Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

5 grudnia 2019 r.
20:35

Kiedyś dzban, dziś alternatywka. Znamy młodzieżowe słowo roku 2019

„Alternatywka” młodzieżowym słowem roku 2019. Drugie miejsce zajął rzeczownik „jesieniara”, a trzecie „eluwina”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Alternatywka” młodzieżowym słowem roku 2019. Drugie miejsce zajął rzeczownik „jesieniara”, a trzecie „eluwina”.

Do Wydawnictwa Naukowego PWN – organizatorów Plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku wpłynęło ponad 41 tysięcy zgłoszeń. Wszystkie propozycje przeanalizowało jury plebiscytu w składzie: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Bartek Chaciński („Polityka"), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) i Anna Ewa Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).

Dziś najmodniejsze słowo wśród młodzieży wybierane zostało po raz czwarty. W poprzednim roku zwyciężył „dzban”, w 2017 – „XD”, a 3 lata temu wśród młodych królowało słowo „sztos”.

„Alternatywka” to dziewczyna o alternatywnych upodobaniach „nie utożsamiająca się z popularnymi trendami odnośnie ubioru, makijażu, gustu muzycznego”. Kolejna z nadesłanych definicji mówi: „ubiera się w specyficzny sposób, zazwyczaj ma kolczyk w nosie, kolorowe włosy, ciemne ubrania oraz słucha emo-rapu”. Przeciwwagą dla „alternatywki” jest znacznie rzadziej zgłaszana „konserwatywka”, a męskim odpowiednikiem słowa „alternator” czy  „alternatyw”.

„Jesieniarą” nazwiemy miłośniczkę jesieni. Za najciekawszą i najbardziej obrazową definicję, kapituła plebiscytu uznała wyjaśnienie znaczenia właśnie tego słowa: „Jesieniara to słowo określające osobę (mężczyznę bądź kobietę, jest to słowo bez przynależności płciowej) uwielbiającą porę roku jesień. Prawdziwe „jesieniary” charakteryzuje wykonywanie typowo jesiennych czynności, czyli siedzenia pod kocem w ciepłych ubrankach z gorącym kubkiem dowolnego napoju”.

W przeciwieństwie do swoich poprzedników, słowo „eluwina” nie tyczy określeń osób, a jest sposobem na przywitanie się, efekt przekształcenia słowa „halo” i „elo”. Pełni taką samą funkcję jak siema i cześć. Jego propagatorem wśród młodzieży stał się artysta Kacper Blonsky, który nagrał piosenkę o takim tytule.

Innym często zgłaszanym słowem jest „koniara”. Zdaniem uczestników plebiscytu to dziewczyna „uzależniona od koni, ciągle o nich mówi, wstawia na social media ich zdjęcia”.

Popularnym jest też słowo „boomer” - ironiczna nazwa osoby starszej, reprezentującej pokolenie baby boom. Boomer jest podstawą komentarza „OK, boomer”, który definiuje poglądy rozmówcy jako niedzisiejsze.

Rozpowszechnione wśród młodzieży jest także słowo „p0lka”, czyli pogardliwe określenie kobiety roszczeniowej, której publiczne zachowanie przynosi wstyd. „P0lka” wpisuje się w nurt „Janusza”, „Grażyny”  i „madki” - słów, które odnotowane zostały w poprzednich edycjach plebiscytu.

„Niepokoję się trochę o alternatywkę – przedstawiając w krzywym zwierciadle osoby o nieszablonowym sposobie ubierania się, farbujące włosy na różowo i z kolczykami w nosie tak naprawdę sprowadza do pewnego stereotypu ważne zjawisko kultury i sceny alternatywnej, niezwykle twórcze i pożyteczne. Mam nadzieję, że to ostatnie się obroni, być może uciekając wizerunkowo w jakieś zupełnie inne rejony. I że wchodzącej do sieci handlowych mody „na alternatywkę” nie zaczniemy powszechnie utożsamiać z tym, co powinno zachować oryginalność i świeżość – muzyką i sztuką” – pisze tuż po rozstrzygnięciu plebiscytu członek jury Bartek Chaciński.

O tendencjach językowych oraz jak będzie wyglądać mowa werbalna w przyszłości opowiada językoznawca i komunikolog dr hab. Paweł Nowak, prof. KUL

• Czy znał pan słowa, które zwyciężyły w plebiscycie?

– Większość  z tych słów w ogóle była mi nieznana. Nie mam znajomych i dzieci w takim wieku. To prowadzi do tego, że te słowa były zaskakujące, choć tendencje, które pokazują mnie nie zadziwiają. 

• O czym świadczy wybór właśnie takich słów?

– Pojawia się element dyskusji o równopłciowości. Dwa z trzech słów znajdujących się na podium są rodzaju żeńskiego, pojawiają się elementy feminatywów. „Alternatywka”, „jesieniara”. Bardzo wysoko była też „konserwatywka”. One świadczą o tym, że ta żeńskość, która kiedyś była niedopuszczalna w naturalnym języku młodzieżowym, staje się czymś normalnym. Po drugie, dowodzą też o tym, że wracają słowa nietypowe. Język młodzieżowy w tej chwili nie jest tworzeniem języka ogólnego w kierunku ta potocznego, grubiańskiego czy wulgarnego. Te słowa nie są czymś, co ma podkreślić niezgodę na rzeczywistość, tylko raczej należą one do grupy słów trudnych, którym nadaje się nowe znaczenie. To jest prestiżowe, elitarne. O ile ubiegłoroczny „dzban” był słowem bardzo popularnym w młodości wielu osób, znajdował się na granicy rejestru ogólnego i potocznego. Tutaj to jest zdecydowanie rejestr wysoki. 

• Jakie inne tendencje zauważalne są w zmianie języka?

– Język ogólnie się bardzo mocno upraszcza. Wybór tych słów pokazuje, że z jednej strony tego uproszczenia nie ma w komunikacji. A po drugie, że sporo elementów łączy się z oceną. To nie są słowa opisujące rzeczywistość, a takie, które oceniają. Co nie jest niczym dziwnym, bo język musi być emocjonalny.

• Powstają neologizmy, zmieniają się też już istniejące słowa. Toczy się dyskusja na temat słowa „poszłem”, czy jest ono poprawne. 

– Ludzie bardzo by chcieli, by tak się stało. Tendencją, którą widać bardzo wyraźnie i Rada Języka Polskiego mocno na ten temat dyskutuje jest to, że nie ma w tej chwili jednoznacznych rozstrzygnięć pojęciowych. „Poszłem” nie jest jeszcze prawidłowe, ale mówi się, że niedługo będzie. Tak samo jak „przekonywujący” nie jest w dalszym ciągu prawidłowe, ale już w publikacjach i odpowiedziach na pytania ludzi poloniści piszą: „to nie jest za ładna forma, ale jeśli ktoś inaczej nie umie, to można to zrozumieć”. Rozluźnia się norma językowa bardzo wyraźnie. 

• Także ze znajomymi toczyliśmy podobne dyskusje. Padały argumenty, że język się zmienia i skoro zmienia się naturalnie, to co w tym złego. 

– Jestem absolutnym zwolennikiem dopasowania języka do rzeczywistości. Język kreuje, opisuje, interpretuje rzeczywistość, ale z perspektywy tego, co się wydarzyło w kulturze w ostatnich dwudziestu czy trzydziestu latach, to można powiedzieć w tan sposób - te trzydzieści lat, tak na prawdę to jak trzysta lat. Takie nastąpiły zmiany w cywilizacji. A język nie nadąża. Jeśli nie pozwolimy na to, by młodzi ludzie sobie ten język zmodyfikowali, poprawili, będziemy mieli skansen. Kultura, w której żyjemy - kultura obrazu, posługuje się komunikacją niewerbalną, a nie językiem. Język stał się drugorzędnym kodem.

• Proszę zabawić się w futurystę i wyobrazić sobie, jak będzie wyglądał język za 20 lat. 

– My dużo dyskutujemy o tym w gronach, które się zajmują np. komunikacją publiczną. Moja wizja tego jest taka, że język pełny, rozwinięty, kompetencyjny będzie w urządzeniach. W chipach, przenośnych słownikach, które będziemy włączali, smartfonach i różnego rodzaju innych urządzeniach. Człowiek będzie raczej komunikował myśl, którą urządzenie będzie dobierało w słowa. Jeśli do tego dojdzie, to język ocaleje. Jeżeli zostawimy go na takim poziomie, że nie będziemy dopuszczali techniki do języka, to będzie stopniowo umierał i za dwadzieścia lat to może jeszcze nie, ale za pięćdziesiąt może go nie być w takiej rozwiniętej postaci. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium