Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

16 maja 2012 r.
15:06
Edytuj ten wpis

Jubileusz Stanisława Boruckiego – naszego konsula na Alasce

0 0 A A
Stanisław Borucki na Alasce (Archiwum)
Stanisław Borucki na Alasce (Archiwum)

Konsul RP na Alasce Stanisław Borucki, rodem spod Tomaszowa Lubelskiego, obchodzi jubileusz półwiecza na ziemi amerykańskiej.





AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jest prawdopodobnie najbardziej znanym polskim dyplomatą związanym z Lubelszczyzną w Stanach Zjednoczonych. Konsulem honorowym RP na Alasce.

Obchodzi właśnie swoje pięćdziesięciolecie w Ameryce. Postać unikalna w swej pasji działania, skuteczności i optymizmie. TVN zrobił o nim dokument filmowy. Wyrazy uznania składali mu prezydenci Polski i USA. Nasza lubelska duma.

Stanisław Borucki urodził się cztery miesiące przed wybuchem II wojny w podtomaszowskim Źwiartowie. W 1942 roku hitlerowcy rozstrzelali jego ojca, a wychowaniem piątki małych dzieci musiała się zająć już tylko matka.

Jako kilkunastolatek, szukając życiowej szansy, postanowił zostać marynarzem. Wyjechał na drugi koniec Polski, do Szczecina. Jako marynarz wypłynął w 1962 roku w rejs, którego cel był tajemnicą.

Okazało się, że statek zmierza na... Kubę, wokół której toczy się zażarty konflikt sowiecko-amerykański, grożący wybuchem wojny nuklearnej. Statek wiózł broń, choć oficjalnie – materiały jak najbardziej pokojowe.

Kiedy przepływali na wysokości amerykańskiej bazy w Guantanamo Borucki skoczył do morza i wpław ruszył ku amerykańskiej wolności.

Po przepłynięciu czterech kilometrów, wyłowili go Amerykanie i wzięli za... sowieckiego szpiega. Ostatecznie jednak – dzięki oficerowi polskiego pochodzenia – wyjaśnił, kim jest i o co mu chodzi.

Dostał azyl. Wylądował na Alasce i już się stamtąd nie ruszył. Dostał stypendium na studia. Potem dobrą pracę w koncernie Kirby produkującym sprzęt domowy, w tym uchodzące za najlepsze na świecie odkurzacze.

Został przedstawicielem firmy na Zachodnim Wybrzeżu, wprowadzał ją także do Europy Wschodniej i Środkowej.

Prócz tego inwestował w nieruchomości, budował osiedla mieszkaniowe. Otaczał troską i pomocą Polaków, którzy decydowali się związać z Alaską swe losy.


Szczególnych rozmiarów nabrało to w czasach "Solidarności” i stanu wojennego. Borucki stał się "królem Polonii”, która liczy dziś na 700-tysięcznej Alasce niemal 20 tysięcy osób.

W 2004 roku w uznaniu rozlicznych zasług dla Polski i Polaków, prezydent RP zaproponował mu urząd konsula honorowego. Źwiartowiak nie odmówił. Trwa na swym posterunku do dziś. Cieszy się ogromnym autorytetem.

Zaprzyjaźniony jest ze słynna rodziną Murkowski, których już druga generacja rozdaje karty w alaskańskiej polityce. O jego pomoc w w kampanii wyborczej zabiegała gubernator Sara Palin, kiedy ubiegała się o mandat wiceprezydencki.

To, co robi Stanisław Borucki jest tematem fabularnym. Dziś serdecznie gratulując mu 50 lat amerykańskiej przygody, już zapowiadamy specjalny wywiad z naszym krajanem, jakiego udzielił naszemu wysłannikowi.

Sto lat, Panie Staszku!

Pozostałe informacje

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium