Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

19 lutego 2020 r.
20:38

Kozak kontra boomer czyli najpopularniejsze słowa młodzieżowe w polskim internecie

Jakie są najpopularniejsze słowa młodzieżowe w polskim internecie? Odpowiedź daje raport przygotowany przez markę Nadwyraz.com

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Młode pokolenie wychowuje się od urodzenia w nowej cyberrzeczywistości, dlatego właśnie ono kształtuje współczesny język. Młodzież czerpie wiele inspiracji językowych z internetu, a przy okazji używa podobnych środków wyrazu w życiu codziennym.

Od wielu lat niesłabnącą popularnością cieszy się słówko LOL/lol, będące anglojęzycznym akronimem, który rozwinąć można jako laughing out loud (pol. śmiejąc się głośno) lub lots of laughs (pol. dużo śmiechu). Ma ono znaczącą przewagę w zestawieniu (niemal 20 proc.). Na drugiej pozycji plasuje się kozak (nieco ponad 10 proc.) – neosemantyzm oznaczający osobę lub zachowanie budzące podziw, aprobatę, a także szczęście przy odwadze graniczącej z głupotą. Trzecie miejsce zajmuje hajs (niemal 7 proc. – popularne określenie pieniędzy.

Autorzy raportu stwierdzają, że język młodzieży obfituje w słownictwo nacechowane emocjonalnie (kozak, grubo, przegryw, sztos, zaorać, madka, zacnie, dekiel, gównoburza). Pokazuje to, w jaki sposób młodzi ludzie postrzegają świat – są to postawy skrajnie pozytywne lub skrajnie negatywne.

Polska młodzież wykazuje się sporą kreatywnością – nadaje nowe znaczenia słowom już istniejącym (kozak, grubo, zaorać, dekiel), przekształca celowo prawidłową postać wyrazu (madka) i używa archaizmów w nowym kontekście (zacny). Chętnie sięga po anglicyzmy (lol, crush, influencer), ale nie boi się ich spolszczać (gównoburza). Zadziwić może niesłabnąca popularność słów lol oraz hajs – ich historia sięga bowiem przełomu XX i XXI wieku. Lol używany był jeszcze w czasach popularności komunikatora Gadu-Gadu, a hajs pojawiał się w nagraniach hip-hopowych w 2003 r. – Cieszyć nas może fakt, że język młodzieży nie jest wcale tak zwulgaryzowany, jak byśmy się mogli spodziewać – podsumowują autorzy raportu.

Czytaj także: „Wziąść”, „swetr” i „dzień dzisiejszy” czyli 100 najczęstszych błędów w polskim internecie

Najczęstsze używane słowa młodzieżowe (w kolejności występowania):

LOL/lol

kozak

hajs

sztos / sztosik

grubo

przegryw

zaorać

krindż / cringe

crush/krasz

influencer

madka

zacny/zacnie

dekiel

umieć w coś

gównoburza

eluwina

promka

epicki

smakówa

hajp/hype

pykło

randomowy

zajawka

zaorane/zaorany

props/propsy

p0lka

alternatywka

jesieniara

lamus

boomer

dzban

YOLO

essa

rozkminić/rozkminiać

swag

zajawa/zajawka

dymy

atencjusz/atencjuszka

samozaoranie

typiarz/typiarka

masakryczny

melo

zajumać

legitny/legitnie

wiadomka

zamułka/zamuła

śmieszkować

odzobaczyć

masno

propsować

stulejarz

normik

friendzona/friendzone

koniara

Inba

kulson

przychlast

pewka

zaciesz

banglać

rejczel

nieogar

memiarz

szur

sztywniutko

trybić

banger

wiksa

amba

bulwers

odjaniepawlać/odjaniepawlić (się)

przyps

memiczny

skil

rakowy

alternatywek

przygas

kruci

podbaza

najsik

elówa

zwyklak

bóldupić

szuryzm

ulung

charaszo

konserwatywka

samozaorać

jesieniarz

disować/zdisować

gramotny

żenadówa

tenteges

dysmózgia

piwniczyć

Co znaczą najpopularniejsze słowa młodzieżowe – słowniczek:

  • Alternatywka – dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach, indywidualistka.
  • Atencjusz – osoba poszukująca ciągłej uwagi (atencji) społeczeństwa.
  • Bajerancki – modny, ciekawy, efektowny.
  • Bóldupić – narzekać, martwić się.
  • Dzban – osoba ograniczona umysłowo, głupia, chamska.
  • Eluwina – powitanie, modyfikacja młodzieżowego słowa elo.
  • Epicki – wspaniały, robiący wrażenie; kalka znaczeniowa z języka angielskiego (epic).
  • Friendzona/friendzone – przyjaźń między chłopakiem a dziewczyną, w której jedna strona jest zaangażowana uczuciowo, a druga (najczęściej ona) – nie.
  • Hajp/hype – coś popularnego, modnego, pożądanego.
  • Iksde/XD – słowo powstałe od emotikona; oznacza śmiech, radość; stanowi komentarz do wielu codziennych sytuacji.
  • Janusz/janusz – określenie osoby zachowującej się w sposób prymitywny.
  • Jesieniara – miłośniczka jesieni, spędzania wieczorów w domu z filmem lub książką i herbatą.
  • Kasztan – głupek.
  • Kuc – osoba interesująca się przedmiotami ścisłymi, niedbająca o kontakty społeczne i swój wizerunek.
  • Lamus – ktoś słaby, niedouczony.
  • Legitny – słuszny, sensowny (zapożyczenie z angielskiego – legit).
  • Masno – dobrze, fajnie.
  • Napinka – stres, niepokój, napięcie emocjonalne.
  • Nieogar – stan braku kontroli nad swoimi sprawami.
  • Nie pykło – coś się nie powiodło, nie wyszło.
  • Odzobaczyć – zapomnieć, przestać widzieć.
  • Pocisk – dokuczenie komuś, szydzenie.
  • Propsy – pochwała, szacunek.
  • Przychlast – negatywne określenie osoby flegmatycznej, nieenergicznej, cechującej się brakiem refleksu.
  • Randomowy – losowy, przypadkowy.
  • Rejczel – wariant słowa raczej.
  • Rozkminić – przemyśleć, zrozumieć.
  • Smakówa – określenie czegoś smacznego.
  • Śmieszkować – wygłupiać się, żartować.
  • Trybić – rozumieć.
  • Wiksa – impreza.
  • Wypasiony – przymiotnik wartościujący pozytywnie, oznaczający coś zaspokajającego nasze potrzeby w stopniu większym, niż tego oczekiwaliśmy.
  • Wtopa – żenada, pomyłka.
  • YOLO – (akronim ang. you only live once) żyje się tylko raz.
  • Zaciesz – radość, uśmiech.

Źródło raportu: Nadwyraz.com we współpracy z portalem Polszczyzna.pl i partnerem technologicznym, narzędziem do monitoringu internetu, SentiOne.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

2 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych a zarazem radosnych świąt państwowych. - Flaga symbolizuje naszą przynależność do narodu i państwa – mówi dr hab. Robert Kozyrski, prof. KUL z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Piłkarze Victorii Łukowa (zielone stroje) w 23. kolejce odnieśli 15. zwycięstwo w tym sezonie

Victoria Łukowa znowu zwycięska. W weekend kolejne mecze zamojskiej klasy okręgowej

Na rozpoczęcie weekendu majowego rozegrano 23. kolejkę w „najciekawszej lidze świata”. Wszystkie zespoły ze ścisłej czołówki sięgnęły po trzy punkty, a mecz derbowy pomiędzy Pogonią 96 Łaszczówka, a Koroną Łaszczów zakończył się remisem

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?
film

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?

Lublin stał się doskonałym miejscem na początek interesujących wycieczek? Jakie wakacyjne kierunki oferuje lubelskie lotnisko? Dokąd polecimy przez cały rok? O tych rzeczach rozmawiamy z Piotrem Jankowskim z Portu Lotniczego Lublin w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi.

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium