– Matura z języka polskiego jest egzaminem z naszego uczestnictwa w kulturze – podkreśla Ewa Kalbarczyk, polonistka z Międzynarodowego Liceum im. Paderewskiego w Lublinie i przekonuje, że powtarzając do egzaminu warto pomyśleć nie tylko o lekturach.
Na kilka dni przed egzaminem trzeba skupić się na lekturach oznaczonych gwiazdką. Jest ich niewiele. To „Bogurodzica”, twórczość Jana Kochanowskiego, „Dziady” część trzecia, „Pan Tadeusz”, „Lalka”, „Wesele”, „Ferdydurke” i tylko jedno wybrane opowiadanie Brunona Schulza.
– Na maturze pisemnej i ustnej uczniowie będą proszeni o odniesienie się do całości tekstów – przypomina Kalbarczyk. – Warto myśleć w sposób problemowy: nie tylko znać lektury, ale przygotowywać się rozważając tematy i problemy. Stawiane na egzaminie pytania dotyczące określonych problemów należy rozwijać odnosząc do wielu tekstów kultury. Uczniowie powinni przywoływać własne lektury, filmy, sztuki teatralne, czy obrazy. Należy się przy tym powoływać na dzieła należące do kultury wysokiej, a nie do pop kultury.
Jeśli skupiamy się na tych ostatnich to warto pisać z pozycji krytycznych, czy z pozycji badacza, który wnikliwie potrafi ocenić mechanizmy kultury masowej.
Przeczytaj także:
* Matura 2018. Czy warto się jeszcze uczyć? Porady psychologa [wideo]
* Matura 2018. Przecieki i arkusze już krążą w internecie. Co na to CKE?
Matura 2018 - język polski. Arkusze i odpowiedzi
Matura 2018 z języka polskiego już 4 maja. Podobnie jak w poprzednich latach na naszej stronie będziemy publikować arkusze a następnie sugerowane odpowiedzi. Tymczasem sprawdźcie co było na maturze z języka polskiego w ubiegłym roku: