Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

20 października 2021 r.
17:17

Koronawirus szaleje w Lubelskiem. „Ostatni raz taką sytuację mieliśmy w maju-czerwcu”

Autor: Zdjęcie autora Piotr Nowak PAP
126 5 A A

W środę w szpitalach woj. lubelskiego zajętych było 768 z 1029 łóżek zakaźnych dla pacjentów z podejrzeniem i potwierdzeniem zakażenia SARS-CoV-2, co stanowi ponad 74 proc. W środę w regionie stwierdzono 1249 zakażeń, o 251 więcej niż dzień wcześniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rzecznik wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka poinformowała PAP, że w szpitalach woj. lubelskiego utrzymywany zapas ok. 150 łóżek zakaźnych. – Wojewoda lubelski jest w stałym kontakcie z dyrektorami wszystkich szpitali na terenie woj. lubelskiego i w porozumieniu z nimi oraz proporcjonalnie do wzrostu zakażeń i hospitalizacji podejmuje decyzje o zwiększeniu liczby łóżek zakaźnych w konkretnych szpitalach. Do końca tygodnia planowane są kolejne rozwinięcia łóżek zakaźnych – poinformowała PAP rzeczniczka wojewody Agnieszka Strzępka.

Kolejna łóżka

Decyzją wojewody lubelskiego w środę utworzone zostały nowe łóżka dla pacjentów covidowych w szpitalu w Międzyrzecu Podlaskim (11 łóżek i jedno łóżko respiratorowe) oraz w Białej Podlaskiej (12 łóżek). W czwartek utworzone mają zostać kolejne: w szpitalu MSWiA w Lublinie (20 łóżek i 2 łóżka respiratorowe) i w Rykach (25 łóżek i 2 respiratorowe).

W środę szpitale woj. lubelskiego dysponowały 1029 łóżkami dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia i zakażonych COVID-19. Wśród nich 882 to miejsca przeznaczone dla pacjentów, dla których główną chorobą jest COVID-19 (w tym: 84 łóżka w Szpitalu Tymczasowym w Lublinie, 28 łóżek dla dzieci i 83 łóżka respiratorowe). Dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia przewidzianych jest 147 łóżek obserwacyjno-izolacyjnych.

Oddział nie przyjmuje

Rzecznik prasowy SPSK1 w Lublinie Anna Guzowska poinformowała, że w klinice chorób zakaźnych szpitala od ponad miesiąca nie ma wolnych miejsc.

– Największym problemem tej fali jest to, że pacjenci trafiają na oddział zdecydowanie za późno. Na oddziale intensywnej terapii przebywa dziewięciu pacjentów z COVID-19. Spośród nich dwóch jest poddanych terapii ECMO – powiedział Guzowska.

Rzecznik przypomniała, że SPSK1 podlega Szpital Tymczasowy w Lublinie. – Jeszcze dzisiaj rano w szpitalu tymczasowym przebywało 68 pacjentów na 84 dostępne łóżka. Oznacza to, że w ciągu dwóch dni przybyło tam 12 osób" – powiedziała Guzowska.

– Liczba osób zakażonych rośnie w bardzo szybkim tempie. W poniedziałek otworzyliśmy obszar izolacyjny z 15 łóżkami i w ciągu niecałych trzech dni został on zapełniony – poinformowała rzecznik prasowy SPSK4 w Lublinie Alina Pospischil. Rzecznik dodała, że w środę w placówce przebywało 35 pacjentów z potwierdzonym COVID-19. – Jest to dosyć sporo. Ostatni raz taką sytuację mieliśmy w maju-czerwcu – wyjaśniła Pospischil.

– Obecnie hospitalizujemy także 72 osoby z podejrzeniem COVID-19 lub po kontakcie bezpośrednim z zakażonym. Wśród pacjentów jest noworodek urodzony przez kobietę z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. U dziecka dotąd nie wykryto zakażenia. W najbliższym czasie ten stan mają potwierdzić kolejne testy – powiedziała rzecznik SPSK4. Aktualnie 12 pracowników szpitala jest objętych kwarantanną. – Połowa z nich to osoby niezaszczepione" – powiedziała Pospischil.

– Cały czas trwają rozmowy nad tym, co możemy zrobić, żeby zabezpieczyć potrzeby pacjentów. Natomiast szpital ma pewne ograniczenia. Na potrzeby osób z COVID-19 zagospodarowaliśmy całe piętro jednego z budynków – powiedziała rzecznik SPSK4. Przypomniała, że placówka nie jest szpitalem zakaźnym.

U nas najgorzej

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5559 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Na COVID-19 zmarło 21 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 54 chorych. Statystyki zakażeń skomentował w podczas konferencji w Legnicy minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Ponad jedną trzecią zakażeń dobowych generują dwa województwa: podlaskie i lubelskie. Tam sytuacja jest najbardziej krytyczna – poinformował Niedzielski.

Minister zwrócił uwagę, że w woj. lubelskim jest więcej zajętych łóżek niż na Mazowszu, gdzie sytuacja również jest rozwojowa. – Tych łóżek jest zajętych w Lubelskiem ponad 700. Nie ma takiego drugiego województwa, które przecież nie należy do największych w Polsce, gdzie byłaby taka liczba zajętych łóżek – wskazał.

Zaznaczył, że woj. lubelskie i podlaskie w poprzedniej fali nie zostały aż tak mocno dotknięte skalą zachorowań i dlatego – dodał – ona jest obecnie bardzo wysoka. Z rządowego raportu wynika, że na Lubelszczyźnie w pełni zaszczepiło się 812 tys. osób, czyli 38,6 proc. całej populacji regionu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium