Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

11 kwietnia 2011 r.
13:55
Edytuj ten wpis

The Sims: Średniowiecze. Recenzja z ciemnych wieków

Autor: Zdjęcie autora Paweł Wiater
0 0 A A
The Sims: Średniowiecze
The Sims: Średniowiecze

Nie ma mebli z Ikei, nie ma butików z ciuchami. Jest za to Wieża Czarodzieja i Kwatera Szpiegów. Receznja gry The Sims: Średniowiecze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Po niekończącej się ilości płatnych i darmowych dodatków do wszystkich części popularnych Simsów, twórcy wreszcie postanowili trochę odświeżyć serię. Nowym miejscem, gdzie będziemy sterować naszymi bohaterami jest … średniowiecze.

Krok, aby przenieść realia w okres "ciemnych wieków” i dodać jeszcze trochę elementów RPG z początku może się wydawać dość dziwny, a nawet zbyt odważny. Widać, że Electronics Arts stara się za wszelką cenę przyciągnąć nowych graczy do swojego świata.

Problem jednak polega na tym, że nie wiadomo czy The Sims: Średniowiecze spodoba się dotychczasowym fanom, czyli nastolatkom, które długimi godzinami przed monitorem stroiły swoje świeżo zaprojektowane domki czy dbały o wirtualne relacje pomiędzy postaciami. A może zbyt surowo ich oceniamy? Pewnie dlatego, by nie wzbudzać niepotrzebnych kontrowersji najnowsza odsłona The Sims nie ma przy sobie kolejnego numerka.

Dotychczasowa mechanika gry można powiedzieć, że z pozoru jest taka sama. Nadal dostajemy pod opiekę grupkę Simów, a za pomocą kilku kliknięć myszy wydajemy im stosowne polecenia.
I tutaj też pojawia się największa i najbardziej widoczna zmiana w konstrukcji gry.

Nasi bohaterowie nie cieszą się już dosłownie nieograniczoną wolnością, a muszą wykonywać poszczególne misje, dzięki którym będą się rozwijać w różnych płaszczyznach i zdobywać fundusze. Owszem, aby móc zrealizować cele nasz Sim musi być najedzony czy wyspany, ale dbanie o te wskaźniki nie jest już tak uporczywe (przynajmniej dla mnie) jak wcześniej. Możemy skupić się na zadaniach, a nie na tym czy bohater ma czyste ręce lub chce oglądać telewizję.

Z racji na nazwę tytułu całkowicie zmieniło się również otoczenie, w którym będziemy przebywać. Od razu mogę zastrzec, że Średniowiecze nie jest byle jakim dodatkiem wprowadzającym po kilka ciuszków czy mebli, tylko pełnoprawną produkcją.

Zaczynając grę musimy wybrać bohatera, zdecydować o jego pozytywnych i negatywnych cechach, następnie zaprojektować go według swojego gustu a na koniec: wybrać ambicje. Jest to nowy element, który pod tą nazwą skrywa oddzielne scenariusze. Kiedy będziemy rozpoczynać zabawę, dostępny będzie tylko jeden. Resztę będziemy mogli odblokować z czasem, kiedy wykonamy konkretne wytyczne pojawiające się w ramach zarządzania naszym królestwem.

Grając w nowe Simsy będziemy wykorzystywać trzy tryby widoku. W pierwszym – Trybie Królestwa – będziemy stawiać nowe budynki i zapraszać inne postacie, aby w nich zamieszkały. Wybór jest bardzo ciekawy, ponieważ do dyspozycji dostajemy między innymi Wieżę Czarodzieja, Koszary czy Kwaterę Szpiegów.

Tryb Wyposażenia to element, za który, ludzie pokochali The Sims, czyli kupowanie wszelkich dostępnych elementów otoczenia jak obrazy, kanapy, stoły itp. Ostatni Tryb Życia to główna część rozgrywki, gdzie wykonujemy poszczególne cele misji, kontaktujemy się z innymi bohaterami i robimy wszystko to, na co pozwala ten interaktywny świat.

Oprawa graficzna Średniowiecza została przygotowana na silniku The Sims, 3 co niestety już widać. Tytuł nie jest brzydki, ale nie wzbudza takiego entuzjazmu jak niegdyś "trójka”. Lokacje, ich dekoracje, Simy i animacje zostały mimo to całkiem nieźle dopracowane.

Nie ma co ukrywać: to zasługa nowych realiów gry, gdzie to średniowiecze prezentuje się nad wyraz sympatycznie. Na szczęście tytuł bez większych problemów działa bardzo dobrze nawet na starszym sprzęcie. Jeżeli chodzi o dźwięki to muzyka, która leci w tle idealnie podkreśla klimat. Jak ktoś lubi aranżacje wokoło folkowe będzie zachwycony.

Gra została wydana w pełnej polskiej wersji językowej przez co głosy np. lektora usłyszymy w naszym rodzimym języku. Nie mam im nic do zarzucenia.

WYROK

The Sims: Średniowiecze to tytuł skierowany do każdego. Dotychczasowi fani dostaną coś nowego, a malkontenci przestaną narzekać na kolejne śmiesznie ubogie dodatki. Bardzo się cieszę, że EA zdecydowało się na odświeżenie tej najbardziej popularnej, ale jeszcze niedawno mocno skostniałej serii. Mam nadzieję, że wyjdzie jej to na zdrowie, a kolejne produkcje będą równie ciekawe.

Nasza Ocena: 4+/6


Pozostałe informacje

Krzysztof Kot, Iwona Adamek, Paweł Lipa
Dzień Wschodzi
film

Tysiąc tornistrów pełnych uśmiechu: Akcja Caritas trwa

Trwa akcja Caritas „Tornister pełen uśmiechu”. Mały gest, wielka pomoc. Każdy tornister może być inaczej wyposażony, ale cel jest jeden – dostarczyć jak najwięcej niezbędnych artykułów szkolnych dzieciom w Burundi. To najbiedniejszy kraj świata, gdzie nawet najprostsze rzeczy, jak długopis czy zeszyt, są luksusem.

36-latek z Chełma został zatrzymany, a sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu

Miał przy sobie "tabletki gwałtu". Już trafił za kratki

Nawet 10 lat więzienia grozi 36-letniemu mieszkańcowi Chełma. Na wyrok poczeka za kratkami. Został już tymczasowo aresztowany.

Pokazali nowy raport o stanie Puław. Jak się ma stolica powiatu?

Pokazali nowy raport o stanie Puław. Jak się ma stolica powiatu?

Na kilka tygodni przed sesją absolutoryjną puławski ratusz opublikował raport o stanie miasta. Dokument liczący ponad 300 stron zawiera ogromną ilość danych statystycznych, jak liczba mieszkańców, przedsiębiorstw, czytelników biblioteki czy biletów do parku wodnego.

Lewart wygrał dwa ostatnie mecze po 5:0

Lewart Lubartów jeszcze nie myśli o awansie, w środę 32. kolejka Hummel IV ligi

Do zakończenia rozgrywek Hummel IV ligi pozostały jeszcze tylko trzy kolejki. Najbliższa seria gier odbędzie się już dzisiaj. Lewart Lubartów podejmie Gryfa Gmina Zamość, a Janowianka w Poniatowej zmierzy się z tamtejszą Stalą. Oba spotkania wystartują o godz. 18.

42-latek został zatrzymany przez lubelskich policjantów w woj. łódzkim

Znaleźli go "łowcy głów". Ukrainiec był poszukiwany czterema listami gończymi

Dokonał rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia, oszustw i przestępstw akcyzowych. Za 42-letnim obywatelem Ukrainy wystawiono 4 listy gończe. Lubelscy "łowcy głów" czyli policjanci z wydziału poszukiwań i identyfikacji osób namierzyli go w kocu na terenie powiatu Tomaszów Mazowiecki w woj. łódzkim i tam zatrzymali.

Zdjęcia jak obrazy. Nowa wystawa fotografii
NASZ PATRONAT
13 czerwca 2024, 17:00

Zdjęcia jak obrazy. Nowa wystawa fotografii

Fotografować malowniczo - to tytuł wystawy zdjęć Tadeusza Adamczyka, która niedługo zostanie otwarta w Hotelu Zamojskim (ul. Kołłątaja). Organizują ją wspólnie Stowarzyszenie Kultura dla Zamościa, Zamojska Grupa Fotograficzna - Grupa Twórcza oraz Zamojski Dom Kultury.

Jakub Lis to pierwszy zawodnik, który w lecie odchodzi z Motoru Lublin

Pierwszy zawodnik żegna się z Motorem. Kto może wzmocnić drużynę z Lublina?

Jakub Lis to pierwszy piłkarz, który po awansie Motoru do PKO BP Ekstraklasy żegna się z zespołem z Lublina. Zawodnik występował w żółto-biało-niebieskich barwach na zasadzie wypożyczenia z Pogoni Szczecin. I właśnie wraca do ekipy „Portowców”, z którą ma jeszcze ważny kontrakt do 2026 roku.

W wyniku ulewy Zamość znalazł się pod wodą. Podtopione były podwórka, piwnice domów, ulice
galeria

Krajobraz po burzy. Ponad 230 interwencji w regionie, większość w Zamościu

To była wyjątkowo pracowita doba dla strażaków w województwie lubelskim. Interweniowali przeszło 280 razy, z czego 231 wyjazdów dotyczyło sytuacji związanych z burzami, które przeszły nad regionem. Dramatyczna sytuacja była wieczorem w Zamościu.

Koncert w Muszli Koncertowej – „Lublin – Lublinowi”
7 czerwca 2024, 18:00

Koncert w Muszli Koncertowej – „Lublin – Lublinowi”

7 i 9 czerwca w lubelskiej Muszli Koncertowej im. Romualna Lipko w Ogrodzie Saskim odbędą się koncerty w ramach wydarzenia – „Lublin – Lublinowi”.

Premiera! Teatr Imperialny – „Znieczulenie”
9 czerwca 2024, 20:00

Premiera! Teatr Imperialny – „Znieczulenie”

Teatr Imperialny w Lublinie serdecznie zaprasza na interaktywną czarną komedię "Znieczulenie"! Będzie to premiera spektaklu.

390 Pudełek Szczęścia dla dzieci
WSPARCIE
galeria

390 Pudełek Szczęścia dla dzieci

We wtorek z okazji późnego Dnia Dziecka do małych pacjentów z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego trafiło 390 Pudełek Szczęścia. Znalazły się w nich flamastry, kolorowanki, książeczki, paluszki i zdrowe smakołyki. Upominki przekazała dla dzieci Caritas Archidiecezji Lubelskiej. W przygotowaniu pomogli darczyńcy i wolontariusze.

Drogowcy przesunęli termin składania dokumentów przez potencjalnych wykonawców obwodnicy Tarnogrodu (zdjęcie ilustarcyjne)
OBWODNICA

Przesunęli Tarnogród, bo pytań było za dużo 

Nieco opóźni się rozpoczęcie budowy obwodnicy Tarnogrodu. A to za sprawą dużej liczby pytań ze strony potencjalnych wykonawców tej inwestycji.

Zmiany, które we mnie nastąpiły jest mi bardzo trudno opisać – tu i teraz słowami – dlatego opisałam to piosenką. Ale wciąż eksploruję te same wartości, a przynajmniej tak mi się wydaje - mówi Bovska
WYWIAD
film

Bovska: Mam teraz inną świadomość

Uwielbiam pisać w pociągach. Wtedy jestem jakby zawieszona w czasie i najlepiej mi się pisze. Zresztą, to właśnie w autobusie do Nieporętu powstało wiele tekstów na moją debiutancką płytę – o muzyce i nowym teledysku opowiada nam Bovska

Pierwszy dzwonek 25 lat temu. Dziś uczy się tu 1500 dzieci
JUBILEUSZ
galeria

Pierwszy dzwonek 25 lat temu. Dziś uczy się tu 1500 dzieci

Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie świętowała ćwierć wieku swojego istnienia. Pierwszych 420 uczniów rozpoczęło swoją edukację we wrześniu 1999 roku. Obecnie w placówce uczy się 1500 dzieci.

Weekend na Słonecznym Wrotkowie
8 czerwca 2024, 10:00

Weekend na Słonecznym Wrotkowie

W najbliższą sobotę i niedzielę, na terenie Słonecznego Wrotkowa odbędzie się czwarta edycja Eko Pikniku. Eko Piknik to nie tylko wspólne dbanie o przyrodę, ale także mnóstwo fantastycznej zabawy i pro-ekologicznej edukacji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium