Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

15 marca 2016 r.
17:36

Kaczyński: Nie można mówić, że jest jakieś orzeczenie. Nie można niczego publikować

Autor: Zdjęcie autora Kurier PAP
0 17 A A

Zalecenia Komisji Weneckiej będą brane przez Sejm pod uwagę, ale w takim zakresie, który jest zgodny z prawem - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jego zdaniem orzeczenie TK jest tylko "stanowiskiem pewnej części sędziów TK" i nie może być publikowane.

Prezes PiS był w poniedziałek pytany w TVP o wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, który uznał, że nowela ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjna. Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany. Komisja Wenecka zarekomendowała opublikowanie orzeczenia.

"Orzeczenia nie ma. To, co zostało wygłoszone przez prezesa Trybunału, to nie jest orzeczenie, tylko stanowisko pewnej części sędziów TK" - powiedział Kaczyński.

"Nie można w ogóle mówić o tym, że jest jakieś orzeczenie. Nie można niczego publikować. Jest stanowisko w gruncie rzeczy prywatne pewnej grupy osób, które pełnią funkcje sędziów Trybunału Konstytucyjnego" - ocenił.

Pytany o to, jak rozwiązać kryzys wokół TK, prezes PiS odparł: "Jestem przekonany, że można by ten kryzys rozwiązać szybko, gdyby wiedziała też, co w tej sprawie zrobić opozycja, ale wszystko wskazuje na to, że opozycja po prostu chce zaostrzać kryzys, chce politycznej konfrontacji".

Sonda: Czy rząd powinien opublikować orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego?

Liczba głosów: 1466
58.19%
Tak
41.81%
Nie

"Natomiast my działamy spokojnie, systematycznie. Pani premier przekazała już sprawę do Sejmu. Marszałek Sejmu ma powołać komisję ekspercką, która to rozpatrzy. Sądzę, że będą tutaj potrzebne nowe opinie ekspertów, także ekspertów zagranicznych" - powiedział Kaczyński.

Jego zdaniem "trzeba rozważyć wszystkie aspekty tej sprawy". Jak mówił, komisja przedłoży Sejmowi swoje wnioski, a Sejm "szanując to, co powiedziała Komisja Wenecka, ale szanując w ramach polskiego prawa, będzie musiał podjąć dalsze działania związane z tą ustawą".

"Bo my sami zwróciliśmy się do Komisji Weneckiej, wobec tego jej zalecenia w jakimś tam przynajmniej zakresie będziemy brali pod uwagę, ale o ile jest to zgodne z polskim prawem" - powiedział J. Kaczyński.

Zdaniem lidera PiS decyzja o podjęciu przez TK sprawy w oparciu o konstytucję, a nie w oparciu o ustawę, która reguluje procedury i organizację TK, jest złamaniem kilku artykułów konstytucji.

"Te artykuły mówią o tym, że wszystkie organy władzy podlegają i działają na podstawie prawa" - powiedział Kaczyński. "Taka ustawa została uchwalona, ogłoszona i ona obowiązuje. Trybunał nie mógł z góry uznać ją za nieistniejącą, nieobowiązującą" - dodał.

"Natomiast to, co często jest podnoszone, że nie było właściwego składu (TK), właściwego terminu i kolejności, to jest wynik takiego demonstracyjnego złamania konstytucji" - powiedział Kaczyński.

Prezes pytany był także o ocenę zmian, jakie proponuje ws. rozwiązania sytuacji związanej z TK np. Kukiz'15, który chce, by sędziowie Trybunału wybierani byli większością 2/3 głosów. Postuluje także powiększenie składu TK z 15 do 18 sędziów.

"Te wszystkie pomysły z 18 sędziami są bezsensowne (...). Nie ma żadnego powodu, żeby zwiększać liczbę członków TK. Jeśli chodzi o wybór sędziów 2/3 głosów, to byłoby to dobre, ale wtedy, gdyby opozycja była inna niż w tej chwili jest" - podkreślił prezes PiS.

Dodał, że takie rozwiązanie nie jest możliwe, kiedy opozycja - jak PO - nazywa się "totalną opozycją".

"Wtedy po prostu Trybunał rzeczywiście nie mógłby funkcjonować, bo tych sędziów nie dałoby się wybrać i dlatego to jest propozycja oderwana od naszych realiów. Kiedy w Polsce dojdzie do sytuacji, w której opozycja będzie działała w sposób, można powiedzieć normalny, tzn. będzie uznawała, że ci, którzy wygrali wybory, po prostu rządzą, a my walczymy o to, żeby rządzić za 4 lata, no to wtedy będzie to do rozważenia" - ocenił lider PiS.

Kaczyński jako "bardzo poważny pomysł" określił propozycję prof. Andrzeja Zolla, by sędziowie TK byli wybierani przez gremia niepolityczne. Kandydatów miałaby też obowiązywać 4-letnia karencja od funkcji politycznych. Zwrócił jednak uwagę, że realizacja tego wymaga jednak "bardzo poważnych zmian w gremiach sądowniczych".

"Dzisiaj mamy pewien przechył, jeżeli chodzi o sądownictwo, a Trybunał musi być zrównoważony - w tym sensie, by nie decydował wedle sympatii politycznych, tylko decydował wedle prawa, a obecne orzecznictwo Trybunału pokazuje, że te sympatie polityczne są jednak bardzo istotne.

Trudno będzie doprowadzić do takiej sytuacji, ale trzeba iść tą drogą. My tutaj z góry nie odrzucamy propozycji Zolla, ale to w momencie, kiedy w Polsce ta relacja władza-opozycja stanie się relacją normalną. Nikt nie będzie mówił, że jest opozycją totalną i nikt nie będzie mówił, a takie wieści krążą, że będzie obalał rząd itd. T

o są takie odruchy anarchistyczne, my ich nie traktujemy poważnie, bo to są po prostu pomysły politycznych awanturników" - powiedział Kaczyński.

Prezes PiS dodał, że niedopuszczenie do orzekania wszystkich zaprzysiężonych przez prezydenta Andrzeja Dudę sędziów TK jest łamaniem prawa. "To, co robi w tej sprawie prof. Rzepliński (prezes TK) to jest po prostu łamanie prawa i to takie demonstracyjne łamanie prawa" - zaznaczył.

Szef PiS nie zgodził się z sugestiami porównującymi sprawę TK do postanowień traktatów helsińskich, gdzie - jak mówił - "mowa o łamaniu praw człowieka i o tym, że ta sprawa ma charakter międzynarodowy".

"Jako żywo w Polsce żadne prawa człowieka nie są łamane i każdy, kto coś takiego mówi, po prostu mówi nieprawdę. Wszelkie prawa obywatelskie, prawa opozycji, prawa mediów są całkowicie zachowane i w związku z tym nie ma żadnych podstaw do tego, żeby interweniować w polskie sprawy.

Musimy być godnym państwem, godnym narodem. Nie możemy zgadzać się na status państwa podległego" - ocenił.

Kaczyński pytany, czy szkodzi nam, że sprawa Trybunału trafiła na forum Komisji Europejskiej czy do Komisji Weneckiej powiedział, że ta materia "w tej chwili nam nie pomaga i musimy bronić pewnych zasad, bardzo ważnych dla naszej przyszłości".

W jego ocenie ważne, by przekonywać partnerów Polski, robić to cierpliwie, ale przyjmując zasadę, że w polskich sprawach decydują Polacy.

Odnosząc się do zapowiedzi, że Komisja Europejska po świętach ma zająć się sprawą Polski, J. Kaczyński powiedział, że najważniejsza jest rozmowa. Jak mówił, w Komisji są osoby "wyraźnie uprzedzone", ale także "nastawione pozytywnie", np. jeden z komisarzy, z którym ostatnio rozmawiał.

"Trzeba też pamiętać, że Komisja wchodzi na tereny, powiedzmy sobie, z punktu widzenia traktatów europejskich, dość wątpliwe. Cała ta procedura, która została podjęta, jest procedurą, nad którą można się poważnie zastanawiać. Ona jest niedawnym, że tak powiem, pomysłem w UE. I można się zastanowić, czy ona jest zgodna z traktatami" - mówił prezes PiS.

Jego zdaniem jednak najpierw trzeba spokojnie rozmawiać. "Nie na zasadzie zakładania z góry, że jest konflikt, tylko na zasadzie przekonywania, że my po prostu działamy zgodnie z polską konstytucją, z polskim prawem i nie możemy działać inaczej" - zaznaczył.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mig / 16 marca 2016 o 18:05
0

@ ter

TK orzekł, że 3 sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji zostało wybranych w sposób zgodny z prawem (przypomnę: zostali wybrani w miejsce tych 3 sędziów, którym kadencje kończyły się przed pierwszym posiedzeniem Sejmu obecnej kadencji). PiS nie czekając na wyrok w tej sprawie szybko wybrał kolejnych 3 sędziów, czym dał wyraz swojej . Prezydent, nie czekając na orzeczenie TK w tej sprawie przyjął ślubowanie od sędziów wybranych "nadprogramowo", a od wybranych w sposób prawidłowy ślubowania przyjąć nie chce, czym również stawia siebie ponad prawem (pomijając to, że zachowuje się jak ministrant prezesa swojej partii, a nie jak Prezydent RP). Tak więc ZGODNIE Z PRAWEM do orzekania w TK wybranych zostało przez poprzedni Sejm 3 sędziów, ale to nie prezes Rzepliński nie chce ich dopuścić do orzekania, tylko Prezydent RP, nie odbierając od nich ślubowania. Wybór następnych trzech przez posłów obecnej kadencji był niezgodny z prawem, więc to prawo szanujmy. A obecna władza tego szacunku nie ma ... Parodią było uchwalenie "braku mocy prawnej" uchwały Sejmu poprzedniej kadencji, nie sądzisz? To tak jakby nowy szef w firmie zanegował podpisane przez poprzednika umowy o pracę pracowników i stwierdził, że te umowy są nieważne, bo on tak uważa ...

@ Guest

cytujesz Konstytucję: "Rzeczpospolita jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli" - wszystkich, a więc tych z KOD-u również, prawda ? Oni domagają się tylko, aby PiS nie stawiał się ponad prawem dlatego, że zagłosowało na nich 19% obywateli (38% przy 50% frekwencji).

Ze sprawowaniem władzy jest jak z wynajęciem mieszkania: możesz je po swojemu przemeblować, ale nie możesz burzyć ścian i fundamentów.

@ ter

TK orzekł, że 3 sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji zostało wybranych w sposób zgodny z prawem (przypomnę: zostali wybrani w miejsce tych 3 sędziów, którym kadencje kończyły się przed pierwszym posiedzeniem Sejmu obecnej kadencji). PiS nie czekając na wyrok w tej sprawie szybko wybrał kolejnych 3 sędziów, czym dał wyraz swojej . Prezydent, nie czekając na orzeczenie TK w tej sprawie przyjął ślubowanie od sędziów wybranych "nadprogramowo", a od wybranych w sposób prawidłowy ślubowania przyjąć nie chce, czym równi... rozwiń

Avatar
Gość / 16 marca 2016 o 08:47
0
Prezes Rzepliński łamie regulamin pracy Trybunału Konstytucyjnego poprzez niedopuszczanie do orzekania 3 sędziów.Jest to łamanie prawa tj.Kodeksu Pracy.Ci trzej sędziowie nie mogą przez to wykonywać swoich obowiązków,do których zostali powołani przez najwyższą władzę tj.Sejm i do czego mają prawo.Oni powinni podać prezesa Rzeplińskiego do Sądu Pracy.Takie łamanie prawa przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego,poprzez paraliżowanie jego,pracy jest łamaniem podstawowej zasady Konstytucji RP zapisanej w Rozdziale I Art.1.cyt: "Rzeczpospolita jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli." A to dlatego,że Trybunał Konstytucyjny ma obowiązek badać Ustawy i strzec,aby one były waśnie dla dobra obywateli,a te które są przeciwko nim zatrzymywać.
Prezes Rzepliński łamie regulamin pracy Trybunału Konstytucyjnego poprzez niedopuszczanie do orzekania 3 sędziów.Jest to łamanie prawa tj.Kodeksu Pracy.Ci trzej sędziowie nie mogą przez to wykonywać swoich obowiązków,do których zostali powołani przez najwyższą władzę tj.Sejm i do czego mają prawo.Oni powinni podać prezesa Rzeplińskiego do Sądu Pracy.Takie łamanie prawa przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego,poprzez paraliżowanie jego,pracy jest łamaniem podstawowej zasady Konstytucji RP zapisanej w Rozdziale I Art.1.cyt: "Rzeczpospolit... rozwiń
Avatar
ter / 16 marca 2016 o 01:00
0

Do mig.Rząd nie ma kompetencji podważania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego,ale ma kompetencje i obowiązek ( tak samo i prezes Trybunału ma obowiązek) stosować prawo.A prawo stanowi (Art.194.1. Konstytucji RP) cyt:"Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów,wybieranych przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą." Tak więc nie byłoby problemu,gdyby prezes Rzepliński dopuścił do orzekania 3 sędziów.Byłoby wtedy 15 sędziów,a więc wg.Art.194.1.byłby to Trybunał Konstytucyjny. Prezes Rzepliński ma obowiązek dopuścić do orzekania 3 sędziów.Nie robiąc tego,łamie prawo ustanowione przez Sejm i sam się zapędził w ślepą ulicę.

Do mig.Rząd nie ma kompetencji podważania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego,ale ma kompetencje i obowiązek ( tak samo i prezes Trybunału ma obowiązek) stosować prawo.A prawo stanowi (Art.194.1. Konstytucji RP) cyt:"Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów,wybieranych przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą." Tak więc nie byłoby problemu,gdyby prezes Rzepliński dopuścił do orzekania 3 sędziów.Byłoby wtedy 15 sędziów,a więc wg.Art.194.1.byłby to Trybunał Konstytucyjny. Prezes Rzepliński ma obowiązek dopuś... rozwiń

Avatar
mig / 16 marca 2016 o 00:02
0

Rząd ma w tej kwestii tyle do gadania co Żyd za okupacji - ma opublikować każde orzeczenie TK i koniec-kropka; może być to orzeczenie obarczone wadą prawną (np. wydane niezgodnie z ustawą o TK), ale nie zwalnia to rządu z obowiązku opublikowania orzeczenia TK, które wg prawa ma rangę WYROKU.

Rząd nie ma kompetencji podważania decyzji wydawanych przez TK, czy to tak trudno zrozumieć ? To tak boli Polskęzbawa, że mimo wygranych wyborów nie może robić co chce ? Ano, jest instytucja, która ma kompetencje podważania decyzji ustawodawcy czy rządu, jeżeli te decyzje nie są zgodne z PRAWEM. I nic tu pohukiwanie pisowskich kumotrów nie zmieni ...

Rząd ma w tej kwestii tyle do gadania co Żyd za okupacji - ma opublikować każde orzeczenie TK i koniec-kropka; może być to orzeczenie obarczone wadą prawną (np. wydane niezgodnie z ustawą o TK), ale nie zwalnia to rządu z obowiązku opublikowania orzeczenia TK, które wg prawa ma rangę WYROKU.

Rząd nie ma kompetencji podważania decyzji wydawanych przez TK, czy to tak trudno zrozumieć ? To tak boli Polskęzbawa, że mimo wygranych wyborów nie może robić co chce ? Ano, jest instytucja, która ma kompetencje podważania decyzji ustawodawcy ... rozwiń

Avatar
Gość / 15 marca 2016 o 19:49
0
No nie można opublikować - bo nie było co najmniej 13 sędziów TK, nawet jakby stosować bezpośrednio konstytucję bez ustawy - co jest również nieprawidłowe - to musi być 15 sędziów - bo konstytucja nie zna inne go składu jak 15. Więc to posiedzenie nie było posiedzeniem trybunału - a w konsekwencji nie było orzeczeniem. Rzepliński łamie prawo nie dopuszczając - bez podstawy prawnej wszystkich sędziów - ale na początku grudnia odchodzi
Avatar
Gość / 15 marca 2016 o 19:49
0
To nie był wyrok tylko opinia Rzeplińskiego i niektórych jego kolegów z trybunału nie było składu 13 lub więcej
Avatar
Gość / 15 marca 2016 o 19:48
0
dziadzio Rzepliński (który wciela się w rolę polityka PO) na szczęście już niedługo odchodzi
Avatar
Gość / 15 marca 2016 o 19:48
0
To niebył wyrok tylko opinia Rzeplińskiego i niektórych jego kolegów z trybunału nie było składu 13 lub więcej
Avatar
Gość / 15 marca 2016 o 19:47
0
PO, ZSL i nowoczesny Rysiek z dziadziusiami kodowymi to odloty
Avatar
Gość / 15 marca 2016 o 19:46
0
Kod smrod
Avatar
mig / 16 marca 2016 o 18:05
0

@ ter

TK orzekł, że 3 sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji zostało wybranych w sposób zgodny z prawem (przypomnę: zostali wybrani w miejsce tych 3 sędziów, którym kadencje kończyły się przed pierwszym posiedzeniem Sejmu obecnej kadencji). PiS nie czekając na wyrok w tej sprawie szybko wybrał kolejnych 3 sędziów, czym dał wyraz swojej . Prezydent, nie czekając na orzeczenie TK w tej sprawie przyjął ślubowanie od sędziów wybranych "nadprogramowo", a od wybranych w sposób prawidłowy ślubowania przyjąć nie chce, czym również stawia siebie ponad prawem (pomijając to, że zachowuje się jak ministrant prezesa swojej partii, a nie jak Prezydent RP). Tak więc ZGODNIE Z PRAWEM do orzekania w TK wybranych zostało przez poprzedni Sejm 3 sędziów, ale to nie prezes Rzepliński nie chce ich dopuścić do orzekania, tylko Prezydent RP, nie odbierając od nich ślubowania. Wybór następnych trzech przez posłów obecnej kadencji był niezgodny z prawem, więc to prawo szanujmy. A obecna władza tego szacunku nie ma ... Parodią było uchwalenie "braku mocy prawnej" uchwały Sejmu poprzedniej kadencji, nie sądzisz? To tak jakby nowy szef w firmie zanegował podpisane przez poprzednika umowy o pracę pracowników i stwierdził, że te umowy są nieważne, bo on tak uważa ...

@ Guest

cytujesz Konstytucję: "Rzeczpospolita jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli" - wszystkich, a więc tych z KOD-u również, prawda ? Oni domagają się tylko, aby PiS nie stawiał się ponad prawem dlatego, że zagłosowało na nich 19% obywateli (38% przy 50% frekwencji).

Ze sprawowaniem władzy jest jak z wynajęciem mieszkania: możesz je po swojemu przemeblować, ale nie możesz burzyć ścian i fundamentów.

@ ter

TK orzekł, że 3 sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji zostało wybranych w sposób zgodny z prawem (przypomnę: zostali wybrani w miejsce tych 3 sędziów, którym kadencje kończyły się przed pierwszym posiedzeniem Sejmu obecnej kadencji). PiS nie czekając na wyrok w tej sprawie szybko wybrał kolejnych 3 sędziów, czym dał wyraz swojej . Prezydent, nie czekając na orzeczenie TK w tej sprawie przyjął ślubowanie od sędziów wybranych "nadprogramowo", a od wybranych w sposób prawidłowy ślubowania przyjąć nie chce, czym równi... rozwiń

Avatar
Gość / 16 marca 2016 o 08:47
0
Prezes Rzepliński łamie regulamin pracy Trybunału Konstytucyjnego poprzez niedopuszczanie do orzekania 3 sędziów.Jest to łamanie prawa tj.Kodeksu Pracy.Ci trzej sędziowie nie mogą przez to wykonywać swoich obowiązków,do których zostali powołani przez najwyższą władzę tj.Sejm i do czego mają prawo.Oni powinni podać prezesa Rzeplińskiego do Sądu Pracy.Takie łamanie prawa przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego,poprzez paraliżowanie jego,pracy jest łamaniem podstawowej zasady Konstytucji RP zapisanej w Rozdziale I Art.1.cyt: "Rzeczpospolita jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli." A to dlatego,że Trybunał Konstytucyjny ma obowiązek badać Ustawy i strzec,aby one były waśnie dla dobra obywateli,a te które są przeciwko nim zatrzymywać.
Prezes Rzepliński łamie regulamin pracy Trybunału Konstytucyjnego poprzez niedopuszczanie do orzekania 3 sędziów.Jest to łamanie prawa tj.Kodeksu Pracy.Ci trzej sędziowie nie mogą przez to wykonywać swoich obowiązków,do których zostali powołani przez najwyższą władzę tj.Sejm i do czego mają prawo.Oni powinni podać prezesa Rzeplińskiego do Sądu Pracy.Takie łamanie prawa przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego,poprzez paraliżowanie jego,pracy jest łamaniem podstawowej zasady Konstytucji RP zapisanej w Rozdziale I Art.1.cyt: "Rzeczpospolit... rozwiń
Avatar
ter / 16 marca 2016 o 01:00
0

Do mig.Rząd nie ma kompetencji podważania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego,ale ma kompetencje i obowiązek ( tak samo i prezes Trybunału ma obowiązek) stosować prawo.A prawo stanowi (Art.194.1. Konstytucji RP) cyt:"Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów,wybieranych przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą." Tak więc nie byłoby problemu,gdyby prezes Rzepliński dopuścił do orzekania 3 sędziów.Byłoby wtedy 15 sędziów,a więc wg.Art.194.1.byłby to Trybunał Konstytucyjny. Prezes Rzepliński ma obowiązek dopuścić do orzekania 3 sędziów.Nie robiąc tego,łamie prawo ustanowione przez Sejm i sam się zapędził w ślepą ulicę.

Do mig.Rząd nie ma kompetencji podważania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego,ale ma kompetencje i obowiązek ( tak samo i prezes Trybunału ma obowiązek) stosować prawo.A prawo stanowi (Art.194.1. Konstytucji RP) cyt:"Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów,wybieranych przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą." Tak więc nie byłoby problemu,gdyby prezes Rzepliński dopuścił do orzekania 3 sędziów.Byłoby wtedy 15 sędziów,a więc wg.Art.194.1.byłby to Trybunał Konstytucyjny. Prezes Rzepliński ma obowiązek dopuś... rozwiń

Avatar
mig / 16 marca 2016 o 00:02
0

Rząd ma w tej kwestii tyle do gadania co Żyd za okupacji - ma opublikować każde orzeczenie TK i koniec-kropka; może być to orzeczenie obarczone wadą prawną (np. wydane niezgodnie z ustawą o TK), ale nie zwalnia to rządu z obowiązku opublikowania orzeczenia TK, które wg prawa ma rangę WYROKU.

Rząd nie ma kompetencji podważania decyzji wydawanych przez TK, czy to tak trudno zrozumieć ? To tak boli Polskęzbawa, że mimo wygranych wyborów nie może robić co chce ? Ano, jest instytucja, która ma kompetencje podważania decyzji ustawodawcy czy rządu, jeżeli te decyzje nie są zgodne z PRAWEM. I nic tu pohukiwanie pisowskich kumotrów nie zmieni ...

Rząd ma w tej kwestii tyle do gadania co Żyd za okupacji - ma opublikować każde orzeczenie TK i koniec-kropka; może być to orzeczenie obarczone wadą prawną (np. wydane niezgodnie z ustawą o TK), ale nie zwalnia to rządu z obowiązku opublikowania orzeczenia TK, które wg prawa ma rangę WYROKU.

Rząd nie ma kompetencji podważania decyzji wydawanych przez TK, czy to tak trudno zrozumieć ? To tak boli Polskęzbawa, że mimo wygranych wyborów nie może robić co chce ? Ano, jest instytucja, która ma kompetencje podważania decyzji ustawodawcy ... rozwiń

Avatar
Gość / 15 marca 2016 o 19:49
0
No nie można opublikować - bo nie było co najmniej 13 sędziów TK, nawet jakby stosować bezpośrednio konstytucję bez ustawy - co jest również nieprawidłowe - to musi być 15 sędziów - bo konstytucja nie zna inne go składu jak 15. Więc to posiedzenie nie było posiedzeniem trybunału - a w konsekwencji nie było orzeczeniem. Rzepliński łamie prawo nie dopuszczając - bez podstawy prawnej wszystkich sędziów - ale na początku grudnia odchodzi
Avatar
Gość / 15 marca 2016 o 19:49
0
To nie był wyrok tylko opinia Rzeplińskiego i niektórych jego kolegów z trybunału nie było składu 13 lub więcej
Avatar
Gość / 15 marca 2016 o 19:48
0
dziadzio Rzepliński (który wciela się w rolę polityka PO) na szczęście już niedługo odchodzi
Avatar
Gość / 15 marca 2016 o 19:48
0
To niebył wyrok tylko opinia Rzeplińskiego i niektórych jego kolegów z trybunału nie było składu 13 lub więcej
Avatar
Gość / 15 marca 2016 o 19:47
0
PO, ZSL i nowoczesny Rysiek z dziadziusiami kodowymi to odloty
Avatar
Gość / 15 marca 2016 o 19:46
0
Kod smrod
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w strefie kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w strefie kibica pustki 0 0

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 3 0

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 2

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 2

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce
Tylko u nas
galeria

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce 1 4

Na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego ma powstać Centrum Obsługi Rolnictwa. – Chcemy sprowadzić do Elizówki jak najwięcej instytucji związanych z rolnictwem – zapowiada prezes największej rolno-spożywczej giełdy w regionie.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 27 14

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 16 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 5

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 3

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 572 55

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 18 11

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.