Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

10 lutego 2019 r.
20:02

Coraz mniej Polaków. Tak źle nie było od zakończenia II wojny światowej

128 30 A A
Świetny efekt programu 500 plus, który obserwowaliśmy w 2017 roku, był niestety krótkotrwały. Coraz częściej kobiety w ogóle rezygnują z dzieci lub odkładają decyzję o macierzyństwie
Świetny efekt programu 500 plus, który obserwowaliśmy w 2017 roku, był niestety krótkotrwały. Coraz częściej kobiety w ogóle rezygnują z dzieci lub odkładają decyzję o macierzyństwie

Ponad 414 tys. osób zmarło w 2018 roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Tak źle nie było od czasów zakończenia II wojny światowej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak ocenia GUS, w najbliższym czasie nie ma szans na zmiany „gwarantujące stabilny rozwój demograficzny”. Od 2013 roku przyrost naturalny jest na minusie. Szacuje się, że w ubiegłym roku liczba urodzeń była niższa od liczby zgonów o ok. 26 tys.

Za mało dzieciaków

– Zmiany demograficzne są bardzo niepokojące. Populacja maleje stopniowo już od 30 lat, a dzietność nie zapewnia odtwarzalności pokoleń. Byłoby to możliwe, gdyby kobiety decydowałyby się na posiadanie trojga lub czworga dzieci, a tak jest w niewielu przypadkach – komentuje prof. Włodzimierz Piątkowski z Instytutu Socjologii UMCS i zaznacza, że coraz częściej kobiety w ogóle rezygnują z dzieci lub odkładają tę decyzję. W związku z tym przesuwa się średnia wieku, w którym rodzą pierwsze dziecko.

Spadek liczby ludności obserwuje się w Polsce od ponad sześciu lat (wyjątkiem był 2017 rok, kiedy odnotowano wzrost, ale tylko o niecały tysiąc). Natomiast średni wiek kobiety, w którym rodzi pierwsze dziecko, to już prawie 28 lat. – Ma na to wpływ kilka czynników, ale przede wszystkim chodzi o ekonomiczne. Świetny efekt programu 500 plus, który obserwowaliśmy w 2017 roku, był krótkotrwały. Nie wystarczy dać jednorazowo wsparcie finansowe, potrzeba kompleksowej zmiany i opieki dla matki, a tego nadal nie ma – zauważa prof. Piątkowski.

Jak pokazują jednak dane statystyczne nie jest tak, że Polki nie chcą rodzić dzieci. – Jeśli wybierają emigrację podejmują taką decyzję, bo mają zapewnione wsparcie socjalne oraz infrastrukturę, np. żłobki czy przedszkola. Dzięki temu nie muszą rezygnować z kariery zawodowej dodaje socjolog.

Tymczasem wstępne dane GUS za 2018 rok wskazują na rekordową, od czasów wojny, liczbę zgonów. W ubiegłym roku zmarło ponad 414 tys. osób (o ok. 11 tys. więcej niż przed rokiem). Ponad połowa to mężczyźni. Główne przyczyny śmierci to choroby układu krążenia i choroby nowotworowe (blisko 70 proc. wszystkich zgonów).

Z drugiej strony statystyki pokazują, Polacy żyją dłużej, przez co społeczeństwo starzeje się coraz bardziej. Jak wynika z raportu GUS, osiemdziesiątkę częściej przekraczają kobiety. W 2017 r. przeciętna długość życia przewidywana dla noworodka płci męskiej wyniosła 74 lata, a dla dziewczynki – 82 lata. – Na tak dużą liczbę zgonów ma na pewno wpływ proces starzenia się społeczeństwa.

Z kolei mężczyźni żyją krócej gdyż w porównaniu do kobiet mniej dbają o zdrowie i częściej lekceważą objawy choroby – komentuje prof. Piątkowski. – Mężczyźni częściej też giną w wypadkach komunikacyjnych, bo nadal przeważają wśród kierowców. Dominują także w tzw. niebezpiecznych zawodach, które również wiążą się z ryzykiem wypadków często śmiertelnych.

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Załamany / 6 dni temu o 21:00
+54
A moi wszyscy znajomi którzy wyjechali na wyspy mają po troje dzieci....ci w Polsce po jednym, max dwójce.....dalszy komentarz chyba niepotrzebny
Avatar
Tadam / 6 dni temu o 20:58
+46
I nie ma co się dziwić że w dzisiejszym świecie co raz to mniej osób decyduje się na dziecko. To duuża odpowiedzialność i decyzja na całe życie. Dziecko to nie książka że odłożysz na półkę jak nie masz siły lub Ci się znudzi. Nawet kredyt hipoteczny obarczony jest mniejszą odpowiedzialnością i ryzykiem niż dziecko. A czasy jakie mamy każdy widzi koszty życia coraz droższe, wypłaty nie adekwatne do ceny życia, na mieszkanie mało kogo stać i jest jak jest. Ten kraj nie jest niestety prorodzinny
Avatar
Duduś / 6 dni temu o 20:46
+45
Dawajta patologii 500plus, sprowadzajta ukrów, a pracującego Polaka obciążta jeszcze większymi podatkami, i zmniejszta jeszcze kwotą wolną od podatku to niedługo tylko Ci z wiejskiej zostaną w Polsce. A i to nie pewne bo jak nie będzie miał kto pracować to nie bedzie kogo okradac...
Avatar
Przedszkolanka1 / 6 dni temu o 21:53
+41
Ostatnie pokolenie wyżu demograficznego wchodząc w dorosłość trafiło na bezrobocie, brak perspektyw, brak jakiejkolwiek pomocy od Państwa. Teraz mając już po 40 lat trudno się decydować na kolejne dziecko. Aby wychować dziecko nie wystarczy 500+, trzeba żyć przede wszystkim a dla naszej służby zdrowia i zusu życie jest nieekonomiczne.
Avatar
Gość / 6 dni temu o 20:20
+37
Szacuje się, że w ubiegłym roku liczba urodzeń była niższa od liczby zgonów o ok. 26 tys. (...) Spadek liczby ludności obserwuje się w Polsce od ponad sześciu lat (wyjątkiem był 2017 rok, kiedy odnotowano wzrost, ale tylko o niecały tysiąc)" .... czyli 500+ w ogóle nie przekłada się na zwiększenie dzietności.
Avatar
Gość / 6 dni temu o 20:55
+35
Mi w trakcie urlopu rodzicielskiego powiedziano w pracy, że nie ma dla mnie już miejsca. I jak tu chcieć mieć dzieci?
Avatar
mar / 6 dni temu o 23:02
+24
Patrząc na ceny mieszkań jestem ciekawy kiedy ta bańką pęknie przy tej demografii
Avatar
aswd / 6 dni temu o 21:54
+18
Czas na 1000+ pińset się przejadło. Patologia już nie chce się mnożyć więc trzeba podnieść poprzeczkę. Tylko 1000+ bo im się należy.
Avatar
Gość / 6 dni temu o 20:18
+18
Efekt 500+ już minął
Avatar
fkjkjedf / 6 dni temu o 21:16
+16
No niech rząd puknie się w głowę i nie udaje głupa - po co się rozmnażać w tej głupiej Polsce? Żeby jakiejś Pani urzędniczce zrobić przyjemność? Żeby się jej słupki do premii zgadzały?
Avatar
cosik / wczoraj o 19:16
0
Jestem mamą-mam dwoje dzieci (8,6Lat) i pracuje zawodowo. Każda ciąża z problemami i chociaż chciałbym mieć kolejne dziecko to się po prostu obawiam kolejnych komplikacji i rezygnacji z życia zawodowego na rzecz wychowywania dzieci co może i jest piękne etc ale ja się czuję spełniona jak mogę pracować i z tęsknotą wracać do domu ... I żadne 500+ nie odgrywa tu roli.
Avatar
Gość / 3 dni temu o 06:05
0
Zęby zacisnąć i do roboty! Dla pewności wprowadzić 100+ od numerka.
Avatar
Zezem na wprost / 5 dni temu o 18:13
0
Katarzyno Prus mocno się wysiliłaś pisząc te OBSZERNE W TREŚCI , katastroficzne prognozy . Niech zapytam z kim "tupiesz" z Kasprzakiem ? z Kijowskim ? z Palikotem czy jakimś innym "FARMAZONEM" ? bo na trzeźwo takiej tezy postawić byś nie mogła. I tak na koniec - Judasz kiedy zreflektował co zrobił to się powiesił - pamiętaj że i u ciebie wcześniej czy później , zechcesz czy nie, do takiej refleksji dojdzie a wtedy jak sobie spojrzysz w swoją twarz ? ....o ile z tej twarzy coś ci zostanie ?
Avatar
anka / 5 dni temu o 17:39
0
Zamiast 500 plus zachęcających bardziej do bezrobocia, niż posiadania dzieci, a co gorsze promującego bezrobocie było pozostawić MDM. To była chyba jedyna pomoc, która władzom się udała. Takiej sprzedaży nowych mieszkań jak za czasu MDM to nigdy nie było. Ale zmieniła się władza i nieważne, czy coś było dobre, czy złe należało to zlikwidować. Niestety bez mieszkania rodzina się nie powiększy, bo na wynajem przy takich cenach jakie są, mało kogo stać.
Avatar
Te / 5 dni temu o 17:11
0
A na lubelskich porodówkach brak miejsc.
 Jak nie tylko z calego wojewodztwa, ale nawet tez z osciennych przyjezdzaja rodzic to nic dziwnego
Avatar
wesoły emeryt... / 5 dni temu o 16:27
0
....zbyt wiele elementów składowych stanowi o statystyce, aby tak bezrefleksyjne komentować, jak wielu powyżej. Państwo ponosi nader wiele kosztów bez znaczenia dla rozwoju ekonomicznego kraju, ale te koszty znajdują ogólny poklask. Nic więc dziwnego, że i cierpi na tym polityka prorodzinna. Żłobki, przedszkola oraz edukacja (na wysokim poziomie) stanowi balast dla budżetu wykorzystywanego do doraźnych sukcesów wyborczych. Mamy w kraju sytuację wręcz groteskową. Armia Antka (Patrona obłąkanych) jest droższa od armii zawodowej, a Kościół kroi nas wszystkich na horrendalną kwotę ok. 14 mld. każdego roku. Ale społeczeństwu się podoba nawet, jeśli wszystko to rzutuje na naszą codzienność. Znam te sprawy z autopsji, ponieważ obaj moi synowie zostali ojcami w wieku powyżej 30 roku życia, a synowe miały 27 i 28 lat. Naturalnym wszak jest, że rodzinę zakładamy po studiach, wstąpieniu na ścieżkę kariery zawodowej i stworzeniu prawdziwego "ogniska" w postaci domu lub chociażby mieszkania. A i tak nie jest to wyjątkowo ułatwione, jeśli ambitny młody lekarz zarabia dwukrotnie mniej od "kapelana" szpitalnego. Gdyby nie ja z małżonką oraz dziadek, to moi synowie najprawdopodobniej mieszkaliby w wynajętych apartamentach, a nie u siebie tak, jak każdy sobie tego by życzył.
....zbyt wiele elementów składowych stanowi o statystyce, aby tak bezrefleksyjne komentować, jak wielu powyżej. Państwo ponosi nader wiele kosztów bez znaczenia dla rozwoju ekonomicznego kraju, ale te koszty znajdują ogólny poklask. Nic więc dziwnego, że i cierpi na tym polityka prorodzinna. Żłobki, przedszkola oraz edukacja (na wysokim poziomie) stanowi balast dla budżetu wykorzystywanego do doraźnych sukcesów wyborczych. Mamy w kraju sytuację wręcz groteskową. Armia Antka (Patrona obłąkanych) jest droższa od armii zawodowej, a Kościół kro... rozwiń
Avatar
Konrad555 / 5 dni temu o 09:19
+4
Okładają ludzi coraz większymi podatkami- po nowej opłacie paliwowej disel 50gr droższy niż w Niemczech- zwiększają ZUS itd na...między innymi 500+ a potem uczciwym ciężko pracującym ludziom jest gorzej, z 2 strony po co PL tylu obywalteli nie ma dla nich pracy przypominam że wyemigrowało 3miliony a 1,5milion jeździ do pracy sezonowej za granice...
Avatar
Anna / 5 dni temu o 07:55
+5
W Polsce, w której jest więcej urzędników niż pracowników, nie da się żyć!
Avatar
Lbn / 5 dni temu o 07:29
-5
Czy byłoby 500+ czy nie to i tak kobietom zależy bardziej na karierze niż na rodzeniu i wychowaniu nowego pokolenia...jeżeli będzie mniej dzieci to rząd nie wyda więcej pieniędzy na 500+ i zaoszczędzi...więc po co te artykuły który chcą tylko krytykować rząd..lepiej piszcie o PO jak was przez tyle lat okradalo!!
Avatar
anna / 5 dni temu o 06:55
+5
Totalna porażka i zmarnowane dziesiątki miliardów złotych z naszych podatków przez Kaczyńskiego z jego wyznawców. Ta ekipa buduje w Polsce patologię i biedę jak w Trzecim Świecie tylko, że bez dzieci.
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dziś pogrzeb Jana Olszewskiego. Można wpisać się do księgi kondolencyjnej
galeria

Dziś pogrzeb Jana Olszewskiego. Można wpisać się do księgi kondolencyjnej 0 0

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie można wpisywać się do księgi kondolencyjnej po śmierci Jana Olszewskiego. Dzisiaj pogrzeb byłego premiera.

Chińscy oszuści z wyrokami. Lubelska celebrytka czeka na proces
galeria

Chińscy oszuści z wyrokami. Lubelska celebrytka czeka na proces 7 3

Jest postęp w sprawie „chińskiego gangu”, którego członkowie dzwoniąc z Polski oszukiwał swoich rodaków w kraju. Naciągacze zostali skazani przez tamtejszy sąd. To pozwoli postawić zamknąć śledztwo dotyczące lubelskiej celebrytki, która miała pomagać oszustom.

Studniówka puławskiej "Budowlanki"
galeria

Studniówka puławskiej "Budowlanki" 12 4

9 lutego w Domu Weselnym "U Jakuba" w Sosnowie, tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego bawili się studniówce. Poloneza zatańczyło 40 par. Nie brakowało humoru i gości specjalnych. Uczniowie przebrali się m.in. za "siostrę Anastazję".

Sviatovid w Lublinie. Wielki aż strach [zdjęcia]
galeria

Sviatovid w Lublinie. Wielki aż strach [zdjęcia] 21 1

W Centrum Spotkania Kultur można oglądać rzeźbę, której autor jest projektantem wielkoformatowych architektonicznych projekcji wideo. Wstęp gratis

Skoki narciarskie. Polacy wygrywają "drużynówkę" z ogromną przewagą!
film

Skoki narciarskie. Polacy wygrywają "drużynówkę" z ogromną przewagą! 0 0

Deklasacja rywali w wykonaniu polskich skoczków w konkursie drużynowym Pucharu Świata w Willingen. Drużyna w składzie Piotr Żyła, Jakub Wolny, Dawid Kubacki i Kamil Stoch pokonała drugich Niemców o 79,2 punktu. Podium uzupełnili Słoweńcy.

Strajk dla ziemi na schodach lubelskiego ratusza [zdjęcia]
galeria

Strajk dla ziemi na schodach lubelskiego ratusza [zdjęcia] 26 41

Zjednoczone siły ekologów w liczbie około 30 osób przeprowadziły dziś w Lublinie „Strajk dla ziemi”. Lubelska akcja była częścią pierwszego ogólnopolskiego protestu pod tą nazwą w sprawie ochrony planety. Ekolodzy protestowali na schodach lubelskiego ratusza.

Partia Piotrowskiego zarejestrowana

Partia Piotrowskiego zarejestrowana 41 23

Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi został wpisany do rejestru partii politycznych. Prezesem ugrupowania jest poseł do Parlamentu Europejskiego z Lublina Mirosław Piotrowski

Pszczółka Polski Cukier jedzie do Bydgoszczy bez swojej kapitan

Pszczółka Polski Cukier jedzie do Bydgoszczy bez swojej kapitan 2 0

Tydzień po niezwykle cennym zwycięstwie ze Ślęzą Wrocław zawodniczki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin czeka kolejny mecz z trudnym rywalem. W sobotę (godz. 18) akademiczki zagrają z Artego Bydgoszcz. Ponownie, nie będą faworytem tego starcia

Nad Lublinem już wiosna? Mamy dowody!

Nad Lublinem już wiosna? Mamy dowody! 217 4

Do kalendarzowej wiosny jeszcze ponad miesiąc, ale w Lublinie kwitną już kwiaty. Sprawdziliśmy prognozę pogody żeby sprawdzić, czy widać już stałe ocieplenie. Widać!

Blogerka z Lublina. Ewa w krainie ciastek
galeria

Blogerka z Lublina. Ewa w krainie ciastek 49 6

Kilka lat temu rzuciła pracę w mediach, żeby robić ciastka. Dzisiaj przed jej pracownią na warszawskim Powiślu ustawiają się kolejki. Rozmowa z Ewą Wójcik z Lublina, właścicielką pracowni cukierniczej „Ciastka z kremem” i blogerką kulinarną

Metro Exodus: Postapokaliptyczna premiera (wideo)
film

Metro Exodus: Postapokaliptyczna premiera (wideo) 0 0

Czas na wielką wyprawę przez zniszczoną Rosję. Wyprawę pełną niebezpieczeństw, ale też pięknych widoków. Dziś premiera gry Metro Exodus.

Działacz PiS wicedyrektorem w marszałkowskiej jednostce

Działacz PiS wicedyrektorem w marszałkowskiej jednostce 4 18

Marek Krakowski został zastępcą dyrektora w podległym marszałkowi województwa Zarządzie Nieruchomości Wojewódzkich. Sekretarz okręgowych struktur Prawa i Sprawiedliwości ostatnio pracował na dyrektorskim stanowisku w lubelskim oddziale Poczty Polskiej

Far Cry New Dawn: Premiera i złowrogie bliźniaczki (wideo)
film

Far Cry New Dawn: Premiera i złowrogie bliźniaczki (wideo) 0 0

Postapokalipsa w różowym odcieniu, czyli klasyczne rozwiązania w nowym wydaniu. Dziś premiera gry Far Cry New Dawn.

MKS Avia i LUK Politechnika rozpoczynają walkę w play-offach

MKS Avia i LUK Politechnika rozpoczynają walkę w play-offach 1 3

Dla obu naszych drużyn najważniejszym zadaniem będzie wyjazd za dwa tygodnie do rywali z dwoma wygranymi odniesionymi na swoim terenie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.