Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

11 stycznia 2020 r.
18:38

Wiele szkół, ale mało dzieci. Są plany, które nie spodobają się rodzicom

37 53 A A
(fot. archiwum)

W ciągu czterech lat w szkołach ubyło prawie 140 uczniów – podliczają urzędnicy z gminy Zakrzówek (powiat kraśnicki). A tymczasem wydatki na oświatę z roku na rok rosną. Wójt gminy ma plan jak tę sytuację zmienić. Ale nie wszyscy rodzice chcą się na to zgodzić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W gminie Zakrzówek jest sześć szkół, w tym pięć prowadzonych przez gminę. To podstawówki w Studziankach, Majdanie-Grabinie, Rudniku Drugim i Sulowie a także Zespół Szkół w Zakrzówku, do których łącznie uczęszcza 420 uczniów i 166 przedszkolaków. W szkołach w Rudniku Drugim i Studziankach, z powodu braku dzieci nie ma niektórych klas. Zaś średnia liczba uczniów w oddziale ośmioklasowej szkoły w Rudniku Drugim to 4 uczniów, w Majdanie-Grabinie - 6, a w Studziankach niecałe 5.

– Wszystkich dzieci jest 53, ponieważ w naszej szkole funkcjonuje także oddział przedszkolny – podlicza Mirosław Skura, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Studziankach. – Najliczniejszą grupą są przedszkolaki, w wieku od 3 do 6 lat. Mamy ich wszystkich 18. W tym roku szkolnym nie mamy czwartej klasy, zaś w jednej z klas jest tylko dwóch uczniów. Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie zajęcia mają oddzielnie. Lekcje z takich przedmiotów jak muzyka, plastyka czy wychowanie fizyczne są łączone. Natomiast część zajęć z innych przedmiotów w klasach od II do VII jest również łączone, ale nie więcej niż w połowie, bo tak mówi rozporządzenie.

Przenieśmy uczniów! 

Zdaniem dyrektora podstawówki, łączone klasy nie mają wpływu na efekty kształcenia. Tyle, że uczniów ubywa, a wydatki na oświatę rosną. W 2019 r. gmina dopłaciła ponad 4 mln zł, a w tym roku kwota ta może przekroczyć już 6 mln zł.  Dlatego też Józef Potocki, wójt gminy Zakrzówek, proponuje aby w trzech podstawówkach, gdzie uczniów jest najmniej – w Studziankach, Majdanie-Grabinie i Rudniku Drugim zostały przedszkolaki, zerówka i dzieci z klas 1-3 a starsi uczniowie z klas 4-8 uczyły się np. szkole w Zakrzówku.

– Oczywiście, że jestem przeciwny tym planowanym zmianom – mówi Stanisław Staroch, radny z Majdana-Grabiny, który od 12 lat jest też sołtysem. – Ta szkoła to jedyne miejsce, które nam jeszcze zostało w wiosce.

– Nie zgadzamy się na reorganizację szkół, z tej prostej przyczyny, że nasze dzieci są w tych placówkach bezpieczne – przekonuje jeden z rodziców. – Jesteśmy z tymi szkołami związani. Budowaliśmy je własnymi rękami. I budżetu gminy nie zamierzamy reperować kosztem naszych dzieci.

– Jeśli chodzi o nastroje, u nas sytuacja jest podobna jak w pozostałych szkołach. Rodzice dzieci podchodzą do tego negatywnie – relacjonuje Marcin Sokołowski, radny z Rudnika Drugiego. – Problem w tym, że sytuacja jest kiepska. To z budżetu państwa powinna by finansowana oświata, Jest to obowiązkiem samorządów.

I dodaje: Mamy rzeczywiście twardy orzech do zgryzienia. Budżet gminy nie jest z gumy, nie da się go rozciągać w nieskończoność.

Niektórzy rodzice uczniów obawiają się, że za reorganizacją szkół pójdzie ich likwidacja.

– Jeśli rodzice będzie mieć dziecko w II i IV klasie to przecież nikt nie będzie zawoził dziecka do dwóch szkół, tylko do jednej do Zakrzówka – przewiduje nasz rozmówca. 

Rodzice się boją

Część rodziców uważa też, że mimo mniejszej liczby dzieci koszty i tak będą, bo budynek szkoły i tak trzeba będzie utrzymać czy ogrzać.

– Tyle, że koszty dla gminy generują klasy z małą liczbą uczniów – zaznacza wójt gminy Zakrzówek. – W tym roku koszt utrzymania każdej z tych trzech szkół będzie na poziomie ok. 1 mln zł, zaś utrzymanie oddziałów do 3 klasy byłoby na poziomie 330 tys. zł - czyli blisko o jedną trzecią mniej.

Póki co nic nie jest jeszcze przesądzone. W tym tygodniu w szkole w Majdanie-Grabinie odbyło się spotkanie rodziców z wójtem. Podobne było planowane też w Studziankach.

O zaplanowanych zmianach radni będą dyskutować prawdopodobnie na sesji zwołanej na środę.

e-Wydanie

Komentarze 53

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 stycznia 2020 o 20:41
+20
Gościu z 1 postu kiedyś były inne czasy. Chcesz to sam finansujj klasy z 3 dzieciaków i utrzymuj taką szkołę. Co do zasady jakoś 500 plus i PiS swoim rządzeniem nie spowodował zwiększenia liczby urodzin.
Avatar
znudzony / 12 stycznia 2020 o 00:02
+13
Jeszcze nie widzicie rzeczywistości??? Nadal oczy Wam zasłania 500 plus???? Nie czujecie że ręka co głosowała na kaczyńskiego już jest jakby w nocniku???
Avatar
Gość / 11 stycznia 2020 o 23:09
+12
Dlaczego na zebraniach nie są przedstawiane raporty i analizy, ktorych Pani Sekretarz tak skrupulatnie dokonała. Proszę pokazać te cyferki i dokumenty na podstawie których zostały wykonane i zapadł sąd odnośnie szkół. To nie są tajne rzeczy. Podobnie wytyczne RIO odnośnie budżetu, gdzie rzekomo zalecane jest zamknięcie szkół. Tylko czy ktoś to widział oprócz świętej trójcy? Dlaczego nikt nie przekazuje nam takich dokumentów, opatrzonych podpisami osób za ich stworzenie odpowiedzialnych. Myślę, że na sesji takie dokumenty będą dostępne, a osoby je tworzące odpowiedzą na nasze pytania.
Dlaczego na zebraniach nie są przedstawiane raporty i analizy, ktorych Pani Sekretarz tak skrupulatnie dokonała. Proszę pokazać te cyferki i dokumenty na podstawie których zostały wykonane i zapadł sąd odnośnie szkół. To nie są tajne rzeczy. Podobnie wytyczne RIO odnośnie budżetu, gdzie rzekomo zalecane jest zamknięcie szkół. Tylko czy ktoś to widział oprócz świętej trójcy? Dlaczego nikt nie przekazuje nam takich dokumentów, opatrzonych podpisami osób za ich stworzenie odpowiedzialnych. Myślę, że na sesji takie dokumenty będą dostępne, a oso... rozwiń
Avatar
Gość / 12 stycznia 2020 o 10:09
+11
Mam pomysł. Rodzice powinni te pobierane co miesiąc dla dzieci 500plus przeznaczyć na ich edukację i wspomóc szkołę ją współfinansując.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2020 o 09:07
+11
Jesteśmy wyjątkowym państwem na świecie, gdzie utrzymuje się szkoły publiczne, do których uczęszcza kilkudziesięciu uczniów, a ich likwidacja zawsze wywołuje publiczną awanturę o rozmiarach podobnych do obrony niepodległości , w tej batalii prym wiodą zawsze ci, którym wcześniej z edukacją nie było po drodze, ale w chwili likwidacji tych małych i słabych przecież szkółek, dostrzegli zagrożenie dla całej społeczności lokalnej, regionu, a nawet państwa i gotowi są do walki w obronie zagrożonej oświaty do ostatniej kropli krwi, zdrowy rozsądek i rozum wtedy śpi, a buzują emocje, krystaliczne przykłady pieniactwa, którego u nas pod dostatkiem
Jesteśmy wyjątkowym państwem na świecie, gdzie utrzymuje się szkoły publiczne, do których uczęszcza kilkudziesięciu uczniów, a ich likwidacja zawsze wywołuje publiczną awanturę o rozmiarach podobnych do obrony niepodległości , w tej batalii prym wiodą zawsze ci, którym wcześniej z edukacją nie było po drodze, ale w chwili likwidacji tych małych i słabych przecież szkółek, dostrzegli zagrożenie dla całej społeczności lokalnej, regionu, a nawet państwa i gotowi są do walki w obronie zagrożonej oświaty do ostatniej kropli krwi, zdrowy rozsądek... rozwiń
Avatar
Gość / 11 stycznia 2020 o 20:22
+11
Jak chcecie mieć małe szkoły pod nosem, z klasami po 2-5 uczniów to sobie za nią zapłaćcie ze swoich pieniędzy. To jest chore, że jeszcze istnieją tak małe szkoły a budżet państwa/gminy czyli my podatnicy musimy dopłacać.
Avatar
Ewelina / 12 stycznia 2020 o 03:26
+9
Rodzice najgłośniej kwiczą, a najmniej płacą i dają, pobierając wszelki możliwy socjal. Do tego najczęściej sami mocno olewali szkołę. BO ICH DZIECIOM (tak, to jest poprawna forma, nie "dziecią") WSZYSTKO SIĘ NALEŻY. Ci sami rodzice najczęściej nie mają pojęcia o gramatyce, ortografii, matematyce, biologii i ekonomii i tym dzieciakom nic nie pomagają w nauce, a wręcz im szkodą. Jedyne, czego mamusia i tatuś uczą, to wyłudzania cudzych pieniędzy.
Avatar
Mieszkanka gminy / 12 stycznia 2020 o 21:28
+8
Bystrzyca jest szkołą prowadzoną przez stowarzyszenie i gmina nie finansuje jej w takim stopniu jak pozostałe szkoły.Szkola sama pozyskuje środki na funkcjonowanie,a do tego ma najlepszą dyrektor na świecie panią M.Stępień która dwoi się i troi by robić coś dla tej szkoły.Jeszcze nigdy ta szkoła nie miała tyłu pomocy naukowych i sprzętów co za kadencji pani Stępień.Brawa dla tej pani!!!
Avatar
rolnik / 12 stycznia 2020 o 00:26
+7
Ludzie A dlaczego Wy nie robicie analizy wynagrodzeń w urzędzie gminy?  Bardzo proszę aby na sesji w środę poprosić o: wynagrodzenie wójta, wynagrodzenie wiewojta, wynagrodzenie sekretarz, wynagrodzenie skarbnik, wynagrodzenie kierowniczki USC, ze wszystkimi dodatkami i koniecznie wynagrodzenia księgowych z nowoutworzonego zespołu oświatowego. Poprosić o kwotę jaką gmina płaci za dowozy dzieci do szkól, za śmieci dla parafii, sprawdźcie jakie ma przychody na targu i dlaczego tak spadły,te i inne wydatki. I nauczcie proszę naszego menadżera ze oszczędności to zaczynamy od siebie
Ludzie A dlaczego Wy nie robicie analizy wynagrodzeń w urzędzie gminy?  Bardzo proszę aby na sesji w środę poprosić o: wynagrodzenie wójta, wynagrodzenie wiewojta, wynagrodzenie sekretarz, wynagrodzenie skarbnik, wynagrodzenie kierowniczki USC, ze wszystkimi dodatkami i koniecznie wynagrodzenia księgowych z nowoutworzonego zespołu oświatowego. Poprosić o kwotę jaką gmina płaci za dowozy dzieci do szkól, za śmieci dla parafii, sprawdźcie jakie ma przychody na targu i dlaczego tak spadły,te i inne wydatki. I nauczcie proszę naszego mena... rozwiń
Avatar
Gosc / 12 stycznia 2020 o 13:14
+6
CZY TYLKO MALE SZKOLY SPOWODOWALY WZRASTAJACE ZADLUZENIE GMINY ?TYLKO KTOS KROTKOWZROCZNY BEDZIE ZA POZYTYWNA ODPOWIEDZIA NA TO PYTANIE,KTOS KTO NIE ZDAJE SOBIE SPRAWY JAKIE PRAWA POLITYCZNE RZADZA GMINA.DLACZEGO WOJT JAKO OSOBA MLODA I KREATYWNA NIE SZUKA GDZIE INDZIEJ OSZCZEDNOSCI?WYMIERZYL CIOS NAJMLODSZEMU POKOLENIU NASZEJ GMINY.v
Avatar
Hehehe / 22 stycznia 2020 o 20:55
+1
Wójt nie spodziewa się co na niego szykują mieszkańcy będzie surprise i wstyd na cały kraj
 A nic nie szykują Chyba że kwiaty na jakieś święto. Na nic więcej ich nie stac
Avatar
zniesmaczony / 18 stycznia 2020 o 18:18
-2
Wójt nie spodziewa się co na niego szykują mieszkańcy będzie surprise i wstyd na cały kraj
Avatar
... / 16 stycznia 2020 o 13:38
0
Bardzo mało Pan pamięta, oj bardzo mało, aż szkoda, moje dziecko o Zakrzówku słyszeć nie chce, to jest już moloch gdzie dzieci cisna się jak sardynki w puszce, proszę sobie wyobrazić że w klasie kilku osobowej nauczyciel dotrze do każdego ucznia, każdemu wytłumaczy, lekcje są o wiele sprawniejsxe a w 20osobowej czy nauczyciel ma szansę sprawdzić czy kazdy uczeń zrozumiał treść przekazywanych wiadomości? Co to za kłamliwy i wyświechtany slogan. Takiego zaplecza jak w Zakrzówku nie ma nigdzie. Kiedyś w tej szkole uczyło się ponad 600 osób i nie było ciasno. Poziom nauczania był wysoki, dyużo wyższy niż obecnie. Ludzie pokończyli studia zostali lekarzami, adwokatami, inżynierami, pilotami, długo można wymieniać.... A teraz jest nieco ponad 200 osób i mamy molocha. Paranoja proszę się nie ośmieszać. Zobaczymy jak zachowa się dziecko w szkole średniej, gdy nagle trafi do kalsy 25-30 osób i nauczyciel nie bedzie stał nad nim i pokazywał oalcem co i jak zrobić.
A ci którzy pokonczyli inne szkoły też są lekarzami itd, jeszcze proszę wspomnieć że połowa nauczycieli pracujących w zakrzowku pracowała równiez w tych mniejszych szkołach więc wymagali jednakowo czy w zakrzowku czy w majdanie itp. Obecnie teztak jest by mogli złapać etat ale zato tylko w szkole w zakrzowku rzuca się petarda na lekcji w nauczyciela, no gratuluję tak chowanej młodzieży która na ulicy nawet dzień dobry nie potrafi powiedziec
 A to raczej 100% wina rodziców, że nie umieją wychować swoich dzieci.
 A to raczej 100% wina rodziców, że nie umieją wychować swoich dzieci. rozwiń
Avatar
Elu / 16 stycznia 2020 o 09:39
0
Poza tym mowa jest o pozostałych trzech szkołach a nie o Bystrzycy 
Avatar
Elu / 16 stycznia 2020 o 09:28
0
Bardzo mało Pan pamięta, oj bardzo mało, aż szkoda, moje dziecko o Zakrzówku słyszeć nie chce, to jest już moloch gdzie dzieci cisna się jak sardynki w puszce, proszę sobie wyobrazić że w klasie kilku osobowej nauczyciel dotrze do każdego ucznia, każdemu wytłumaczy, lekcje są o wiele sprawniejsxe a w 20osobowej czy nauczyciel ma szansę sprawdzić czy kazdy uczeń zrozumiał treść przekazywanych wiadomości? Co to za kłamliwy i wyświechtany slogan. Takiego zaplecza jak w Zakrzówku nie ma nigdzie. Kiedyś w tej szkole uczyło się ponad 600 osób i nie było ciasno. Poziom nauczania był wysoki, dyużo wyższy niż obecnie. Ludzie pokończyli studia zostali lekarzami, adwokatami, inżynierami, pilotami, długo można wymieniać.... A teraz jest nieco ponad 200 osób i mamy molocha. Paranoja proszę się nie ośmieszać. Zobaczymy jak zachowa się dziecko w szkole średniej, gdy nagle trafi do kalsy 25-30 osób i nauczyciel nie bedzie stał nad nim i pokazywał oalcem co i jak zrobić.
 A ci którzy pokonczyli inne szkoły też są lekarzami itd, jeszcze proszę wspomnieć że połowa nauczycieli pracujących w zakrzowku pracowała równiez w tych mniejszych szkołach więc wymagali jednakowo czy w zakrzowku czy w majdanie itp. Obecnie teztak jest by mogli złapać etat ale zato tylko w szkole w zakrzowku rzuca się petarda na lekcji w nauczyciela, no gratuluję tak chowanej młodzieży która na ulicy nawet dzień dobry nie potrafi powiedziec
 A ci którzy pokonczyli inne szkoły też są lekarzami itd, jeszcze proszę wspomnieć że połowa nauczycieli pracujących w zakrzowku pracowała równiez w tych mniejszych szkołach więc wymagali jednakowo czy w zakrzowku czy w majdanie itp. Obecnie teztak jest by mogli złapać etat ale zato tylko w szkole w zakrzowku rzuca się petarda na lekcji w nauczyciela, no gratuluję tak chowanej młodzieży która na ulicy nawet dzień dobry nie potrafi powiedziec rozwiń
Avatar
, / 16 stycznia 2020 o 09:22
0
Gmina nie dokłada nic na Bystrzyce, tam trzeba żyć z samej dotacji a nauczyciele pracują za najniższa krajowa, zero kasy za awans, zero ferii, przerw świątecznych, wakacji, jedynie można się ratować urlopem wypoczynkowym, zadnych dodatków
 i datego nauczyciele tam są bo nie pracują z przymusu,kto  musi   to   łapie   tam   po   parę   godzin   i    ucieka   nie    wytrzymując   z   bufonadą
Avatar
Śmiech na sali / 16 stycznia 2020 o 08:45
0
Bardzo mało Pan pamięta, oj bardzo mało, aż szkoda, moje dziecko o Zakrzówku słyszeć nie chce, to jest już moloch gdzie dzieci cisna się jak sardynki w puszce, proszę sobie wyobrazić że w klasie kilku osobowej nauczyciel dotrze do każdego ucznia, każdemu wytłumaczy, lekcje są o wiele sprawniejsxe a w 20osobowej czy nauczyciel ma szansę sprawdzić czy kazdy uczeń zrozumiał treść przekazywanych wiadomości? Co to za kłamliwy i wyświechtany slogan. Takiego zaplecza jak w Zakrzówku nie ma nigdzie. Kiedyś w tej szkole uczyło się ponad 600 osób i nie było ciasno. Poziom nauczania był wysoki, dyużo wyższy niż obecnie. Ludzie pokończyli studia zostali lekarzami, adwokatami, inżynierami, pilotami, długo można wymieniać.... A teraz jest nieco ponad 200 osób i mamy molocha. Paranoja proszę się nie ośmieszać. Zobaczymy jak zachowa się dziecko w szkole średniej, gdy nagle trafi do kalsy 25-30 osób i nauczyciel nie bedzie stał nad nim i pokazywał oalcem co i jak zrobić.
rozwiń
Avatar
V / 16 stycznia 2020 o 08:36
0
Gmina nie dokłada nic na Bystrzyce, tam trzeba żyć z samej dotacji a nauczyciele pracują za najniższa krajowa, zero kasy za awans, zero ferii, przerw świątecznych, wakacji, jedynie można się ratować urlopem wypoczynkowym, zadnych dodatków
A co nauczyciele z Bystrzycy robią w wakacje, ferie itp.
w wakacje zrywają malyny!
 Pracują, mają dyżury w przedszkolu, a jeśli nie to nawet szafki skrecaja, przygotowują szkole do nowego roku szkolnego, chyba jako nieliczni 
Avatar
eureka / 16 stycznia 2020 o 08:10
0
Gmina nie dokłada nic na Bystrzyce, tam trzeba żyć z samej dotacji a nauczyciele pracują za najniższa krajowa, zero kasy za awans, zero ferii, przerw świątecznych, wakacji, jedynie można się ratować urlopem wypoczynkowym, zadnych dodatków
A co nauczyciele z Bystrzycy robią w wakacje, ferie itp.
 w wakacje zrywają malyny!
Avatar
Poldek / 16 stycznia 2020 o 00:31
0
Gmina nie dokłada nic na Bystrzyce, tam trzeba żyć z samej dotacji a nauczyciele pracują za najniższa krajowa, zero kasy za awans, zero ferii, przerw świątecznych, wakacji, jedynie można się ratować urlopem wypoczynkowym, zadnych dodatków
 A co nauczyciele z Bystrzycy robią w wakacje, ferie itp.
Zobacz wszystkie komentarze 53

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie. Kierowca volvo uderzył w drzewo. Mężczyzna zmarł w szpitalu [ZDJĘCIA]
galeria

Lubelskie. Kierowca volvo uderzył w drzewo. Mężczyzna zmarł w szpitalu [ZDJĘCIA] 0 0

Lekarzom nie udało się uratować życia 56-letniego mężczyzny. Jadący drogą krajową w kierunku Wisznic kierowca volvo zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Do tragicznego wypadku doszło dzisiaj po godz. 9 w miejscowości Bojanówka w powiecie radzyńskim.

Mirosław Hajdo (Motor): Mamy 17 zawodników, którzy mogą grać od początku

Mirosław Hajdo (Motor): Mamy 17 zawodników, którzy mogą grać od początku 0 2

Rozmowa z Mirosławem Hajdą, trenerem Motoru Lublin

Rośnie liczba przypadków koronowirusa we Włoszech. Ulice miast Lombardii opustoszały

Rośnie liczba przypadków koronowirusa we Włoszech. Ulice miast Lombardii opustoszały 8 0

Codogno, Włochy. Ulice miasta Codogno w północnych Włoszech opustoszały z uwagi na szerzącą się epidemię koronawirusa w tym regionie Europy. Włoskie władze potwierdziły 14 kolejnych przypadków zachorowań na COVID-19.

(W)schody Powiatu Włodawskiego 2019 przyznane. Wśród laureatów rzeźbiarz

(W)schody Powiatu Włodawskiego 2019 przyznane. Wśród laureatów rzeźbiarz 0 0

Rzeźbiarz Jan Pawłowski (osoba), Centrum Religijno-Zabytkowe w Hannie (instytucja) oraz Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Energetyk Franciszek Brzozowski, Józef Kędzierawski – to tegoroczni laureaci honorowych tytułów (W)schody Powiatu Włodawskiego 2019.

IMGW ostrzega przed porywistym wiatrem. Wichury mogą powodować duże straty
film

IMGW ostrzega przed porywistym wiatrem. Wichury mogą powodować duże straty 22 2

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o silnym wietrze dla powiatów – biłgorajskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, kraśnickiego, tomaszowskiego, zamojskiego i dla Zamościa. W porywach wiatr może osiągać prędkość do 95 km/h, przejściowo – szczególnie w przypadku burzy - do 110 km/h z zachodu i północnego zachodu.

Rada społeczna bialskiego szpitala zdominowana przez PiS. Kto zastąpił Tadeusza Sławeckiego?

Rada społeczna bialskiego szpitala zdominowana przez PiS. Kto zastąpił Tadeusza Sławeckiego? 11 6

W siedmioosobowej radzie społecznej bialskiego szpitala tylko jedna osoba nie jest związana z Prawem i Sprawiedliwością. W styczniu wieloletniego członka rady Tadeusza Sławeckiego (PSL) zastąpił Eliasz Iwan, były radny z Białej Podlaskiej z PiS.

Dane wyciekły ze szpitala. Na razie nikt nie poniósł konsekwencji. "Czuję się obdarta z godności"

Dane wyciekły ze szpitala. Na razie nikt nie poniósł konsekwencji. "Czuję się obdarta z godności" 6 13

– Do tej pory nie usłyszałam przeprosin – mówi nam pacjentka parczewskiego szpitala, której dane wrażliwe dostały się w ręce nieuprawnionego pracownika. Prokuratura już raz umorzyła sprawę, ale po zażaleniu pełnomocnika pokrzywdzonej, ponownie ją bada. Na razie, nikt nie poniósł konsekwencji.

Ukradł pieniądze niecały miesiąc po wyjściu z więzienia. 41-latek tymczasowo aresztowany

Ukradł pieniądze niecały miesiąc po wyjściu z więzienia. 41-latek tymczasowo aresztowany 3 7

41-latek z Białej Podlaskiej jest podejrzany o kradzież z włamaniem do kasetki z pieniędzmi w jednym z hoteli w Międzyrzecu Podlaskim. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Wrócił za kraty niecały miesiąc po opuszczeniu zakładu karnego.

Dania ze śledzia. Najlepsze z najlepszych. Nasz top 10 [przepisy]

Dania ze śledzia. Najlepsze z najlepszych. Nasz top 10 [przepisy] 15 0

Śledź jest symbolem Wielkiego Postu. Już król Władysław Jagiełło kazał na czas postu kupować sześć potężnych beczek śledzi. O śledzie z beczki co prawda dziś trudno, ale możemy sobie w domu przyrządzić pyszne śledzie. Oto nasz top 10.

Kadrowy kalejdoskop w Chełmie: z partii do partii i z prezesa na kierownika

Kadrowy kalejdoskop w Chełmie: z partii do partii i z prezesa na kierownika 12 14

Był w PiS, a teraz Artur Juszczak, prezes miejskiej spółki Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie nie zdradza, dokąd się wybiera, żeby kontynuować polityczną karierę.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin wraca z Łodzi z tarczą

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin wraca z Łodzi z tarczą 0 6

Dwunastą wygraną w tym sezonie zapisały na swoim koncie koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka zdobyły cenne punkty na wyjeździe, pokonując w Łodzi tamtejszy CosinusMED 89:81

Szkoła Podstawowa nr 34 w Lublinie. Bal ósmoklasistów [ZDJĘCIA]
galeria

Szkoła Podstawowa nr 34 w Lublinie. Bal ósmoklasistów [ZDJĘCIA] 75

Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 34 im. im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie bawili się w sobotę na balu organizowanym na zakończenie podstawówki.

Studniówki 2020. Bal uczniów I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Studniówki 2020. Bal uczniów I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie [zdjęcia] 5

W sobotę na studniówce bawią się maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie. Na balu bawi się 450 osób z 8 klas.

Szkoła Podstawowa nr 43 w Lublinie. Bal ósmoklasistów [ZDJĘCIA]
galeria

Szkoła Podstawowa nr 43 w Lublinie. Bal ósmoklasistów [ZDJĘCIA] 80

Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie bawili się w sobotę na balu organizowanym na zakończenie podstawówki.

Próbowali nielegalnie zakopać śmieci. Policjanci złapali ich na gorącym uczynku
film

Próbowali nielegalnie zakopać śmieci. Policjanci złapali ich na gorącym uczynku 7 6

Zabrze (woj. śląskie). Policjanci z Zabrza i Bytomia zatrzymali dwie osoby, które nielegalnie próbowały zakopać śmieci. Podejrzani zostali złapani na gorącym uczynku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.