Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

17 listopada 2021 r.
12:46

Kiedy szczęście rodziców pojawia się za wcześnie. "Nie byliśmy przygotowani"

Eliza i Paweł Żochowscy wraz ze swoim synkiem Michałem, który skończył właśnie pięć miesięcy i rozwija się prawidłowo
Eliza i Paweł Żochowscy wraz ze swoim synkiem Michałem, który skończył właśnie pięć miesięcy i rozwija się prawidłowo (fot. Archiwum prywatne)

Michał urodził się w 27. tygodniu ciąży i ważył zaledwie 780 gramów. Pierwsze miesiące musiał spędzić w szpitalu. Dziś chłopiec ma już 5 miesięcy i rozwija się prawidłowo

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie byliśmy przygotowani na to, że Michał urodzi się przedwcześnie, nic na to nie wskazywało. Niestety, doszło do zatrucia ciążowego, które bardzo szybko postępowało i konieczne było cesarskie cięcie – opowiada Eliza Żochowska, mama Michała, który urodził się w 27. tygodniu ciąży. Chłopiec ważył zaledwie 780 gramów i trzy pierwsze miesiące musiał spędzić w szpitalu.

– Wymagał respiratora, bo nie był w stanie samodzielnie oddychać, jego płuca nie były w pełni rozwinięte i potrzebowały wsparcia. Do tego problemy z układem pokarmowym – wspomina mama Michała. – Trzy miesiące to było dla nas bardzo dużo czasu, ale na szczęście mogliśmy z mężem odwiedzać synka. Niestety, ze względu na restrykcje epidemiologiczne, spędzaliśmy z nim tylko pół godziny dziennie – dodaje pani Eliza.

– W Polsce jeszcze do niedawna około 10 proc. noworodków to były wcześniaki. Najnowsze statystyki mówią już o 8 proc., co oznacza, że poprawiła się opieka perinatalna. Jest w tym duża zasługa ginekologów i położników, którzy wychwytują przypadki zagrożenia przedwczesnym porodem i podają pacjentkom specjalne leki hamujące taki poród, a także leki neuroprotekcyjne wspomagające funkcje mózgu płodu – tłumaczy dr n. med. Monika Wójtowicz-Marzec, ordynator oddziału noworodków w SPSK1 w Lublinie.

Wcześniaki to dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży. – O skrajnym wcześniactwie mówimy w przypadku dzieci urodzonych między 23. a 27. tygodniem ciąży. To noworodki skrajnie niedojrzałe o wadze poniżej 1000 gramów. Na około 1500-1600 porodów rocznie na naszym oddziale, około 30 noworodków to skrajne wcześniaki, u których konieczna jest intensywna terapia – wyjaśnia dr Wójtowicz-Marzec. Dodaje: – W ciągu ostatnich pięciu lat najmniejszym wcześniakiem na naszym oddziale była dziewczynka, która ważyła zaledwie 450 gramów.

Takie dzieci wymagają intensywnej i konsekwentnej rehabilitacji. W tym przypadku możemy jednak mówić o sukcesie, bo wiemy, że dwuletnia w tym momencie dziewczynka jest już w stanie stać na własnych nóżkach.

Michał skończył właśnie pięć miesięcy i rozwija się prawidłowo, ale nadal musi być pod stałą kontrolą lekarzy. – Uporaliśmy się z początkowymi problemami zdrowotnymi i na razie wszystko przebiega harmonijnie. Synek przybiera na wadze, nie wymaga rehabilitacji – dodaje pani Eliza. – Podobnie jak inne wcześniaki Michał jest objęty specjalnym programem. Dostaje zastrzyki, które chronią przed zakażeniem wirusem RS atakującym układ oddechowy. Wcześniaki są szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby wywołanej tym wirusem.

Wcześniaki mogą mieć problemy neurologiczne, a także ze wzrokiem i słuchem. Często diagnozowana jest też u nich dysplazja oskrzelowo-płucna, która oznacza szczególne narażenie na infekcje oddechowe. – Nie ma jednak reguły. Część pacjentów jest w stanie pokonać pierwsze problemy zdrowotne i potem rozwija się prawidłowo. Z drugiej strony są dzieci, które do końca życia będą wymagały rehabilitacji – przyznaje dr Wójtowicz-Marzec.

Nie wszystkie dzieci przedwcześnie urodzone udaje się uratować. – Trafiają do nas pacjenci o ekstremalnie niskiej wadze nawet poniżej 350 gramów, z wieloma wadami wrodzonymi. Ratowanie życia w takich przypadkach byłoby nieetyczne, więc nie podejmujemy takich czynności – tłumaczy dr Wójtowicz-Marzec.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium