Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 listopada 2018 r.
21:50

Po policjantach czas na nauczycieli. Chcą 1000 zł podwyżki. Pójdą na zwolnienia lekarskie?

0 71 A A
ZNP coraz głośniej walczy o lepsze płace nauczycieli. Na zdjęciu: lubelska pikieta sprzed dwóch lat
ZNP coraz głośniej walczy o lepsze płace nauczycieli. Na zdjęciu: lubelska pikieta sprzed dwóch lat

Nauczyciele, to kolejna grupa zawodowa domagająca się podwyżek – o 1000 zł. Pedagodzy rozważają masowo branie zwolnień lekarskich w trakcie egzaminów ósmoklasistów, gimnazjalnych i matur. Manewr z L4 przyniósł już sukces policjantom – dostali to, co chcieli

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował do swoich członków ankietę, w której pyta o to, czy protestować domagając się podwyżek, a jeśli tak, to w jaki sposób.

Wśród propozycji jest strajk włoski, strajk w szkołach lub strajk ogólnopolski, ale także akcja „podobna do protestu policjantów” przed egzaminami i maturami oraz „akcja polegająca na nieprzystąpieniu do sprawdzania matur, egzaminu ósmoklasisty, egzaminu gimnazjalnego”.

– Nastroje wśród nauczycieli są złe. Płace pedagogów są bardzo niskie w stosunku do zarobków, jakie dziś oferuje rynek pracy poza oświatą. Dlatego pytamy wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty, w jakiej formie protestu chcą wziąć udział – tłumaczy powody ankiety Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Żądamy godnych zarobków! Nauczyciele mówią: albo wyższe płace, albo szukam pracy poza szkołą. I już to robią. Mamy przecież prawie w każdej szkole wakaty. Brakuje m.in. matematyków, anglistów, specjalistów...

Dlatego ZNP wysłało też list z prośbą o spotkanie w sprawie podwyżek do premiera Mateusza Morawieckiego. – Związek Nauczycielstwa Polskiego nie akceptuje przyjętej przez rząd skali wzrostu wynagrodzeń nauczycieli, zwłaszcza, że niewielka podwyżka nauczycielskich pensji zasadniczych finansowana będzie ze środków pochodzących z likwidacji części dodatków do płacy zasadniczej, wydłużenia ścieżki awansu zawodowego z 10 do 15 lat oraz ograniczenia możliwości korzystania przez nauczycieli z urlopu dla poratowania zdrowia – piszą. – Uważamy, że problem płac w oświacie wymaga zdecydowanych i pilnych rozwiązań.
Broniarz wylicza, że nauczyciele zgodnie z posiadanym stopniem awansu zawodowego, zarabiają od 1751 zł do 2377 zł netto (to minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego – red.), czyli od 2417 zł do 3316 brutto.

Dla porównania ZNP podaje przykład jednego z supermarketów, którego pracownicy po ostatnich podwyżkach mają zarabiać od 2800 zł do 3550 zł brutto na początku zatrudnienia, a po dwóch latach od 3 150 zł do 4 050 zł brutto.

Związkowcy dają czas nauczycielom na wypełnienie ankiety dotyczącej wybrania formy protestu do końca roku. Już teraz zainteresowanie nią jest ogromne. Tylko w ciągu pierwszej godziny po publikacji decyzję podjęło 3 tys. osób. Zdecydowana większość opowiedziała się za skorzystaniem ze zwolnień lekarskich w newralgicznych okresach roku szkolnego

ZNP: To są podwyżki?

ZNP wylicza, że podwyżki, które zaproponowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, a o których mówiło się, że w ciągu kilku lat dadzą nauczycielom właśnie ok. tysiąca złotych, są w rzeczywistości dużo niższe. Zgodnie z wyliczeniami związkowców, np. po 5-proc. podwyżkach od kwietnia tego roku pensja stażysty wzrosła o 86 zł, nauczyciela kontraktowego o 87 zł, mianowanego
– o 99 zł, a dyplomowanego – o 117 zł.

Czytaj więcej o:

Komentarze 71

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 listopada 2018 o 23:11
+28
A bezrobotni to co? my też chcemy podwyżkę
Avatar
li / 19 listopada 2018 o 22:36
+28
Potem górnicy i znowu pielęgniarki. I tak w kółko. Mam wrażenie że inne zawody nie istnieją w PL.
Avatar
abc / 19 listopada 2018 o 21:58
+28
Niech idą na zwolnienia i tak nie uczą. Dwa miesiące wakacji, ferie, wolne w rekolekcje, 19 godzin tygodniowo i jeszcze im źle. Poszedł jeden z drugim do sklepu spożywczego, gdzie swój tygodniowy limit godzin zrobisz w dwa dni to zobaczysz gdzie jest lepiej.
Avatar
Gość / 19 listopada 2018 o 21:54
+26
Darmozjady pie przone, OK 1000zł ,ale zapieprzacie 12 miesięcy w roku 40h w tygodniu, zero dodatków za mieszkanie na wsi itp, urlop standardowo 20 lub 26 dni w roku i praca do 60 i 65 lat wówczas OK a jak nie wypie rdalac z zawodu.
Avatar
Gość / 19 listopada 2018 o 22:07
+24
lewe zwolnienia... zus sprawdzi ;)
Avatar
bruksela czy moskwa / 19 listopada 2018 o 21:59
+22
Skąd LUBLINER TUGBLAT otrzymał rozkaz wywałoania strachu i paniki wśród ludności Lubelszczyzny ????
Avatar
antygnIDA / 20 listopada 2018 o 00:11
+17
Poziom dzisiejszych pedagogów najlepiej prezentuje Kluzik Rostkowska a wcześniej Szumilas . Analfabetki i intelektualne D.N.A. Niech w końcu ktoś zacznie sprawdzać ich wiedzę i za nią płacić a nie za cyrografy które sami sobie przyznają -bo do czego to podobne ? Kolejna nadzwyczajna kasta wychowana na literaturze Ważyka albo jak kto woli Wagmana
Avatar
antygnIDA / 19 listopada 2018 o 22:57
+16
"Rozdziobią nas kruki wrony" jedne w ubraniach policyjnych inne z podręcznikami historii pod pachami ,warcholstwo z twarzami helo win ................... a Ty Matko Polsko, co się stanie kiedy w Twojej piersi mleka nie stanie ? czy ta hołota zrozumie, a może Ci pierś odgryzie i cieknącą z niej krwią nie pogardzi ? Nachalne kurestwo- z obrzydzeniem patrzeć na to - jakie jest dzieci naszych chowanie przez takich ?. Może rzeczywiście to należy wziąć toto " do wora a wór do jeziora" jak to niegdyś latorośl podpowiadała w odniesieniu do Giertycha ?
Avatar
Gość / 20 listopada 2018 o 07:20
+13
Nic nie uczą trzeba im obniżyć pensję wszyscy wiedzą że bez korków nie da się w szkole mieć dobrych stopni i cały czas wolne wakacje ferie święta kino rada próbne matury rekolekcje teatr
Avatar
a / 20 listopada 2018 o 06:15
+12
Żeby za tym jeszcze szła jakość kształcenia...
Avatar
Olcia / 10 grudnia 2018 o 17:00
+1
Jakie podwyżki chyba wam już do reszty w głowach się poprzewracało ferie wolne wakacje wolne mało tego to jeszcze jezdzicie na wczasy i wy chcecie podwyżki za co się pytam za 18 godzin tygodniowo to chyba jakiś żart a dziecko jak wyjdzie że szkoły i idzie do nowej to musi iść na korepetycje bo inaczej nie dało by sobie rady to jeszcze jak kogoś ba te korepetycje stać a są tacy którzy muszą iść z pięciu czy sześciu przedmiotów a rodziców nie stać i wy chcecie więcej kasy za robotę się wziąść a jak nie pasuje to do biedronki n kasę tam zobaczycie co to znaczy praca
Jakie podwyżki chyba wam już do reszty w głowach się poprzewracało ferie wolne wakacje wolne mało tego to jeszcze jezdzicie na wczasy i wy chcecie podwyżki za co się pytam za 18 godzin tygodniowo to chyba jakiś żart a dziecko jak wyjdzie że szkoły i idzie do nowej to musi iść na korepetycje bo inaczej nie dało by sobie rady to jeszcze jak kogoś ba te korepetycje stać a są tacy którzy muszą iść z pięciu czy sześciu przedmiotów a rodziców nie stać i wy chcecie więcej kasy za robotę się wziąść a jak nie pasuje to do biedronki n kasę tam zo... rozwiń
Avatar
Nauczycielka / 26 listopada 2018 o 21:07
+1
Nie uważam się za hołotę, jestem nauczycielem z 10 letnim stażem i po dwóch podyplomówkach, kilkudziesięciu kursach i szkoleniach ( w większości za swoje pieniądze, bo placówce ciągle brakuje) mam 2200 na rękę. Kocham swoją pracę i z przyjemnością pracuję z dziećmi. Dodam, że to duża odpowiedzialność, bo pracuję w przedszkolu, na zmiany od 6.30 do 18.00 ( raz otwieram, raz zamykam w zalezności jak jest grafik ustalony). Jestem sama z 25 dziećmi 4 letnimi i uwierz, że to ogromna odpowiedzialność i bardzo wymagająca praca. Uważam, że powinnam otrzymywać za pracę jaką wykonuję wyższe wynagrodzenie. Dodam, że czas spędzony w placówce to nie wszystko. Przygotowuję się do zajęć, wypeniam obserwacje, uczę się nowych piosenek, wierszyków, zabaw, robię pomoce dydaktyczne do zajęć, kseruję - oczywiście wszystko za własne pieniądze i już po godzinach pracy w przedszkolu. Staram się aby przez te godziny, które dzieci spędzają w przedszkolu mogły się czegoś nauczyć, dowiedzieć i przygotować się do podjęcia nauki w szkole. Poza tym spotykam się na zebraniach z rodzicami, biore udział w dodatkowych projektach organizowanych przez placówką (no.: Nocne czytanie bajek, Zielone Przedszkole, przygotowanie akademii i dekoracji do różnych imprez przedszkolnych typu: Dzień Babci, Dzień Rodziny, Dzień Ziemi, Zbiórki do Schroniska, Dzień Dyni, Dzień Dziecka itp.). Proszę uwierzyć, to praca pochałaniająca bardzo dużo energii i czasu, który powinnam poświęcić rodzinie i moim własnym dzieciom - ale bez tych działań nauczycielskich przedszkole nie funkcjonuje tak jak powinno i tego oczekują od nas rodzice, dyrekcja i kuratorium. Przykro mi, gdy ktoś w taki sposób ocenia nauczycieli. Najlepiej oceniać kogoś, gdy nie ma się pojęcia jak wygląda jego praca. Zapraszam na tydzień do przedszkola- najepiej od momentu schodzenia się dzieci do placówki, gdy niewyspane tęsknią za rodzicami, poprzez codzienne czynnosci samoobsługowe, których trzeba je nauczyć, poprzez posiłki, realizację podstawy programowej(z której jestesmy rozliczani),po czas odbioru dzieci z placówki niędzy 16.00 a 18.00. A potem jeszcze wypełnianie dziennika, zaplanowanie kolejnego dnia i dopiero powrót do domowych obowiązków. Ja to lubię, ale gdy słyszę takie słowa krytyki i brak zrozumienia ze strony nie-nauczycieli, to przykro mi się robi.Pozdrawiam i życzę Panu|Pani satysfakcji finansowej i odpowiedniego wynagrodzenia za Wasza pracę.
Nie uważam się za hołotę, jestem nauczycielem z 10 letnim stażem i po dwóch podyplomówkach, kilkudziesięciu kursach i szkoleniach ( w większości za swoje pieniądze, bo placówce ciągle brakuje) mam 2200 na rękę. Kocham swoją pracę i z przyjemnością pracuję z dziećmi. Dodam, że to duża odpowiedzialność, bo pracuję w przedszkolu, na zmiany od 6.30 do 18.00 ( raz otwieram, raz zamykam w zalezności jak jest grafik ustalony). Jestem sama z 25 dziećmi 4 letnimi i uwierz, że to ogromna odpowiedzialność i bardzo wymagająca praca. Uważam, że powinnam ... rozwiń
Avatar
Gość / 20 listopada 2018 o 15:13
+3
Na czele nauczycielskich związków zawodowych stoją aktywiści PO.
Avatar
przyszły prof / 20 listopada 2018 o 12:55
+3
ciekawe skad rzond wezmie kase??? zeby dać, to trza komuś zabrac? a belferki niemaj źle!!!!!!!!!!! wrzesien wiadomo, rozpoczecie roku, organizacyjny; pazdziernik uczymy sie ale jakies ognisko nie zaszkodzi hee; listopada -swieta zmarlych, niepodleglosci maly balecik na andzrejki; grudzien hahahah życ nie umierac mikołajki i laba az do trzech kroli; styczen- mały wypad do szkolki i ferieeeeeeeee; marzec kwiecien troszke sie uczymy , ale troszkie bo znowu swieta i z tydzień wolnego; maj!!! - wiadomo długie weekendy, zielone szkoły , wycieczki/ przewaznie do jewropy/; czerwiec szkoda chodzic do budy bo oceny juz wystawione i witajcie znowu 2 miechy; a jak sie trochu zmęczy belferek to myk na płatny roczny urlopik dla zdrowotności buhahahaah jak nie pomoże to po roku , znowu myk na urlopik; pokażcie mi druga taka grupę zawodową!!!!!!!!!! gdzie przez okrągły rok bierze się kaskę za dolce farnienta
ciekawe skad rzond wezmie kase??? zeby dać, to trza komuś zabrac? a belferki niemaj źle!!!!!!!!!!! wrzesien wiadomo, rozpoczecie roku, organizacyjny; pazdziernik uczymy sie ale jakies ognisko nie zaszkodzi hee; listopada -swieta zmarlych, niepodleglosci maly balecik na andzrejki; grudzien hahahah życ nie umierac mikołajki i laba az do trzech kroli; styczen- mały wypad do szkolki i ferieeeeeeeee; marzec kwiecien troszke sie uczymy , ale troszkie bo znowu swieta i z tydzień wolnego; maj!!! - wiadomo długie weekendy, zielone szkoły , wyciec... rozwiń
Avatar
Luka / 20 listopada 2018 o 12:13
+3
Niech idą tłuki najpierw się doksztalcic
Avatar
Olek / 20 listopada 2018 o 10:59
+3
Ostatnie badania z lutego wskazują ze największą grupa narazona na stres są nauczyciele i jest to największa grupa potwierdzona badaniami ze to alkoholicy. 
Avatar
Gimnazjalistka / 20 listopada 2018 o 10:06
+3
Dzieci bierzcie przykład z waszych nauczycieli i też udawajcie chorych. Jak wolno korumpować się nauczycielom to i nam dzieciom też.Kary nie ma na nauczycieli, to i nas nie będą mogli nauczyciele karać. A tak nawiasem to belfy mogłyby strajkować w wakacje a nie w trakcie roku szkolnego.
Avatar
Gość 51 / 20 listopada 2018 o 10:03
+5
Super..walczcie o swoje...byle kasjer ma wiecej od Was..a przecież to wyksztalcone osoby. Nalezy sie i dwa tysie.
 Spokojnie, za rok do władzy dojdzie PO i pieniądze z polskiej kasy wyparuja, jak za czasów ministra Rostowskiego. Będziecie mogli zadać i gwiazdki z nieba. I jeszcze przypomnienie: Pan Broniaz straszył nauczycieli bezrobociem - wyrocznia. 
Avatar
Malcik76 / 20 listopada 2018 o 09:49
-2
Oj tam oj tam. Są ważniejsze wydatki: Rydzyk - 200 mln, kolejka na Kasprowy - 500 mln, kolekcja Czartoryskich - 500 mln to są priorytety.... nie oglądacie TVP.... Także ten tego.....do roboty ...
Avatar
Były nauczyciel / 20 listopada 2018 o 09:36
-2
A wiesz co to godzina dydaktyczna a co to tygodniowy wymiar pracy? To że przy tablicy naucza się 45 minut  18 godzin w tygodniu, nie oznacza że ma nic więcej do roboty. Wiesz ile reform było w ciągu ostatnich lat i ile wymaga to przygotowania materiałów przez nauczyciela tego już nie liczysz. Wiesz że sprawdziany się sprawdza. Piszą niektórzy że wycieczki są. Są i trzeba nie spać i pilnować dzieci 24 godziny. Jak się coś stanie tacy jak ty pierwsi będą domagać się ukarania nauczyciela.