Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Janów Lubelski

20 czerwca 2019 r.
8:13

Wierzchowiska pod wodą. Straty po zalaniu wsi mogą wynieść kilka milionów złotych [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora pab kyku
181 48 A A

Trwa akcja straży pożarnej i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej na terenie gminy Modliborzyce. Po środowej ulewie pod wodą znalazły się duże części wsi Wierzchowiska Pierwsze i Drugie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Godz. 13.30

W gm. Modliborzyce jest już komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. Leszek Suski. Trwa szacowanie strat po zalaniu domów i mieszkań, a dokładne liczby będą znane za kilka dni. Już teraz wiadomo jednak, że będzie to kwota rzędu kilku milionów złotych.

Godz. 12.00

– Wszystkie służby pracują nieprzerwanie od ponad 18 godzin. Chcemy jak najszybciej, przynajmniej w podstawowym stopniu, zniwelować skutki nawałnicy – mówi w rozmowie z Radiem Lublin starosta janowski, Artur Pizoń. – Prąd ok. godz. 14.00 będzie udostępniony. Najpierw jednak musimy sprawdzić, czy instalacje elektryczne w gospodarstwach nie zostały zniszczone i nie nastąpi spięcie. Sanepid pobrał próbki wody z ujęcia, które nie zostało zalane i w godzinach popołudniowych będzie wiadomo, czy woda jest zdatna do użycia. Jeśli nie, będziemy zapewniać wodę butelkowaną. Dziś koncentrujemy się na tym, aby zapewnić przejazd i pozwolić mieszkańcom dostać się do swoich gospodarstw i wydostać się stąd.

Godz. 10.50

Rzecznik wojewody lubelskiego, Marek Wieczerzak, zapowiada, że środki na pomoc poszkodowanym "zostaną uruchomione niezwłocznie po otrzymaniu wniosku od samorządu".

Godz. 10.25

Na wniosek wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w nocy do wsparcia strażaków skierowani zostali żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Najpierw zaczęły działać agregaty prądotwórcze, maszty oświetleniowe i przyjechała cysterna z wodą, a od rana do bezpośredniej pomocy mieszkańcom weszło 80 żołnierzy lubelskiej brygady.

Godz. 10.00

– Obecnie trwa usuwanie skutków obfitych opadów deszczu w gm. Modliborzyce. Zalanych zostało ok. 100 domów i mieszkań. Na miejscu w tym momencie pracuje ok. 150 strażaków. Wczoraj 40 osób wykonało telefony na numer alarmowy. Również wczoraj 18 mieszkańców zostało ewakuowanych, były to głównie osoby starsze. Teraz ludzie wracają już do swoich domów i pomagają w usuwaniu skutków opadów – przekazał nam mł. bryg. Piotr Drzymała z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim.

>>> Lubelskie: Czeka nas dzisiaj załamanie pogody. Nowe ostrzeżenie IMGW

Wierzchowiska Pierwsze i Drugie po ogromnej ulewie. Zdjęcia z drona

– Według relacji mieszkańców jest to największa powódź w tej miejscowości w historii – relacjonuje nasz Czytelnik pan Michał. I wylicza zniszczenia: – Zerwana kostka brukowa, uszkodzony most, podtopiony dwór Sanna.

W czwartek rano na miejscu wciąż było około 80 strażaków, którzy zajmują się głównie wypompowywaniem wody z zalanych przez ulewę budynków. Deszcz jaki przeszedł w środę po południu nad gminą spowodował ogromne szkody. Podtoopionych jest bardzo dużo domów i gospodarstw. Konieczna była ewakuacja części budynków.

Strażacy zabezpieczali także most na drodze krajowej nr 19.

Strażakom na miejscu pomagają także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak relacjonuje ppłk Marek Pietrzak, rzecznik WOT, około godz. 18 w rejon dotknięty kataklizmem dowódca 2. Lubelskiej Brygady OT skierował Zespół Oceny Wsparcia, który po rekonesansie rejonu zarekomendował użycie wojska celem wsparcia działań straży pożarnej. O godz. 20 do żołnierzy brygady został wysłany alert gotowości z informacją o możliwości powołania alarmowego w trybie natychmiastowych w ciągu najbliższych 6 godzin.

O godz. 22 na wniosek wojewody lubelskiego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podjął decyzję o wsparciu wojska dla lokalnych społeczności i służb ratowniczych.

Na miejsce udało się 80 żołnierzy z 2. Lubelskiej Brygady OT. Mają oni ze sobą 6 agregatów prądotwórczych, 2 maszty oświetleniowe oraz cysternę wodną. W środę około godz. 23 na miejsce dotarł sprzęt wraz z operatorami.

>>> Wierzchowiska zalane po ulewie. Ewakuowano 80 osób, pracuje ponad 120 strażaków

e-Wydanie

Komentarze 48

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 czerwca 2019 o 14:09
+8
Czy spółka wody polskie pokryje straty od tej wody, skoro pobierają podatek od deszczówki ?
Avatar
Hanusz / 20 czerwca 2019 o 11:25
+8
A gdzie zdjęcie Elżbiety Kruk w czółenkach i kurtce strażackiej? A, sorry, już po kampanii
Avatar
jos. / 20 czerwca 2019 o 13:44
+7
a dlaczego dziady platformerskie i ZSLowskie się pochowały i nic nie pomogą
Bo są marginesem. Od 3,5 roku rządzi piSS i to ci wybrańcy narodu mają ogarnąć ten burde...
 A żetelny gdzie? Przecież opuścił szeregi ZSL-u i teraz jest PiS-ior ale jakoś brzucha nie widać w pierwszym szeregu. Pewnie boi się grzybów.
Avatar
!!!!!!!!!!!!!! / 20 czerwca 2019 o 13:31
+7
chłopie, kur.... raz na godzinę te teksty i nie hurtowo !! Wypłaty nie będzie !!
Avatar
Gość / 20 czerwca 2019 o 11:45
+6
a dlaczego dziady platformerskie i ZSLowskie się pochowały i nic nie pomogą
Avatar
gość / 20 czerwca 2019 o 09:25
+6
Pytam się gdzie jest morawiecki, szydło, mazurek, kruk, sobon, Tulajew, Mulawa, Wojciechowski???!!! Przed wyborami szybko pojechali do Wojciechowski jak była Trąba powietrzna, a teraz ...?! Daje to do myślenia ... jacy są oni naprawdę !?
 Mają was  w d@@@@@e drodzy frajerzy bo już na nich głosowaliście,na jesień przed wyborami będą obiecywać gruchy na wierzbie i dawać kasę nie swoją
Avatar
apolityczny / 20 czerwca 2019 o 13:40
+4
Weź leki pisowski idioto, twoje maniakalne sklonnosci/ wpisy tylko potwierdzaja, ze wyborcy i politycy PiS nadaja sie do leczenia psychiatrycznego na odzidziale zamknietym.
Avatar
gnidy platformerskie szydzą / 20 czerwca 2019 o 13:16
+4
Tak czy inaczej dobrze że stworzono wojska obrony terytorialnej - jeszcze kilka lat platformy i Polska zostałaby bez wojska. Platformersi / ZSL oczywiście śmieją się z ludzi
Avatar
12 / 20 czerwca 2019 o 09:27
+4
wczoraj zbierali laury za droge do której budowy sie nie przyczynili
Avatar
nikt ważny / 20 czerwca 2019 o 21:34
+3
POkemonskim nienawistnikom i wrogom ojczyzny chce napisać, że wasze wraże komentowanie nieszczęścia rodaków będą zapamiętane na wieki. Pani Europo posłanka wysłała już do gminy wiadomość, że wszystkie jej myślą zaprzątane są wydarzeniem ostatnich godzin w naszej okolicy. a więc w Brukseli tez już o tym wiedzom i pomoc przyjdzie w szybkim czaso- okresie.
 Drogi radny, udaj się się do szkoły (dokąd jest bezpłatna i powszechnie dostępna), bo efekt przekładania myśli na język polski w piśmie  jest dla ciebie kompromitujący.  
Avatar
Janowiak / 22 czerwca 2019 o 16:11
0
Nie No będę tuskowi przyklepywal 
Avatar
Jureczek / 22 czerwca 2019 o 10:57
0
Na was pisowskich wyznawców normalnie brak słów,kaczorowe lizydupy machają wam 500 setkami przed oczami z drugie strony was jebia  wprowadzając piskomune ,cenzurę i dyktaturę !!!!! 
Avatar
co robi 0SP ? / 21 czerwca 2019 o 16:24
+1
80 TERYTORIALSÓW ROTACYJNIE POMAGA NA MIEJSCU... A CO ROBI PAWLAKOWE ZAPLECZE remizowego ZSL?
Avatar
tylko Polski Patriota nie moskwa / 21 czerwca 2019 o 15:34
-1
Oto co zesłał Bóg na barbarzyńców i bolszewików głosujących na moskiewskie bydło z chlewa czyli bolszewicką sektę pislam ! Pamiętajcie bydlaki z chlewa, że PAN BÓG NIE RYCHLIWY ALE SPRAWIEDLIWY !!!!!!!!!!!!!! I OTO MACIE !!!!!!!!!! Niech was piekło pochłonie barbarzyńcy ~!
Avatar
swojak / 21 czerwca 2019 o 09:08
+1
Stwórca daje znaki ciemnemu ludowi w postaci potopów i pożarów kościołów by przestał głosować na PiS.
Avatar
platforma tylko z ludzi potrafi się śmiać / 21 czerwca 2019 o 01:48
-6
a dlaczego dziady platformerskie i ZSLowskie się pochowały i nic nie pomogą, na miejscu jest wojewoda lubelski - tusk i platforma to pewnie kazaliby jeszcze lać wodę
Avatar
nikt ważny / 20 czerwca 2019 o 21:34
+3
POkemonskim nienawistnikom i wrogom ojczyzny chce napisać, że wasze wraże komentowanie nieszczęścia rodaków będą zapamiętane na wieki. Pani Europo posłanka wysłała już do gminy wiadomość, że wszystkie jej myślą zaprzątane są wydarzeniem ostatnich godzin w naszej okolicy. a więc w Brukseli tez już o tym wiedzom i pomoc przyjdzie w szybkim czaso- okresie.
 Drogi radny, udaj się się do szkoły (dokąd jest bezpłatna i powszechnie dostępna), bo efekt przekładania myśli na język polski w piśmie  jest dla ciebie kompromitujący.  
Avatar
o. Misjonarz / 20 czerwca 2019 o 19:10
-3
Umiłowani Siostry i Bracia! Ten potop to przecież wyraźny znak od Waszego Boga, w samo bałwochwalcze święto zwane “bożym ciałem” - za grzechy pedofilstwa, umiłowanie mamony i uprawiane bałwochwalstwo. Rzymskokatoliccy szamani oszukują owieczki ogłupiając gawiedź, że mają tam w skrzynce zwanej tabernakulum "boga żywego" w postaci jakiegoś wafelka, tymczasem w Piśmie wyraźnie stoi: "Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką"; „Będąc więc z Rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że Bóstwo jest podobne do złota albo do srebra, albo do kamienia, wytworu rąk i myśli człowieka". Dzieje 17: A gdzie byli Wasi szamani – zamiast na wały z monstrancjami bieżyć i przed potopem chmury z niebios przeganiać? Pokryli się na plebaniach? O sakralna obłudo! O eklezjalna hipokryzjo!
Umiłowani Siostry i Bracia! Ten potop to przecież wyraźny znak od Waszego Boga, w samo bałwochwalcze święto zwane “bożym ciałem” - za grzechy pedofilstwa, umiłowanie mamony i uprawiane bałwochwalstwo. Rzymskokatoliccy szamani oszukują owieczki ogłupiając gawiedź, że mają tam w skrzynce zwanej tabernakulum "boga żywego" w postaci jakiegoś wafelka, tymczasem w Piśmie wyraźnie stoi: "Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką"; „Będąc wi... rozwiń
Avatar
Gość / 20 czerwca 2019 o 14:18
+2
Guten morgen ponownie nadaje. Zmień przekazy, bo to są odgrzewane kotlety.
Avatar
Gość / 20 czerwca 2019 o 14:09
+8
Czy spółka wody polskie pokryje straty od tej wody, skoro pobierają podatek od deszczówki ?
Zobacz wszystkie komentarze 48

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełmianka pokonała w sparingu Sokoła Konopnica 2:0. Nowy napastnik już strzela

Chełmianka pokonała w sparingu Sokoła Konopnica 2:0. Nowy napastnik już strzela 0 0

Chełmianka pokonała w środowym meczu kontrolnym Sokoła Konopnica 2:0. jedną z bramek strzelił Wołodymyr Hładki, który podpisał już nawet umowę z biało-zielonymi

Ile można zarobić na pracy przy zbiorze owoców? Plantatorzy narzekają na brak chętnych

Ile można zarobić na pracy przy zbiorze owoców? Plantatorzy narzekają na brak chętnych 0 3

Za kilogram malin – 2 złote, a borówek – do 4 zł. Na polach w Lubelskiem owocowe żniwa w pełni. Plantatorzy skarżą się na brak rąk do pracy, a sezonowi pracownicy na niskie stawki

Marsz szlakiem ostatniego transportu z Majdanka
20 lipca 2019, 9:00

Marsz szlakiem ostatniego transportu z Majdanka 0 0

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza do udziału w marszu szlakiem ostatniego transportu z Majdanka na trasie Majdanek-Krężnica Jara (17 km). Marsz rozpocznie się 20 lipca o godz. 9 przed budynkiem Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku.

Daniel Olbrychski sprzedał swój dom pod Kazimierzem Dolnym. Był wyceniony na imponującą kwotę

Daniel Olbrychski sprzedał swój dom pod Kazimierzem Dolnym. Był wyceniony na imponującą kwotę 8 9

Jeden z najbardziej znanych polskich aktorów – Daniel Olbrychski – sprzedał swój dom w Mięćmierzu, pod Kazimierzem Dolnym. Wartość sentymentalna do tego miejsca była równie duża, co ta materialna – posiadłość była wyceniana na niemal 2,5 miliona złotych

KU AZS UMCS weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Europy

KU AZS UMCS weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Europy 0 3

Reprezentacja AZS UMCS prowadzona przez trenera Tomasza Bieleckiego wylatuje w piątek do Madrytu gdzie powalczy na Akademickich Mistrzostwach Europy. To nagroda za dotychczasowe sukcesy jakie drużyna osiągnęła w naszym kraju

Radni chcą sobie dać podwyżkę. "Najpierw trzeba coś zrobić dla ludzi"

Radni chcą sobie dać podwyżkę. "Najpierw trzeba coś zrobić dla ludzi" 3 10

Miało być taniej, a wyjdzie jak zwykle. Radni w Lubartowie wnieśli pierwszy w tej kadencji autorski projekt uchwały o… podwyższeniu swoich diet. Pod tym pomysłem podpisało się 16 radnych. Zwolennicy podwyżki twierdzą, że to jedynie projekt. Podwyżka połączyła radnych bez względu na barwy polityczne

Blogerzy z "Busem przez świat" w Lublinie. Co warto zobaczyć w 48 godzin? [wideo]
film

Blogerzy z "Busem przez świat" w Lublinie. Co warto zobaczyć w 48 godzin? [wideo] 15 3

- Lublin nie jest może najpopularniejszym kierunkiem weekendowych wypadów, ale po wizycie w Lublinie jesteśmy zachwyceni tym miastem, i wiemy, że nieraz jeszcze tu wrócimy. Bo tu po prostu jest przyjemnie - napisali podróżnicy z popularnego bloga "Busem przez świat"

Czym jest karta eSIM? Jak wygląda oferta w modelu subskrypcyjnym?

Czym jest karta eSIM? Jak wygląda oferta w modelu subskrypcyjnym? 0 0

Standardowe karty SIM są dostępne w tylu wersjach, że jeśli nie interesujemy się szczególnie telefonią komórkową, może nas to zaskoczyć. Jakby tego było mało, pojawił się jeszcze jeden rodzaj karty SIM – eSIM, którą ostatnio Orange wprowadził do Polski jako pierwszy operator. Czym jest karta eSIM i jak wygląda oferta Orange w modelu subskrypcyjnym?

Zawodnicy Bogdanka Motoru Lublin udanie rozpoczęli walkę o finał DMPJ

Zawodnicy Bogdanka Motoru Lublin udanie rozpoczęli walkę o finał DMPJ 0 1

Młodzi zawodnicy Bogdanka Motoru Lublin udanie rozpoczęli walkę o finał Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. Żółto-biało-niebiescy dwukrotnie zajmowali w tym tygodniu miejsca na podium w dwóch rundach półfinałowych na torze w Gorzowie Wielkopolskim

Przebudowa ul. Kalinowszczyzna w Lublinie. Prace mogą się skończyć przed terminem [zdjęcia]
galeria

Przebudowa ul. Kalinowszczyzna w Lublinie. Prace mogą się skończyć przed terminem [zdjęcia] 3 12

Sporo przed terminem może się zakończyć przebudowa ul. Kalinowszczyzna, gdzie na wielu odcinkach leży już nowy asfalt na jezdni i gotowe są fragmenty chodnika. Do zrobienia jest jeszcze dużo, ale nie aż tyle, by drogowcy potrzebowali jeszcze roku na dokończenie prac, a właśnie tyle czasu im pozostało.

Święto Kolorów w Lublinie
20 lipca 2019, 15:00

Święto Kolorów w Lublinie 0 2

Już 20 lipca o godz. 15 W Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się Holi Festival, czyli kolejne święto kolorów w Lublinie.

Dwanaście drużyn przystąpiło do procesu licencyjnego Energa Basket Ligi Kobiet

Dwanaście drużyn przystąpiło do procesu licencyjnego Energa Basket Ligi Kobiet 0 3

Zgodnie z przewidywaniami, do procedury licencyjnej rozgrywek Energa Basket Ligi Kobiet przystąpiło 12 drużyn. W tym gronie jest także Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Wkrótce 41. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Wkrótce 41. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę 0 9

Pątnicy zmierzający w tym roku do Częstochowy będą rozważać i skupiać się na dekalogu. 41. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy 3 sierpnia. Od 26 lipca przed wejściem do archikatedry zacznie działać sekretariat pielgrzymkowy, dzień wcześniej zakończą się zapisy w parafiach.

Żydowskie macewy odkryte w Radzyniu Podlaskim

Żydowskie macewy odkryte w Radzyniu Podlaskim 0 3

Na terenie byłego aresztu Gestapo i UB w Radzyniu Podlaskim natrafiono na żydowskie macewy. Zdaniem radzyńskiego Instytutu Bronisława Szlubowskiego, najprawdopodobniej zostały one przeniesione z dwóch żydowskich cmentarzy i użyte przez hitlerowców jako materiał budowlany.

Kino w Bramie: "Każdemu wolno kochać" i "Dywizjon 303"
19 lipca 2019, 21:00

Kino w Bramie: "Każdemu wolno kochać" i "Dywizjon 303" 0 0

W najbliższy weekend w Kinie w Bramie (ul. Królewska 3) będzie można zobaczyć dwie filmowe produkcje: klasyczne "Każdemu wolno kochać" i współczesny "Dywizjon 303".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!