Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

5 listopada 2018 r.
20:15

Po próbnym egzaminie ósmoklasistów w Lubelskiem. "Wyniki nie są rewelacyjne"

15 18 A A

Wyniki nie są zachwycające – takimi słowami nauczyciele najczęściej komentują wyniki próbnego egzaminu ósmoklasistów. Testy zostały przeprowadzone pod koniec października w wielu szkołach na Lubelszczyźnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W kwietniu po raz pierwszy uczniowie ósmych klas szkół podstawowych pisać będą egzamin kończący naukę w podstawówce. Trzy kolejne roczniki będą zmagać się z zadaniami z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (do wyboru angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński i włoski). Od 2022 r. do tej listy dołączy obowiązkowy egzamin z jednego przedmiotu do wyboru (biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia).

Żeby przygotować dzieci do egzaminacyjnego stresu wiele szkół przeprowadziło już egzaminy próbne.

– Chcieliśmy zapoznać uczniów z procedurami obowiązującymi podczas egzaminu – mówi Małgorzata Oleszek, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 43 w Lublinie. – O tym, jak bardzo było to potrzebne świadczy najlepiej to, że przez trzy kolejne dni na egzamin przychodzili wszyscy uczniowie. Nie było ani jednej nieobecności mimo że oceny z egzaminu nie będą wystawiane i nie trafią do dzienników.

– Pierwszy próbny egzamin nasi uczniowie pisali już w drugim semestrze klasy siódmej. Teraz rozwiązywali arkusze przygotowane przez naszych nauczycieli – mówi Wojciech Kalicki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 45 w Lublinie. – Tym razem ich zaangażowanie było znacznie większe niż poprzednio. Ale też nie obyło się bez stresu. Robimy wszystko by był to stres twórczy i mobilizujący do wytężonej pracy. Chcemy przygotować ich jak najlepiej.

Ważniejsze niż oceny z egzaminów próbnych było uświadomienie dzieciom, co robią źle i nakierowanie ich na właściwy tok przygotowań.

– Wyniki nie są rewelacyjne. Z taką ilością punków dzieci matury by nie zdały, ale jest jeszcze bardzo dużo czasu na naukę. Dlatego teraz rozpoczynamy szczegółowe omawianie egzaminów. O wynikach poinformujemy też rodziców, których poprosimy o zmobilizowanie dzieci do bardziej wytężonej i systematycznej pracy – mówi Oleszek. I dodaje, że kilkoro uczniów bardzo pozytywnie ją zaskoczyło. – Podobny egzamin próbny przeprowadzimy ponownie w grudniu. Mamy nadzieję, że pozwoli to uczniom na podejście do właściwego egzaminu bez stresu.

Egzamin ósmoklasisty 2019

Egzamin ósmoklasisty podzielony zostanie na trzy dni. 15 kwietnia uczniowie zmierzą się z językiem polskim (120 minut), a w kolejne z matematyką (100 minut) i językami obcymi (90 minut). W przeciwieństwie do egzaminu maturalnego wyniki będą ostateczne i nie będą mogły być podważone.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 listopada 2018 o 20:45
+22
System uczy "do testów" ? Zamiast rozwijać zdolności, system produkuje magistrów - teoretyków, którzy nadają się tylko na urzędników do gmin i powiatów.
Avatar
Gość / 5 listopada 2018 o 21:18
+19
Takie pokolenie rośnie i będzie coraz gorzej. Rodzice z małymi dziećmi nie rozmawiają, nie czytaja im, dzieci się twórczo nie bawią jak my kiedyś. Dostaną telefon od rodziców i siedzą z nosem w tym telefonie. Rodzice zadowoleni, że dziecko zdolne bo przecież telefon obsługuje, a tak na prawdę to jedyna umiejętność, a reszta stoi w miejscu, nie rozwija się . Z roku na rok coraz gorzej.
Avatar
Gość / 5 listopada 2018 o 20:46
+13
"Z taką ilością punktów dzieci matury by nie zdały" - czyli nie uzyskały nawet 30% z tych testów! Takie wyniki należy nazwać bez owijania w bawełnę - KOSZMAR I KOMPROMITACJA!
Avatar
abc / 5 listopada 2018 o 21:25
+11
Zabrali matołkom telefony przed wejściem na salę, co równa się wyczyszczeniu ich pamięci w 99%. Jeden procent spożytkowali na wpisanie imienia i nazwiska.
Avatar
stowarzyszenie umarłych poetów / 5 listopada 2018 o 22:42
+9
to był egzamin NAUCZYCIELI i metodologii nauczania - a nie uczniów. Jak widać - są do bani. Tylko strajkować potrafią.
Avatar
just another brick in the wall / 6 listopada 2018 o 08:13
+5
Jaka płaca, taka praca
... i to jest klasyczna roszczeniowa postawa nauczyciela, który odbywa dożywotnią karę pracując w swoim zawodzie. Tylko chce kasiory i jeszcze więcej kasiory... żenada
Avatar
kreda / 6 listopada 2018 o 08:56
+4
Jaka płaca, taka praca
... i to jest klasyczna roszczeniowa postawa nauczyciela, który odbywa dożywotnią karę pracując w swoim zawodzie. Tylko chce kasiory i jeszcze więcej kasiory... żenada
Cyt " Nie, no to nie do wiary. Nie, to być nie może. Osiem lat podstawówki i cztery liceum. Potem pięć, bite, studiów, dyplom z wyróżnieniem, dwadzieścia lat praktyki, i oto mi płacą, jak by ktoś dał mi w mordę.  Bracia  poloniści, siostry polonistki, sto trzydzieścioro było nas na pierwszym roku. Myśleliśmy, że nogi Boga złapaliśmy, że oto nas przyjęto do szkoły poetów. Szkoła poetów, przez pięć lat stron tysiące, młodość w bibliotekach. A potem bida, bida i rozczarowanie! A potem beznadzieja i starość pariasa i wszechporażająca nas wszystkich pogarda, władzy od dyktatury, aż po demokrację, która nas, kałamarzy, ma za mniej niż zero. Dlaczego władza każdej maści ma mnie za nic? Czy czerwona, czy biała, jestem dla niej śmieciem. Pod każdą władzą czuję się jak kundel! Czemu nie jestem chamem ze sztachetą w ręku? Ktoś by się ze mną liczył gdybym rzucił cegłą! A przecież stanowimy sól ziemi. Tej ziemi! Mimo że nie jesteśmy prymitywną siłą, dyktaturami zawsze wstrząsają poeci! Wtedy nas potrzebują, zrozpaczone masy, które nie widzą dalej niż kawał kiełbasy! Które nie widzą dalej…  "
Cyt " Nie, no to nie do wiary. Nie, to być nie może. Osiem lat podstawówki i cztery liceum. Potem pięć, bite, studiów, dyplom z wyróżnieniem, dwadzieścia lat praktyki, i oto mi płacą, jak by ktoś dał mi w mordę.  Bracia  poloniści, siostry polonistki, sto trzydzieścioro było nas na pierwszym roku. Myśleliśmy, że nogi Boga złapaliśmy, że oto nas przyjęto do szkoły poetów. Szkoła poetów, przez pięć lat stron tysiące, młodość w bibliotekach. A potem bida, bida i rozczarowanie! A potem beznadzieja i starość pariasa i wszec... rozwiń
Avatar
janusz / 6 listopada 2018 o 06:25
+4
System uczy "do testów" ? Zamiast rozwijać zdolności, system produkuje magistrów - teoretyków, którzy nadają się tylko na urzędników do gmin i powiatów.
 Do bycia urzędnikiem nie trzeba wykształcenia. Wystarczy teść albo wujek na stanowisku wójta z ZSL-u.
Avatar
Gość / 5 listopada 2018 o 23:23
+4
"Z tym wynikiem matury by nie zdały"- przepraszam bardzo to jest do szkoły ponadgimnazjalnej czy na studia , większości rzeczy nie nauczyli się jeszcze więc jak mają zdać to na dobrym poziomie bez wiedzy
Avatar
Ask / 6 listopada 2018 o 11:59
+1
Dlatego wielu rodziców zabrało dzieci ze szkoły 43. Oblężenie przeżyła 16 . W 43 zostały dzieci, które w większości maja problemy . Wyniki 43 dopiero pokażą poziom tej szkoły. Żałuje tylko, że zabrałam dziecko tak późno z tej szkoły.
Avatar
Gość / 9 listopada 2018 o 12:12
0
Stulic ryje matkojebcy
Avatar
Gość / 9 listopada 2018 o 12:10
0
Stulic dzioby matkojebcy
Avatar
orwell1990 / 6 listopada 2018 o 12:52
0
a rodzice tez głupi robią z dzieci roboty ktorymi trzeba sie pochwalić przed korpoznajomymi
Avatar
Ask / 6 listopada 2018 o 11:59
+1
Dlatego wielu rodziców zabrało dzieci ze szkoły 43. Oblężenie przeżyła 16 . W 43 zostały dzieci, które w większości maja problemy . Wyniki 43 dopiero pokażą poziom tej szkoły. Żałuje tylko, że zabrałam dziecko tak późno z tej szkoły.
Avatar
TW / 6 listopada 2018 o 11:45
+1
Zbyt mało religii w szkołach, ot i cała tajemnica tych słabych wyników.
Avatar
kreda / 6 listopada 2018 o 08:56
+4
Jaka płaca, taka praca
... i to jest klasyczna roszczeniowa postawa nauczyciela, który odbywa dożywotnią karę pracując w swoim zawodzie. Tylko chce kasiory i jeszcze więcej kasiory... żenada
Cyt " Nie, no to nie do wiary. Nie, to być nie może. Osiem lat podstawówki i cztery liceum. Potem pięć, bite, studiów, dyplom z wyróżnieniem, dwadzieścia lat praktyki, i oto mi płacą, jak by ktoś dał mi w mordę.  Bracia  poloniści, siostry polonistki, sto trzydzieścioro było nas na pierwszym roku. Myśleliśmy, że nogi Boga złapaliśmy, że oto nas przyjęto do szkoły poetów. Szkoła poetów, przez pięć lat stron tysiące, młodość w bibliotekach. A potem bida, bida i rozczarowanie! A potem beznadzieja i starość pariasa i wszechporażająca nas wszystkich pogarda, władzy od dyktatury, aż po demokrację, która nas, kałamarzy, ma za mniej niż zero. Dlaczego władza każdej maści ma mnie za nic? Czy czerwona, czy biała, jestem dla niej śmieciem. Pod każdą władzą czuję się jak kundel! Czemu nie jestem chamem ze sztachetą w ręku? Ktoś by się ze mną liczył gdybym rzucił cegłą! A przecież stanowimy sól ziemi. Tej ziemi! Mimo że nie jesteśmy prymitywną siłą, dyktaturami zawsze wstrząsają poeci! Wtedy nas potrzebują, zrozpaczone masy, które nie widzą dalej niż kawał kiełbasy! Które nie widzą dalej…  "
Cyt " Nie, no to nie do wiary. Nie, to być nie może. Osiem lat podstawówki i cztery liceum. Potem pięć, bite, studiów, dyplom z wyróżnieniem, dwadzieścia lat praktyki, i oto mi płacą, jak by ktoś dał mi w mordę.  Bracia  poloniści, siostry polonistki, sto trzydzieścioro było nas na pierwszym roku. Myśleliśmy, że nogi Boga złapaliśmy, że oto nas przyjęto do szkoły poetów. Szkoła poetów, przez pięć lat stron tysiące, młodość w bibliotekach. A potem bida, bida i rozczarowanie! A potem beznadzieja i starość pariasa i wszec... rozwiń
Avatar
just another brick in the wall / 6 listopada 2018 o 08:13
+5
Jaka płaca, taka praca
... i to jest klasyczna roszczeniowa postawa nauczyciela, który odbywa dożywotnią karę pracując w swoim zawodzie. Tylko chce kasiory i jeszcze więcej kasiory... żenada
Avatar
Gość / 6 listopada 2018 o 06:47
-3
Ofiary 'dobrej zmiany' a to dopiero początek.
Avatar
Belfer / 6 listopada 2018 o 06:45
-2
Jaka płaca, taka praca
Avatar
janusz / 6 listopada 2018 o 06:25
+4
System uczy "do testów" ? Zamiast rozwijać zdolności, system produkuje magistrów - teoretyków, którzy nadają się tylko na urzędników do gmin i powiatów.
 Do bycia urzędnikiem nie trzeba wykształcenia. Wystarczy teść albo wujek na stanowisku wójta z ZSL-u.
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Huczwa – Tomasovia 2:1. Zabrakło charakteru

Huczwa – Tomasovia 2:1. Zabrakło charakteru 0 0

Derby dla beniaminka! Huczwa znowu sprawiła niespodziankę. Przed tygodniem ekipa z Tyszowiec ograła u siebie Lubliniankę, a w niedzielę poradziła sobie z Tomasovią. Znowu wynikiem 2:1. Dizęki temu zakończyła rundę jesienną na 11 miejscu

Byli o krok od tragedii. Skończyło się na zniszczonych samochodach i… uszkodzonych wagonach

Byli o krok od tragedii. Skończyło się na zniszczonych samochodach i… uszkodzonych wagonach 10 5

Dwoje kierowców może mówić o naprawdę dużym szczęściu – przez swoją nieuwagę zderzyli się z pociągami. Skończyło się tylko na strachu i na zniszczonych pojazdach

Koncert Alameda 4 w DDK Węglin
24 listopada 2018, 19:00
film

Koncert Alameda 4 w DDK Węglin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 24 listopada o godz. 19 w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) odbędzie się koncert w ramach projektu Alameda.

Chełmianka – Wisła Sandomierz 0:1. Dobry tylko początek

Chełmianka – Wisła Sandomierz 0:1. Dobry tylko początek 0 0

Nie było przełamania w Chełmie. Drużyna Artura Bożyka zanotowała właśnie ósmy z rzędu mecz bez zwycięstwa. Biało-zieloni przegrali w sobotę u siebie z Wisłą Sandomierz 0:1

Polska – Holandia 0:49. Bardzo bolesna lekcja
galeria

Polska – Holandia 0:49. Bardzo bolesna lekcja 0 0

W meczu cyklu Rugby Europe Trophy sezonu 2018/2019 Polska przegrała z Holandią 0:49. Była to pierwsza porażka Biało-Czerwonych po zwycięstwach z Czechami i Litwą. Mimo przegranej nasza reprezentacja utrzymała prowadzenie w tabeli

Spadł pierwszy śnieg. Solarki wyjechały na ulice Lublina [zdjęcia]
galeria

Spadł pierwszy śnieg. Solarki wyjechały na ulice Lublina [zdjęcia] 108 9

Pierwszy śnieg spadł dzisiaj na ulice Lublina. Miejskie służby od razu ruszyły do pracy i na ulice wyjechały solarki. Na intensywne opady białego puchu będziemy musieli jeszcze poczekać

Dariusz Gaweł (AZS UMCS Lublin): Chcę ugruntować pozycję AZS UMCS jako najlepszego klubu w województwie w szkoleniu dzieci i młodzieży

Dariusz Gaweł (AZS UMCS Lublin): Chcę ugruntować pozycję AZS UMCS jako najlepszego klubu w województwie w szkoleniu dzieci i młodzieży 0 4

Rozmowa z Dariuszem Gawłem, prezesem AZS UMCS Lublin

Zniszczył autobusy na dworcu. Poszukuje go policja [wideo]
film

Zniszczył autobusy na dworcu. Poszukuje go policja [wideo] 18 8

Nieznany mężczyzna zniszczył dwa zaparkowane na dworcu w Lublinie autobusy rejsowe. Straty wyceniono na ponad 22 tysiące złotych. Sprawcy poszukuje policja

22. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca

22. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca 2 0

Co Gdzie Kiedy. Jeśli publiczność wychodzi tanecznym krokiem to znak, że było super. Bo było. Zapowiadany jako gwiazda Ailey II gwiazdorstwo potwierdził

Zderzenie samochodów w miejscowości Przytoczno. Są problemy z przejazdem

Zderzenie samochodów w miejscowości Przytoczno. Są problemy z przejazdem 6 1

Dwa auta zderzyły się ze sobą w miejscowości Przytoczno, koło Lubartowa. Nikt nie został ranny, ale przejazd drogą krajową numer 48 w kierunku Dęblina jest utrudniony

Wystawa pokonkursowa "Geniusz Kresów" w Zamościu
22 listopada 2018, 12:00

Wystawa pokonkursowa "Geniusz Kresów" w Zamościu 1 2

Co Gdzie Kiedy. Centrum Synagoga Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Zamościu (ul. Pereca 14) zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej "Geniusz Kresów", który odbędzie się w czwartek, 22 listopada o godz. 12.

Aplikacja ma pomóc uszczelnić system opłat za śmieci. Urzędnicy ogłaszają konkurs

Aplikacja ma pomóc uszczelnić system opłat za śmieci. Urzędnicy ogłaszają konkurs 0 2

Aplikacja poszukiwana. Ma to być takie rozwiązanie, które pomoże w uszczelnieniu systemu opłat za wywóz i zagospodarowanie śmieci w Świdniku. Wniosek o dopuszczenie do pilotażowego konkursu w ramach programu GovTech Polska można składać do końca listopada.

Jeden numer telefonu ułatwi pacjentom korzystanie z systemu ochrony zdrowia

Jeden numer telefonu ułatwi pacjentom korzystanie z systemu ochrony zdrowia 9 3

W oddziałach NFZ w całej Polsce działa już Telefoniczna Informacja Pacjenta (TIP) – wspólny numer telefonu dla Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Tłumy fanów na spotkaniu z Naruciakiem w Tarasach Zamkowych [zdjęcia]
galeria

Tłumy fanów na spotkaniu z Naruciakiem w Tarasach Zamkowych [zdjęcia] 223 27

Znany YouTuber - Naruciak - spotkał się w sobotę ze swoimi fanami z Lublina w Tarasach Zamkowych. Tłumy chętnych chciały sobie zrobić zdjęcie i porozmawiać ze swoim idolem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!