Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

25 września 2021 r.
15:33

Socjolog z Lublina: Straszenie covidem przestało działać, potrzebne jest inne podejście

103 5 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Straszenie covidem przestało działać, żeby przekonać do szczepień, potrzebne jest inne podejście - powiedział kierownik katedry społecznych problemów zdrowotności UMCS prof. Włodzimierz Piątkowski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Przez ostatni rok proste strategie, którymi lekarze się posługiwali, na przykład straszenie, wymuszanie, pokazywanie w mediach zaszczepionych zadowolonych ludzi i ciężko chorych pod respiratorami, te wszystkie techniki perswazyjne w dużej mierze się wyczerpały. One mogą skłonić do szczepień ok. 50-60 proc. populacji. To jest za mało, żeby uzyskać odporność zbiorową, czyli ok. 80 proc. - powiedział PAP kierownik katedry społecznych problemów zdrowotności UMCS i nauczyciel akademicki UM w Lublinie prof. Włodzimierz Piątkowski.

W rozmowie z PAP socjolog medycyny skomentował statystyki, z których wynika, że mieszkańcy wschodniej Polski szczepią się mniej chętnie niż na zachodzie. - Typowym pacjentem ze wschodniej Polski jest osoba o relatywnie niskim wykształceniu, mieszkająca na wsi lub w małym miasteczku, posiadająca stosunkowo małą wiedzę medyczną, niski status socjo-ekonomiczny, mająca pochodzenie chłopskie. Tacy pacjenci dominują w szpitalach w Białymstoku, Lublinie i powiatowych szpitalach wschodniej Polski - wyjaśnił Piątkowski. Dodał, że wpływ na mentalność współczesnych mieszkańców tych terenów miał fakt przynależności do różnych zaborów.

Zdaniem socjologa, około 10-15 proc. zadeklarowanych antyszczepionkowców nie przekonają żadne argumenty, ale można spróbować trafić do grupy około 40 proc. "wahających się" osób. Według Piątkowskiego, do tych osób można spróbować dotrzeć i wywołać określone zachowania.

- Od lat znane są metody inżynierii społecznej, które są stosowane w marketingu politycznym i ekonomicznym. One są w zasięgu ręki. Na zajęciach ze studentami nieraz analizowaliśmy przykłady udanych kampanii reklamowych. Duże przedsiębiorstwa wynajmują do tego wyspecjalizowane firmy. Rząd mógłby zatrudnić specjalistów, żeby przygotowali kampanię skierowaną do tych milionów nieprzekonanych. Tego się nie robi. Nie wiem dlaczego - powiedział Piątkowski.

Kolejnym postulatem socjologa jest przeprowadzenie debaty na temat covidu i szczepień. - Potrzebna jest poważna dyskusja zwolenników i przeciwników szczepień. Na równych prawach i bez uprzedzeń - powiedział. Przypomniał, że po obu stronach sporu są osoby z tytułami naukowymi, którym należy udzielić głosu "bez cenzury, na zasadzie otwartego studia, żeby dać obu stronom się wypowiedzieć".

- Jest mnóstwo różnego rodzaju mitów, stereotypów, uproszczeń, które w takiej dyskusji można by było doprecyzować. Ludzie są w stanie wyciągnąć logiczne wnioski. Nie wszyscy, ale większość – uważa Piątkowski.

Socjolog zastrzegł, że niechęć do szczepienia i medycyny nie jest polską specjalnością. - To nie jest polska specyfika. Na Zachodzie bardzo mocne są ruchy antymedyczne i tezy antynaukowe funkcjonują tam od lat. To jest rosnąca tendencja. Medycyna jest tam coraz bardziej traktowana jako część establishmentu, systemu, w którym zwykli ludzie są wykorzystywani do zarabiania na nich pieniędzy - wyjaśnił Piątkowski.

Zdaniem socjologa, jednym z elementów tego zjawiska jest m.in. rosnąca popularność uzdrowicieli i znachorów. - Według danych GUS, w Polsce ponad 3 mln wizyt rocznie odbywa się u osób, które nie mają wykształcenia medycznego. Lecznictwo niemedyczne to rodzaj wypowiedzenia zaufania medycynie i nauce - wyjaśnił Piątkowski. Dodał, że według części pacjentów szczepionki przeciwko Covid-19 są elementem potężnego biznesu, który nazywa się nowoczesną medycyną.

- Nowoczesna medycyna staje się elementem neoliberalnej ekonomii. Medycyna jest coraz mniej społeczna, a coraz bardziej komercyjna. Ludzie widzą, że pacjent przestaje być pacjentem, a staje się klientem. Covid to wszystko przyspieszył – powiedział socjolog.

Zdaniem Piątkowskiego, jeszcze w latach 80-tych lekarz pierwszego kontaktu mógł poświęcić 20 minut na rozmowę ze starszym pacjentem. Teraz ten czas uległ znacznemu skróceniu. - W tej chwili medycyna przejmuje techniki marketingowe i myślenie korporacyjne, a przejawem tego jest digitalizacja i e-medycyna. Pacjent przestaje był pacjentem, a staje się klientem – wyjaśnił Piątkowski. Dodał, że sam spotkał się ze skargami seniorów, którzy odrzucają e-medycynę z powodów psychologicznych i wykluczenia cyfrowego.

- Starsi ludzie boją się komputera. Boją się, że źle zalogują się do systemu, coś popsują. Z drugiej strony, młodzi lekarze często obawiają się kontaktu twarzą w twarz z realnym pacjentem. A część seniorów podchodzi z niechęcią do teleporad. Pacjent chce kontaktu z lekarzem, bliskości. Tego wszystkiego ekran laptopa mu nie zagwarantuje. To trzeba przyjąć do wiadomości – powiedział Piątkowski.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
centus / 25 września 2021 r. o 16:28
+18
Kolejny expert-idiota się wypowiada. Partia dała mu literki przed nazwiskiem i wydała rozkaz obrony partyjnej linii.
Avatar
Marta790 / 26 września 2021 r. o 07:47
+8
Mieszkam w Lublinie, doktorat z finansów, 46 lat, po raz kolejny utwierdzam się, że Ci Panowie profesorowie to odlecieli w swoich badaniach. Rozwiązanie jest proste - wykształcenie nie zawsze idzie w parze z rozumiem, inteligencją czy też mądrością. Wystarczyło poświęcić trochę czasu, aby zapoznać się z rozwojem wirusów zwłaszcza koronawirusów, z materiałami prasowymi niejednokrotnie sfałszowanymi (zdjęcia pokazywane w mediach nie pochodziły z pokazywanych materiałów) oraz przeczytać ulotkę szczepionki gdzie producent wskazuje, iż sam nie zna wpływu szczepionki na organizm ludzki, jej czasu działania oraz nie bierze odpowiedzialności za skutki uboczne. To wszystko świadczy o tym, że to wielka ściema, dlaczego tylko tak bardzo zależy na tym politykom i innym decydentom aby każdy się zaszczepił. Prywatnie wątpię czy oni sami to zrobili, a pokaz w telewizji, hmm zawsze można się zaszczepić solą fizjologiczną. Panie profesorze wstyd.
Mieszkam w Lublinie, doktorat z finansów, 46 lat, po raz kolejny utwierdzam się, że Ci Panowie profesorowie to odlecieli w swoich badaniach. Rozwiązanie jest proste - wykształcenie nie zawsze idzie w parze z rozumiem, inteligencją czy też mądrością. Wystarczyło poświęcić trochę czasu, aby zapoznać się z rozwojem wirusów zwłaszcza koronawirusów, z materiałami prasowymi niejednokrotnie sfałszowanymi (zdjęcia pokazywane w mediach nie pochodziły z pokazywanych materiałów) oraz przeczytać ulotkę szczepionki gdzie producent wskazuje, iż sam nie zn... rozwiń
Avatar
Japolan / 25 września 2021 r. o 19:07
+7
Zgrabne ukazanie części realnych problemów - z perspektywy naukowego dystansu. Można było wyraźnie powiedzieć, że ma miejsce chamska propaganda (np. szczepieniarska), ale wtedy satanistyczne hieny covidowe mogłyby zaatakować Profesora, który "też chce żyć".
Avatar
Marta790 / 26 września 2021 r. o 07:49
+6
Widzę kolejny mądry, który się zaszczepił, a teraz próbuje sobie wmówić iż dobrze zrobił.
Avatar
Robik / 26 września 2021 r. o 07:12
+1
Kolejny expert-idiota się wypowiada. Partia dała mu literki przed nazwiskiem i wydała rozkaz obrony partyjnej linii.
 Ależ głupia wypowiedź! I aż 16 głosów in plus zebrała... Nazwać profesora "idiotą" - to się pewnie podoba, zwłaszcza tym, którzy zebrali niewiele nauk potwierdzonych świadectwem. Owszem, tan naukowiec niewiele naukowych rzeczy powiedział, raczej to, co jest zdroworozsądkowe. Ale jest różnica między "zdrowym rozsądkiem" a "idiotyzmem". Ten ostatni znamionuje raczej "centusa", który chce jeszcze wcisnąć jakiś wyssany z palca "rozkaz partii". Bezczelna i prostacka gadka. 
 Ależ głupia wypowiedź! I aż 16 głosów in plus zebrała... Nazwać profesora "idiotą" - to się pewnie podoba, zwłaszcza tym, którzy zebrali niewiele nauk potwierdzonych świadectwem. Owszem, tan naukowiec niewiele naukowych rzeczy powiedział, raczej to, co jest zdroworozsądkowe. Ale jest różnica między "zdrowym rozsądkiem" a "idiotyzmem". Ten ostatni znamionuje raczej "centusa", który chce jeszcze wcisnąć jakiś wyssany z palca "rozkaz partii". Bezczelna i prostacka gadka.  rozwiń
Avatar
Marta790 / 26 września 2021 r. o 07:49
+6
Widzę kolejny mądry, który się zaszczepił, a teraz próbuje sobie wmówić iż dobrze zrobił.
Avatar
Marta790 / 26 września 2021 r. o 07:47
+8
Mieszkam w Lublinie, doktorat z finansów, 46 lat, po raz kolejny utwierdzam się, że Ci Panowie profesorowie to odlecieli w swoich badaniach. Rozwiązanie jest proste - wykształcenie nie zawsze idzie w parze z rozumiem, inteligencją czy też mądrością. Wystarczyło poświęcić trochę czasu, aby zapoznać się z rozwojem wirusów zwłaszcza koronawirusów, z materiałami prasowymi niejednokrotnie sfałszowanymi (zdjęcia pokazywane w mediach nie pochodziły z pokazywanych materiałów) oraz przeczytać ulotkę szczepionki gdzie producent wskazuje, iż sam nie zna wpływu szczepionki na organizm ludzki, jej czasu działania oraz nie bierze odpowiedzialności za skutki uboczne. To wszystko świadczy o tym, że to wielka ściema, dlaczego tylko tak bardzo zależy na tym politykom i innym decydentom aby każdy się zaszczepił. Prywatnie wątpię czy oni sami to zrobili, a pokaz w telewizji, hmm zawsze można się zaszczepić solą fizjologiczną. Panie profesorze wstyd.
Mieszkam w Lublinie, doktorat z finansów, 46 lat, po raz kolejny utwierdzam się, że Ci Panowie profesorowie to odlecieli w swoich badaniach. Rozwiązanie jest proste - wykształcenie nie zawsze idzie w parze z rozumiem, inteligencją czy też mądrością. Wystarczyło poświęcić trochę czasu, aby zapoznać się z rozwojem wirusów zwłaszcza koronawirusów, z materiałami prasowymi niejednokrotnie sfałszowanymi (zdjęcia pokazywane w mediach nie pochodziły z pokazywanych materiałów) oraz przeczytać ulotkę szczepionki gdzie producent wskazuje, iż sam nie zn... rozwiń
Avatar
Robik / 26 września 2021 r. o 07:12
+1
Kolejny expert-idiota się wypowiada. Partia dała mu literki przed nazwiskiem i wydała rozkaz obrony partyjnej linii.
 Ależ głupia wypowiedź! I aż 16 głosów in plus zebrała... Nazwać profesora "idiotą" - to się pewnie podoba, zwłaszcza tym, którzy zebrali niewiele nauk potwierdzonych świadectwem. Owszem, tan naukowiec niewiele naukowych rzeczy powiedział, raczej to, co jest zdroworozsądkowe. Ale jest różnica między "zdrowym rozsądkiem" a "idiotyzmem". Ten ostatni znamionuje raczej "centusa", który chce jeszcze wcisnąć jakiś wyssany z palca "rozkaz partii". Bezczelna i prostacka gadka. 
 Ależ głupia wypowiedź! I aż 16 głosów in plus zebrała... Nazwać profesora "idiotą" - to się pewnie podoba, zwłaszcza tym, którzy zebrali niewiele nauk potwierdzonych świadectwem. Owszem, tan naukowiec niewiele naukowych rzeczy powiedział, raczej to, co jest zdroworozsądkowe. Ale jest różnica między "zdrowym rozsądkiem" a "idiotyzmem". Ten ostatni znamionuje raczej "centusa", który chce jeszcze wcisnąć jakiś wyssany z palca "rozkaz partii". Bezczelna i prostacka gadka.  rozwiń
Avatar
Japolan / 25 września 2021 r. o 19:07
+7
Zgrabne ukazanie części realnych problemów - z perspektywy naukowego dystansu. Można było wyraźnie powiedzieć, że ma miejsce chamska propaganda (np. szczepieniarska), ale wtedy satanistyczne hieny covidowe mogłyby zaatakować Profesora, który "też chce żyć".
Avatar
centus / 25 września 2021 r. o 16:28
+18
Kolejny expert-idiota się wypowiada. Partia dała mu literki przed nazwiskiem i wydała rozkaz obrony partyjnej linii.
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzisiaj startuje Polska Liga Zapaśnicza

Dzisiaj startuje Polska Liga Zapaśnicza

W czwartek w Lublinie wystartuje Polska Liga Zapaśnicza. W środę odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca występy najlepszych zapaśników i zapaśniczek kraju.

Spektakl "Oszuści" Och-Teatru w Centrum Spotkania Kultur
25 października 2021, 17:30

Spektakl "Oszuści" Och-Teatru w Centrum Spotkania Kultur

W najbliższy poniedziałek o godz. 17.30 i 20.30 będzie można dwukrotnie zobaczyć spektakl Och-Teatru "Oszuści" w gwiazdorskiej obsadzie. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w Centrum Spotkania Kultur.

Ciało 19-letniego imigranta odnalezione w lubelskim odcinku Bugu

Ciało 19-letniego imigranta odnalezione w lubelskim odcinku Bugu

Nurkowie ze straży pożarnej wydobyli z granicznej rzeki ciało Syryjczyka, który próbował przedostać się do Polski.

Nagle pada: "jest Covid". Niemal cała szkoła w Lublinie przeszła na zdalne nauczanie
Pierwsza strona Dziennika

Nagle pada: "jest Covid". Niemal cała szkoła w Lublinie przeszła na zdalne nauczanie

Chorzy uczniowie, zastępstwa, zdenerwowani rodzice, godziny poświęcone na wertowanie list obecności by nikt niepotrzebnie nie trafił na kwarantannę – to wyzwania, z jakimi mierzą się dyrektorzy szkół, w których wykryto zakażenie koronawirusem. A problemów może być więcej, bo zdarza się, że do szkoły, wbrew przepisom przychodzi nagle nauczyciel, który został objęty kwarantanną. I chce uczyć.

9-letni Oliver walczy z przerzutami złośliwego rdzeniaka
wideo

9-letni Oliver walczy z przerzutami złośliwego rdzeniaka

9-letni Oliver kilka miesięcy temu przeszedł operację usunięcia guza mózgu. Okazało się, że to nie koniec walki z chorobą. Przerzuty złośliwego rdzeniaka zmuszają lekarzy i rodziców do szukania środków na skuteczną terapię.

Segregacja czy względy bezpieczeństwa? Poseł stawia zarzuty Bogdance

Segregacja czy względy bezpieczeństwa? Poseł stawia zarzuty Bogdance

Zarząd lubelskiej kopalni Bogdanka pozbawia niezaszczepionych pracowników prawa do rozwoju zawodowego – uważa poseł Jakub Kulesza (Konfederacja) i pyta dlaczego w szkoleniach mogą brać udział tylko pracownicy posiadający certyfikaty covidowe. Kopalnia nie zgadza się z oskarżeniami.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 października 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 października 2021 r.

Developres Bella Dolina Rzeszów i Jastrzębski Węgiel wygrały mecze o Superpuchar Polski w Lublinie
galeria

Developres Bella Dolina Rzeszów i Jastrzębski Węgiel wygrały mecze o Superpuchar Polski w Lublinie

Developres Bella Dolina Rzeszów i Jastrzębski Węgiel wywalczyły w lubelskiej hali Globus Superpuchar kobiet i mężczyzn. Rzeszowianki w pięciu setach ograły mistrza Polski Grupę Azoty Chemika Police, zaś męscy mistrzowie kraju uporali ze zdobywcą Pucharu Polski i klubowym mistrzem Europy Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Ostrygojad Kazik znów nadaje z Maroka

Ostrygojad Kazik znów nadaje z Maroka

Ostrygojad Kazik spod Kazimierza Dolnego w tym roku też wybrał Maroko i tam spędza zimę. Ornitolodzy śledzą losy 12 ostrygojadów, które mają urządzenia informujące o miejscu ich pobytu. Dzięki temu wiemy, że Kazik i jego dziewczyna Kazia spędzają czas poza Polską oddzielnie. Ona wyprawiła się dalej niż on.

Młoda kobieta zmarła w szpitalu w Lublinie. Co się działo na oddziale?
Relacje pacjentów

Młoda kobieta zmarła w szpitalu w Lublinie. Co się działo na oddziale?

Po naszym artykule, kolejna osoba opowiada o tragicznej nocy na jednym z oddziałów Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie. Pacjent, który był hospitalizowany w miniony weekend, gdy zmarła tam 21-letnia dziewczyna ma wątpliwości co do sposobu sprawowania nad nią opieki. Szpital już nie chce komentować sprawy i czeka na wyniki śledztwa prokuratury.

Lubelskie. Wnuczek nie miał litości dla własnej babci. Dusił, kopał, bił drewnem na opał

Lubelskie. Wnuczek nie miał litości dla własnej babci. Dusił, kopał, bił drewnem na opał

Już wkrótce ruszy proces Pawła P. W maju tego roku mężczyzna zabił swoją 90-letnią babcię.

"To już Świętokrzyska". Rysunkowe Puławy znów w metrze

"To już Świętokrzyska". Rysunkowe Puławy znów w metrze

Ponad 22 tys. zł z miejskiej kasy przeznaczono na kampanię reklamową promującą nowe obiekty zbudowane w mieście. Ich rysunki wyświetlane są na ekranach warszawskiej stacji metra „Świętokrzyska”.

,,do kwadratu”. Wernisaż prac Agnieszki Wójtowicz
21 października 2021, 18:00

,,do kwadratu”. Wernisaż prac Agnieszki Wójtowicz

W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie Agnieszka Wójtowicz zaprezentuje kilka cyklów prac. Inspiracje czerpała z najbliższego otoczenia i nawiązuje do lokalnego Street artu pochodzącego z zaułków lubelskich dzielnic, przystanków, Starego Miasta

Tym misiem na Czubach otwierają oczy niedowiarkom

Tym misiem na Czubach otwierają oczy niedowiarkom

Filmowej urody Miś pozdrawia łapą przechodniów na Czubach Południowych.

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrywa w drugim meczu w EuroCup

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrywa w drugim meczu w EuroCup

Niespodzianki nie było – osłabione koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrały w środę na wyjeździe w swoim drugim meczu w EuroCup z tureckim CBK Mersin Yenisehir Bld 75:98

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium