 14:03
-9
"Spadków sprzedaży", powiadasz. xD Wyszedłeś może ostatnio z tej swojej piwnicy i liczyłeś żurawie w mieście? Sprawdzałeś odsetek wolnych lokali w biurach sprzedaży? Wszędzie mieszkania idą jak woda i to mimo najwyższych cen w historii. No więc widzisz i górki zabudują i wszystko co opowiadałeś o "pustoszejącym detroit wschodu" okazało się futa kłaków nie warte. "Jelonki" to natomiast ci, którzy zamiast już dawno temu kupić mieszkanie wywalają co miesiąc w błoto pieniądze czynsz najmu. I słuchają takich pseudo ekspertów" i trolli, którzy od dawna powinni się ze wstydu pod ziemią schować za opowiadanie bredni. Gdybyś miał odrobinę honoru to dawno byś skasował to konto i się przestał ośmieszać.
"Spadków sprzedaży", powiadasz. xD Wyszedłeś może ostatnio z tej swojej piwnicy i liczyłeś żurawie w mieście? Sprawdzałeś odsetek wolnych lokali w biurach sprzedaży? Wszędzie mieszkania idą jak woda i to mimo najwyższych cen w historii. No więc widzisz i górki zabudują i wszystko co opowiadałeś o "pustoszejącym detroit wschodu" okazało się futa kłaków nie warte. "Jelonki" to natomiast ci, którzy zamiast już dawno temu kupić mieszkanie wywalają co miesiąc w błoto pieniądze czynsz najmu. I słuchają takich pseudo e... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 15 kwietnia 2021 r. o 13:52
+12
Rząd niech nie przeszkadza , przestanie psuć pieniądz,  wprowadzi uczciwą politykę stóp procentowych , zakończy wprowadzanie socjalizmu 2.0 , a każdy sobie sam poradzi bez ich łaski.  Ale droższe mieszkania są im na rękę.  Bo wyższy podatek od zakupu od razu zasila kasę państwa.
 Droższe mieszkania są im na rękę, ale raczej z wielu innych powodów, głównie dlatego, że 1. pompowanie bańki jest przydatne, bo w statystykach wspiera "wzrost"; 2. symbiotyczne związki pomiędzy dewelocwaniactwem a politykami są tajemnicą poliszynela; 3. spora część cwaniaczków z parlamentu jest sama zainwestowana po uszy w nieruchomości.
 Droższe mieszkania są im na rękę, ale raczej z wielu innych powodów, głównie dlatego, że 1. pompowanie bańki jest przydatne, bo w statystykach wspiera "wzrost"; 2. symbiotyczne związki pomiędzy dewelocwaniactwem a politykami są tajemnicą poliszynela; 3. spora część cwaniaczków z parlamentu jest sama zainwestowana po uszy w nieruchomości. rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 15 kwietnia 2021 r. o 13:42
+13
Oczywiste, że Polska Zjednoczona Partia Deweloperska musiała zareagować wobec spadków sprzedaży. Liczą, że w ten sposób wyhodują nowych jelonków gotowych założyć sobie chomąto kredytowe.
Avatar
Mariolubelski / 15 kwietnia 2021 r. o 11:09
-16
Kronikidewelorozwoju alias Monisia - postaraj się nie dostać zawału ze złości. :D No i znowu cenki nieruchomości w górę, popyt aż pod korek, a 10 lat plucia żółcią i jadem nie przyniosło ŻADNEGO efektu.
Avatar
wujek_samo_zlo / 15 kwietnia 2021 r. o 10:43
+7
Rząd niech nie przeszkadza , przestanie psuć pieniądz, wprowadzi uczciwą politykę stóp procentowych , zakończy wprowadzanie socjalizmu 2.0 , a każdy sobie sam poradzi bez ich łaski. Ale droższe mieszkania są im na rękę. Bo wyższy podatek od zakupu od razu zasila kasę państwa.
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 10 maja 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 10 maja 2021 r.

Wielka podróż tratwą z Puław do Morza Czarnego
Magazyn
galeria

Wielka podróż tratwą z Puław do Morza Czarnego

Inaczej patrzy się na kraje i miasta od strony wody. Mam nadzieję, że znajdę czas by trochę pozwiedzać – mówi Andrzej Łagowski, mieszkaniec gminy Wisznice, który 3 maja wyruszył z puławskiego portu w swoją podróż życia.

Lublin. Na Szambelańską wrócił Jarmark [zdjęcia]
zdjęcia

Lublin. Na Szambelańską wrócił Jarmark [zdjęcia]

Jarmark Tradycji znów się rozstawia. Sprzedawcy na klientów czekają w każdy weekend.

Miliony na lubelskie drogi rozdane. Teraz liczą na oszczędności
zdjęcia
galeria

Miliony na lubelskie drogi rozdane. Teraz liczą na oszczędności

364 km nowych dróg powstanie w województwie lubelskim w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Inwestycji może być więcej dzięki zapowiadanym oszczędnościom poprzetargowym.

Dwa wypadki pod Chełmem. Jeden śmiertelny. Zginął motocyklista

Dwa wypadki pod Chełmem. Jeden śmiertelny. Zginął motocyklista

Do dwóch groźnych wypadków doszło w niedzielę na drogach dojazdowych do Chełma. W obu wzięli udział motocykliści. Do tragedii doszło w Sielcu w gminie Leśniowice, gdzie motocyklista zginął na miejscu. Godzinę wcześniej w Horodyszczu jadący suzuki 32-latek po uderzeniu w peugeota trafił do szpitala.

Tanew Majdan Stary - Roztocze Szczebrzeszyn 4:1. Pozostałe wyniki zamojskiej okręgówki

Tanew Majdan Stary - Roztocze Szczebrzeszyn 4:1. Pozostałe wyniki zamojskiej okręgówki

Tanew Majdan Stary wygrała na swoim stadionie z Roztoczem Szczebrzeszyn i zachowała pozycję wicelidera. Do tego zespół trenera Krzysztofa Surmy w tym sezonie zdobył już 103 bramki i jest najlepiej grającym w ofensywie zespołem w lidze

Lublin, deptak, słońce i bańki. Pierwszy taki weekend [zdjęcia]
zdjęcia
galeria

Lublin, deptak, słońce i bańki. Pierwszy taki weekend [zdjęcia]

Tłumy na lubelskim deptaku, spacerowicze i dzieci. To był, zdaje się pierwszy tak ciepły weekend w tym roku.

Kryształ Werbkowice – Lublinianka 1:0, pozostałe wyniki grupy mistrzowskiej Hummel IV ligi

Kryształ Werbkowice – Lublinianka 1:0, pozostałe wyniki grupy mistrzowskiej Hummel IV ligi

Udana sobota gospodarzy w grupie mistrzowskiej. Wszystkie zespoły, które grały u siebie wywalczyły komplety punktów. Na drugim miejscu umocniła się Victoria Żmudź, która pokonała Lutnię Piszczac 1:0, a trzeci mecz bez porażki z rzędu zanotował Kryształ Werbkowice.

Lubelskie. Ksiądz miał kamerę w bucie i nagrywał małe dziewczynki. Mówił, że to przez stres

Lubelskie. Ksiądz miał kamerę w bucie i nagrywał małe dziewczynki. Mówił, że to przez stres

Karę duchownemu wymierzył sąd w Zamościu. Łukasza P. przyłapano na wakacjach w Chorwacji, kiedy w przymierzalni na plaży filmował rozebraną nastolatkę.

Parczew. Brak maseczki, to był tylko początek kłopotów

Parczew. Brak maseczki, to był tylko początek kłopotów

Uwagę policjantów zwrócił mężczyzna siedzący na ławeczce bez maseczki. Nie skończyło się tylko na tym przewinieniu.

Wybili nam piłkę z głowy, czyli opinie po meczu Motor Lublin - Sokół Ostróda
galeria

Wybili nam piłkę z głowy, czyli opinie po meczu Motor Lublin - Sokół Ostróda

Trwa dobra passa Motoru. Chociaż ekipa z Lublina jako pierwsza straciła gola w meczu z Sokołem Ostróda, to później zdobyła cztery i w dobrym stylu pokonała rywali. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu drużyn?

Lubelskie. Nielegalna impreza na 100 osób w strażackiej remizie

Lubelskie. Nielegalna impreza na 100 osób w strażackiej remizie

Policja interweniowała w strażackiej remizie, gdzie bawiła się setka osób.

Samolot z pacjentami z Delhi lądował w Warszawie
wideo
film

Samolot z pacjentami z Delhi lądował w Warszawie

Troje pacjentów przetransportowanych w niedzielę z Delhi do Warszawy będzie leczonych w szpitalu MSWiA w stolicy; zostaną również poddani badaniu na okoliczność tego, z jaką odmianą koronawirusa mamy do czynienia - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

"Uciekałam z chemii i przychodziłam na treningi". Amazonki z Lublina pokazują, co to wola walki
Magazyn
galeria

"Uciekałam z chemii i przychodziłam na treningi". Amazonki z Lublina pokazują, co to wola walki

Amazonki Budowlani Lublin będą gospodarzem III Turnieju mistrzostw Polski Kobiet U 16 w Rugby 7. Zawody zaplanowano na 16 maja, początek o godzinie 11 na stadionie przy ul. Krasińskiego 11.

Tragedia na trasie wojewódzkiej w Lubelskiem. Rowerzysta wjechał wprost pod VW

Tragedia na trasie wojewódzkiej w Lubelskiem. Rowerzysta wjechał wprost pod VW

Nie żyje 40-letni mężczyzna, który z drogi podporządkowanej wjechał pod mknący trasą wojewódzką samochód

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.