Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

28 lutego 2017 r.
11:00

Ambasador Paul Jones gościł rodzinę i Towarzystwo Jana Karskiego

0 0 A A
Przy kawie ciastkach i słodyczach rozmawiano o upamiętnianiu Jana Karskiego
Przy kawie ciastkach i słodyczach rozmawiano o upamiętnianiu Jana Karskiego (fot. Archiwum Towarzystwa Jana Karskiego)

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Paul Jones spotkał się w swojej rezydencji z najbliższą rodziną bohatera Jana Karskiego i przedstawicielami Towarzystwa, któremu patronuje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rodzinę reprezentowała dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, bratanica i córka chrzestna bohatera, jego siostra cioteczna Edwarda Natkańska i stryjeczny wnuk Jerzy Kozielewski. Towarzystwo – sekretarz Jacek Woźniak, Andrzej Ludek i Małgorzata Morawska. W spotkaniu brał udział także radca do spraw kultury ambasady Kenneth Wetzel.

Wizyta miał serdeczny i bezpośredni charakter. Rozpoczęło ją wręczenie ambasadorowi repliki historycznej szabli polskiej wzór 1917, na klindze której wygrawerowana została dedykacja podkreślająca, iż tą właśnie bronią „Polska wyrąbała sobie niepodległość” w 1918 roku.

Taką szablę posiadał w wersji bojowej i honorowej od prezydenta RP Ignacego Mościckiego – podchorąży Jan Kozielewski, późniejszy – Karski. Czyn zbrojny nie wydałby owoców, gdyby nie zdecydowana postawa amerykańskiego prezydenta Woodrowa Wilsona, który podczas konferencji pokojowej w Wersalu przywrócenie polski na mapę Europy uczynił punktem honoru i strategii negocjacyjnej.

Najwyraźniej wzruszony Paul Jones dziękował słowami wypowiedzianymi po polsku: „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”. Zrewanżował się wręczeniem gościom flagi amerykańskiej, jaka powiewała nad Białym Domem.

Ambasador z podziwem mówił o Janie Karskim, podkreślając, iż była on kwintesencją związków polsko-amerykańskich. Będąc Polakiem, Amerykę wybrał na swoją drugą ojczyznę, był z nią związany przez pięćdziesiąt osiem lat. W niej robiąc piękną karierę akademicką i w niej na nowo stając się ikoną walki o prawa ludzkie. To Ameryka przypomniała światu wojenną misję Jana Karskiego, by powstrzymać horror hitlerowskiej zbrodni na narodzie żydowskim.

Paul Jones wyrażał rodzaj „zazdrości”, iż nie mógł znać tak dobrze bohatera, jak chociażby jego poprzednik, ambasador Stephen Mull, który był studentem Jana Karskiego. Podobnie zresztą jak prezydent Bill Clinton.

Przy kawie, ciastkach i słodyczach rozmawiano także o wspólnych planach związanych z przypadającymi w tym roku ważnymi rocznicami związanymi w działalnością polsko-amerykańskiego bohatera.

– Cieszymy się, że kolejny ambasador amerykański identyfikuje się w dziełem Jana Karskiego i przesłaniem, jakie z niego płynie nie tylko dla Polaków i Amerykanów, ale całego świata. Mój stryj w równym stopniu jak Polakiem czuł się także dumnym Amerykaninem i fakt ten nie powinien być ani na chwilę zapominany. Podobnie, jak i to, że to Stanach Zjednoczonych znacznie wcześniej dostrzeżono na nowo i doceniono to, czego dokonał. Jego misja wojenna była w jej sednie i istocie – misją kompletną i spełnioną. Choć świat jej nie podjął i nie zareagował, tak jak powinien, Karski okazał się symbolem zupełności i integralności – powiedziała po wyjściu z rezydencji ambasadora doktor Wiesława Kozielewska.

Ambasador i jego goście. Od lewej: Andrzej Ludek, Edwarda Natkańska, Paul Jones, Małgorzata Morawska, Jerzy Kozielewski, Jacek Woźniak i dr Wiesława Kozielewska. (fot. Archiwum Towarzystwa Jana Karskiego)
Ambasador Paul Jones chwilę po otrzymaniu polskiej szabli wzór 1917, jaką „Polska wyrąbała sobie niepodległość” (fot. Archiwum Towarzystwa Jana Karskiego)
Flaga amerykańska w ceremonialnej formule, jaką otrzymała z rąk ambasadora Paula Jonesa dr Wiesława Kozielewska Trzaska, jest oznaką najwyższej czci (fot. Towarzystwo Jana Karskiego)
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

„Na początku był Twaróg…” – czyli święto serowarstwa już w ten weekend w Lublinie
NASZ PATRONAT

„Na początku był Twaróg…” – czyli święto serowarstwa już w ten weekend w Lublinie

O tym jak powstaje ser i produkty mleczarskie, będzie można dowiedzieć się w najbliższą niedzielę.

Lekarze muszą się szkolić, ale kosztuje to „majątek”
Dzień Wschodzi
film

Lekarze muszą się szkolić, ale kosztuje to „majątek”

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zorganizował dla młodych specjalistów i lekarzy w trakcie specjalizacji z ortopedii „Trauma Days”. To pierwszy z tego typu dni, ale z pewnością nie ostatni.

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Trzy mecze do końca i obecnie tylko punkt straty do miejsca w strefie barażowej. Motor Lublin podobnie, jak przed rokiem nadal liczy się w walce o awans. Już w piątek podopieczni Mateusza Stolarskiego zagrają u siebie ze Zniczem Pruszków. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Uczniowie przystępują do egzaminów dojrzałości. W dniach 7-9 maja zmierzyli się już z rozprawkami, testami historycznymi, wzorami i działaniami matematycznymi, a także z testem z języka obcego. Następnym etapem są wybrane rozszerzenia oraz matury ustne z języka angielskiego i polskiego.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Już w piątek kolejny mecz o punkty zagra Motor Lublin. Tym razem Piotr Ceglarz i spółka zmierzą się u siebie ze Zniczem Pruszków (godz. 18).

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania
Lublin

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania

Dziś jubileuszowa edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 oferują dziś darmowe badania i porady.

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja
10 maja 2024, 19:00

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium