Ponad tysiąc lat temu wojska Bolesława Chrobrego starły się z żołnierzami księcia Jarosława Mądrego. Do bitwy doszło 22 lipca 1018 roku w okolicach dzisiejszego Hrubieszowa, a zwycięstwo otworzyło polskiemu królowi drogę na Kijów. Te wydarzenia upamiętni zaplanowana na 4 lipca w miejscowości Czumów rekonstrukcja historyczna.
Pierwsza taka inscenizacja miała miejsce trzy lata temu, gdy przypadała tysięczna rocznica starcia, określanego mianem bitwy nad Bugiem.
- Założenie było takie, że będzie to wydarzenie jednorazowe i upamiętnimy tylko tysiąclecie tej bitwy. Z całej Polski i zagranicy do Hrubieszowa przyjechało wtedy kilkaset osób i sukces medialny tej imprezy spowodował, że zaczęliśmy myśleć o tym, żeby był to wydarzenie cykliczne, organizowane nie częściej niż co dwa lata – mówi Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, które wydarzenie zorganizuje we współpracy m.in. z powstającym w Lublinie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej.
W inscenizacji weźmie udział ok. 400 rekonstruktorów. - Pokażemy nie tylko piechotę, ale również elitę ówczesnej armii, czyli jeźdźców konnych z drużyny Bolesława Chrobrego, czyli coś w rodzaju dzisiejszych jednostek specjalnych. Widzowie zobaczą również liczne oddziały łuczników na polu walki, ale chcemy zaprezentować nie tylko stronę militarną. Przybliżymy życie obozowe, rzemieślników i ich wyroby, które będą wykonywane na miejscu – zapowiada Sławomir Guz, rekonstruktor historyczny z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10. Początek inscenizacji zaplanowano na godz. 14.