Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

25 września 2021 r.
15:33

Socjolog z Lublina: Straszenie covidem przestało działać, potrzebne jest inne podejście

103 5 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Straszenie covidem przestało działać, żeby przekonać do szczepień, potrzebne jest inne podejście - powiedział kierownik katedry społecznych problemów zdrowotności UMCS prof. Włodzimierz Piątkowski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Przez ostatni rok proste strategie, którymi lekarze się posługiwali, na przykład straszenie, wymuszanie, pokazywanie w mediach zaszczepionych zadowolonych ludzi i ciężko chorych pod respiratorami, te wszystkie techniki perswazyjne w dużej mierze się wyczerpały. One mogą skłonić do szczepień ok. 50-60 proc. populacji. To jest za mało, żeby uzyskać odporność zbiorową, czyli ok. 80 proc. - powiedział PAP kierownik katedry społecznych problemów zdrowotności UMCS i nauczyciel akademicki UM w Lublinie prof. Włodzimierz Piątkowski.

W rozmowie z PAP socjolog medycyny skomentował statystyki, z których wynika, że mieszkańcy wschodniej Polski szczepią się mniej chętnie niż na zachodzie. - Typowym pacjentem ze wschodniej Polski jest osoba o relatywnie niskim wykształceniu, mieszkająca na wsi lub w małym miasteczku, posiadająca stosunkowo małą wiedzę medyczną, niski status socjo-ekonomiczny, mająca pochodzenie chłopskie. Tacy pacjenci dominują w szpitalach w Białymstoku, Lublinie i powiatowych szpitalach wschodniej Polski - wyjaśnił Piątkowski. Dodał, że wpływ na mentalność współczesnych mieszkańców tych terenów miał fakt przynależności do różnych zaborów.

Zdaniem socjologa, około 10-15 proc. zadeklarowanych antyszczepionkowców nie przekonają żadne argumenty, ale można spróbować trafić do grupy około 40 proc. "wahających się" osób. Według Piątkowskiego, do tych osób można spróbować dotrzeć i wywołać określone zachowania.

- Od lat znane są metody inżynierii społecznej, które są stosowane w marketingu politycznym i ekonomicznym. One są w zasięgu ręki. Na zajęciach ze studentami nieraz analizowaliśmy przykłady udanych kampanii reklamowych. Duże przedsiębiorstwa wynajmują do tego wyspecjalizowane firmy. Rząd mógłby zatrudnić specjalistów, żeby przygotowali kampanię skierowaną do tych milionów nieprzekonanych. Tego się nie robi. Nie wiem dlaczego - powiedział Piątkowski.

Kolejnym postulatem socjologa jest przeprowadzenie debaty na temat covidu i szczepień. - Potrzebna jest poważna dyskusja zwolenników i przeciwników szczepień. Na równych prawach i bez uprzedzeń - powiedział. Przypomniał, że po obu stronach sporu są osoby z tytułami naukowymi, którym należy udzielić głosu "bez cenzury, na zasadzie otwartego studia, żeby dać obu stronom się wypowiedzieć".

- Jest mnóstwo różnego rodzaju mitów, stereotypów, uproszczeń, które w takiej dyskusji można by było doprecyzować. Ludzie są w stanie wyciągnąć logiczne wnioski. Nie wszyscy, ale większość – uważa Piątkowski.

Socjolog zastrzegł, że niechęć do szczepienia i medycyny nie jest polską specjalnością. - To nie jest polska specyfika. Na Zachodzie bardzo mocne są ruchy antymedyczne i tezy antynaukowe funkcjonują tam od lat. To jest rosnąca tendencja. Medycyna jest tam coraz bardziej traktowana jako część establishmentu, systemu, w którym zwykli ludzie są wykorzystywani do zarabiania na nich pieniędzy - wyjaśnił Piątkowski.

Zdaniem socjologa, jednym z elementów tego zjawiska jest m.in. rosnąca popularność uzdrowicieli i znachorów. - Według danych GUS, w Polsce ponad 3 mln wizyt rocznie odbywa się u osób, które nie mają wykształcenia medycznego. Lecznictwo niemedyczne to rodzaj wypowiedzenia zaufania medycynie i nauce - wyjaśnił Piątkowski. Dodał, że według części pacjentów szczepionki przeciwko Covid-19 są elementem potężnego biznesu, który nazywa się nowoczesną medycyną.

- Nowoczesna medycyna staje się elementem neoliberalnej ekonomii. Medycyna jest coraz mniej społeczna, a coraz bardziej komercyjna. Ludzie widzą, że pacjent przestaje być pacjentem, a staje się klientem. Covid to wszystko przyspieszył – powiedział socjolog.

Zdaniem Piątkowskiego, jeszcze w latach 80-tych lekarz pierwszego kontaktu mógł poświęcić 20 minut na rozmowę ze starszym pacjentem. Teraz ten czas uległ znacznemu skróceniu. - W tej chwili medycyna przejmuje techniki marketingowe i myślenie korporacyjne, a przejawem tego jest digitalizacja i e-medycyna. Pacjent przestaje był pacjentem, a staje się klientem – wyjaśnił Piątkowski. Dodał, że sam spotkał się ze skargami seniorów, którzy odrzucają e-medycynę z powodów psychologicznych i wykluczenia cyfrowego.

- Starsi ludzie boją się komputera. Boją się, że źle zalogują się do systemu, coś popsują. Z drugiej strony, młodzi lekarze często obawiają się kontaktu twarzą w twarz z realnym pacjentem. A część seniorów podchodzi z niechęcią do teleporad. Pacjent chce kontaktu z lekarzem, bliskości. Tego wszystkiego ekran laptopa mu nie zagwarantuje. To trzeba przyjąć do wiadomości – powiedział Piątkowski.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
centus / 25 września 2021 r. o 16:28
Kolejny expert-idiota się wypowiada. Partia dała mu literki przed nazwiskiem i wydała rozkaz obrony partyjnej linii.
Avatar
Marta790 / 26 września 2021 r. o 07:47
Mieszkam w Lublinie, doktorat z finansów, 46 lat, po raz kolejny utwierdzam się, że Ci Panowie profesorowie to odlecieli w swoich badaniach. Rozwiązanie jest proste - wykształcenie nie zawsze idzie w parze z rozumiem, inteligencją czy też mądrością. Wystarczyło poświęcić trochę czasu, aby zapoznać się z rozwojem wirusów zwłaszcza koronawirusów, z materiałami prasowymi niejednokrotnie sfałszowanymi (zdjęcia pokazywane w mediach nie pochodziły z pokazywanych materiałów) oraz przeczytać ulotkę szczepionki gdzie producent wskazuje, iż sam nie zna wpływu szczepionki na organizm ludzki, jej czasu działania oraz nie bierze odpowiedzialności za skutki uboczne. To wszystko świadczy o tym, że to wielka ściema, dlaczego tylko tak bardzo zależy na tym politykom i innym decydentom aby każdy się zaszczepił. Prywatnie wątpię czy oni sami to zrobili, a pokaz w telewizji, hmm zawsze można się zaszczepić solą fizjologiczną. Panie profesorze wstyd.
Mieszkam w Lublinie, doktorat z finansów, 46 lat, po raz kolejny utwierdzam się, że Ci Panowie profesorowie to odlecieli w swoich badaniach. Rozwiązanie jest proste - wykształcenie nie zawsze idzie w parze z rozumiem, inteligencją czy też mądrością. Wystarczyło poświęcić trochę czasu, aby zapoznać się z rozwojem wirusów zwłaszcza koronawirusów, z materiałami prasowymi niejednokrotnie sfałszowanymi (zdjęcia pokazywane w mediach nie pochodziły z pokazywanych materiałów) oraz przeczytać ulotkę szczepionki gdzie producent wskazuje, iż sam nie zn... rozwiń
Avatar
Japolan / 25 września 2021 r. o 19:07
Zgrabne ukazanie części realnych problemów - z perspektywy naukowego dystansu. Można było wyraźnie powiedzieć, że ma miejsce chamska propaganda (np. szczepieniarska), ale wtedy satanistyczne hieny covidowe mogłyby zaatakować Profesora, który "też chce żyć".
Avatar
Marta790 / 26 września 2021 r. o 07:49
Widzę kolejny mądry, który się zaszczepił, a teraz próbuje sobie wmówić iż dobrze zrobił.
Avatar
Robik / 26 września 2021 r. o 07:12
Kolejny expert-idiota się wypowiada. Partia dała mu literki przed nazwiskiem i wydała rozkaz obrony partyjnej linii.
 Ależ głupia wypowiedź! I aż 16 głosów in plus zebrała... Nazwać profesora "idiotą" - to się pewnie podoba, zwłaszcza tym, którzy zebrali niewiele nauk potwierdzonych świadectwem. Owszem, tan naukowiec niewiele naukowych rzeczy powiedział, raczej to, co jest zdroworozsądkowe. Ale jest różnica między "zdrowym rozsądkiem" a "idiotyzmem". Ten ostatni znamionuje raczej "centusa", który chce jeszcze wcisnąć jakiś wyssany z palca "rozkaz partii". Bezczelna i prostacka gadka. 
 Ależ głupia wypowiedź! I aż 16 głosów in plus zebrała... Nazwać profesora "idiotą" - to się pewnie podoba, zwłaszcza tym, którzy zebrali niewiele nauk potwierdzonych świadectwem. Owszem, tan naukowiec niewiele naukowych rzeczy powiedział, raczej to, co jest zdroworozsądkowe. Ale jest różnica między "zdrowym rozsądkiem" a "idiotyzmem". Ten ostatni znamionuje raczej "centusa", który chce jeszcze wcisnąć jakiś wyssany z palca "rozkaz partii". Bezczelna i prostacka gadka.  rozwiń
Avatar
Marta790 / 26 września 2021 r. o 07:49
Widzę kolejny mądry, który się zaszczepił, a teraz próbuje sobie wmówić iż dobrze zrobił.
Avatar
Marta790 / 26 września 2021 r. o 07:47
Mieszkam w Lublinie, doktorat z finansów, 46 lat, po raz kolejny utwierdzam się, że Ci Panowie profesorowie to odlecieli w swoich badaniach. Rozwiązanie jest proste - wykształcenie nie zawsze idzie w parze z rozumiem, inteligencją czy też mądrością. Wystarczyło poświęcić trochę czasu, aby zapoznać się z rozwojem wirusów zwłaszcza koronawirusów, z materiałami prasowymi niejednokrotnie sfałszowanymi (zdjęcia pokazywane w mediach nie pochodziły z pokazywanych materiałów) oraz przeczytać ulotkę szczepionki gdzie producent wskazuje, iż sam nie zna wpływu szczepionki na organizm ludzki, jej czasu działania oraz nie bierze odpowiedzialności za skutki uboczne. To wszystko świadczy o tym, że to wielka ściema, dlaczego tylko tak bardzo zależy na tym politykom i innym decydentom aby każdy się zaszczepił. Prywatnie wątpię czy oni sami to zrobili, a pokaz w telewizji, hmm zawsze można się zaszczepić solą fizjologiczną. Panie profesorze wstyd.
Mieszkam w Lublinie, doktorat z finansów, 46 lat, po raz kolejny utwierdzam się, że Ci Panowie profesorowie to odlecieli w swoich badaniach. Rozwiązanie jest proste - wykształcenie nie zawsze idzie w parze z rozumiem, inteligencją czy też mądrością. Wystarczyło poświęcić trochę czasu, aby zapoznać się z rozwojem wirusów zwłaszcza koronawirusów, z materiałami prasowymi niejednokrotnie sfałszowanymi (zdjęcia pokazywane w mediach nie pochodziły z pokazywanych materiałów) oraz przeczytać ulotkę szczepionki gdzie producent wskazuje, iż sam nie zn... rozwiń
Avatar
Robik / 26 września 2021 r. o 07:12
Kolejny expert-idiota się wypowiada. Partia dała mu literki przed nazwiskiem i wydała rozkaz obrony partyjnej linii.
 Ależ głupia wypowiedź! I aż 16 głosów in plus zebrała... Nazwać profesora "idiotą" - to się pewnie podoba, zwłaszcza tym, którzy zebrali niewiele nauk potwierdzonych świadectwem. Owszem, tan naukowiec niewiele naukowych rzeczy powiedział, raczej to, co jest zdroworozsądkowe. Ale jest różnica między "zdrowym rozsądkiem" a "idiotyzmem". Ten ostatni znamionuje raczej "centusa", który chce jeszcze wcisnąć jakiś wyssany z palca "rozkaz partii". Bezczelna i prostacka gadka. 
 Ależ głupia wypowiedź! I aż 16 głosów in plus zebrała... Nazwać profesora "idiotą" - to się pewnie podoba, zwłaszcza tym, którzy zebrali niewiele nauk potwierdzonych świadectwem. Owszem, tan naukowiec niewiele naukowych rzeczy powiedział, raczej to, co jest zdroworozsądkowe. Ale jest różnica między "zdrowym rozsądkiem" a "idiotyzmem". Ten ostatni znamionuje raczej "centusa", który chce jeszcze wcisnąć jakiś wyssany z palca "rozkaz partii". Bezczelna i prostacka gadka.  rozwiń
Avatar
Japolan / 25 września 2021 r. o 19:07
Zgrabne ukazanie części realnych problemów - z perspektywy naukowego dystansu. Można było wyraźnie powiedzieć, że ma miejsce chamska propaganda (np. szczepieniarska), ale wtedy satanistyczne hieny covidowe mogłyby zaatakować Profesora, który "też chce żyć".
Avatar
centus / 25 września 2021 r. o 16:28
Kolejny expert-idiota się wypowiada. Partia dała mu literki przed nazwiskiem i wydała rozkaz obrony partyjnej linii.
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 listopada 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 listopada 2022 r.

Przyjechał prezydent Polski i były prezydent Niemiec. Dla świadków historii miejsc nie starczyło

Przyjechał prezydent Polski i były prezydent Niemiec. Dla świadków historii miejsc nie starczyło

Nie dla wszystkich wystarczyło miejsc na uroczystościach upamiętniających wysiedlenia z Zamojszczyzny w trakcie II wojny światowej. – 79-letniej cioci poradzono, żeby obejrzała wydarzenie na telebimie przed szkołą – słyszymy od pochodzącej ze Skierbieszowa Jadwigi Kusior. – Przecież nie chodziło o to, że tam każdy musiał być, tylko o upamiętnienie tych dni – odpowiada przedstawiciel Związku Kombatantów.

Bo za dużo po nim chodzą. Okno czasu na depatku już za barierkami

Bo za dużo po nim chodzą. Okno czasu na depatku już za barierkami

11 tys. zł zapłacą władze Lublina za montaż barierek wokół tzw. okna czasu, które jest wbudowane w nawierzchnię deptaka Krakowskiego Przedmieścia. Ma ono zapobiec mętnieniu szyby przykrywającej podziemną wystawę.

Mundial 2022: Brazylia – Szwajcaria 1:0, awans już pewny

Mundial 2022: Brazylia – Szwajcaria 1:0, awans już pewny

Drugi mecz fazy grupowej długo nie układał się po myśli jednego z faworytów do tytułu. Brazylia w końcówce spotkania ze Szwajcarią jednak zdobyła zwycięskiego gola. I już w poniedziałek kibice mogli świętować awans swoich ulubieńców do fazy pucharowej mundialu w Katarze.

Wojewoda Lech Sprawka zostanie posłem? Podjął decyzję

Wojewoda Lech Sprawka zostanie posłem? Podjął decyzję

Wojewoda lubelski zdecydował o swojej politycznej przyszłości. Otrzymał propozycję zostania posłem.

Jacek Sasin otwiera dworzec PKP w Świdniku. Kosztował pięć milionów złotych. Nie ma tu żadnej kasy

Jacek Sasin otwiera dworzec PKP w Świdniku. Kosztował pięć milionów złotych. Nie ma tu żadnej kasy

Uroczyście otwarto nowy dworzec kolejowy w Świdniku zbudowany za 5 mln zł. Tyle kosztował obiekt z poczekalnią mającą osiem krzesełek, dwa wyświetlacze i toalety. Kasy biletowej nie ma i nie wiadomo, czy w ogóle powstanie.

Poseł PiS, Jerzy Bielecki rzucił mandat poselski. Kariera w państwowej spółce?

Poseł PiS, Jerzy Bielecki rzucił mandat poselski. Kariera w państwowej spółce?

Jerzy Bielecki (Prawo i Sprawiedliwość) zrzekł się poselskiego mandatu. Formalnie jego miejsce w Sejmie powinien zająć wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Łukasz Giza (KS Cisowianka Drzewce): Walka o awans jeszcze się nie zakończyła

Łukasz Giza (KS Cisowianka Drzewce): Walka o awans jeszcze się nie zakończyła

Rozmowa z Łukaszem Gizą, trenerem KS Cisowianka Drzewce

Lublin. Szkolne boiska do gruntownej odnowy

Lublin. Szkolne boiska do gruntownej odnowy

Miasto szykuje się do przetargu na przebudowę obiektów sportowych obok Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Rzeckiego. Prace zostały już wpisane do miejskiego planu tegorocznych zamówień publicznych.

Mundial 2022: Korea Południowa - Ghana 2:3. Czarne Gwiazdy z ważną wygraną

Mundial 2022: Korea Południowa - Ghana 2:3. Czarne Gwiazdy z ważną wygraną

Reprezentacja Ghany po pasjonującym meczu pokonała 3:2 Koreę Południową, a jej bohaterem okazał się zdobywca dwóch goli Mohammed Kudus grający na co dzień w Ajaksie Amsterdam

8 tys. policjantów chce zrzucić mundury. Pozostali będą tyrać

8 tys. policjantów chce zrzucić mundury. Pozostali będą tyrać

Toczą się negocjacje w sprawie przyszłorocznych podwyżek w policji. Wielu z mundurowych chce odejść, bo bardziej im się opłaca zostać emerytami.

Kierowca BMW, który zabił w wypadku starszą panią aresztowany

Kierowca BMW, który zabił w wypadku starszą panią aresztowany

36-latek z gminy Janowiec, który w sobotę pod wpływem alkoholu doprowadził tragicznego w skutkach wypadku, najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Na miejscu zginęła mieszkanka Puław, a jej mąż trafił do szpitala.

Mundial 2022: Kamerun – Serbia 3:3. Piłkarski rollercoaster

Mundial 2022: Kamerun – Serbia 3:3. Piłkarski rollercoaster

Wielkie emocje, sześć bramek i podział punktów. Reprezentacja Kamerunu przegrywała z Serbią 1:3, ale zdołała odrobić straty i spotkanie zakończyło się podziałem punktów

Lublin. Pięć miesiecy bez pływania. Stary basen do remontu

Lublin. Pięć miesiecy bez pływania. Stary basen do remontu

Nie dłużej niż pięć miesięcy ma trwać remont krytej pływalni Strefa H2O, czyli starego basenu przy Al. Zygmuntowskich.

Kim jest i ile zarabia programista Java?

Kim jest i ile zarabia programista Java?

Nie jest tajemnicą, że zarobki programistów specjalizujących się w wykorzystaniu w praktyce niezwykle popularnego języka Java należą do najwyższych w rodzimej branży IT. Praca ta wiąże się z dość dużą odpowiedzialnością oraz koniecznością nieprzerwanego stawiania czoła różnorakim wyzwaniom, jednakże jest ona nad wyraz opłacalna. Sprawdźmy więc z czym ona się wiąże!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium