Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

25 grudnia 2017 r.
8:28

Mają aż 10 dzieci. Jak sobie radzą? "Przez prawie 10 lat byłam w ciąży"

0 44 A A

Anna Wardak była jedynaczką i zawsze marzyła o dużej rodzinie. Marzenie to ziściło się i kobieta wspólnie z mężem ma aż dziesięcioro dzieci. Wielu podziwia ich za odwagę, inni mówią, że to istne szaleństwo. Jak to jest żyć w tak licznej rodzinie?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Anna i Janusz Wardakowie są małżeństwem od 23 lat. Mają dziesięcioro dzieci - cztery córki i sześciu synów - w wieku od 1,5 roku do 21 lat.

- Pierwsze dziecko urodziłam w wieku 26 lat, a ostatnie dziecko w wieku 46 lat. Między najstarszą a najmłodszą córką jest 20 lat różnicy - mówi pani Anna. - Wyliczyłam sobie, że przez prawie 10 lat chodziłam w ciąży i przez kolejne 10 karmiłam piersią. Prawie całe moje dorosłe życie małżeńskie było związane z narodzinami, noszeniem dziecka, rodzeniem, czy karmieniem kolejnego dziecka - podsumowuje.

- Jest często dosyć głośno, jest harmider. Ale to ma też sporo plusów, choćby to, że w domu nigdy nie jest pusto, zawsze ktoś jest, jeżeli potrzebuje się czyjejś pomocy, to można zawsze kogoś znaleźć - mówi Agnieszka Wardak, córka pani Anny i pana Janusza.

Starsze rodzeństwo: 15-letnia Małgorzata, 17-letnia Katarzyna i 19-letni Michał mieszkają we własnych pokojach. Wszystkie dzieci Wardaków mają swoje zainteresowania. Czworo z nich uczyło się w szkole muzycznej. Rodzice dbają, aby mimo tego że jest ich tak wiele, każde z dzieci mogło się rozwijać.

- My mamy dziesięcioro dzieci, ale każde z nich ma jedną mamę i jednego tatę - mówi pan Janusz. - Ta relacja w drugą [naszą - red.] stronę jest jeden do jednego i w związku z tym nasza relacja w stosunku do dzieci też musi być jeden do jednego. Z każdym z dzieci mieć indywidualny kontakt, znać je, wiedzieć, czym się interesują, w miarę możliwości do tych zainteresowań się dopasowywać - tłumaczy. Jak dodaje, często zadaje sobie pytanie, czy poświęca dzieciom wystarczająco dużo czasu.

Aby sprawnie funkcjonować, w rodzinie Wardaków rozpisywane są dyżury. Wynoszenie śmieci, przynoszenie papieru toaletowego, wieszanie prania, sprzątanie w łazienkach i pokojach - to tylko niektóre z zadań rozpisanych między wszystkich domowników.

- Nie da się inaczej funkcjonować. Zginęlibyśmy, gdyby nie było zasad, dyżurów, podziału obowiązków, pewnego porządku w harmonogramie dnia. To byłby chaos nie do zniesienia - mówi pan Janusz. - Mamy też małe dzieci i nie możemy dać się wykończyć za wcześnie. Dbamy też o własną przestrzeń do tego, żeby się wyspać żeby mieć czas dla siebie nawzajem jako małżeństwo. O to bardzo walczymy - dodaje. Jak twierdzi, nie mają wrażenia, że dzieci na tym tracą. - Wręcz przeciwnie. Uważamy, że to jest warunek uczenia dzieci miłości, uczenia relacji - tłumaczy.

Dwunastoosobową rodzinę utrzymuje głównie pan Janusz. Pani Anna zajmuje się domem, ale jeśli trzeba, także pomaga mężowi. Wardakowie otworzyli działalność gospodarczą, w ramach której prowadzą doradztwo rodzinne i wychowawcze. Na utrzymanie tak licznej rodziny wydają średnio 8,5 tys. złotych miesięcznie.

- Staramy się odróżniać zachcianki od potrzeb. Zachcianki nie są spełniane - twierdzi pan Janusz i przekonuje, że chodzi o to, by nauczyć dzieci planować zakupy.

A pani Anna tłumaczy, dlaczego dzieci nie jedzą obiadów w szkole. - W szkole obiad kosztuje ponad 10 zł porcja. Taki naprawdę porządny obiad z mięsem, surówką [w domu - red.] to do 3 zł za porcję - wylicza.

- Rodzina to jest pierwsze MBA, takimi pierwszymi studiami biznesowymi, gdzie to dziecko wielu rzeczy się uczy, które są bardzo cenione przez pracodawców - mówi pani Anna i wymienia umiejętności: praca w zespole, zdolności negocjacji, przekonywanie innych do swoich racji.

- W 12-osobowej rodzinie są 63 relacje między ludźmi. To jest bardzo duże bogactwo. Szczęście człowieka bazuje na relacjach z innymi - przekonuje pan Janusz. - Dając im wiele relacji, ciepło i miłość, to, co możemy najlepszego, dajemy to, że oni wyrosną na ludzi szczęśliwych - mówi.

Czytaj więcej o:

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 15:37
0
Brawa dla tej rodziny. Świetnie planują i zarządzają zasobami. Brawa za pro-edukacyjną postawę w społeczeństwie.
Avatar
ren / 26 grudnia 2017 o 11:47
0
no ja tego nie ogarniam. baba 45 lat , 9 dzieci, a ta z mężem jeszcze jedno sobie machneła, jakby jej ta 9 nie wystarczyła. no tu juz jakies problemy z głowa musza być. zamiast zapewnic lepszy byt tej 9ce to rozdrabnia środki na 10 dzieci
Avatar
lilka / 26 grudnia 2017 o 11:16
0
Fajny dom, tylko mama wygląda jak babcia tych najmłodszych dzieci. Zostawać mamą w wieku 46 lat to skrajna nieodpowiedzialność. To już nie jest wiek na matkowanie, a raczej na babciowanie. Sama zostałam mamą w wieku 22 i 29 lat i uważam, że to świetny wiek na urodzenie dzieci. 30 + też jeszcze ujdzie, ale po 40- to już wbrew naturze,
Avatar
tez stary zmęczony praca pracownik / 26 grudnia 2017 o 09:15
0
undefined napisał:
Stary zmęczony pracowniku! Po pierwsze nikt ci nie każe "zapieprzać na młodych zdrowych jak byk rodziców". Masz sieczkę w główce-ktoś ci ją tam wcisnął. W twoich wypocinach widzę jakiś pijany bełkot. Swoją wypowiedzią nikogo nie obraziłem. Nie "karzę" (błąd orto.) ci pracować 50 lat na czyjeś dzieci. Kto ci zabrał, zmniejszył wynagrodzenie po wprowadzeniu 500+. Masz jakiegoś "fioła" na tym punkcie. Czy mnie na świecie nie było, czy byłem to wylicz sobie sam (to trudne dla ciebie)- jestem już 4 lata na emerce. Chętnie się z tobą spotkam osobiście w celu abyś mógł mnie przeprosić za "barana cholernego" i przy okazji bym ci wytłomaczył parę spraw dziwnych dla ciebie. Może , może by się udało.
 A z czego starzy zmęczeni po 50 ludzie nie dostający 500+ mają żyć, gdzie ich wynagrodzenia to jałmużna, a rząd ma dla zdrowych młodych za darmo 500+, teraz jest demokracja i winny być tylko godne wynagrodzenia a jak ktoś sobie narodzi dzieci to jego problem, a nie nasz wszystkich. 500+ jest wypłacane z naszych wypracowanych pieniędzy, to nie jest cud i te pieniadze nie spadają z nieba.  To właśnie na te 500+ pracują obecnie ci co mają odchowane przez siebie dzieci, to są własnie ci starzy mający ok. 55-65 lat i emeryci dostający ok. 2-10 zł podwyżki emerytury bo rząd zabiera na 500+ i nie ma dla nich pieniędzy. Wynagrodzenia winny być ok. 5-8 tys. a jak nie ma to rząd winien własnie doplacac tą róznicę do tych brakujących wynagrodzeń, i wtedy niech każdy ma tyle dzieci ile będzie go stać. Emerytury wzrosly o 2-10 zł, bo nie ma pieniedzy, bo trzeba wypłacać 500+. U Niemcow emeryta stać na wynajęcie opiekunki, masę polek jeżdzi dorabiać, a u nas, umieranie w bólu i głodzie po ok. 40-45 latach pracy bo emerytura to jałmużna. Chcesz wspomagac dzieci, proszę bardzo, widac, że masz godną emeruyturę, bo niestety nie każdy miał to szczęście  być moze pracować "przy korycie".  GODNE PIENIADZE TYLKO I WYŁACZNIE ZA PRACĘ.
 A z czego starzy zmęczeni po 50 ludzie nie dostający 500+ mają żyć, gdzie ich wynagrodzenia to jałmużna, a rząd ma dla zdrowych młodych za darmo 500+, teraz jest demokracja i winny być tylko godne wynagrodzenia a jak ktoś sobie narodzi dzieci to jego problem, a nie nasz wszystkich. 500+ jest wypłacane z naszych wypracowanych pieniędzy, to nie jest cud i te pieniadze nie spadają z nieba.  To właśnie na te 500+ pracują obecnie ci co mają odchowane przez siebie dzieci, to są własnie ci starzy mający ok. 55-65 lat i emeryci dosta... rozwiń
Avatar
Gość / 25 grudnia 2017 o 23:13
0
Stary zmęczony pracowniku! Po pierwsze nikt ci nie każe "zapieprzać na młodych zdrowych jak byk rodziców". Masz sieczkę w główce-ktoś ci ją tam wcisnął. W twoich wypocinach widzę jakiś pijany bełkot. Swoją wypowiedzią nikogo nie obraziłem. Nie "karzę" (błąd orto.) ci pracować 50 lat na czyjeś dzieci. Kto ci zabrał, zmniejszył wynagrodzenie po wprowadzeniu 500+. Masz jakiegoś "fioła" na tym punkcie. Czy mnie na świecie nie było, czy byłem to wylicz sobie sam (to trudne dla ciebie)- jestem już 4 lata na emerce. Chętnie się z tobą spotkam osobiście w celu abyś mógł mnie przeprosić za "barana cholernego" i przy okazji bym ci wytłomaczył parę spraw dziwnych dla ciebie. Może , może by się udało.
Stary zmęczony pracowniku! Po pierwsze nikt ci nie każe "zapieprzać na młodych zdrowych jak byk rodziców". Masz sieczkę w główce-ktoś ci ją tam wcisnął. W twoich wypocinach widzę jakiś pijany bełkot. Swoją wypowiedzią nikogo nie obraziłem. Nie "karzę" (błąd orto.) ci pracować 50 lat na czyjeś dzieci. Kto ci zabrał, zmniejszył wynagrodzenie po wprowadzeniu 500+. Masz jakiegoś "fioła" na tym punkcie. Czy mnie na świecie nie było, czy byłem to wylicz sobie sam (to trudne dla ciebie)- jestem już 4 lata na emerce. Ch... rozwiń
Avatar
Gość / 25 grudnia 2017 o 23:06
0
ciekawie kiedy ta matka na swoją emeryturę sobie zapracuje
Avatar
Gość / 25 grudnia 2017 o 22:57
0
Na to 500+ zabrano między innymi emerytom i rencistom z ich wypracowanych już składek. Po 35 latach pracy i odchowaniu 2 dzieci, już pracujących w tym kraju - jeszcze - dostałam waloryzację 6 zł 23 grosze netto w tym roku w zeszłym 2 zł 47 gr netto, co nie wystarczy obecnie na kostkę masła. Podzielcie te 500+ na 250+ dla każdego emeryta i rencisty oraz na każde dziecko oprócz tych bogatych, tam określić górną granicę przychodu na osobę i nie dotować bogatych kosztem biedniejących emerytów i samotnych matek, czy ojców. Nie ma to, jak dostać szmal bez jego wypracowania, a my emeryci biedniejemy z roku na rok przez te wszystkie rządy, które zapychają dziurę budżetową naszymi składkami.
Na to 500+ zabrano między innymi emerytom i rencistom z ich wypracowanych już składek. Po 35 latach pracy i odchowaniu 2 dzieci, już pracujących w tym kraju - jeszcze - dostałam waloryzację 6 zł 23 grosze netto w tym roku w zeszłym 2 zł 47 gr netto, co nie wystarczy obecnie na kostkę masła. Podzielcie te 500+ na 250+ dla każdego emeryta i rencisty oraz na każde dziecko oprócz tych bogatych, tam określić górną granicę przychodu na osobę i nie dotować bogatych kosztem biedniejących emerytów i samotnych matek, czy ojców. Nie ma to, jak dostać s... rozwiń
Avatar
Gość / 25 grudnia 2017 o 22:19
0
należą sie ale godne wynagrodzenia za pracę, w unii zarabiają po 5-8 tys. a u nas 1400 zł, a za darmo dają nawet po ok. 6 tys. p;aranoja
Avatar
stary zmęczony pracownik / 25 grudnia 2017 o 22:00
0
małoim napisał:
nienawidzę głupoty napisał:
pracująca mama napisał:
 sama nie zdecydowałabym się na 10, ale to ich sprawa, ile mają dzieci. jak ktoś chce, może się postarać o tyle samo - rodzić, adoptować, stworzyć dom dziecka, przeprowadzić się do wioski dziecięcej (jest blisko Lublina). jacyś odważni...? jeśli bohaterowie tego reportażu są szczęśliwi w takim modelu - super. gratuluję i powodzenia. a pieniądze z 500+ są taką samą pomocą od państwa jak inne zasiłki czy świadczenia socjalne. jeśli ci Państwo sami zasuwają codziennie na taką gromadkę, to szacun. w swojej pracy spotykam wiele mam, które nie pracują, bo nie chcą przekroczyć kryterium dochodowego (np. matki jedynaków). siedzą w domu i czekają na świadczenia, bądź pracują na czarno...  podobnie źle oceniam uciekających alimenciarzy (w przeważającej większości panowie, którzy dziwią się, że jednak seks zakończył się nieoczekiwanymi i trwałymi konsekwencjami). wszystkim narzekającym szczerze życzę poprawy ich ekonomicznej sytuacji. ja sama musiałam wyjechać z Lu, bo pracy niestety tam nie znalazłam.
no i mają rację matki jedynaków, bo jak ich  potłuczony rząd traktuje po macoszemu to muszą same o siebie zadbać, do tego przykre to jest jak dzieci dzieli się na różne kategorie, jednym daje się innym nie, za  niekatolickiej komuny takiego czegoś nei było, rodiznne wszystkie dzieci dostawały, dopiero odkąd cholerne katolickie solidaruchy nastały w latach 80 to zaaczęto dzieci skłócać. Także życzę choroby tym cholernym pieprzonym  katolikom przy korycie w skłócaniu nawet i dzieci.
Komu chesz wciskać ciemnotę?. Podpisujesz się "nienawidzę głupoty", a niestety jesteś głupia i do tego roszczeniowa. Tobie też się należy, a nie dają. Przypomnę; za "niekatolickiej komuny" na jedno dziecko dostawało się 40-70 zł, a za 3-4 to już była prawie połowa wynagrodzenia.Pamięć masz krótką, albo powtarzasz czyjeś bajdy. Podobne wrzaski słyszałem dzisiaj pod sklepem w wykonaniu jakiegoś pijaczyny. Jeśli chodzi o twoje życzenia dla katolików to akurat w ciebie one "uderzą". Czy ty głupia wiesz co to znaczy wychować gromadkę dzieci?. Umożliwić wykształcenie, pożenić, powydawać zamąż, potem wspierać finansowo, duchowo?. Nic na ten temat nie wiesz. Patrzysz teraz przez te 500+. Po za kasiorką nic nie widzisz-jesteś uboga umysłowo. Nawet wiary innym zazdrościsz. Zobacz, wiara nas umacnia. Na jakie kategorie dzieli się dzieci?. Idż do psychologa i to jak najszybciej.
co, chcesz pomagać to pomagaj ale swoim majątkiem. Mam 42 lata pracy i karzą mi teraz zapieprzać na młodych zdrowych jak byk rodziców. Co kiedyś tak dawali za komuny,  to widać, że ciebie na świecie nie było. Bo ja teraz na te 3-4 dzieci co dostają za darmo to 1-2 miesiące pracuję aby tyle dostać. Takze masz prawo mieć swoje zdanie ale nie karz mnie baranie cholerny pracować 50  lat na czyjeś dzieci, ja na swoje zapieprzałem. ODDAJ IM SWOJ MAJĄTEK I PRACUJ NA TE DZIECI DO ŚMIERCI JAK MASZ OCHOTĘ, ALE NIE ZMUSZAJ INNYCH DO TEGO.Wstyd aby starzy pracowali na młodych zdrowych jak byk rodziców.
co, chcesz pomagać to pomagaj ale swoim majątkiem. Mam 42 lata pracy i karzą mi teraz zapieprzać na młodych zdrowych jak byk rodziców. Co kiedyś tak dawali za komuny,  to widać, że ciebie na świecie nie było. Bo ja teraz na te 3-4 dzieci co dostają za darmo to 1-2 miesiące pracuję aby tyle dostać. Takze masz prawo mieć swoje zdanie ale nie karz mnie baranie cholerny pracować 50  lat na czyjeś dzieci, ja na swoje zapieprzałem. ODDAJ IM SWOJ MAJĄTEK I PRACUJ NA TE DZIECI DO ŚMIERCI JAK MASZ OCHOTĘ, ALE NIE ZMUSZAJ INNYCH DO TEGO... rozwiń
Avatar
Monia / 25 grudnia 2017 o 21:53
0
Nauczon są raczej dzielenia się i empatii a nie walki i zabierania. Ograniczony z ciebie człowiek 
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 15:37
0
Brawa dla tej rodziny. Świetnie planują i zarządzają zasobami. Brawa za pro-edukacyjną postawę w społeczeństwie.
Avatar
ren / 26 grudnia 2017 o 11:47
0
no ja tego nie ogarniam. baba 45 lat , 9 dzieci, a ta z mężem jeszcze jedno sobie machneła, jakby jej ta 9 nie wystarczyła. no tu juz jakies problemy z głowa musza być. zamiast zapewnic lepszy byt tej 9ce to rozdrabnia środki na 10 dzieci
Avatar
lilka / 26 grudnia 2017 o 11:16
0
Fajny dom, tylko mama wygląda jak babcia tych najmłodszych dzieci. Zostawać mamą w wieku 46 lat to skrajna nieodpowiedzialność. To już nie jest wiek na matkowanie, a raczej na babciowanie. Sama zostałam mamą w wieku 22 i 29 lat i uważam, że to świetny wiek na urodzenie dzieci. 30 + też jeszcze ujdzie, ale po 40- to już wbrew naturze,
Avatar
tez stary zmęczony praca pracownik / 26 grudnia 2017 o 09:15
0
undefined napisał:
Stary zmęczony pracowniku! Po pierwsze nikt ci nie każe "zapieprzać na młodych zdrowych jak byk rodziców". Masz sieczkę w główce-ktoś ci ją tam wcisnął. W twoich wypocinach widzę jakiś pijany bełkot. Swoją wypowiedzią nikogo nie obraziłem. Nie "karzę" (błąd orto.) ci pracować 50 lat na czyjeś dzieci. Kto ci zabrał, zmniejszył wynagrodzenie po wprowadzeniu 500+. Masz jakiegoś "fioła" na tym punkcie. Czy mnie na świecie nie było, czy byłem to wylicz sobie sam (to trudne dla ciebie)- jestem już 4 lata na emerce. Chętnie się z tobą spotkam osobiście w celu abyś mógł mnie przeprosić za "barana cholernego" i przy okazji bym ci wytłomaczył parę spraw dziwnych dla ciebie. Może , może by się udało.
 A z czego starzy zmęczeni po 50 ludzie nie dostający 500+ mają żyć, gdzie ich wynagrodzenia to jałmużna, a rząd ma dla zdrowych młodych za darmo 500+, teraz jest demokracja i winny być tylko godne wynagrodzenia a jak ktoś sobie narodzi dzieci to jego problem, a nie nasz wszystkich. 500+ jest wypłacane z naszych wypracowanych pieniędzy, to nie jest cud i te pieniadze nie spadają z nieba.  To właśnie na te 500+ pracują obecnie ci co mają odchowane przez siebie dzieci, to są własnie ci starzy mający ok. 55-65 lat i emeryci dostający ok. 2-10 zł podwyżki emerytury bo rząd zabiera na 500+ i nie ma dla nich pieniędzy. Wynagrodzenia winny być ok. 5-8 tys. a jak nie ma to rząd winien własnie doplacac tą róznicę do tych brakujących wynagrodzeń, i wtedy niech każdy ma tyle dzieci ile będzie go stać. Emerytury wzrosly o 2-10 zł, bo nie ma pieniedzy, bo trzeba wypłacać 500+. U Niemcow emeryta stać na wynajęcie opiekunki, masę polek jeżdzi dorabiać, a u nas, umieranie w bólu i głodzie po ok. 40-45 latach pracy bo emerytura to jałmużna. Chcesz wspomagac dzieci, proszę bardzo, widac, że masz godną emeruyturę, bo niestety nie każdy miał to szczęście  być moze pracować "przy korycie".  GODNE PIENIADZE TYLKO I WYŁACZNIE ZA PRACĘ.
 A z czego starzy zmęczeni po 50 ludzie nie dostający 500+ mają żyć, gdzie ich wynagrodzenia to jałmużna, a rząd ma dla zdrowych młodych za darmo 500+, teraz jest demokracja i winny być tylko godne wynagrodzenia a jak ktoś sobie narodzi dzieci to jego problem, a nie nasz wszystkich. 500+ jest wypłacane z naszych wypracowanych pieniędzy, to nie jest cud i te pieniadze nie spadają z nieba.  To właśnie na te 500+ pracują obecnie ci co mają odchowane przez siebie dzieci, to są własnie ci starzy mający ok. 55-65 lat i emeryci dosta... rozwiń
Avatar
Gość / 25 grudnia 2017 o 23:13
0
Stary zmęczony pracowniku! Po pierwsze nikt ci nie każe "zapieprzać na młodych zdrowych jak byk rodziców". Masz sieczkę w główce-ktoś ci ją tam wcisnął. W twoich wypocinach widzę jakiś pijany bełkot. Swoją wypowiedzią nikogo nie obraziłem. Nie "karzę" (błąd orto.) ci pracować 50 lat na czyjeś dzieci. Kto ci zabrał, zmniejszył wynagrodzenie po wprowadzeniu 500+. Masz jakiegoś "fioła" na tym punkcie. Czy mnie na świecie nie było, czy byłem to wylicz sobie sam (to trudne dla ciebie)- jestem już 4 lata na emerce. Chętnie się z tobą spotkam osobiście w celu abyś mógł mnie przeprosić za "barana cholernego" i przy okazji bym ci wytłomaczył parę spraw dziwnych dla ciebie. Może , może by się udało.
Stary zmęczony pracowniku! Po pierwsze nikt ci nie każe "zapieprzać na młodych zdrowych jak byk rodziców". Masz sieczkę w główce-ktoś ci ją tam wcisnął. W twoich wypocinach widzę jakiś pijany bełkot. Swoją wypowiedzią nikogo nie obraziłem. Nie "karzę" (błąd orto.) ci pracować 50 lat na czyjeś dzieci. Kto ci zabrał, zmniejszył wynagrodzenie po wprowadzeniu 500+. Masz jakiegoś "fioła" na tym punkcie. Czy mnie na świecie nie było, czy byłem to wylicz sobie sam (to trudne dla ciebie)- jestem już 4 lata na emerce. Ch... rozwiń
Avatar
Gość / 25 grudnia 2017 o 23:06
0
ciekawie kiedy ta matka na swoją emeryturę sobie zapracuje
Avatar
Gość / 25 grudnia 2017 o 22:57
0
Na to 500+ zabrano między innymi emerytom i rencistom z ich wypracowanych już składek. Po 35 latach pracy i odchowaniu 2 dzieci, już pracujących w tym kraju - jeszcze - dostałam waloryzację 6 zł 23 grosze netto w tym roku w zeszłym 2 zł 47 gr netto, co nie wystarczy obecnie na kostkę masła. Podzielcie te 500+ na 250+ dla każdego emeryta i rencisty oraz na każde dziecko oprócz tych bogatych, tam określić górną granicę przychodu na osobę i nie dotować bogatych kosztem biedniejących emerytów i samotnych matek, czy ojców. Nie ma to, jak dostać szmal bez jego wypracowania, a my emeryci biedniejemy z roku na rok przez te wszystkie rządy, które zapychają dziurę budżetową naszymi składkami.
Na to 500+ zabrano między innymi emerytom i rencistom z ich wypracowanych już składek. Po 35 latach pracy i odchowaniu 2 dzieci, już pracujących w tym kraju - jeszcze - dostałam waloryzację 6 zł 23 grosze netto w tym roku w zeszłym 2 zł 47 gr netto, co nie wystarczy obecnie na kostkę masła. Podzielcie te 500+ na 250+ dla każdego emeryta i rencisty oraz na każde dziecko oprócz tych bogatych, tam określić górną granicę przychodu na osobę i nie dotować bogatych kosztem biedniejących emerytów i samotnych matek, czy ojców. Nie ma to, jak dostać s... rozwiń
Avatar
Gość / 25 grudnia 2017 o 22:19
0
należą sie ale godne wynagrodzenia za pracę, w unii zarabiają po 5-8 tys. a u nas 1400 zł, a za darmo dają nawet po ok. 6 tys. p;aranoja
Avatar
stary zmęczony pracownik / 25 grudnia 2017 o 22:00
0
małoim napisał:
nienawidzę głupoty napisał:
pracująca mama napisał:
 sama nie zdecydowałabym się na 10, ale to ich sprawa, ile mają dzieci. jak ktoś chce, może się postarać o tyle samo - rodzić, adoptować, stworzyć dom dziecka, przeprowadzić się do wioski dziecięcej (jest blisko Lublina). jacyś odważni...? jeśli bohaterowie tego reportażu są szczęśliwi w takim modelu - super. gratuluję i powodzenia. a pieniądze z 500+ są taką samą pomocą od państwa jak inne zasiłki czy świadczenia socjalne. jeśli ci Państwo sami zasuwają codziennie na taką gromadkę, to szacun. w swojej pracy spotykam wiele mam, które nie pracują, bo nie chcą przekroczyć kryterium dochodowego (np. matki jedynaków). siedzą w domu i czekają na świadczenia, bądź pracują na czarno...  podobnie źle oceniam uciekających alimenciarzy (w przeważającej większości panowie, którzy dziwią się, że jednak seks zakończył się nieoczekiwanymi i trwałymi konsekwencjami). wszystkim narzekającym szczerze życzę poprawy ich ekonomicznej sytuacji. ja sama musiałam wyjechać z Lu, bo pracy niestety tam nie znalazłam.
no i mają rację matki jedynaków, bo jak ich  potłuczony rząd traktuje po macoszemu to muszą same o siebie zadbać, do tego przykre to jest jak dzieci dzieli się na różne kategorie, jednym daje się innym nie, za  niekatolickiej komuny takiego czegoś nei było, rodiznne wszystkie dzieci dostawały, dopiero odkąd cholerne katolickie solidaruchy nastały w latach 80 to zaaczęto dzieci skłócać. Także życzę choroby tym cholernym pieprzonym  katolikom przy korycie w skłócaniu nawet i dzieci.
Komu chesz wciskać ciemnotę?. Podpisujesz się "nienawidzę głupoty", a niestety jesteś głupia i do tego roszczeniowa. Tobie też się należy, a nie dają. Przypomnę; za "niekatolickiej komuny" na jedno dziecko dostawało się 40-70 zł, a za 3-4 to już była prawie połowa wynagrodzenia.Pamięć masz krótką, albo powtarzasz czyjeś bajdy. Podobne wrzaski słyszałem dzisiaj pod sklepem w wykonaniu jakiegoś pijaczyny. Jeśli chodzi o twoje życzenia dla katolików to akurat w ciebie one "uderzą". Czy ty głupia wiesz co to znaczy wychować gromadkę dzieci?. Umożliwić wykształcenie, pożenić, powydawać zamąż, potem wspierać finansowo, duchowo?. Nic na ten temat nie wiesz. Patrzysz teraz przez te 500+. Po za kasiorką nic nie widzisz-jesteś uboga umysłowo. Nawet wiary innym zazdrościsz. Zobacz, wiara nas umacnia. Na jakie kategorie dzieli się dzieci?. Idż do psychologa i to jak najszybciej.
co, chcesz pomagać to pomagaj ale swoim majątkiem. Mam 42 lata pracy i karzą mi teraz zapieprzać na młodych zdrowych jak byk rodziców. Co kiedyś tak dawali za komuny,  to widać, że ciebie na świecie nie było. Bo ja teraz na te 3-4 dzieci co dostają za darmo to 1-2 miesiące pracuję aby tyle dostać. Takze masz prawo mieć swoje zdanie ale nie karz mnie baranie cholerny pracować 50  lat na czyjeś dzieci, ja na swoje zapieprzałem. ODDAJ IM SWOJ MAJĄTEK I PRACUJ NA TE DZIECI DO ŚMIERCI JAK MASZ OCHOTĘ, ALE NIE ZMUSZAJ INNYCH DO TEGO.Wstyd aby starzy pracowali na młodych zdrowych jak byk rodziców.
co, chcesz pomagać to pomagaj ale swoim majątkiem. Mam 42 lata pracy i karzą mi teraz zapieprzać na młodych zdrowych jak byk rodziców. Co kiedyś tak dawali za komuny,  to widać, że ciebie na świecie nie było. Bo ja teraz na te 3-4 dzieci co dostają za darmo to 1-2 miesiące pracuję aby tyle dostać. Takze masz prawo mieć swoje zdanie ale nie karz mnie baranie cholerny pracować 50  lat na czyjeś dzieci, ja na swoje zapieprzałem. ODDAJ IM SWOJ MAJĄTEK I PRACUJ NA TE DZIECI DO ŚMIERCI JAK MASZ OCHOTĘ, ALE NIE ZMUSZAJ INNYCH DO TEGO... rozwiń
Avatar
Monia / 25 grudnia 2017 o 21:53
0
Nauczon są raczej dzielenia się i empatii a nie walki i zabierania. Ograniczony z ciebie człowiek 
Zobacz wszystkie komentarze 44

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przekręcony licznik w samochodzie? Teraz będą za to wysokie kary

Przekręcony licznik w samochodzie? Teraz będą za to wysokie kary 1 0

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w prawie, które pozwolą ukrócić oszukańczy proceder „przekręcania” liczników w używanych autach.

Starosta puławski nagrodzony tytułem „Samorządowca XX-lecia”

Starosta puławski nagrodzony tytułem „Samorządowca XX-lecia” 0 0

Starosta puławski, Witold Popiołek (PSL) w październiku dostanie statuetkę z tytułem „Samorządowca XX-lecia”. To nagroda przyznawana przez Zarząd Związku Powiatów Polskich, organizację tworzoną przez innych starostów z całego kraju. W jego zarządzie dominują działacze PSL-u.

Wymienią tablicę na cmentarzu jeńców włoskich w Białej Podlaskiej

Wymienią tablicę na cmentarzu jeńców włoskich w Białej Podlaskiej 1 0

Mieszkaniec Białej Podlaskiej zwrócił się do władz miasta o wymianę tablicy informacyjnej na cmentarzu jeńców włoskich. Samorząd chce to naprawić, ale nie w tym roku.

Jak nazwać te ulice i plac w Kraśniku? Pytają mieszkańców

Jak nazwać te ulice i plac w Kraśniku? Pytają mieszkańców 1 0

Mieszkańcy Kraśnika mogą wypowiedzieć się na temat proponowanych nazw dla nienazwanych jeszcze ulic i placu miejskiego.

Świdnik: Kandydaci już znani

Świdnik: Kandydaci już znani 0 2

79 kandydatów na radnych gmin na terenie powiatu świdnickiego i do Rady Powiatu Świdnickiego zgłosił Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Swoich kandydatów do Rady Miasta Świdnik przedstawił też burmistrz Waldemar Jakson, który będzie walczyć o kolejną kadencję w Ratuszu.

Koncert Moriah Woods w Nałęczowie
22 września 2018, 19:30

Koncert Moriah Woods w Nałęczowie 0 0

W sobotę, 22 września o godz. 19.30 w nałęczowskiej Kawiarni Lipowej odbędzie się koncert artystki z USA - Moriah Woods.

"Lekarz pomylił antybiotyki" i to był początek problemów ze zdrowiem Mai. Potrzebna pomoc

"Lekarz pomylił antybiotyki" i to był początek problemów ze zdrowiem Mai. Potrzebna pomoc 33 0

Potrzeba 10 tysięcy złotych, by 8-letnia Maja Kot ze Świdnika mogła wyjechać na konsultację lekarską do Wielkiej Brytanii. Dziewczynka cierpi na szereg poważnych chorób. Jej rodzice chcą znaleźć przyczynę, by móc skutecznie leczyć swoje dziecko. W pomoc Mai włączyła się już szkoła, w której uczy się trzecioklasistka

Krawczyk: Listy PiS do Rady Miasta to zwyczajna kpina

Krawczyk: Listy PiS do Rady Miasta to zwyczajna kpina 1 8

– Dzisiaj poznaliśmy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miasta Lublin. Według nas te listy to zwyczajna kpina z mieszkańców Lublina – komentuje Michał Krawczyk, kandydujący na radnego z komitetu Krzysztofa Żuka. – Dla nas to nie do zaakceptowania.

"Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle" w Teatrze Starym w Lublinie
5 października 2018, 19:00

"Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle" w Teatrze Starym w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. 5 października o godz. 19 w Teatrze Starym zaprezentowany zostanie spektakl Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle, który cieszył się w Lublinie olbrzymią popularnością... ponad 150 lat temu. Teraz zobaczymy go ponownie, w nowej interpretacji i zupełnie za darmo. W kasie teatru dostępne są bezpłatne wejściówki.

Miasto powinno odkupić górki czechowskie? Propozycja kandydatki

Miasto powinno odkupić górki czechowskie? Propozycja kandydatki 3 14

Odkupienie przez miasto górek czechowskich od obecnego właściciela proponuje komitet „Miasto dla Ludzi – Lubelski Ruch Miejski”.

Nietypowa akcja przyniosła efekty. Ludzie oddali 455 litrów krwi!

Nietypowa akcja przyniosła efekty. Ludzie oddali 455 litrów krwi! 9 0

Ponad 455 litrów krwi oddali od 9 lipca do końca sierpnia uczestnicy wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie i lodziarni Bosko. Każdego dnia pierwsza 20. dawców dostawała bon na dwie porcje lodów w popularnej lodziarni na lubelskim deptaku.

"200 tys. zł wyrzucono w błoto". Kulesza zarzuca Żukowi niegospodarność

"200 tys. zł wyrzucono w błoto". Kulesza zarzuca Żukowi niegospodarność 1 7

Niegospodarność zarzucił Krzysztofowi Żukowi poseł Jakub Kulesza kandydujący na prezydenta z komitetu „Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie”. Swą konferencję prasową zwołał obok osiedlowego boiska zbudowanego w 2014 r. przy ul. Altanowej.

Rozbierają kamienice koło Gali w Lublinie. Ulica Fabryczna zwężona
galeria

Rozbierają kamienice koło Gali w Lublinie. Ulica Fabryczna zwężona 0 0

W poniedziałek zaczęła się rozbiórka trzech kamienic koło ronda przy Gali, którego przebudowa ma rozpocząć tej jesieni.

Sadownicy protestowali w Lubelskiem. Przyszli pod zakłady przetwórcze [zdjęcia]
galeria

Sadownicy protestowali w Lubelskiem. Przyszli pod zakłady przetwórcze [zdjęcia] 24 3

Nie rezygnują, ale zawieszają protest. Sadownicy, którzy we wtorek manifestowali przy trzech zakładach przetwórczych w powiecie opolskim, zamierzają jeszcze tam wrócić z transparentami

Klub Fanów Dobrych Filmów w Pracowniach Kultury Maki: Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri
27 września 2018, 19:00

Klub Fanów Dobrych Filmów w Pracowniach Kultury Maki: Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri 2 0

Co Gdzie Kiedy. 27 września o godz. 19 w Pracowniach Kultury Maki (ul. Olchowa 8) pierwszy po wakacjach Klub Fanów Dobrych Filmów. Zobaczymy oscarowe Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.