Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

19 lutego 2020 r.
9:08

Rodzice dzieci z Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie chcą odwołać dyrektora. Miał łamać prawo

37 45 A A

W Zespole Szkół nr 12 rodzice chcą odwołać dyrektora szkoły. Zwołano nadzwyczajne zebranie w tej sprawie. – Nasze działania to nie walka z panem Lucjanem Miciukiem, ale walka o bezpieczeństwo i godne warunki dla uczniów i nauczycieli – mówi Agnieszka Ciszewska, przewodnicząca rady rodziców

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dyrektor Lucjan Miciuk twierdzi, że poniedziałkowe spotkanie zorganizowane zostało po to, żeby poinformować rodziców o stanie bezpieczeństwa uczniów w szkole. Tymczasem rodzice byli pewni, że powodem ich przybycia jest bardzo trudna sytuacja w szkole.

– Jestem skonfundowana tą sytuacją. W zaproszeniu na spotkanie nie zostaliśmy poinformowani, że dotyczy ono bezpieczeństwa – mówi Ewa Sosnowska-Wienicz, członek prezydium rady rodziców, uprzednio czytając treść zaproszenia, w którym rzeczywiście takie słowo nie padło.

O ile rodzice wiedzieli o obecności Mariusza Banacha, zastępcy prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania oraz Ewy Dumkiewicz-Sprawki, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania UM, nie spodziewali się obecności służb mundurowych: przedstawicieli policji i straży miejskiej. Gdy wysłuchali prelekcji na temat działań, jakie podejmuje szkoła w zakresie bezpieczeństwa, szybko przeszli do nurtujących ich spraw.

Chcemy pana odwołać!

Mężczyzna na sali krzyczy: "Chcemy pana odwołać!", a przewodnicząca rady rodziców Agnieszka Ciszewska przedstawia treść oświadczenia, w którym wyjaśnia, dlaczego nie widzi możliwości dalszej współpracy z dyrektorem Miciukiem.

– Dla dobra uczniów starałam się o jak najlepszą współpracę rady rodziców z panem dyrektorem. Poparłam kandydaturę Miciuka w konkursie na stanowisko dyrektora naszej szkoły w marcu 2019 roku, choć już wtedy miałam wątpliwości, co do działań przez niego podejmowanych, ale uważałam, że właściwie odczyta on intencje rady rodziców i w sytuacjach ważnych dla szkoły, będzie z szacunkiem słuchał głosu rodziców – mówi Ciszewska i przeprasza rodziców za udzielenie poparcia obecnemu dyrektorowi. 

Rodzice w listopadzie złożyli do dyrektora pismo, w którym dzielą się swoimi obawami dotyczącymi bezpieczeństwa dzieci i jakości kształcenia.

– Nie spodziewaliśmy się, że na pismo dotyczące aktualnych problemów szkoły zareaguje agresją, złością i atakiem na radę rodziców. W pierwszej kolejności pismo to posłużyło dyrektorowi do skarcenia nauczycieli podczas najbliższej rady pedagogicznej i obciążenia ich odpowiedzialnością za zarzuty sformułowane przez radę rodziców wobec dyrektora – opowiada Ciszewska.

Kontakty rodzic-nauczyciel

Według rodziców, dyrektor utrudnia kontakt między nimi a nauczycielami, wprowadzając obowiązek uzyskania jego zgody na zwrócenie się nauczyciela do rady rodziców z wnioskiem o dofinansowanie np. konkursów. Od dnia przedłożenia dyrektorowi pisma rady rodziców, nie wpłynął do niej żaden wniosek. – Na tej decyzji tracą przede wszystkim dzieci – kwituje przewodnicząca rady rodziców.

Kolejne działania, które podjął dyrektor to przeprowadzane podczas lekcji kontrole noszenia mundurków przez uczniów i zobowiązywanie nauczycieli do wpisywania uwag uczniom, którzy tego dnia mundurka nie mieli.

– Moja córka, gdy któregoś razu zapomniała wziąć mundurka do szkoły, zadzwoniła z takim płaczem, jakby stała się tragedia. Czy dziewięcioletnie dziecko powinno z taką histerią chodzić do szkoły? – pyta jedna z matek.

Brak informacji, brak działań

W oświadczeniu rodzice poruszyli problem zażywania narkotyków i e-papierosów przez uczniów najstarszych klas, na co dostali odpowiedź od dyrektora: Kwestia handlowania i używania e-papierosów jest monitorowana na bieżąco.

– Dlaczego nie jesteśmy o tym informowani? – pytają zmartwieni.

Do rady rodziców docierają także głosy o niebezpiecznych wydarzeniach, które miały miejsce na terenie szkoły. Kiedy 3-letnie dziecko straciło przytomność na terenie szkoły, nie wezwano pogotowia ratunkowego.

Nie ma zajęć o emocjach

W listopadzie na zebraniu rodziców, pojawiła się osoba z Fundacji Sempre a Frente, proponując im zajęcia dla dzieci dotyczące emocji. Rodzice zgodzili się, a wczoraj pytali, dlaczego do nich jednak nie doszło.

– Jesteśmy bardzo aktywną klasą, więc od razu podjęliśmy decyzję, że chcemy, aby nasze dzieci brały udział w tego typu zajęciach, czyli poświęcały jedną godzina w tygodniu na rozmowy o emocjach. Od razu zebraliśmy środki na ten cel. Mieliśmy nadzieję, że ten czas zostanie wygospodarowany. Na zebraniu w grudniu pani wychowawczyni mówiła, że fajnie, że państwo wyrazili chęć, ale niestety zajęcia nie mogą się odbyć – nakreśla sytuację jedna z matek, reprezentantka klasy 3. 

– Zajęcia nie doszły do skutku, ponieważ rodzice oczekiwali za dużo. Jeżeli byłyby to jedne zajęcia w ciągu semestru, nie byłoby z tym problemu, natomiast takich zajęć w ciągu semestru nazbierałoby się sporo – tłumaczy dyrektor, podając także drugi argument: – To jest inicjatywa oddolna. I rodzice powinni zawrzeć z nami umowę, dotyczącą wpuszczania osób z zewnątrz. Część rodziców sobie tego nie życzy.

Tymczasem to nauczycielka z ZS 12 zaprosiła osobę z fundacji na zajęcia.

W szkole łamane jest prawo

Na zebraniu pojawił się rodzic, który poruszył inny problem. Zajęcia WF odbywały się na korytarzu, gdzie jest monitoring. Dzieci przebierały się również w tym samym miejscu.

Według prawa, kamery nie mogą obejmować pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne oraz naruszać godności oraz innych dóbr osobistych uczniów. Ponadto, rozbierające się dzieci były narażone na drwiny starszych uczniów przechodzących korytarzem.

– Domagam się wyjaśnień od pana prezydenta, czy nagrania z monitoringu szkoły rozbierających się dzieci nie były wykorzystywane w niezgodnej z prawem działalności, w tym nie stanowiły zagrożenia dla dzieci w kontekście czynów pedofilskich – podnosi rodzic, który przeniósł swoją córkę do innej szkoły.

Organ prowadzący sprawę potwierdził, że dyrekcja w ZS nr 12 działała z naruszeniem prawa. 

– Proponuję taki scenariusz naszych rozważań. To, co miało miejsce, już minęło – odezwał się dyrektor, na co rodzice wybuchają śmiechem. Z sali słychać komentarz: Razem z panem!

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 09:31
+42
Dyrektor zatrudnia swoją konkubinę i jej córkę. Od lat z tego powodu jest fatalna atmosfera wśród nauczycieli, rodziców i dzieci. Rotacja pracowników w tej szkole to jakiś ewenement i dochodziło do tego, że nauczyciele wcale nie chcieli się zwalniać, ale byli zmuszeni. Niestety nie chcą oficjalnie zeznawać, jedynie chodzą, płaczą i znajdują sobie nową pracę. Z tą woźną, teraz pomoca przedszkolną też była kiedyś afera, nawet w prasie, ale oczywiście ona jest nienaruszalna.
Avatar
Poliszynel_znienacek / 19 lutego 2020 r. o 13:10
+31
W latach 2011-2012 byłem w SP14 kierownikiem gospodarczym, dyrektorem nieużywany Miciuk Lucjan. W szkole na potęgę kwitła zorganizowana kradzież jedzenia ze stołówki co rejestrowały szkolne kamery. Dyrektor o wszystkim wiedział i milcząco to tolerował. Zrobiłem kilkanaście filmów i sprawę zgłosiłem do Wydziału Audytu i Kontroli. Rozmawiałem też z prezydentem Żukiem a o sprawie pisały wszystkie lubelskie gazety. Kontrola wykazała totalny burdel i opublikowała w bip-ie 12 str. raport. I co? I nic!! Ja się zwolniłem a Miciuka awansowano na dyr SP12. Oto lubelska rzeczywistość, gdzie ręką rękę myje. Koterie, układy i megacwaniactwo. Kilka filmików wisi na YT (trzeba wstukac np. SP14), a jeśli ktoś chce poznać wnioski z poprzedniej kontroli, to raport mogę mu wysłać. PS. Był też mobbing, nieuprawnione transakcje kartą, no i ostatnimi czasy jakieś obyczajowe historie. PPS. Rodzicom życzę determinacji w odwołaniu Miciuk Lucjana.
W latach 2011-2012 byłem w SP14 kierownikiem gospodarczym, dyrektorem nieużywany Miciuk Lucjan. W szkole na potęgę kwitła zorganizowana kradzież jedzenia ze stołówki co rejestrowały szkolne kamery. Dyrektor o wszystkim wiedział i milcząco to tolerował. Zrobiłem kilkanaście filmów i sprawę zgłosiłem do Wydziału Audytu i Kontroli. Rozmawiałem też z prezydentem Żukiem a o sprawie pisały wszystkie lubelskie gazety. Kontrola wykazała totalny burdel i opublikowała w bip-ie 12 str. raport. I co? I nic!! Ja się zwolniłem a Miciuka awansowano na dyr ... rozwiń
Avatar
gggggggggggggggggg / 19 lutego 2020 r. o 10:17
+26
co za roszczeniowi i chamscy rodzice! w głowach sie poprzewracało
 Mądrzy rodzice, dbający o swoje dzieci. W głowie mają poprzewracane ci co nie widzą co się dzieje w szkole.
Avatar
Marek / 19 lutego 2020 r. o 12:18
+24
Radna Mach, wg relacji nauczycieli, stale siedzi w gabinecie dyrektora.
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 09:35
+24
Jestem Dziwiona postawą nauczycieli proszą rodziców o pomoc i przekazują informacje o Dyrektorze ale nikt nie potrafi się postawić jeśli nauczyciele zaczęli by mówić juz dawno prawdę nie mielibyśmy takich problemów. Nowa szkola potrzebuje dyrektora ktora ja rozwinie w ktorej dIeci rodzice i kadra pracownicza razem.wspolpracuja i czują się dobrze a jest przeciwnie nauczyciele boją się woźne jeszcze bardziej i to ma.byc normalne funkcjonowanie .Nie obchodzi nas prywatne zycie dyrektora dopóki nie będzie to miało nic wspólnego z naszymi dziećmi .Dlaczego rodzice maja zabierać swoje dzieci do innych szkół chociaż sami chodzili do tej pokolenia na pokolenie blisko mieszkają a muszą ze względu na to co się dzieje dlaczego to Pan Dyrektor nie odejdzie chyba dosyć to znosilismy tyle lat od początku były z nim problemy wystarczy wpisać jego imię i nazwisko w wyszukiwarkę. Ile jeszcze musi się stać złych rzeczy zeby wkoncu ktos zaczął słuchać nas.Wiemy również że ma.ogromne poparcie u Pani Radnej i nie tylko ale to mieszkańcy na nia głosują i powinna zacząć sluchac mieszkańców skoro się coś dzieje źle i mowi o tym tyle ludzi to znaczy że to prawda .Chcemy poprostu uczciwości kultury i prawdy żadnych kłamstw czy to tak wiele
Jestem Dziwiona postawą nauczycieli proszą rodziców o pomoc i przekazują informacje o Dyrektorze ale nikt nie potrafi się postawić jeśli nauczyciele zaczęli by mówić juz dawno prawdę nie mielibyśmy takich problemów. Nowa szkola potrzebuje dyrektora ktora ja rozwinie w ktorej dIeci rodzice i kadra pracownicza razem.wspolpracuja i czują się dobrze a jest przeciwnie nauczyciele boją się woźne jeszcze bardziej i to ma.byc normalne funkcjonowanie .Nie obchodzi nas prywatne zycie dyrektora dopóki nie będzie to miało nic wspólnego z naszymi dziećmi... rozwiń
Avatar
Japolan / 19 lutego 2020 r. o 09:31
+24
Jeżeli doszło do naruszeń prawa, to należy powiadomić właściwe organa - w tym: Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Ministra Edukacji Narodowej Rzecznika Praw Dziecka oraz Prokuratora Generalnego - z żądaniem powierzenia sprawy przez prokuratorów spoza Lublina (ponieważ Gmina Lublin ufundowała działkę na siedzibę prokuratury, czyli mogła kupiła prokuratorską przychylność). Dość "zabawy w kotka i myszkę"! Drani trzeba traktować jak drani - a nie jak "dobrych wujków". Oddanie szkół samorządowym sitwom było aktem zdrady Narodu przez politruków z Warszawy.
Jeżeli doszło do naruszeń prawa, to należy powiadomić właściwe organa - w tym: Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Ministra Edukacji Narodowej Rzecznika Praw Dziecka oraz Prokuratora Generalnego - z żądaniem powierzenia sprawy przez prokuratorów spoza Lublina (ponieważ Gmina Lublin ufundowała działkę na siedzibę prokuratury, czyli mogła kupiła prokuratorską przychylność). Dość "zabawy w kotka i myszkę"! Drani trzeba traktować jak drani - a nie jak "dobrych wujków". Oddanie szkół samorządowym sitwom było aktem zdr... rozwiń
Avatar
rodzic / 19 lutego 2020 r. o 11:40
+22
dziwnie milczy w tej sprawie radna Mach a wiceprezydent Mariusz Banach, z tego samego klubu Wspólny Lublin, jako stronę rozjemczą dla sporu wskazuje Kuratorium Oświaty
Avatar
nienauczycieljuż / 19 lutego 2020 r. o 10:11
+21
Nie jedyny to dyrektor w naszym mieście, którego boją się rodzice, uczniowie, nauczyciele i obsługa. Bierność tych osób ma swoje umocowanie- wszyscy wiedzą, który dyrektor ma chody w urzędzie i w KO, który obstawiony prawnikami na wszelki wypadek, i choć szkołą rządzi fatalnie, to w paragrafach i papierach jest w porządku. Udowodnić mobbing jest niezwykle trudno, bo nikt ze współpracowników nie chce się podkładać. Znam szkołę, w której dyrektor zwolnił w krótkim czasie 3 osoby- nauczycieli dyplomowanych, tylko dlatego, że ośmielały się być krytyczne wobec szkolnych działań i nie dość pokorne. Pupilki- donosiciele mają w szkołach najlepiej- nagrody, dodatki motywacyjne dla swojaków.
Nie jedyny to dyrektor w naszym mieście, którego boją się rodzice, uczniowie, nauczyciele i obsługa. Bierność tych osób ma swoje umocowanie- wszyscy wiedzą, który dyrektor ma chody w urzędzie i w KO, który obstawiony prawnikami na wszelki wypadek, i choć szkołą rządzi fatalnie, to w paragrafach i papierach jest w porządku. Udowodnić mobbing jest niezwykle trudno, bo nikt ze współpracowników nie chce się podkładać. Znam szkołę, w której dyrektor zwolnił w krótkim czasie 3 osoby- nauczycieli dyplomowanych, tylko dlatego, że ośmielały się być k... rozwiń
Avatar
Gość gość / 19 lutego 2020 r. o 09:40
+21
Ci rodzice jacyś przewrażliwieni, a ich dzieci to pewnie pępki świata, wszystko się nalezy itp! dramat, rośnie pokolenie ciamajd życiowych!
To się nazywa świadomość. Rodzice są bardziej świadomi. I dzięku temu zauwazają patologiczne zachowania i im przeciwdziałają. Oczywiście dziecie były , są i mam nadzieję że będą pępkami świata. To są młodzi ludzie którzy powinni być w tym wszystkim najważniejsi. Dzięki przykładowi swoich rodziców w dorosłym życiu łątwiej i skuteczniej będą sobie radzić z problemami w życiu.
Avatar
ggggggggggggggggggggggggggfdsfass / 19 lutego 2020 r. o 10:22
+20
Zaraz przyjdą trolle z Ratusza i wytłumaczą wam, dlaczego dyrektor jest najlepsza osobą na tym stanowisku, a rodzice g*wno się znają.
 Myślę i mam nadzieje jednak że potrafią myśleć, wysuwać wnioski, i że  podejmą włąsciwe decyzje. Kazdy kto był na poniedziałkowym zebraniu i słuchał wypowiedzi pradopodobnie usłyszał że na żadne pytanie Pan Dyrektor nie udzielił konkretnej rzecowej odpowiedzi. Wszytko było zrzucaniem winy na innych oraz omijaniem kluczowych zagadnień. BRak umiejętności prowadzenia dyskusji, oczywiście w związkuz  tym że byli zaporszeni goście z zewnątzr Dyrektor jescze jakoś trzymał swoje emocje w ryzach, czego nie moąna powiedzieć o onnych sytuacjach, o tym jak przerywa wypowiedzi innych, nie daje dokonczyc, neguje.
 Myślę i mam nadzieje jednak że potrafią myśleć, wysuwać wnioski, i że  podejmą włąsciwe decyzje. Kazdy kto był na poniedziałkowym zebraniu i słuchał wypowiedzi pradopodobnie usłyszał że na żadne pytanie Pan Dyrektor nie udzielił konkretnej rzecowej odpowiedzi. Wszytko było zrzucaniem winy na innych oraz omijaniem kluczowych zagadnień. BRak umiejętności prowadzenia dyskusji, oczywiście w związkuz  tym że byli zaporszeni goście z zewnątzr Dyrektor jescze jakoś trzymał swoje emocje w ryzach, czego nie moąna powiedzieć o onnych s... rozwiń
Avatar
Matka / 27 lutego 2020 r. o 12:11
0
Moje dziecko chodzi do tej szkoły pierwszy rok. Mam trudną sytuację, jestem powaznie chora i niestety nie bywam w szkole codzienne, częściej mąż. Z powodu moich częstych hospitalizacji dziecko jest często przybite i znerwicowane. Ale do rzeczy, szkoła wyszła mi naprzeciw i bardzo mi pomogła. Panie pedagog i psycholog do rany przyłóż. Nigdy nie miałam żadnych problemów i nie zauważyłam żadnej patologii, przemocy, czy nawet popalania fajek za szkołą. Mam również starszego syna z Zespołem Aspergera i przeszłam gehennę w innych podstawówkach i szkołach średnich, gdzie starano pozbyć się go jak najszybciej, a o żadnej pomocy nie było mowy. Najgorsza była popularna 21, która jest znana, że uczniowie potrzebujący wsparcia są prześladowani i szybko rezygnują. A szkoła kwitnie. Cudownie, a większość rodziców wysyła dzieci na korepetycje, to i wyniki są dobre. Ale nie dzięki szkole. A wiekszego chama od dyrektora w 21 nie spotkałam. Uważam, że rodzice sa roszczeniowi, nie powinno tez ich interesować kto z kim sypia. A mundurki są ładne i to świetny pomysł. Nauczyciele też są OK.
rozwiń
Avatar
Beata P / 25 lutego 2020 r. o 22:07
0
Kto jest już przygotowany na to miejsce? Komu przyszykowana jest posadka? A co na zebraniu robiła ta menda Hartfil??????? Która nie ma juz swoich bachorów w naszej szkole (na szczęście) Panie Hartfil czegoś nie siedział. Pan w pierwszym rzędzie jako główny pieniacz powinien Pan. Zabrakło odwagi??? Wynocha do wujka do szkoły nr 18
Avatar
edek / 21 lutego 2020 r. o 17:45
+4
W mojej szkole na klatkach schodowych były znaki jak na drodze. Jedną klatką się wchodziło do góry drugą schodziło. Za łamanie znaku dyrektor inkasował 20 zł co przy paczce fajek ( 3 zł za Sporty, 4 zł za Klubowe) było kwotą znaczną. Po miesiącu 1500 osób przemieszczało się zgodnie z Kodeksem Drogowym. Za brak odznaki (tarcza ) była nagana i zakaz wstępu do szkoły. Taki był regulamin a egzekwowali go dyro z cieciem i paru gorliwych sorów.
Avatar
tata / 20 lutego 2020 r. o 18:30
+3
W punkt!
Avatar
Stanisław / 20 lutego 2020 r. o 13:11
-13
Jak można zapomnieć mundurka do szkoły? Nago Pani córka chciała chodzić po szkole? A butów nie zapomniała założyć?? Jest rozporządzenie, miała Pani to w d posyłając dziecko, to dostała naganę! Proste jak budowa cepa. Tylko dla kobiety to nie jest takie proste, bo za każdy swój błąd wini innych a najlepiej dyrektora, który pilnując bezpieczeństwa ma oberwać. Powinno być tak, że dziecko bez mundurka nie ma wstępu do szkoły!!!
Avatar
olo / 19 lutego 2020 r. o 20:43
+9
Teraz jeszcze będzie o tym w telewizji jako przykład aktywności rodziców w walce o dobro dzieci!!!
 Oby jak najszybciej!
Avatar
wwww / 19 lutego 2020 r. o 20:42
+11
co za roszczeniowi i chamscy rodzice! w głowach sie poprzewracało
 Tak, bo wszysy muszą być potulni jak baranki, ofiary losu. Nic nie mówic, nic nie słyszeć, na wszystko się zgadzac. 
Avatar
snake / 19 lutego 2020 r. o 20:40
+3
Ci rodzice jacyś przewrażliwieni, a ich dzieci to pewnie pępki świata, wszystko się nalezy itp! dramat, rośnie pokolenie ciamajd życiowych![/quote]   [quote]dziwnie milczy w tej sprawie radna Mach a wiceprezydent Mariusz Banach, z tego samego klubu Wspólny Lublin, jako stronę rozjemczą dla sporu wskazuje Kuratorium Oświaty
 Wiceprezydent wydaje się najmądrzejzą osobą w tym kółku wzajemnej adoracji. Mam nadzieję ze zobaczymy efekty.
Avatar
ggggggggg / 19 lutego 2020 r. o 20:38
+8
rodzice niech wychowują swoje bachory
 Tak, rodzice niewch wychowują , a szkoła niech właściwie uczy, dysponujeprofesjonalną kadrą i prawdziwym zarządcą placówki.
Avatar
huehkndhgfs / 19 lutego 2020 r. o 20:37
+7
To jakie są konkretne zarzuty ? Te bzdury przytoczone w artykule tylko ośmieszają rodziców...
Tak to są konkretne zarzuty.