Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

15 września 2021 r.
19:44

Dziennikarze na granicy. Oświadczenie mediów

Autor: Zdjęcie autora pab
1 9 A A
Opublikowane oświadczenie podpisało 40 redakcji mediów ogólnopolskich i lokalnych oraz dziennikarskich organizacji
Opublikowane oświadczenie podpisało 40 redakcji mediów ogólnopolskich i lokalnych oraz dziennikarskich organizacji (fot. TVN 24 / x-news)

Dziennik Wschodni jest jednym z sygnatariuszy ogłoszonego we wtorek oświadczenia mediów z całej Polski. Poniżej pełna jego treść.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wprowadzony przez rząd RP stan wyjątkowy na całej długości granicy Polski z Białorusią wyklucza działalność mediów. Przepisy dopuszczają swobodne poruszanie się tam osób i podmiotów świadczących szereg usług i prowadzących działalność gospodarczą – z wyłączeniem dziennikarzy i organizacji społecznych. Musi to budzić sprzeciw.

Stwierdzamy, że działania władz są sprzeczne z zasadą wolności słowa, stanowią też przejaw niezgodnego z prawem prasowym utrudniania pracy dziennikarzom i tłumienia krytyki prasowej.

Informujemy władze Rzeczpospolitej i opinię publiczną, że nie zgadzamy się z zakazem pracy dziennikarzy w terenie przygranicznym. Oznacza on odebranie nam możliwości wypełniania misji naszego zawodu, a społeczeństwu konstytucyjnego prawa do informacji.

1

Jednym z motywów zakazu jest – jak wynika wprost z wypowiedzi polityków – większy „komfort pracy” przedstawicieli władz i służb, co jednak oznacza działanie bez kontroli czwartej władzy i pozbawienie społeczeństwa niezależnych od polityków informacji.

Opieramy się tu na opiniach, jakie na naszą prośbę przygotowało grono wybitnych prawników i prawniczek (dr Anna Rakowska-Trela, prof. Ryszard Piotrowski, prof. Ewa Łętowska, a także Helsińska Fundacji Praw Człowieka - patrz załączniki). Przypominamy też, że Rzecznik Praw Obywatelskich 6 września 2021 oceniając rozporządzenie o stanie wyjątkowym podkreślił, że obecność mediów jest szczególnie uzasadniona w sytuacjach, które „wiążą się bezpośrednio z podstawowymi prawami człowieka”, a wyłączenie dostępu do informacji publicznej dla dziennikarzy „zwiększa ryzyko niekontrolowanego rozprzestrzeniania się nieprawdziwych i niezweryfikowanych informacji lub spekulacji, w szczególności w mediach społecznościowych”.

Zgodnie z podpisaną przez Polskę Europejską Konwencji Praw Człowieka „każdy człowiek ma wolność otrzymywania informacji bez ingerencji władz publicznych, zaś rolą dziennikarzy w państwie demokratycznym jest informowanie społeczeństwa o sprawach budzących istotne zainteresowanie społeczne".

Władze przekonują, że sytuacja na granicy niesie zagrożenia dla Polski. Tym bardziej konieczna jest obecność mediów (i organizacji społecznych), które mają obowiązek przedstawienia społeczeństwu niezależnej oceny wydarzeń, w tym postępowania władz, m.in. informując, czy cudzoziemcy, którzy znaleźli się na granicy są traktowani zgodnie z zasadami humanitaryzmu oraz prawa międzynarodowego.

2

Nawet jeżeli uznać, że pas przygraniczny jest rejonem potencjalnego konfliktu militarnego, to właśnie w takich obszarach najbardziej pożądana jest obecność mediów i organizacji pomocowych. Eliminowanie ich jest niedopuszczalne i niezgodne ze standardami demokratycznego państwa.

Apelujemy do rządu, by zmienił zapis i dopuścił media do rejonu objętego stanem wyjątkowym.

Media uczestniczące w akcji – niezależnie od wybranej przez siebie formy pracy – deklarują solidarność w reakcji na działania władzy ograniczające nasze zawodowe prawa.

3

Protestujemy przeciw działaniom Komendanta Policji z Białegostoku wobec dziennikarzy Onetu, którzy 3 września 2021 r. wjechali na teren objęty stanem wyjątkowym. Niezatrzymywani przez służby, dojechali aż do Usnarza Górnego. Kiedy Onet wyemitował nagrany materiał, z dziennikarzami skontaktował się rzecznik a następnie Komendant Policji z Białegostoku i zaprosił do siebie, żeby „po cichu załatwić sprawę”. Okazało się, że był to „podstęp”, ośmieszający służby państwowe. Dziennikarzom zarekwirowano nagranie i usłyszeli zarzuty karne.

4

Prosimy opinię publiczną o zrozumienie i poparcie naszych działań. Celem inicjatywy nie jest przeciwdziałanie decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Nawet jednak gdyby ta decyzja była w pełni uzasadniona, nie oznacza to, że jej realizacja ma się odbywać bez kontroli społecznej.

Naszym celem jest – tylko i aż – realizacja prawa dziennikarzy do pracy na rzecz opinii publicznej, zadbanie o to, by prawda o wydarzeniach, zwłaszcza budzących tak duże zainteresowanie i kluczowych dla demokracji dotarła do społeczeństwa.

Opublikowane oświadczenie podpisało 40 redakcji mediów ogólnopolskich i lokalnych oraz dziennikarskich organizacji.

Do naszej inicjatywy mogą przyłączać się kolejne polskie media, w tym lokalne. Czekamy pod adresem: DziennikarzeNaGranicy@oko.press. Wszystkie obywatelki i obywateli prosimy o rozpowszechnianie informacji o niej.

Onet, Wirtualna Polska, Gazeta.pl, OKO.press, TVN24, Fakty TVN, Gazeta Wyborcza, Fakt, Super Express, Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna, POLITYKA, Newsweek, Tygodnik Powszechny, Wprost, Przegląd, Angora, Forum, Polityka Insight, Liberte!, Trybuna, RMF FM, Radio ZET, TOK FM, Press, Fundacja Grand Press, Towarzystwo Dziennikarskie, Stowarzyszenie Dziennikarzy RP, Reporterzy Bez Granic, Fundacja Reporterów, Pismo, NaTemat.pl, Strajk.eu, Portalmedialny.pl, Dziennik Wschodni, Super Nowości, Nowiny Jeleniogórskie, Miesięcznik Kraków, Wirtualny Chełm, Związek Zawodowy Dziennikarzy

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Konstytucja / 15 września 2021 r. o 20:14
Wy nie jesteście dziennikarzami tylko propagadystami.
Avatar
Paul / 16 września 2021 r. o 07:50
Szanowni dziennikarze, mieliśmy przykłady jaki cyrk urządza się w tak newralgicznym miejscu, jak traktuje się straż Graniczną itd. Są sprawy i sprawki. Lansować się i produkować "newsy" zwłaszcza z narzuconym podtekstem politycznym można gdzie indziej. My chcemy bezpieczeństwa. To nie zabawa.
Avatar
_miki_ / 16 września 2021 r. o 07:46
goebbels gdyby żył to też by się podpisał
Avatar
Rom23 / 16 września 2021 r. o 20:39
warcholstwo dziennikarskie polega na tym ,ze powołują się na prawo i sami nie chcą goo przestrzegać Panowie Warchołowie przepisy o stanie wyjątkowym zostały uchwalone naście lat temu ale żaden warchoł wtedy nie protestował a być możne powinien Teraz to mor.a w kubeł i przestrzegać prawa
Avatar
TECZOWY_ZSL / 16 września 2021 r. o 23:20
Josek URBACH płakał, jak zakładał W0LNE MEDIA.... :) Adaś SZEChTER świadkiem :)
Avatar
TECZOWY_ZSL / 16 września 2021 r. o 23:18
„Nie zachorujesz na COVID, jeśli masz te szczepienia” – powiedział wujek Biden latem tego roku. CIESZY POWRÓT DO NORMALNOŚCI PRAWDA ?! ps WOLNE MEDIA napisały o wyroku europejskiego sądu ws WAŁESA - WYSZKOWSKI ?????
Avatar
_XD_ / 17 września 2021 r. o 10:06
„Nie zachorujesz na  COVID, jeśli masz te szczepienia” – powiedział wujek Biden  latem tego roku.  CIESZY POWRÓT DO NORMALNOŚCI PRAWDA ?! ps WOLNE MEDIA napisały o wyroku europejskiego sądu ws  WAŁESA - WYSZKOWSKI  ?????
 Już opisałeś jak to zdobyłeś tą naturalną odporność drogą przechorowania? Wszyscy czekamy z wypiekami na tą fascynującą relację.
Avatar
METATRON / 16 września 2021 r. o 23:31
Ciekawe co chcą Rząd i Prawica ukryć w pasie przygranicznym, że zabronili dziennikarzom wstępu.
Avatar
ajs66 / 16 września 2021 r. o 13:55
A pisiany suweren nadal wierzy, że 32 zdrajców narodu afgańskiego uciekających przed karą i na dodatek znajdujących się po białoruskiej stronie jest powodem wprowadzenia zakazu zgromadzeń w Polsce i uniemożliwienia pracy dziennikarzom. Jak to jest, że do chwili ogłoszenia stanu, służby nie zgłaszały ani jednej próby nielegalnego przejścia granicy a w ciągu pierwszych 24 godzin "stanu" blisko setkę. Albo wcześniej przez tę granicę przechodził kto chciał i kiedy chciał albo teraz łżą jak pis. Zakładając hipotetyczną sytuację, że Rosja i Białoruś dokonają agresji, to ze strategicznego punktu widzenia nie odbędzie się to tu tylko gdzieś w okolicach Białegostoku i obejmie nie tylko Polskę ale i Litwę. A jeżeli przyjmiemy, że Rosja dogada się z USA to przypominam, że z punktu widzenia prawa międzynarodowego II Wojną Światowa nie została zakończona ponieważ nie podpisano żadnego traktatu pokojowego a jedynie kapitulację. Z tego wynika wniosek, że w każdej chwili możliwe jest ustalenie takich nowych granic jakie będą odpowiadały Putinowi i Bidenowi. A jeżeli ktoś wierzy, że Ameryka nas nie zdradzi to przypominam rok 1945 tutaj i 2021 w Afganistanie.
A pisiany suweren nadal wierzy, że 32 zdrajców narodu afgańskiego uciekających przed karą i na dodatek znajdujących się po białoruskiej stronie jest powodem wprowadzenia zakazu zgromadzeń w Polsce i uniemożliwienia pracy dziennikarzom. Jak to jest, że do chwili ogłoszenia stanu, służby nie zgłaszały ani jednej próby nielegalnego przejścia granicy a w ciągu pierwszych 24 godzin "stanu" blisko setkę. Albo wcześniej przez tę granicę przechodził kto chciał i kiedy chciał albo teraz łżą jak pis. Zakładając hipotetyczną sytuację, że Ros... rozwiń
Avatar
_XD_ / 17 września 2021 r. o 10:06
„Nie zachorujesz na  COVID, jeśli masz te szczepienia” – powiedział wujek Biden  latem tego roku.  CIESZY POWRÓT DO NORMALNOŚCI PRAWDA ?! ps WOLNE MEDIA napisały o wyroku europejskiego sądu ws  WAŁESA - WYSZKOWSKI  ?????
 Już opisałeś jak to zdobyłeś tą naturalną odporność drogą przechorowania? Wszyscy czekamy z wypiekami na tą fascynującą relację.
Avatar
METATRON / 16 września 2021 r. o 23:31
Ciekawe co chcą Rząd i Prawica ukryć w pasie przygranicznym, że zabronili dziennikarzom wstępu.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 16 września 2021 r. o 23:20
Josek URBACH płakał, jak zakładał W0LNE MEDIA.... :) Adaś SZEChTER świadkiem :)
Avatar
TECZOWY_ZSL / 16 września 2021 r. o 23:18
„Nie zachorujesz na COVID, jeśli masz te szczepienia” – powiedział wujek Biden latem tego roku. CIESZY POWRÓT DO NORMALNOŚCI PRAWDA ?! ps WOLNE MEDIA napisały o wyroku europejskiego sądu ws WAŁESA - WYSZKOWSKI ?????
Avatar
Rom23 / 16 września 2021 r. o 20:39
warcholstwo dziennikarskie polega na tym ,ze powołują się na prawo i sami nie chcą goo przestrzegać Panowie Warchołowie przepisy o stanie wyjątkowym zostały uchwalone naście lat temu ale żaden warchoł wtedy nie protestował a być możne powinien Teraz to mor.a w kubeł i przestrzegać prawa
Avatar
ajs66 / 16 września 2021 r. o 13:55
A pisiany suweren nadal wierzy, że 32 zdrajców narodu afgańskiego uciekających przed karą i na dodatek znajdujących się po białoruskiej stronie jest powodem wprowadzenia zakazu zgromadzeń w Polsce i uniemożliwienia pracy dziennikarzom. Jak to jest, że do chwili ogłoszenia stanu, służby nie zgłaszały ani jednej próby nielegalnego przejścia granicy a w ciągu pierwszych 24 godzin "stanu" blisko setkę. Albo wcześniej przez tę granicę przechodził kto chciał i kiedy chciał albo teraz łżą jak pis. Zakładając hipotetyczną sytuację, że Rosja i Białoruś dokonają agresji, to ze strategicznego punktu widzenia nie odbędzie się to tu tylko gdzieś w okolicach Białegostoku i obejmie nie tylko Polskę ale i Litwę. A jeżeli przyjmiemy, że Rosja dogada się z USA to przypominam, że z punktu widzenia prawa międzynarodowego II Wojną Światowa nie została zakończona ponieważ nie podpisano żadnego traktatu pokojowego a jedynie kapitulację. Z tego wynika wniosek, że w każdej chwili możliwe jest ustalenie takich nowych granic jakie będą odpowiadały Putinowi i Bidenowi. A jeżeli ktoś wierzy, że Ameryka nas nie zdradzi to przypominam rok 1945 tutaj i 2021 w Afganistanie.
A pisiany suweren nadal wierzy, że 32 zdrajców narodu afgańskiego uciekających przed karą i na dodatek znajdujących się po białoruskiej stronie jest powodem wprowadzenia zakazu zgromadzeń w Polsce i uniemożliwienia pracy dziennikarzom. Jak to jest, że do chwili ogłoszenia stanu, służby nie zgłaszały ani jednej próby nielegalnego przejścia granicy a w ciągu pierwszych 24 godzin "stanu" blisko setkę. Albo wcześniej przez tę granicę przechodził kto chciał i kiedy chciał albo teraz łżą jak pis. Zakładając hipotetyczną sytuację, że Ros... rozwiń
Avatar
Paul / 16 września 2021 r. o 07:50
Szanowni dziennikarze, mieliśmy przykłady jaki cyrk urządza się w tak newralgicznym miejscu, jak traktuje się straż Graniczną itd. Są sprawy i sprawki. Lansować się i produkować "newsy" zwłaszcza z narzuconym podtekstem politycznym można gdzie indziej. My chcemy bezpieczeństwa. To nie zabawa.
Avatar
_miki_ / 16 września 2021 r. o 07:46
goebbels gdyby żył to też by się podpisał
Avatar
Konstytucja / 15 września 2021 r. o 20:14
Wy nie jesteście dziennikarzami tylko propagadystami.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mundial 2022: Brazylia – Kamerun 0:1, Szwajcaria pokonała Serbię 3:2 i gra dalej

Mundial 2022: Brazylia – Kamerun 0:1, Szwajcaria pokonała Serbię 3:2 i gra dalej

Ostatnie mecze fazy grupowej mundialu w Katarze też dostarczyły solidnej dawki emocji. Niespodziewanie Brazylia przegrała z Kamerunem 0:1. Sporo działo się też w starciu numer dwa. Szwajcaria prowadziła z Serbią, potem przegrywała 1:2 i była poza turniejem, ale ostatecznie wygrała 3:2 i awansowała do fazy pucharowej z drugiego miejsca

Katar 2022. Polska - Francja. W niedzielę na drodze staną nam mistrzowie świata
Magazyn

Katar 2022. Polska - Francja. W niedzielę na drodze staną nam mistrzowie świata

W 1986 roku w Meksyku reprezentacja Polski w ramach 1/8 finału przegrała 0:4 z Brazylią i odpadła z dalszej rywalizacji. W niedzielę, po 36 latach polscy kibice po raz kolejny będą dopingować nasz zespół w starciu fazy pucharowej z innym światowym gigantem: Francją. To pokazuje. jak duży sukces odniosła na mistrzostwach świata w Katarze drużyna Czesława Michniewicza, ale o jego stylu z pewnością nie chce pamiętać nikt.

Nauczyciele węszą politykę oszczędności, bo nie mogą kserować testów

Nauczyciele węszą politykę oszczędności, bo nie mogą kserować testów

Część nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 10 tak bardzo zaskoczyła wyłączona kserokopiarka, że postanowili zainterweniować w tej sprawie u radnego.

Joanna Liberadzka-Duras z Zamościa stanęła na czele Forum Informacji Turystycznej

Joanna Liberadzka-Duras z Zamościa stanęła na czele Forum Informacji Turystycznej

Joanna Liberadzka-Duras, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Zamość i Roztocze” oraz szefowa Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej przez najbliższe dwa lata będzie przewodniczącą zarządu Forum Informacji Turystycznej.

Festiwal Adventus: koncert Canaan Group
4 grudnia 2022, 18:00

Festiwal Adventus: koncert Canaan Group

W niedzielę, 4 grudnia o godz. 18 w Trybunale Koronnym (Rynek 1) odbędzie się kolejny koncert w ramach Ekumenicznego Festiwalu Wokalnego "Adventus". Wystąpi międzynarodowy zespół Canaan Group.

Radzyń Podlaski: Zwarcie zamknęło toaletę za 290 tys. zł

Radzyń Podlaski: Zwarcie zamknęło toaletę za 290 tys. zł

Oddana w sierpniu do użytku toaleta publiczna w Radzyniu Podlaskim, od kilku tygodni nie działa. Urzędnicy winę składają na wandali.

Jak żyć po Covidzie? W Akademii Zamojskiej już wiedzą
galeria

Jak żyć po Covidzie? W Akademii Zamojskiej już wiedzą

Dla jednych „Covid to ściema”, dla innych realna choroba, której nawet łagodne przejście potrafi zostawić w organizmie poważne zmiany. O tym, jak żyć i odzyskiwać zdrowie po zakażeniu SARS CoV-2 mówiono podczas konferencji zorganizowanej w Akademii Zamojskiej.

Mundial 2022: Ghana – Urugwaj 1:2, Korea Południowa lepsza od Portugalii

Mundial 2022: Ghana – Urugwaj 1:2, Korea Południowa lepsza od Portugalii

Kolejny dzień na mundialu w Katarze i kolejne niespodzianki. Tym razem w grupie H. Mimo wygranej z Ghaną z mistrzostwami świata żegna się Urugwaj. Tak samo zresztą, jak drużyna „Czarnych Gwiazd”. Niespodziewanie Korea Południowa pokonała w piątek Portugalię 2:1 i to te drużyny wywalczyły awans do 1/8 finału. Trzeba jednak dodać, że zespół z Azji przepustkę do kolejnej rundy zapewnił sobie w dramatycznych okolicznościach.

Przodkowie zdobyli nieśmiertelność

Przodkowie zdobyli nieśmiertelność

Zespół archiwalny numer 2538 Archiwum Państwowego w Lublinie to akta rodzin Barszczewskich, Danielskich herbu Daniel i de Mezerów herbu Moździerz oraz rodzin z nimi skoligaconymi, między innymi Bajkowskich, Tarnowskich herbu Sas, Żurakowskich i Teleżyńskich. Tą wyjątkową spuściznę rodzinną przekazał Zygmunt Barszczewski

Masaże, jacuzzi, sztuczna rzeka. Tak się zmieni stary basen w Biłgoraju. Za 62 mln złotych
galeria

Masaże, jacuzzi, sztuczna rzeka. Tak się zmieni stary basen w Biłgoraju. Za 62 mln złotych

Nie 50, ale ponad 62 mln zł trzeba będzie wydać, by zrealizować oba planowane etapy rozbudowy i modernizacji powiatowej krytej pływalni w Biłgoraju. Ale do pierwszej części prac samorząd nie dołoży z własnego budżetu ani złotówki, na drugą część pieniędzy ma, a reszty będzie szukać.

Dla tancerzy i nie tylko. Warsztaty i wydarzenia edukacyjne w CK

Dla tancerzy i nie tylko. Warsztaty i wydarzenia edukacyjne w CK

Są jeszcze ostatnie wolne miejsca na czterodniowe warsztaty tworzenia muzyki do spektakli. Ale to nie jedyna oferta aktywnego spędzenia czasu i nauki w Centrum Kultury w Lublinie. Skorzystają tancerze ale także osoby, które po prostu chcą poćwiczyć

Dzień dla zwykłych-niezwykłych osób

Dzień dla zwykłych-niezwykłych osób

DARCZYŃCY ARCHIWUM PAŃSTWOWEGO W LUBLINIE są ludźmi wyjątkowymi, bo decydują się przekazać nam wszystkim pamiątki po swoich przodkach. Dzieląc się historią własnych rodzin pozwalają nam lepiej poznać historię regionu i Polski

Biała Podlaska: W niedzielę do muzeum za 1 zł

Biała Podlaska: W niedzielę do muzeum za 1 zł

Do „Ogrodów” Bazylego Albiczuka za złotówkę. Muzeum Południowego Podlasia chce w ten sposób przyciągnąć zwiedzających.

Krasnobród. Grają już dziesiątki lat. W niedzielę jubileuszowy koncert
4 grudnia 2022, 15:00

Krasnobród. Grają już dziesiątki lat. W niedzielę jubileuszowy koncert

Już ponad 35 lat działa Krasnobrodzka Orkiestra Dęta. Jubileusz muzycy uczczą koncertem.

Psy i koty z Puław i Łukowa czekają na Mikołaja. Możesz być jak Krzysztof Ibisz
galeria

Psy i koty z Puław i Łukowa czekają na Mikołaja. Możesz być jak Krzysztof Ibisz

Możesz wybrać prezent, który dostaną bezpańskie zwierzęta w Łukowie i Puławach. Ambasadorami akcji są m.in. Krzysztof Ibisz i Agnieszka Woźniak-Starak.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium