Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

17 sierpnia 2020 r.
8:32

Naukowcy wytypowali setki substancji, które potencjalnie mogłyby zwalczać COVID-19

Autor: Zdjęcie autora PAP
6 1 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy przebadali miliony różnych związków i wskazali wiele takich, które mogłyby działać jako leki niszczące SARS-CoV-2. Badania te mogą jednocześnie pomóc w poszukiwaniu leków przeciwko innym chorobom.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza do medycyny. Zaczyna się wykorzystywać ją m.in. do poszukiwań nowych leków, co może pomóc w walce z obecną epidemią. Przykładem jest dokonanie zespołu z University of California, Riverside opisane na łamach pisma "Heliyon".

- Mamy do czynienia z pilną potrzebą znalezienia skutecznych środków, które będą leczyć lub zapobiegać COVID-19. Opracowaliśmy system przetwarzania potokowego przeznaczony do odkrywania leków, który znalazł szereg potencjalnych substancji - mówi kierujący pracami prof. Anandasankar Ray.

System ten opiera się na sztucznej inteligencji, która uczy się przewidywać działanie różnych związków. - Potokowe systemy analizujące leki, takie jak nasz, są niezwykle ważne jako pierwszy krok w systematycznych poszukiwaniach - dodaje ekspert.

Naukowcy tłumaczą, że priorytet ma dziś zastosowanie przeciw COVID-19 leków zatwierdzonych już przez FDA, a stosowanych w innych chorobach. Istnieje jednak również duże zapotrzebowanie na nowe leki hamujące wnikanie wirusa do komórek i jego namnażanie. W obu przypadkach może pomóc zastosowana przez badaczy nowa metoda - algorytm, który poszukuje substancji oddziałujących na niektóre z 65 ludzkich białek, mających znaczenie interakcjach organizmu z wirusem. Algorytmy robią to poprzez analizę trójwymiarowej struktury badanych związków.

- Tych 65 białek jest raczej różnorodnych i mają one znaczenie także w przypadku wielu innych chorób, w tym nowotworów. Oprócz ponownego wykorzystania istniejących już leków oddziałujących na te białka chcieliśmy znaleźć też nowe substancje, które obecnie nie są dobrze przebadane - podkreśla twórca systemu Joel Kowalewski.

Z pomocą nowej metody naukowcy przeanalizowali ponad 10 mln dostępnych na rynku cząsteczek chemicznych, opisanych w bazie zawierającej 200 mln substancji. W ten sposób znaleźli najlepiej oddziałujące z 65 białkami ważnymi dla rozwoju infekcji.

Zbadali też 100 tys. substancji spośród już zatwierdzonych przez FDA (jako leki lub dodatki do pożywienia). Za pomocą komputerowych modeli przeanalizowali też wstępnie potencjalną toksyczność sprawdzanych cząsteczek, dzięki czemu odrzucili związki szkodliwe.

Ostatecznie wskazali najbardziej obiecujące substancje, z których część oddziaływała jednocześnie nawet z dwoma lub więcej białkami, ważnymi w razie infekcji SARS-CoV-2.

- Związki, które najbardziej mnie ekscytują, mają lotną postać, co oznacza możliwość opracowania leków wziewnych - podkreśla prof. Ray.

CoVid-800x100-5s.gif

Naukowcy zwracają uwagę na to, że ich metoda jest dużo tańsza i szybsza, niż typowe badania biologiczne na komórkach. - Nasza baza danych może pozwolić na szybką identyfikację i testowanie nowych, bezpiecznych strategii leczenia COVI-19 i innych chorób, dla których istotne są te 65 białka. Choć zmotywowała nas pandemia COVID-19, to oczekujemy, że nasze przewidywania dotyczące 10 milionów cząsteczek przyspieszą poszukiwania leków przeciwko także innym chorobom - mówi Kowalewski.

- W perspektywie historycznej leczenie chorób z czasem stawało się coraz bardziej złożone, w miarę jak coraz lepiej rozumieliśmy choroby i genetyczne predyspozycje przyczyniające się do ich rozwoju oraz nasilenia objawów. Podejście wykorzystujące uczenie maszynowe może odegrać dużą rolę w przewidywaniu terapeutycznych możliwości, przez dostarczenie naukowcom dodatkowych opcji do dalszego badania. Podczas gdy podejście to mocno opiera się na danych eksperymentalnych, wirtualny skrining może pomóc badaczom w zadawaniu nowych pytań i odkrywaniu nowych informacji - dodaje badacz.

Teraz naukowcy starają się o fundusze i poszukują współpracowników do prowadzenia dalszych badań odkrytych na komórkach, zwierzętach i ostatecznie na ludziach.

Więcej informacji tutaj.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
galeria

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych

Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?
ZDJĘCIA Z CEREMONII WAŻENIA
galeria

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?

Piątkowy wieczór w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie upłynie pod znakiem boksu. O godz. 20.45 wystartuje gala Suzuki Boxing Night 32. Gwiazdami tego wieczoru będą Julia Szeremeta oraz Damian Durkacz. W czwartek odbyło się oficjalne ważenie przed imprezą.

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Zastanawiałeś się kiedyś, jak sprawić, by wnętrza Twojego domu były nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne? Sekretem jest strefowanie przestrzeni, które pozwala na stworzenie harmonijnego i praktycznego układu w mieszkaniu. W tym artykule przyjrzymy się, jak dzięki odpowiedniemu podziałowi na strefy możemy zyskać więcej niż tylko porządek i estetykę.

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, znalezienie odpowiednich pracowników fizycznych stało się prawdziwym wyzwaniem dla wielu pracodawców. Globalizacja, migracje oraz zmiany demograficzne wpływają na rynek pracy, wprowadzając zarówno możliwości, jak i wyzwania. Jak więc skutecznie dotrzeć do kandydatów, którzy spełnią nasze oczekiwania?

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-letni kierowca Audi stracił panowanie nad pojazdem na skrzyżowaniu w Jarosławcu, w wyniku czego uderzył w drzewo. Z obrażeniami trafił do szpitala.

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Żyjemy w czasach, gdzie dane to nowa waluta, a ich bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdej firmy. Jednak cyberprzestępcy nieustannie opracowują coraz bardziej zaawansowane metody łamania zabezpieczeń. Tu na scenę wchodzą testy penetracyjne — skuteczny sposób na wykrycie luk w systemach informatycznych, zanim zrobią to hakerzy.

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium