Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

4 września 2020 r.
18:49

Nowy system walki z koronawirusem w Lubelskiem. Sprawdź, co się zmieni

4 0 A A
(fot. Jacek Szydłowski)

Nowe zasady zaczną obowiązywać 15 września. Dotyczą m.in. szpitali, lekarzy rodzinnych i mobilnych punktów „drive-thru"

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plan jest oparty o założenia jesiennej strategii walki z koronawirusem przedstawione w czwartek przez resort zdrowia. Tego samego dnia wojewoda lubelski wydał decyzje dotyczące szpitala w Puławach i szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie.

Puławska lecznica (dotychczas pełniła rolę szpitala jednoimiennego w naszym województwie), znalazła się wśród dziewięciu placówek w kraju, które mają zapewnić leczenie dla pacjentów z Covid-19 wymagających jednocześnie leczenia wysokospecjalistycznego, ze względu na choroby współistniejące (szpitale trzeciego poziomu).

– Szpital w Puławach ma zapewnić leczenie w dziesięciu zakresach, a w pozostałych czterech będzie go wspierał szpital kliniczny nr 4 – tłumaczył na piątkowej konferencji prasowej wojewoda lubelski Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

W przypadku szpitala w Puławach chodzi o: choroby wewnętrzne, choroby zakaźne, chirurgię ogólną, ortopedię z traumatologią narządu ruchu, ginekologię i położnictwo, neonatologię, anestezjologię i intensywną terapię, kardiologię, neurologię oraz inwazyjne leczenie ostrego zespołu wieńcowego. Pozostałe świadczenia, za które będzie odpowiadać  

SPSK4 to: neurochirurgia, przezcewnikowa trombektomia mechaniczna naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych, kardiochirurgia i chirurgia naczyniowa.

„Dublerzy” i szpitale pierwszego poziomu

- Decyzje dotyczące dwóch szpitali wysokospecjalistycznych zostaną uzupełnione w przyszłym tygodniu o kolejne, w których wskażemy ich „dublerów” – inne szpitale, które także będą mogły leczyć osoby zakażone – zaznaczył wojewoda. - Chodzi o to, żeby w razie zamknięcia jakiegoś oddziału szpitala w Puławach z powodów epidemiologicznych, leczenie mógł przejąć inny szpital.

W Puławach zostaje oddział zakaźny, który będzie leczył pacjentów tylko z Covid-19. Lecznica będzie też przyjmować pacjentów niezakażonych.

 Jest już także decyzja wojewody dotycząca szpitali pierwszego poziomu (szpitale powiatowe i niezakaźne). – Chodzi o przygotowanie przez te szpitale obszaru izolacyjno-obserwacyjnego dla pacjentów, którzy czekają na wynik i nie wiemy czy są zakażeni czy nie. Szpitale mają zabezpieczyć na te potrzeby od trzech do pięciu łóżek – zapowiedział Sprawka.

Leczenie dzieci i więcej mobilnych punktów pobrań

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie ma pełnić rolę szpitala wysokospecjalistycznego (trzeciego poziomu) dla dzieci.

Z kolei do szpitala wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie będą trafiać dzieci tylko z Covid-19. Jak poinformował wojewoda, również inne szpitale z oddziałami pediatrycznymi, w których jest możliwe zorganizowanie leczenia zakażonych dzieci, mają takiej pomocy udzielać.

Liczba mobilnych punktów pobrań „drive-thru” w Lubelskiem wzrośnie z 13 do 32. Chodzi o to, żeby taki punkt był w każdym powiecie (wyjątkiem jest powiat chełmski ziemski, który będzie obsługiwany przez punkt w Chełmie). 19 nowych punktów powstanie w:

  • Lublinie - Szpital Neuropsychiatryczny, szpital wojewódzki przy al. Kraśnickiej, szpital wojskowy, szpital MSWiA i Uniwersytecki Szpital Dziecięcy,

Oraz w szpitalach w:

  • w Lubartowie,
  • Bychawie,
  • Janowie Lubelskim,
  • Krasnymstawie,
  • Łęcznej,
  • Międzyrzecu Podlaskim,
  • Opolu Lubelskim,
  • Parczewie,
  • Radzyniu Podlaskim,
  • Szczebrzeszynie,
  • Świdniku,
  • Rykach,
  • szpitalu wojskowym w Dęblinie
  • szpitalu „papieskim” w Zamościu.  

Lekarz rodzinny zamiast sanepidu

Pacjent, który podejrzewa u siebie zakażenie SARS-CoV-2 nie będzie już dzwonić do sanepidu, ale do lekarza rodzinnego, który udzieli mu teleporady. Jeśli jednak objawy po 3-5 dniach nie ustąpią, albo wręcz się nasilą pacjent zostanie przyjęty osobiście w przychodni.

Jeśli lekarz oceni, że konieczna jest hospitalizacja skieruje go (zapewniając transport) do najbliższego szpitala pierwszego poziomu. Tam zostanie zbadany pod kątem koronawirusa. Jeśli wynik testu będzie negatywny, pacjent zostanie tam na dalsze leczenie.

W przypadku potwierdzenia zakażenia, zostanie skierowany albo do szpitala wysokospecjalistycznego albo do szpitala z oddziałem zakaźnym, jeśli nie wymaga specjalistycznej pomocy w związku z innymi chorobami.

W przypadku braku objawów izolacja i kwarantanna zostaną skrócone do 10 dni. Test kończący kwarantannę u pacjentów bezobjawowych nie będzie już obowiązkowy.

– Zmiany mają służyć oswojeniu się z koronawirusem. Nowy system będzie zbliżony do tego sprzed covidu, ale z „bezpiecznikami” – tłumaczył Sprawka. Dodał, że zaletą nowego systemu jest też ochrona oddziałów zakaźnych przed zablokowaniem, bo pacjenci z podejrzeniem zakażenia będą trafiać najpierw do szpitali pierwszego poziomu.

Przedszkole do zamknięcia?

Wojewoda tłumaczył też na przykładzie jednego z lubelskich przedszkoli wątpliwości związane z tymczasowym zamykaniem takich placówek w tzw. procedurze covidowskiej. U rodziców jednego z dzieci potwierdzono zakażenie koronawirusem i automatycznie cała rodzina została objęta kwarantanną. Dziecko było w tym czasie w przedszkolu i zostało skierowane do miejsca izolacji, a potem w ciągu dnia zabrane do domu.

– Pojawiła się inicjatywa ze strony dyrektora przedszkola czy w związku z tą sytuacją nie zawiesić działania. Decyzja sanepidu była jednak negatywna. Dziecko bez objawów nie jest mocno podejrzane, że samo jest zakażone i że zakaziło akurat tego dnia inne dzieci. To nie jest podstawa do zamknięcia przedszkola – podkreślił Sprawka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego
DO ZOBACZENIA
19 grudnia 2024, 18:00

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego

19 grudnia o godz. 18 w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Cugowskim. Pretekstem do spotkania będzie otwarcie ekspozycji pamiątek z prywatnego archiwum artysty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium