Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

26 lipca 2021 r.
17:26

Odszkodowanie za problemy po szczepieniu. Znamy szczegóły i kwoty

Autor: Zdjęcie autora PAP
0 11 A A

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma zająć się projektem nowelizacji ustawy, która powołuje Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Fundusz ma zapewnić środki prawne umożliwiające szybkie uzyskanie odszkodowania w związku z wystąpieniem niepożądanych odczynów poszczepiennych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw.

Na mocy tej regulacji ma powstać Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, zapewniający pacjentom środki prawne, które umożliwiają szybkie uzyskanie świadczenia pieniężnego w związku z zaistniałymi działaniami niepożądanymi spowodowanymi przez podanie szczepionki.

Świadczenia kompensacyjne będą uzyskiwane na drodze decyzji administracyjnej Rzecznika Praw Pacjenta w wyznaczonym przepisami maksymalnie 60-dniowym terminie na rozpatrzenie wniosku.

Świadczenie kompensacyjne będzie miało charakter zryczałtowanej kwoty. Jej wysokość będzie uzależniona przede wszystkim od długości okresu hospitalizacji, przy czym dolny limit świadczenia kompensacyjnego wyniesie 10 tys. zł w przypadku hospitalizacji wynoszącej od 14 do 30 dni, górny zaś 100 tys. zł w razie hospitalizacji trwającej powyżej 120 dni.

W przypadku wstrząsu anafilaktycznego, wymagającego obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym albo izbie przyjęć lub hospitalizacji do 14 dni, świadczenie wyniesie 3 tys. zł. Świadczeniem kompensacyjnym zostaną objęte działania niepożądane, które wystąpiły w wyniku szczepień wykonanych po 26 grudnia 2020 r., w przypadku szczepień przeciw COVID-19, tj. które wystąpiły jeszcze przed wejściem w życie przepisów oraz pozostałych szczepień przeprowadzonych od 1 stycznia 2022 r.

Głównym źródłem finansowania funduszu będą wpłaty na jego rachunek bankowy, dokonywane przez firmy farmaceutyczne, hurtownie, które zawarły ze Skarbem Państwa umowę na dostawę szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych realizowanych w ramach programu szczepień ochronnych.

Z kolei w przypadku szczepionek kupionych na podstawie porozumienia dotyczącego wczesnego zakupu szczepionek zawartego między Komisją Europejską i państwami członkowskimi Unii Europejskiej źródłem finansowania będzie fundusz przeciwdziałania COVID-19.

Dodatkowo przy Rzeczniku Praw Pacjenta działać będzie Zespół do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych, który sporządzać będzie merytoryczną opinię dotyczącą działania niepożądanego i jego skutków. RPP po jej uzyskaniu rozstrzygać będzie o przyznaniu świadczenia i jego wysokości albo o odmowie przyznania tego świadczenia.

Ponadto w świetle nowelizowanej ustawy nie tylko lekarz, ale także inna osoba mająca odpowiednie kwalifikacje będzie mogła przeprowadzać badanie pacjenta, aby wykluczyć przeciwskazania do wykonania obowiązkowego szczepienia ochronnego. Minister zdrowia będzie miał możliwość wskazania tych osób w rozporządzeniu w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych.

"Zmiana jest podyktowana planowanym nadaniem uprawnień do kwalifikacji szczepień stosowanych przy szczepieniach obowiązkowych osób dorosłych (np. WZW typu b, przeciw wściekliźnie i tężcowi) i zalecanych (przeciw grypie i pneumokokom) ze wskazaniem wykonywania takiego badania wykluczającego przeciwskazania do szczepienia przez felczerów, pielęgniarki, położne tak, aby zwiększyć dostępność personelu przy udzielanych świadczeniach" – uzasadniono w załączonej do projektu ocenie skutków regulacji.

Zaznaczono też, że zmieniane przepisy nie wpłyną na realizację szczepień przeciwko COVID-19.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Fantom / 26 lipca 2021 r. o 20:26
+8
Rozumiem i oczekuję, że to politycy namawiający ciemny lud do szczepień wraz z producentami "szczepionek zapłacą z własnej kieszeni za NOPy. Przecież NOPów jest tak mało i są tak lekkie, że chyba nie będzie to dla nich problem...? Czy jak zwykle za wszystko zapłacimy my podatnicy....?
Avatar
anka-anka / 26 lipca 2021 r. o 18:56
+7
A kto będzie badać związek pomiędzy szczepieniem, a zaostrzeniem chorób już istniejących? Ile w takiej sytuacji będzie kosztować pogorszenie stanu zdrowia? W jakim czasie wg rządu te skutki poszczepienne mają wystąpić, aby ktoś tam zaczął rozważać związek pomiędzy szczepieniem, a skutkiem? Ile dostanie rodzina w razie śmierci zaszczepionego?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 26 lipca 2021 r. o 20:35
+6
W Izraelu, kolejny rekord zakażeń: 1538 osób. Na szczęście 1 sierpnia już otrzymają zmodyfikowaną szczepionkę Pfizera i będą mogli przyjąć trzecią dawkę. A za 6 miesięcy kolejną.... I następną, itd.... ostatnia prosta.
Avatar
mycki_globalistow / 26 lipca 2021 r. o 22:33
+4
#1.: Brakuje podstawowej informacji - ile $$$$ za ZGON poszprycowy? #2.: Przecież te wstrzyknięte szpryce GMO zostają w organizmie do końca życia - NOPy mogą wyjść nawet za 2-10 lat. Co wtedy? Jak udowodnić?!?! Nikt wtedy nie przyjmie zgloszenia! Wiecie ludzie, to będzie gorzej, niz tak jak teraz z odszkodowaniem za AC od ubezpieczyciela....
Avatar
TECZOWY_ZSL / 26 lipca 2021 r. o 18:04
+3
99% zgonów covid wg matiego to nieszczypnięci.... Więc w ciem dzieło? :)
Avatar
TECZOWY_ZSL / 27 lipca 2021 r. o 09:57
+2
Rozumiem i oczekuję, że to politycy namawiający ciemny lud do szczepień wraz z producentami "szczepionek zapłacą z własnej kieszeni za NOPy. Przecież NOPów jest tak mało i są tak lekkie, że chyba nie będzie to dla nich problem...? Czy jak zwykle za wszystko zapłacimy my podatnicy....?
Ok. Ale w takim razie, antyszczepy powinny odpowiadać karnie, art 161 k.k.
 „Nabywca szczepionki Pfi*** potwierdza… długoterminowe skutki i skuteczność szczepionki nie są obecnie znane i że mogą wystąpić niepożądane skutki szczepionki, które nie są obecnie znane”….”
 „Nabywca szczepionki Pfi*** potwierdza… długoterminowe skutki i skuteczność szczepionki nie są obecnie znane i że mogą wystąpić niepożądane skutki szczepionki, które nie są obecnie znane”….” rozwiń
Avatar
_XD_ / 27 lipca 2021 r. o 10:44
+1
Rozumiem i oczekuję, że to politycy namawiający ciemny lud do szczepień wraz z producentami "szczepionek zapłacą z własnej kieszeni za NOPy. Przecież NOPów jest tak mało i są tak lekkie, że chyba nie będzie to dla nich problem...? Czy jak zwykle za wszystko zapłacimy my podatnicy....?
Ok. Ale w takim razie, antyszczepy powinny odpowiadać karnie, art 161 k.k.
„Nabywca szczepionki Pfi*** potwierdza… długoterminowe skutki i skuteczność szczepionki nie są obecnie znane i że mogą wystąpić niepożądane skutki szczepionki, które nie są obecnie znane”….”
 No ale czym się martwisz? Przecież i tak się nie zaszczepisz, więc cieście to i tak nie dotyczy. XD
 No ale czym się martwisz? Przecież i tak się nie zaszczepisz, więc cieście to i tak nie dotyczy. XD rozwiń
Avatar
_XD_ / 26 lipca 2021 r. o 23:43
0
W Izraelu, kolejny rekord zakażeń: 1538 osób. Na szczęście 1 sierpnia już otrzymają zmodyfikowaną szczepionkę Pfizera i będą mogli przyjąć trzecią dawkę. A za 6 miesięcy kolejną.... I następną, itd.... ostatnia prosta.
 Zaskoczę cię. Oni tą trzecia dawkę podają już od tygodnia. Porównaj przy okazji ilość hospitalizacji rok temu (827) i dziś (203). Która to już ostatnia prosta w ciągu siedmiu dni? XD
Avatar
_XD_ / 26 lipca 2021 r. o 23:45
-1
Rozumiem i oczekuję, że to politycy namawiający ciemny lud do szczepień wraz z producentami "szczepionek zapłacą z własnej kieszeni za NOPy. Przecież NOPów jest tak mało i są tak lekkie, że chyba nie będzie to dla nich problem...? Czy jak zwykle za wszystko zapłacimy my podatnicy....?
 Ok. Ale w takim razie, antyszczepy powinny odpowiadać karnie, art 161 k.k.
Avatar
_XD_ / 26 lipca 2021 r. o 23:36
-1
#1.: Brakuje podstawowej informacji - ile $$$$ za ZGON poszprycowy?   #2.: Przecież te wstrzyknięte szpryce GMO zostają w organizmie do końca życia - NOPy mogą wyjść  nawet za 2-10 lat. Co wtedy?  Jak udowodnić?!?! Nikt wtedy nie przyjmie zgloszenia!  Wiecie ludzie, to będzie gorzej, niz tak jak teraz z odszkodowaniem za AC od ubezpieczyciela....
 No no. Jak wpadniesz pod samochód, albo spadniesz z drabiny 5 lat po szczepieniu to też będziesz to podstawiał pod NOP? Jestem ciekaw takiej argumentacji. W dodatku nie masz pojęcia czym jest GMO. Usłyszałeś gdzieś hasło i powtarzasz bez sensu. Z resztą, po co wam informacja ile za zgon, skoro i tak nie będziecie się szczepić. No chyba że podeślesz jakąś teściową, albo żonę? XD
 No no. Jak wpadniesz pod samochód, albo spadniesz z drabiny 5 lat po szczepieniu to też będziesz to podstawiał pod NOP? Jestem ciekaw takiej argumentacji. W dodatku nie masz pojęcia czym jest GMO. Usłyszałeś gdzieś hasło i powtarzasz bez sensu. Z resztą, po co wam informacja ile za zgon, skoro i tak nie będziecie się szczepić. No chyba że podeślesz jakąś teściową, albo żonę? XD rozwiń
Avatar
_XD_ / 27 lipca 2021 r. o 10:44
+1
Rozumiem i oczekuję, że to politycy namawiający ciemny lud do szczepień wraz z producentami "szczepionek zapłacą z własnej kieszeni za NOPy. Przecież NOPów jest tak mało i są tak lekkie, że chyba nie będzie to dla nich problem...? Czy jak zwykle za wszystko zapłacimy my podatnicy....?
Ok. Ale w takim razie, antyszczepy powinny odpowiadać karnie, art 161 k.k.
„Nabywca szczepionki Pfi*** potwierdza… długoterminowe skutki i skuteczność szczepionki nie są obecnie znane i że mogą wystąpić niepożądane skutki szczepionki, które nie są obecnie znane”….”
 No ale czym się martwisz? Przecież i tak się nie zaszczepisz, więc cieście to i tak nie dotyczy. XD
 No ale czym się martwisz? Przecież i tak się nie zaszczepisz, więc cieście to i tak nie dotyczy. XD rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 27 lipca 2021 r. o 09:57
+2
Rozumiem i oczekuję, że to politycy namawiający ciemny lud do szczepień wraz z producentami "szczepionek zapłacą z własnej kieszeni za NOPy. Przecież NOPów jest tak mało i są tak lekkie, że chyba nie będzie to dla nich problem...? Czy jak zwykle za wszystko zapłacimy my podatnicy....?
Ok. Ale w takim razie, antyszczepy powinny odpowiadać karnie, art 161 k.k.
 „Nabywca szczepionki Pfi*** potwierdza… długoterminowe skutki i skuteczność szczepionki nie są obecnie znane i że mogą wystąpić niepożądane skutki szczepionki, które nie są obecnie znane”….”
 „Nabywca szczepionki Pfi*** potwierdza… długoterminowe skutki i skuteczność szczepionki nie są obecnie znane i że mogą wystąpić niepożądane skutki szczepionki, które nie są obecnie znane”….” rozwiń
Avatar
_XD_ / 26 lipca 2021 r. o 23:45
-1
Rozumiem i oczekuję, że to politycy namawiający ciemny lud do szczepień wraz z producentami "szczepionek zapłacą z własnej kieszeni za NOPy. Przecież NOPów jest tak mało i są tak lekkie, że chyba nie będzie to dla nich problem...? Czy jak zwykle za wszystko zapłacimy my podatnicy....?
 Ok. Ale w takim razie, antyszczepy powinny odpowiadać karnie, art 161 k.k.
Avatar
_XD_ / 26 lipca 2021 r. o 23:43
0
W Izraelu, kolejny rekord zakażeń: 1538 osób. Na szczęście 1 sierpnia już otrzymają zmodyfikowaną szczepionkę Pfizera i będą mogli przyjąć trzecią dawkę. A za 6 miesięcy kolejną.... I następną, itd.... ostatnia prosta.
 Zaskoczę cię. Oni tą trzecia dawkę podają już od tygodnia. Porównaj przy okazji ilość hospitalizacji rok temu (827) i dziś (203). Która to już ostatnia prosta w ciągu siedmiu dni? XD
Avatar
_XD_ / 26 lipca 2021 r. o 23:36
-1
#1.: Brakuje podstawowej informacji - ile $$$$ za ZGON poszprycowy?   #2.: Przecież te wstrzyknięte szpryce GMO zostają w organizmie do końca życia - NOPy mogą wyjść  nawet za 2-10 lat. Co wtedy?  Jak udowodnić?!?! Nikt wtedy nie przyjmie zgloszenia!  Wiecie ludzie, to będzie gorzej, niz tak jak teraz z odszkodowaniem za AC od ubezpieczyciela....
 No no. Jak wpadniesz pod samochód, albo spadniesz z drabiny 5 lat po szczepieniu to też będziesz to podstawiał pod NOP? Jestem ciekaw takiej argumentacji. W dodatku nie masz pojęcia czym jest GMO. Usłyszałeś gdzieś hasło i powtarzasz bez sensu. Z resztą, po co wam informacja ile za zgon, skoro i tak nie będziecie się szczepić. No chyba że podeślesz jakąś teściową, albo żonę? XD
 No no. Jak wpadniesz pod samochód, albo spadniesz z drabiny 5 lat po szczepieniu to też będziesz to podstawiał pod NOP? Jestem ciekaw takiej argumentacji. W dodatku nie masz pojęcia czym jest GMO. Usłyszałeś gdzieś hasło i powtarzasz bez sensu. Z resztą, po co wam informacja ile za zgon, skoro i tak nie będziecie się szczepić. No chyba że podeślesz jakąś teściową, albo żonę? XD rozwiń
Avatar
mycki_globalistow / 26 lipca 2021 r. o 22:33
+4
#1.: Brakuje podstawowej informacji - ile $$$$ za ZGON poszprycowy? #2.: Przecież te wstrzyknięte szpryce GMO zostają w organizmie do końca życia - NOPy mogą wyjść nawet za 2-10 lat. Co wtedy? Jak udowodnić?!?! Nikt wtedy nie przyjmie zgloszenia! Wiecie ludzie, to będzie gorzej, niz tak jak teraz z odszkodowaniem za AC od ubezpieczyciela....
Avatar
TECZOWY_ZSL / 26 lipca 2021 r. o 20:35
+6
W Izraelu, kolejny rekord zakażeń: 1538 osób. Na szczęście 1 sierpnia już otrzymają zmodyfikowaną szczepionkę Pfizera i będą mogli przyjąć trzecią dawkę. A za 6 miesięcy kolejną.... I następną, itd.... ostatnia prosta.
Avatar
Fantom / 26 lipca 2021 r. o 20:26
+8
Rozumiem i oczekuję, że to politycy namawiający ciemny lud do szczepień wraz z producentami "szczepionek zapłacą z własnej kieszeni za NOPy. Przecież NOPów jest tak mało i są tak lekkie, że chyba nie będzie to dla nich problem...? Czy jak zwykle za wszystko zapłacimy my podatnicy....?
Avatar
_XD_ / 26 lipca 2021 r. o 20:08
-4
A kto będzie badać związek pomiędzy szczepieniem, a zaostrzeniem chorób już istniejących? Ile w takiej sytuacji będzie kosztować pogorszenie stanu zdrowia? W jakim czasie wg rządu te skutki poszczepienne mają wystąpić, aby ktoś tam zaczął rozważać związek pomiędzy szczepieniem, a skutkiem? Ile dostanie rodzina w razie śmierci zaszczepionego?
 No to ostanie na pewno najbardziej cię interesuje. XD
Avatar
anka-anka / 26 lipca 2021 r. o 18:56
+7
A kto będzie badać związek pomiędzy szczepieniem, a zaostrzeniem chorób już istniejących? Ile w takiej sytuacji będzie kosztować pogorszenie stanu zdrowia? W jakim czasie wg rządu te skutki poszczepienne mają wystąpić, aby ktoś tam zaczął rozważać związek pomiędzy szczepieniem, a skutkiem? Ile dostanie rodzina w razie śmierci zaszczepionego?